ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 19 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego 2008/2009 połączone z pożegnaniem absolwentów.  Słowa Seneki Młodszego: Non scholae sed vitae discimus, czyli Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia stanowiły motto akademii. Uroczystość miała dwie odsłony. W pierwszej części pani dyrektor wręczyła uczniom klas I-V świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe oraz dyplomy.

Druga część należała do uczniów klas szóstych, którzy żegnali się ze szkołą podstawową, dziękując nauczycielom, rodzicom, pracownikom obsługi i administracji –słowem mówionym, śpiewanym, a także kwiatami. Część artystyczna przygotowana przez szóstoklasistów pod kierunkiem pań: Elżbiety Trzcińskiej i Danuty Suskiej oraz z pomocą pań: Elwiry Nowak i Teresy Czekaj była niezwykle wzruszająca. Absolwenci rozpoczęli swój występ dostojnym polonezem, tańczonym do ścieżki dźwiękowej z ekranizacji epopei narodowej Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

Następnie odbyło się przekazanie sztandaru przedstawicielom klas piątych oraz ślubowanie absolwentów.

W dalszej części spotkania szóstoklasiści dziękowali nauczycielom za przygotowanie fundamentów do dalszego kształcenia, troskę i pomoc, jaką byli otaczani przez siedem lat pobytu w szkole. Słowa wdzięczności kierowali również do swoich rodziców, dla których została przygotowana prezentacja multimedialna oraz wykonana piosenka pt. Cudownych rodziców mam. Szóstoklasiści nie zapomnieli o młodszych koleżankach i kolegach, którzy zostali przestrzeżeni przed złym zachowaniem oraz brakiem systematyczności w nauce. Uczniowie klas szóstych zadedykowali im bardzo wymowny wiersz pt. I ty możesz być Einsteinem autorstwa W. Ścisłowskiego. Pierwszoklasiści również mieli swój udział w uroczystości, pożegnali bowiem absolwentów, recytując dla nich wiersze i wręczając drobne upominki.

Zgromadzeni wysłuchali licznych przemówień, m. in. pani dyrektor, przybyłych gości, przedstawiciela rodziców, wychowawcy klasy VI a. Uroczystość zakończono wręczeniem świadectw ukończenia szkoły podstawowej wraz z zaświadczeniami o wynikach uzyskanych na sprawdzianie kompetencji. Uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce, a także odnieśli sukcesy w sporcie, otrzymali nagrody książkowe. Po zaśpiewaniu wakacyjnej piosenki wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.

Danuta Suska

 

W KRAINIE BAŚNI – konkurs czytelniczy

 

             W maju w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy pt. W krainie baśni, przeznaczony dla uczniów klas I-VI. Celem konkursu było kształtowanie nawyku czytania, zdobywania wiedzy i kultury czytelniczej uczniów oraz poznanie mniej znanych baśni braci Grimm. W konkursie wzięło udział 20 osób, ale poprawnych odpowiedzi udzieliło jedynie siedmioro czytelników: Alicja Cach, Patrycja Chódzyńska (klasa I), Alicja Pracka (III), Klaudia Kujda, Klaudia Majewska, Paulina Stachoń (V a) i Aleksandra Telej (V b). Z tej siódemki uczennica klasy II Julia Małkowska w czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka wylosowała szczęśliwego zdobywcę nagrody książkowej, którą była Alicja Cach z klasy I. Gratulujemy!

      

Tomasz Bohdziewicz

 

29 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

 

            29 maja 2009 r. zespół do spraw profilaktyki włączył naszą szkołę do kolejnych obchodów Światowego Dnia bez Papierosa. W tym dniu odbyły się w klasach pogadanki wychowawcze i scenki dramowe, wykonaliśmy także prace plastyczne o tematyce antynikotynowej. Do przygotowania gazetek tematycznych w salach i gazetki szkolnej wykorzystaliśmy materiały i ulotki informacyjne pozyskane z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białogardzie.

 Krzysztofa Szulakiewicz

 

KONKURSY PLASTYCZNE

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli w tym roku szkolnym udział w konkursach plastycznych i odnieśli w nich spore sukcesy. W grudniu odbył się konkurs pt. Portret rodzinny we wnętrzu, organizowany przez Klub Osiedlowy w Białogardzie. Brały w nim udział szkoły podstawowe z powiatu białogardzkiego. II miejsce w konkursie zajęła Klaudia Majewska z klasy V a. Nagrodzeni zostali także uczniowie:

-   Malwina Chalaba, Karolina Krych, Rafał Rybczyński (IV a),

-   Paulina Stachoń, Martyna Świerczewska (V a),

-   Milena Krysztofiak (V b),

-   Przemysław Materko (VI a).

 W kwietniu odbył się konkurs organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Białogardzie. Tematem konkursu był Najpiękniejszy portret Jana Pawła II.

I miejsce zajął uczeń klasy VI a naszej szkoły Patryk Sobczak. Wyróżnione prace wykonali również uczniowie:

-   Michał Kopaczewski, Ewelina Podgórska (IV a),

-   Krzysztof Samordak, Szymon Podgórski (V a),

-   Milena Krysztofiak, Tomasz Terech (V b),

-   Magda Zdanowicz (VI a).

