ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

    Dnia 25.06.2010r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010. Uroczystość miała dwie odsłony. W pierwszej części wręczono nagrody i świadectwa z wyróżnieniem dla uczniów

klas I-V.  Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali krótką część artystyczną przygotowaną dla absolwentów naszej szkoły. Po czym uczniowie ze swoimi wychowawcami udali się do klas, gdzie odbyło się wręczenie świadectw. Po krótkiej przerwie przyszła kolej na występy szóstoklasistów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Następnie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru, ślubowanie,  rozdanie świadectw i nagród. Szóstoklasiści zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara. Wzruszającą niespodzianką dla absolwentów była przygotowana prezentacja multimedialna, składająca się zdjęć uczniów z siedmiu lat pobytu w naszej szkole. Zgromadzeni na koniec zaśpiewali piosenkę pt. „Ale to już było” .

    Ten dzień na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

Monika Jezierska, Sandra Chilmańska

 

KONKURSY

    7 czerwca 2010 w Szkole Podstawowej w Białogardzie odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy o zdrowiu i zdrowym stylu życia pt. „Potrafię i chcę o zdrowie troszczyć się”. Uczennice klasy VI a: Agata Czupreta, Klaudia Majewska i Paulina Stachoń rozwiązywały test wielokrotnego wyboru. Zajęły II miejsce. Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białogardzie. Uczennice klasy VI a: Klaudia Majewska, Agata Czupreta, Martyna Świerczewska i Ewelina Buchowiecka wzięły udział w konkursie fotograficznym pt. „Przyroda w obiektywie”, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Agata Nojek-Sokołowska

 

KONKURS CZYTELNICZO- REDAKCYJNY

   Na początku września  uczniowie  klas IVA, IVB i VIA zostali zachęceni do założenia zeszytów lektur, w których notowaliby spostrzeżenia dotyczące przeczytanych w ciągu roku szkolnego książek. Zadanie miało na celu popularyzację czytelnictwa oraz doskonalenie umiejętności redakcyjnych. 

   7 czerwca został ogłoszony konkurs na najlepiej zredagowany zeszyt lektur. W konkursie wzięło udział 7 osób: 3 z klasy VIA, 2 z klasy IVB oraz 2 z IVA. Podczas oceny brano pod uwagę wartość merytoryczną notatek, ilość przeczytanych książek, czytelność zapisu, przejrzystość oraz estetykę całości.

   I miejsce w kategorii klas czwartych zajął Radosław Drąg, natomiast w kategorii klas szóstych- Klaudia Kujda. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

 

Organizator

Danuta Suska

FESTYN HISTORYCZNY

   31 maja 10 uczniów naszej szkoły z najlepszymi ocenami z historii pojechało, wraz z panem Bohdziewiczem, do Gimnazjum w Pomianowie, gdzie odbył się festyn historyczny „Od średniowiecza do współczesności”. Celem imprezy było uczczenie 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Podczas festynu odbyły się konkurencje sportowe. Uczniowie gimnazjum przygotowali przedstawienia, a zaproszeni przez nich goście odtworzyli bitwę pod Grunwaldem. Na boisku szkolnym odbył się również pokaz Capoeiry, czyli sztuki walki połączonej z tańcem.

Agata Czupreta

TURNIEJ RECYTATORSKI I WYSTAWA HISTORYCZNA 

   17 maja w Domu Kultury w Tychowie odbyły się eliminacje powiatowe do konkursu recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: w kategorii „ptasząt”. Agata Zawadzka z klasy drugiej, natomiast w kategorii „ptaszków” Natalia Andrysiak z klasy IV b.

 

 

   Uczestnicy XLII Turnieju Recytatorskiego prezentowali wysoki poziom artystyczny oraz bogaty repertuar. Komisja Konkursowa i publiczność mieli okazję wysłuchać przejmujących, ale i  zabawnych deklamacji poezji i prozy, nie tylko polskich mistrzów pióra. Natalia Andrysiak zachwyciła swoim występem jury i wywalczyła nominację do eliminacji finału Regionalnego Turnieju Recytatorskiego, które odbędą się w czerwcu w Koszalinie. 

   Nagrodami w konkursie były pamiątkowe dyplomy oraz książki, które wręczał wicestarosta Białogardu, pan Tomasz Hynda.