 Teresa Czekaj

 

APEL Z OKAZJI DNIA FLAGI ORAZ ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

Dnia 04.05.2009 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony Dniu Flagi oraz 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Inscenizacja została przygotowana przez uczniów koła teatralnego pod kierunkiem Danuty Suskiej. Nie zabrakło pieśni patriotycznej Witaj, majowa jutrzenko, która została odśpiewana przez chór oraz uczniów klas III-VI. Mieliśmy okazję posłuchać również Roty autorstwa Marii Konopnickiej – utworu, który pretendował do miana hymnu narodowego. Przywołano najważniejsze prawa i obowiązki człowieka (dziecka) zapisane w konstytucji, a młodzi aktorzy mogli pochwalić się znajomością języka angielskiego, bowiem w tym właśnie języku wygłosili kilka kwestii.

Uczniowie w jasny i obrazowy sposób przypomnieli zgromadzonym wydarzenia rozgrywające się na ziemiach polskich w drugiej połowie XVIII wieku (lata 1772-1791), wyjaśnili, czym jest konstytucja, jak doszło do jej uchwalenia, a także wymienili zawarte w tym dokumencie postanowienia, służące naprawie państwa polskiego.

Danuta Suska

 

KONCERT MAJKI JEŻOWSKIEJ

             30 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy mieli okazję wysłuchać na żywo koncertu legendy dziecięcej estrady Majki Jeżowskiej. Artystka wystąpiła w hali widowiskowej przy białogardzkim Liceum Ogólnokształcącym.

Majka Jeżowska zaśpiewała swoje najbardziej znane przeboje oraz jak zawsze sprowokowała wszystkich uczniów do czynnego udziału w koncercie. Uczniowie razem z artystką śpiewali i tańczyli w rytm znanych sobie utworów. Po koncercie Majka rozdawała autografy swoim młodym fanom, można było również zakupić płyty piosenkarki. Wszyscy bez wyjątku wspaniale się bawili. Inicjatorką wyjazdu na koncert Majki Jeżowskiej była pani Jolanta Borys.

 Tomasz Bohdziewicz

 

NAUCZMY SIĘ BEZPIECZNIE ŻYĆ

 

 Nasza szkoła przystąpiła do konkursu prewencyjnego pod hasłem Nauczmy się bezpiecznie żyć, organizowanego przez Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto Białogard oraz Komendę Powiatową Policji w Białogardzie. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu białogardzkiego.

Celem konkursu jest kształtowanie u młodzieży właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia uzależnieniami, wyrabianie umiejętności przestrzegania podstawowych przepisów i zasad współżycia społecznego oraz inicjowanie działań promujących zdrowy styl życia. Tematyka konkursu dotyczy zagrożeń związanych z uzależnieniami (narkotyki, alkohol, nikotyna, Internet), z agresją i przemocą w szkole i w domu oraz z ruchem drogowym.

Prace konkursowe napisało ośmioro uczniów naszej szkoły. Komisja oceniająca w składzie: Elwira Nowak, Ewelina Wachowska wytypowała do udziału w konkursie prace trojga uczniów: Michała Chódzyńskiego (klasa V b), Oskara Kasperowicza (IV a) i Adrianny Krency (V b).

Ewelina Wachowska

  

PRZEDSTAWIENIE W NASZEJ SZKOLE

 

27 kwietnia o godz. 12. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. Piekielnie anielska sztuka. Zostało ono przygotowane przez teatr z Torunia i było przeznaczone dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Na scenie w holu szkoły zaprezentowało się dwoje aktorów. Wcielili się w kilku postaci: diabła, anioła, Czerwonego Kapturka, wilka i babcię. Za każdym razem przebierali się w inne stroje. Oprócz aktorów w przedstawieniu pojawiły się też kukiełki anioła i diabła.

Tematem sztuki były nałogi i uzależnienia od papierosów, alkoholu i narkotyków. Celem przedstawienia było ukazanie negatywnych skutków palenia oraz picia alkoholu, a także uświadomienie uczniom, jak łatwo wpaść w nałóg, a jak trudno się z niego się wydostać.

Uczniowie klasy V b

 

PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE – ELIMINACJE GMINNE I POWIATOWE

 

21 kwietnia w Szkole Podstawowej w Stanominie odbyły się eliminacje gminne turnieju recytatorskiego Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne. W konkursie wzięli udział najlepsi recytatorzy ze szkół podstawowych w Kościernicy, Stanominie i Rogowie oraz z gimnazjum w Pomianowie.

Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów: Natalia Andrysiak, Radosław DrągAgata Zawadzka w kategorii „ptasząt” oraz Katarzyna Bartman, Jadwiga Łoś i Magda Zdanowicz w kategorii „ptaszków”. Wszyscy uczennicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Maksymalną liczbę punktów oraz I miejsce w kategorii „ptasząt” zdobyła uczennica I klasy naszej szkoły Agata Zawadzka. Zakwalifikowała się tym samym do etapu powiatowego, który odbył się 11 maja w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie.

 

Ewelina Wachowska

 

WIELKANOC

 

8 kwietnia, tuż przed udaniem się na wiosenną przerwę świąteczną, uczniowie koła teatralnego i muzycznego zaprezentowali krótką część artystyczną, która przypomniała nam tradycje wielkanocne w formie wierszy i piosenek.

Świąteczną dekorację wykonały dzieci uczęszczające na koło plastyczne pod kierunkiem pani Teresy Czekaj.

 

Danuta Suska

 

TURNIEJ BRD

 W piątek 17 kwietnia w Tychowie odbył się XXXII Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Po raz trzeci z rzędu odbył się on w naszej gminie. Organizatorem turnieju była Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie, a gospodarzami spotkania – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Tychowie.  W turnieju wzięło udział 11 szkół podstawowych i 5 gimnazjów. Każda ze szkół wystawiła 3-osobowe zespoły. Z naszej szkoły na turniej pojechali: Paulina Stachoń, Agata Czupreta i Mateusz Wojtków.

Pierwszym etapem turnieju był test teoretyczny złożony z 25 pytań. Dla uczniów szkół podstawowych był to test jednokrotnego wyboru, dla gimnazjalistów – test wielokrotnego wyboru.  Kolejnym etapem była jazda po sprawnościowym torze, który składał się z kilku przeszkód, takich jak: łezka, równoważnia, bramka, przewożenie przedmiotu. Przejazd po miasteczku ruchu drogowego był jedną z najłatwiejszych konkurencji. Rywalizacja była zacięta, a poziom trudności testu teoretycznego i praktycznego wysoki.

W kategorii szkół podstawowych indywidualnie zwyciężył Filip Sobolewski, drugi był Adrian Wąsowski, a trzeci Jakub Kośka ze Szkoły Podstawowej w Tychowie. Drużynowo zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Tychowie, druga była Szkoła nr 3 z Białogardu, a trzecia Szkoła Podstawowa z Karwina. Nasza szkoła zajęła VII miejsce. Nagrodami za pierwsze i drugie miejsce były rowery, a za trzecie – odtwarzacze mp4. Każdy z uczestników otrzymał również pamiątkowy medal turnieju. Zwycięskie szkoły zostały uhonorowane pucharami. Dla wszystkich uczestników turnieju były przygotowane nagrody (kamizelka odblaskowa oraz medal).

Zakończenie i wręczenie nagród poprowadził komisarz Robert Szukalski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie. Nagrody dla uczestników wręczyli: Kamila Kostecka-Strzelczyk (zastępca dyrektora ZORD w Koszalinie), Krzysztof Dziadul (zastępca wójta gminy Tychowo) oraz Renata Kołodziej i Józefa Pawłowicz (panie dyrektor ze szkół organizujących konkurs).

 Agata Czupreta, klasa V a

 

 

SPRAWDZIAN KLAS SZÓSTYCH

Dnia 2 kwietnia 2009 r. o godzinie 9.00 36 uczniów klas szóstych naszej szkoły przystąpiło do sprawdzianu. To obowiązkowy i powszechny egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej. Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Na sprawdzianie badany i oceniany był poziom osiągnięć uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności:

· czytania,

· pisania,

· rozumowania,

· korzystania z informacji,

· wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Sprawdzian został zorganizowany i przeprowadzony przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu.

Każdy uczeń otrzymał taki sam zestaw zadań wraz z kartą odpowiedzi (zwany arkuszem egzaminacyjnym). Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mieli 60 minut. Uczniowie z dysfunkcjami skorzystali z przedłużonego o 30  minut czasu. Maksymalnie na sprawdzianie można było uzyskać 40 punktów.

Rozwiązane przez uczniów zadania zostały sprawdzane i punktowane przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych egzaminatorów. Każdy uczeń otrzyma od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej. Uczniowie zaświadczenie o wynikach sprawdzianu odbiorą w szkole w ostatnim dniu nauki.

Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskały: Katarzyna Bartman (35 p.), Adriana Jaśkowska i Jadwiga Łoś (34 p.) oraz Daria Wiśniewska (30 p). Średni wynik sprawdzianu wyniósł 18 punktów.

dyrektor Elżbieta Trzcińska

 

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 Słowo rekolekcje pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „zbierać coś na nowo, ponownie” (najlepiej dobre rzeczy). Obowiązkowość, szczodrość, uprzejmość, miłość, dobroć, życzliwość, pogodę ducha (mimo niesprzyjającej aury na zewnątrz) i wiele innych dobrych skarbów naszej duszy pomógł nam na nowo odkryć ksiądz rekolekcjonista Zbigniew Nowak – diecezjalny koordynator Ruchu Światło – Życie pracujący w Koszalinie. W dniach 30.03. – 01.04.2009 przeżywaliśmy szkolne rekolekcje. Nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i wychowawcy. Widziałem ich zadumane twarze. To dobrze. Każdy z nas potrzebuje zatrzymać się, zastanowić, pomyśleć: Dokąd idę? Po co żyję? Czego pragnę? Tematyka tegorocznych nauk rekolekcyjnych oscylowała wokół Eucharystii. Ksiądz Zbigniew pomógł nam na nowo odkryć wspaniałą prawdę: w prostych znakach chleba i wina przychodzi do nas prawdziwy Bóg-Człowiek: Jezus. Daje nam siebie. Czy jest w nas wiara, zaufanie, pokora? Oto jedno z pytań ku refleksji. Nie zabrakło oczywiście dynamicznego śpiewu, gestykulacji. Mamy nadzieję, że szóstoklasistom rekolekcje pomogły w napisaniu następnego dnia sprawdzianu kompetencji.

katecheta Tomasz Trybuś

 

 

 WYCIECZKA DO MUZEUM I GALERII W BIAŁOGARDZIE

 

W piątek 20 marca z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej szkole zorganizowano wycieczkę do muzeum i galerii osiedlowej w Białogardzie. Pojechały na nią klasy IV-VI wraz z nauczycielami. W muzeum obejrzeliśmy wystawę prac Waldemara Jarosza Notatki z podróży. Były to piękne szkice (pastele olejne) z wyjazdów na prywatne plenery połączone z wypoczynkiem do Tunezji (2007) i Hiszpanii (2008). Przed wyjściem z muzeum wszyscy podpisaliśmy się w księdze pamiątkowej. W galerii osiedlowej oglądaliśmy wystawę prac wykonanych przez dzieci na konkurs pod hasłem Najpiękniejsze bajki. Prace były bardzo ładne. Cała wycieczka udała się, a uczniowie powrócili do szkoły pełni wrażeń.

Ewelina Stanek, klasa V b

  

MARZEC – MIESIĄC MATEMATYKI

 

2 marca w naszej szkole zaczął się miesiąc matematyki. Przez cały marzec odbywały się konkursy matematyczne Kangur dla klas III-VI, które zorganizowała pani Grażyna Wołkowska. W konkursach brały udział trzyosobowe reprezentacje z każdej klasy. Konkurencje były następujące: krzyżówka, magiczny kwadrat, pytania z listy dla każdego członka grupy, zadania do wyboru za 3, 4 lub 5 punktów.

Oceniane było także zachowanie publiczności oraz przygotowane przez klasy okrzyki dopingujące ich drużyny. Za najciekawsze okrzyki została wyróżniona klasa IV b.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła klasa VI a, która zdobyła 20,83 punktów. Tuż za nią była klasa VI b (20,78 p.). Trzecie miejsce zdobyła klasa IV a.

 

 23 marca odbył się apel, na którym zostały ogłoszone wyniki konkursu, a zwycięzcom wręczono nagrody.

 Adrianna Krenca, Ewelina Stanek, klasa V b

 

PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE – ELIMINACJE SZKOLNE

 

Regionalny turniej Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne odbywa się w tym roku już po raz 41. Konkurs jest organizowany przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną. Głównym celem turnieju jest poszerzanie horyzontów myślowych i kręgu zainteresowań dzieci i młodzieży poprzez poszukiwanie wartościowej literatury oraz propagowanie wśród nich piękna i kultury języka polskiego.

Uczestnikami turnieju są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu dawnego województwa koszalińskiego oraz z powiatu Wałcz i Sławno, występujący w trzech kategoriach:

·   „ptaszęta” – uczniowie klas I-III,

·   „ptaszki” – uczniowie klas IV-VI,

·   „ptaki” – uczniowie gimnazjum.

Uczestnicy recytują dowolne utwory pisarzy polskich lub obcych. „Ptaszęta” prezentują jeden utwór – wiersz lub prozę, a „ptaszki” i „ptaki” – dwa utwory.

Eliminacje do konkursu recytatorskiego odbyły się w naszej szkole 23 marca 2009 roku. Wzięło w nich udział 14 uczestników w dwóch kategoriach: 9 osób z klas I-III i 5 z klas IV-VI. Recytacje oceniało czteroosobowe jury: Małgorzata Bagińska, Tomasz Bohdziewicz, Danuta Suska i Ewelina Wachowska.

Najlepszymi recytatorami okazali się: Natalia Andrysiak, Agata ZawadzkaRadosław Drąg w kategorii „ptasząt” oraz Katarzyna Bartman, Jadwiga Łoś i Magda Zdanowicz w kategorii „ptaszków”. Te osoby będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach gminnych, które odbędą się w kwietniu w Szkole Podstawowej w Stanominie. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia!

 

Ewelina Wachowska

 SPORT W NASZEJ SZKOLE

Na przełomie lutego i marca odbyły się zawody na etapie regionalnym (obejmujące dawne województwo koszalińskie). Aby zakwalifikować się do nich, należało zdobyć I miejsce w powiecie. Dziewczęta z klas VI naszej szkoły osiągnęły ten sukces aż w trzech kategoriach: w tenisie stołowym, piłce ręcznej i siatkowej. Monika Łączkowska została najlepszą zawodniczką w powiecie w piłce ręcznej, a Ania Zarwańska w piłce siatkowej. We wszystkich dyscyplinach na szczeblu regionalnym dziewczęta zajęły IV miejsce.

Reprezentacja dziewcząt na zawodach:

        1.   Anna Zarwańska: biegi przełajowe, Sport i zabawa, piłka ręczna i siatkowa, tenis stołowy

        2.  Magda Zdanowicz: biegi przełajowe, Sport i zabawa, piłka ręczna i siatkowa, tenis stołowy

        3.    Jadwiga Łoś: Sport i zabawa, piłka ręczna i siatkowa

        4.   Monika Łączkowska: biegi przełajowe, Sport i zabawa, a, piłka ręczna

        5.   Katarzyna Bartman: piłka ręczna i siatkowa

        6.   Anna Tomaszewicz: piłka ręczna i siatkowa

        7.   Ewa Czajkowska: piłka ręczna i siatkowa

        8.   Aleksandra Drąg: piłka ręczna i siatkowa

        9.   Daria Wiśniewska: Sport i zabawa, piłka ręczna i siatkowa

     10.    Adrianna Jaśkowska: piłka ręczna i siatkowa

     11.    Oliwia Kijko: piłka ręczna i siatkowa

Gratulujemy naszym koleżankom!

 Klaudia Kujda, klasa V a

 

Tytuł najlepszego sportowca naszej szkoły w I semestrze otrzymała Ania Zarwańska. Wzięła ona udział we wszystkich zawodach, w których uczestniczyła nasza szkoła. Została wybrana najlepszą zawodniczką w powiecie w piłce siatkowej. Na wyróżnienie zasługuje jej bardzo chętne i systematyczne przygotowywanie się do zawodów.

 Jolanta Borys


DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

 10 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa. Najpierw bawiły się dzieci z klas I-III oraz oddziału przedszkolnego. Zabawa dla klas IV-VI zaczęła się ok. godz. 13 i skończyła się o 16. Dyskotekę prowadziło dwóch DJ-ów. Zabawa była bardzo udana. Wszyscy uczniowie wracali do domów z uśmiechem na twarzy.

Jadwiga Łoś, klasa VI a

 

 

KidSmart

 

Od 2 lutego 2009 r. w naszej szkole dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas początkowych za pomocą programu IBM KidSmart wprowadzane są w technologię informatyczną. W ramach projektu KidSmart nasza placówka otrzymała zestaw komputerowy, tzw. Central Young Explorer, zaprojektowany specjalnie dla dzieci w wieku 5-9 lat.

Zestaw obejmuje:

·   komputer w kolorowej, bezpiecznej dla dzieci obudowie,

·    oprogramowanie edukacyjne.

Oprogramowanie IBM KidSmart wspiera program nauczania zintegrowanego i wychowania przedszkolnego w zakresie matematyki, języka angielskiego oraz logicznego myślenia. Wprowadzone elementy nowości i zabawy urozmaicają i uatrakcyjniają zdobywanie nowych umiejętności.

Program ten uczy dzieci, jak mądrze korzystać z komputera i kształtuje odpowiedzialne podejście do wykorzystania najnowszej technologii w późniejszym życiu.

KidsSmart składa się z programów:

·        Czas i przestrzeń w domku Anuli,

·        Matematyczny domek Milusi,

·        Naukowy domek Felka,

·        Mania główkowania część 1-3.

 

Agnieszka Rojewska-Wrzeszcz

 

MIESIĄC JĘZYKA POLSKIEGO

 

Tegoroczny luty był w naszej szkole miesiącem poświęconym językowi polskiemu. Wiązało się to z obchodzonym 21 II Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Dzień ten ustanowiony został przez UNESCO w 1999 r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. zginęło tam 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Po raz pierwszy w Polsce był obchodzony w 2005 roku.

W naszej szkole odbyło się w związku z tym kilka konkursów. Jednym z nich był konkurs ortograficzny przeprowadzony 23 lutego. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny z klas IV-VI. Uczniowie rywalizowali ze sobą w kilku konkurencjach. Musieli wykazać się nie tylko znajomością zasad pisowni, ale też umiejętnością zastosowania ich w praktyce oraz posługiwania się słownikiem ortograficznym. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły obie klasy szóste, które zdobyły maksymalną liczbę punktów. Na drugim miejscu uplasowały się klasy piąte oraz IV a (9 na 10 punktów). Ostatnie miejsce zajęła klasa IV b (2 na 10 punktów).

Druga część konkursu to rywalizacja indywidualna, mająca wyłonić szkolnego Mistrza ortografii i interpunkcji. Tytuł ten zdobyła uczennica klasy VI b Daria Wiśniewska. W kategorii klas IV najlepszy okazał się Oskar Kasperowicz (IV a), a w kategorii klas V – Paulina Stachoń (V a).

25 lutego odbył się szkolny konkurs czytelniczy pod hasłem Mistrz pięknego czytania, w którym wzięli udział reprezentanci klas IV-VI: Michał Kopaczewski, Roland Piórkowski, Klaudia Majewska, Monika Sosnowska, Jadwiga Łoś i Anna Zarwańska.

Każdy uczestnik konkursu losował numer zestawu, któremu przyporządkowany był określony tekst literacki zawierający dialogi i opisy. Dla klas IV były to baśnie, natomiast dla klas V i VI mity oraz legendy. Zadanie polegało na cichym przeczytaniu tekstu, zaznaczeniu odpowiedzi na 18 pytań, a następnie głośnym odczytaniu fragmentu prozy ze zwróceniem uwagi na znaki przestankowe i umiejętne modulowanie głosem. Komisja oceniała wyrazistość, płynność, tempo i bezbłędność czytania, a także ogólny wyraz artystyczny.

Za część pierwszą konkursu – czytanie ze zrozumieniem – można było zdobyć 18 punktów, natomiast za część drugą – głośne czytanie – 20 punktów. Maksymalną ilość punktów, a tym samym tytuł Mistrza pięknego czytania, zdobyła uczennica klasy VI a Jadwiga Łoś. Monika Sosnowska z V b oraz Michał Kopaczewski z IV a otrzymali wyróżnienia.

Uczniowie naszej szkoły mieli również okazję zmierzyć się w konkursie literacko-plastycznym pod hasłem Warto przeczytać tę książkę! Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej lub literackiej, zachęcającej do przeczytania ciekawej książki spoza listy lektur.

 W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-VI.

Komisja konkursowa w składzie: Tomasz Bohdziewicz, Danuta Suska, Ewelina Wachowska postanowiła wyróżnić następujące osoby za prace plastyczne (plakaty):

·   w kategorii klas I-III: Julia Małkowska (klasa II), Agata Zawadzka (klasa I),

·   w kategorii klas IV-VI: Ewelina Stanek, Milena Krysztofiak (klasa V b) i Agata Czupreta (klasa V a).

Na konkurs wpłynęła tylko jedna praca literacka, którą napisał uczeń klasy IV a Michał Kopaczewski. Jego recenzję drukujemy poniżej.

Nagrodami w konkursach były pamiątkowe dyplomy oraz wykonane przez uczniów naszej szkoły zakładki, na których umieszczono cytaty, sentencje, aforyzmy i przysłowia związane z językiem polskim, książką, czytelnictwem.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy.

 Organizatorki:

Danuta Suska, Ewelina Wachowska

 

 WALENTYNKI

 

Walentynki to święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia świętego Walentego, patrona chorych na padaczkę o podagrę

W naszej szkole ten dzień obchodzono w piątek 13 lutego. Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę związaną z tym świętem. Na holu była wystawiona skrzynka na kartki walentynkowe, które mógł wrzucić każdy uczeń. Następnie dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego rozdały walentynki odpowiednim osobom.

 Adrianna Krenca, Monika Sosnowska, klasa V b

 

 

SPRAWDZIAN PRÓBNY KLAS SZÓSTYCH

 

Dnia 14 stycznia 2009 odbył się próbny sprawdzian kompetencji klas szóstych.

Zgodnie z procedurami punktualnie o godz. 1200 przewodniczący komisji wprowadził uczniów do klas i rozdał im testy. Temat tegorocznego sprawdzianu brzmiał: W sadzie i w ogrodzie.

Po godzinie wszyscy uczniowie odłożyli długopisy i opuścili salę. Chwilę później, po krótkiej wymianie wrażeń, wsiedli do autobusów i odjechali do domów.

Średni wynik z testu w naszej szkole to 17 punktów. Najwięcej punktów – 36 na 40 – otrzymała Adrianna Jaśkowska z klasy VI a.

Jedyne, co pozostało uczniom, to czekać na kolejny sprawdzian, do którego przystąpią już 2 kwietnia. Życzymy powodzenia!

 Katarzyna Bartman, klasa VI a

 

 

NOWA PRACOWNIA KOMPUTEROWA

 

Od połowy grudnia 2008 roku w naszej szkole funkcjonuje nowa pracownia komputerowa, która wyposażona została w 10 komputerów najnowszej generacji.

Na pierwszy rzut oka widać postęp technologiczny: zgrabne, wygodne monitory, które zajmują niewiele miejsca, głośniki budowane w monitory, jednostka centralna, klawiatura i optyczna myszka. Oprócz standardowego wyposażenia w każdym zestawie jest pełen pakiet Open Office, nagrywarka oraz wiele innych, bardzo przydatnych akcesoriów.

Stare komputery trafiły do sal lekcyjnych jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli oraz uczniów. Od tej pory uczniowie na lekcji informatyki pracują sprawniej i szybciej, natomiast podczas innych przedmiotów mogą oglądać prezentacje oraz filmy edukacyjne przygotowane przez nauczycieli.

 Elwira Nowak

 

NA RATUNEK DZIECIOM W KONGO

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Samorząd Uczniowski włączył się do Ogólnopolskiej Akcji UNICEF ,,Na ratunek dzieciom w Kongo”. Celem tej akcji jest zdobycie pieniędzy na żywność i szczepionki dla dzieci w Demokratycznej Republice Konga.

Zebraliśmy łącznie 800 zł, które zostały przekazane na konto UNICEF.

Akcją pokierowała pani Małgorzata Bagińska, opiekun Samorządu Uczniowskiego.

Agata Czupreta, klasa V a

 

OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PRAW CZŁOWIEKA

 

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka jest obchodzony 10 grudnia. Jest to data uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka.

W naszej szkole nie zapomniano o tym święcie. W korytarzach szkolnych przygotowano gazetki z najważniejszymi punktami Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Konwencji Praw Dziecka oraz graficzną interpretację tych praw wykonaną przez dzieci. Pedagog szkolny, logopeda oraz wychowawcy przeprowadzili w klasach zajęcia warsztatowe i pogadanki na temat praw człowieka i dziecka. Wypracowane na zajęciach materiały zaprezentowano na drzwiach wejściowych do każdej z klas.

Streszczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z dnia 10.12.1948 r. i Mapę Przyjaciół Dzieci wypracowaną przez uczniów w czasie zajęć warsztatowych przekazano sołtysom w celu umieszczenia tych materiałów na tablicach informacyjnych w swoich miejscowościach.

Małgorzata Kopaczewska, Ewelina Wachowska

 

27 lutego odbył się apel na temat praw dziecka, w którym wystąpili uczniowie z koła teatralnego i koła muzycznego. Celem apelu było uświadomienie uczniom ich praw i obowiązków. Inscenizacja składała się z piosenek i wierszy, mówiących o najważniejszych prawach każdego dziecka, takich jak prawo do nauki, zabaw czy tajemnicy korespondencji.

Apel miał także na celu przypomnienie uczniom, że mają prawo przeciwstawiać się przemocy oraz zwracać się z prośbą o pomoc, gdy ktoś ich krzywdzi. Na zakończenie zwrócono również uwagę uczniów na to, że korzystając ze swoich praw, nie mogą ograniczać praw innych – oraz że oprócz praw każdy z nich ma także obowiązki.

Po apelu uczniowie i nauczyciele mieli okazję zapoznać się z prezentacją multimedialną na

temat sytuacji dzieci w Demokratycznej Republice Konga w związku z akcją UNICEF, do której włączyła się nasza szkoła.

Ewelina Wachowska

 

 

MIESIĄC Z HISTORIĄ

 

          17 listopada 2008 roku w ramach obchodów „Miesiąca z historią” gościliśmy w naszej szkole miłośników historii – pana Adama Bryla z Borkowa i pana Przemysława Wojciukiewicza z Białogardu, którzy w formie pokazu przybliżyli uczniom klas IV – VI wczesnośredniowieczną historię Polski.Woj Bork (A. Bryl) zaprezentował uczniom prywatne zbiory przedmiotów z X wieku lub też stylizowanych na ten okres i krótko omówił ich przeznaczenie, zaś Wizun (P. Wojciukiewicz) przedstawił uczniom zarys historii łucznictwa i metody wykonywania łuków. Na koniec wybrani uczniowie pokazali się w strojach historycznych stylizowanych na X wiek.

Na zdjęciu uczniowie przebrani w stroje stylizowane na X wiek podczas pokazu historycznego

Tomasz Bohdziewicz

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

             11 listopada Polacy świętowali 90. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie z koła teatralnego pod kierunkiem pani Danuty Suskiej przygotowali uroczysty apel, który odbył się 7 listopada. W programie znalazły się patriotyczne pieśni i wiersze. Inscenizacja przypomniała uczniom, jaką drogę przebyli Polacy od utraty niepodległości w 1795 roku do jej odzyskania po 123 latach.

 

 

WIRTUOZ KSYLOFONU I PRZYJACIELE

            Taki był tytuł koncertu umuzykalniającego, który odbył się w naszej szkole 24 października w ramach obchodów Miesiąca Muzyki. Koncert był przeznaczony dla uczniów wszystkich klas. Wystąpiło na nim trzech muzyków, którzy zaprezentowali utwory klasyczne i popularne.

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

            Dnia 5 listopada 2008 roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści wraz z kolegami z klas starszych przygotowali przedstawienie pod kierunkiem pani Bogusławy Muchy. Nowych uczniów serdecznie przywitali uczniowie klas szóstych, którzy na forum szkoły recytowali wiersze.

Na zdjęciu uczniowie klasy pierwszej przed ślubowaniem

            Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor przystąpiła do pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.

            Na zdjęciu uczniowie klasy pierwszej podczas ślubowania

            Około godziny dziewiątej uczniowie klasy pierwszej udali się na poczęstunek do sali gimnastycznej, a reszta uczniów rozeszła się do klas.

 

Daria Wiśniewska

Katarzyna Bartman

 

 

DZIEŃ PAPIESKI

             16 października już po raz ósmy obchodzony był Dzień Papieski. Apel z tej okazji odbył się w naszej szkole 23 października. Przygotowali go uczniowie z klas V i VI pod kierunkiem pana Tomasza Trybusia. Apel miał na celu przypomnienie sylwetki oraz dokonań papieża Jana Pawła II. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Jan Paweł II – wychowawca młodych”.

Na zdjęciu ks. proboszcz podczas apelu z okazji Dnia Papieskiego

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

             14 października, jak co roku, obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej, zwany też Dniem Nauczyciela.

Tego dnia w naszej szkole nie było lekcji. Na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie z koła teatralnego pod kierunkiem pani Danuty Suskiej i Eweliny Wachowskiej zaprezentowali przedstawienie. Po przedstawieniu wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły otrzymali kwiaty, a także laurki przygotowane przez uczniów z koła informatycznego pod kierunkiem pani Elwiry Dorawy. Na koniec pani dyrektor złożyła wszystkim nauczycielom serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła im pamiątkowe dyplomy.

Na kolejnych godzinach lekcyjnych uczniowie wraz z wychowawcami spędzali czas na różnego rodzaju zabawach i rozgrywkach sportowych.

Na zdjęciu pani dyrektor podczas apelu z okazji
Dnia Edukacji Narodowej

 

 

MŁODZI GŁOSUJĄ, CZYLI WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

             Wybory do Samorządu Uczniowskiego  w naszej szkole odbyły się 6 października 2008 roku. Uczniowie, którzy kandydowali, zaprezentowali swoje pomysły na plakatach, które zostały wywieszone na szkolnym korytarzu. Uczniowie mogli zagłosować tylko na jedną osobę. Po zliczeniu głosów podano informację o wynikach.

KLAUDIA MAJEWSKA - 43 głosy

ALICJA PELC - 26 głosów

MONIKA SOSNOWSKA- 22 głosy

AGNIESZKA SAMORDAK 10 głosów

MARIKA CHÓDZYŃSKA - 10 głosów

RADOSŁAW DRĄG - 9 głosów

NATALIA ANDRYSIAK - 5 głosów

DARIA SZCZĘSNA - 5 głosów

ZUZANNA SKINDER - 4 głosy

PATRYCJA DOMAŃSKA - 0 głosów

 

 

 

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

 

 30 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas IV – VI. Zorganizowano ją  z okazji Dnia Chłopaka.

            Dyskoteka rozpoczęła się o godzinie 13:00. Dziewczyny z klas VI wraz z panią dyrektor powitały chłopców i zaprosiły ich do wzięcia udziału w konkursach. Przedstawiciele wszystkich klas rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach. Pomiędzy poszczególnymi konkursami uczniowie tańczyli, a jury podliczało punkty za zadania konkursowe.

           

Na zdjęciu uczniowie bawiący się na dyskotece

             Niespodzianką przygotowaną przez panią dyrektor był występ zespołu tanecznego, który zaprezentował pokaz tańca.

            Na zdjęciu dziewczęta z zespołu tanecznego

            Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu, a pani dyrektor podziękowała uczniom za zabawę i zaprosiła na kolejną za dwa miesiące. Dyskoteka była bardzo udana, a uczniowie świetnie się bawili.

 

Jadwiga Łoś

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

            W dniach 19-21 września 2008 r. obchodziliśmy jubileuszową 15. akcję Sprzątania Świata pod hasłem „Posprzątajmy polskie lasy”.

Szczególną opieką otoczyliśmy lasy, które są jednym z największych skarbów naszej przyrody, ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Las pochłania dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje, produkuje tlen, stabilizuje wilgotność powietrza, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania gleby i wody, magazynuje wodę opadową i zmniejsza siłę wiatrów, skutecznie przeciwdziała zmianom klimatycznym. Wszyscy korzystamy z dobrodziejstw, jakie oferuje nam las. A jak wiemy, szczególnie lasy odczuwają skutki niefrasobliwego postępowania człowieka, który niejednokrotnie traktuje go jak śmietnik. Niech nie będzie więcej „dzikich wysypisk”.

W naszej szkole Sprzątanie Świata odbyło się 27 września. Nasi uczniowie posprzątali tereny wokół szkoły i w jej okolicy.

Na zdjęciu uczniowie klasy V b sprzątający boisko szkolne

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

            Dnia 1 września 2008 roku rozpoczął się nowy rok szkolny. Wszyscy zgromadzili się punktualnie o godzinie 9:00 na uroczysty apel, który rozpoczęła pani dyrektor. Został wprowadzony sztandar, uczniowie, nauczyciele i rodzice odśpiewali hymn państwowy. Następnie pani dyrektor przywitała zgromadzonych, a panie polonistki odczytały listy Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Na koniec pani Elżbieta Trzcińska przydzieliła klasom wychowawców, po czym wszyscy udali się do swoich sal, w których odbyły się spotkania z nauczycielami. Cała uroczystość zakończyła się o godzinie 11.

            Mimo że wakacje się skończyły, jesteśmy szczęśliwi, że możemy wrócić do szkoły i spotkać się z przyjaciółmi. Pierwszy dzień w szkole był udany i bardzo uroczysty, gdyż uczniowie mieli na sobie galowe stroje.

Alicja Pelc