   Kiedy komisja konkursowa udała się na obrady, starsze dzieci i ich opiekunowie mieli możliwość obejrzenia w tamtejszej galerii wystawy zatytułowanej KATYŃ. Na wystawę składały się głównie fotografie, ale były też plakaty i rekwizyty przestrzenne- przedmioty wojskowe-  elementy żołnierskiego stroju, bagażu czy broni. Eksponaty miały symboliczny wydźwięk, upamiętniały ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Zgromadzeni wysłuchali wykładu oprowadzającego, który w bardzo obrazowy sposób nakreślił historyczny rys tego, co się stało na ziemiach rosyjskich w 1940, ale również 2010 roku. Zwiedzający mogli choć na chwilę przenieść się oczyma wyobraźni do katyńskiego lasu.

 

 

Podczas wykładu przywołano również film Andrzeja Wajdy oraz opowiedziano o pracach nad wystawą, momencie jej otwarcia i reakcjach zwiedzających.

Danuta Suska

WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI

    W ramach propagowania akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniowie klas I- III wybrali się 11 maja na spotkanie z pracownikami Białogardzkiej Biblioteki Publicznej. Głównym celem tego spotkania było zapoznanie dzieci z poszczególnymi działami biblioteki oraz znajdującymi się tam zbiorami, a także funkcjonowaniem biblioteki jako instytucji. Zwiedzono czytelnię dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wypożyczalnię zbiorów bibliotecznych.

   Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem słuchali informacji i ciekawostek przekazywanych przez dyrektora i pracowników instytucji, oglądali najnowsze i najciekawsze wydania albumów, atlasów, zapoznali się z nowościami wydawniczymi dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie tego interesującego spotkania wszyscy uczniowie otrzymali upominki w postaci długopisów i kalendarzyków oraz umówili się z pracownikami biblioteki na kolejne spotkanie w nowym roku szkolnym.

Organizator
Halina Błażewicz

PROGRAM TEATRALNY

     4 maja 40- osobowa grupa uczniów z klas IV-VI pod opieką wychowawców miała możliwość uczestniczenia w projekcie przygotowanym przez Polską Scenę Edukacji RODE pod hasłem Maj z Mickiewiczem. Projekt miał na celu pogłębienie znajomości utworów wieszcza narodowego, wiedzy na temat jego biografii, jak również popularyzację muzyki Fryderyka Chopina. Dwoje aktorów zaprezentowało uczniom kulturę żywego słowa. Artyści chcieli ugruntować przekonanie, iż język jest jednym z największych skarbów naszej kultury, budzi bowiem poczucie dumy i wspólnoty.

    70- minutowy program teatralny zatytułowany Bajki i ballady Adama Mickiewicza uczniowie obejrzeli dzięki uprzejmości Szkoły Podstawowej w Stanominie, która gościła członków sceny edukacyjnej. Pełen humoru spektakl uczył i bawił jednocześnie. Przedstawieniu towarzyszyły nokturny, preludia i mazurki autorstwa Fryderyka Chopina. Chciano w ten sposób zaakcentować obchody Roku Chopinowskiego oraz związek kompozytora z epoką romantyzmu, w której przyszło mu żyć i tworzyć, podobnie jak Mickiewiczowi.

    Spektakl w formie lekcji przybliżył uczniom sylwetkę Adama Mickiewicza. Zgromadzeni wysłuchali ciekawostek, dotyczących momentu narodzin, dzieciństwa, czasów szkolnych oraz studenckich poety.  Przywołano najbardziej znane utwory wieszcza, między innymi bajki- Przyjaciele, Lis i kozieł, Koza, kózka i wilk oraz ballady- Powrót taty, Pani Twardowska, Świtezianka.  Aktorzy interpretowali teksty literackie, stosując środki ekspresji, takie jak: akcent, pauza, rytm, mimika, gest, postawa - dzięki czemu widzowie poznali techniki wzorcowej recytacji.

Na uwagę zasługują również dekoracja i kostiumy stylizowane na epokę romantyzmu.

    Zaprezentowany program teatralny dostarczył uczniom wielu wiadomości, wrażeń i emocji, a także zainspirował do samodzielnej twórczości i pogłębiania wiedzy na temat historii oraz literatury polskiej.

 

Danuta Suska

 

APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

    30 kwietnia w naszej szkole jak co roku odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wystąpili uczniowie z koła teatralnego pod kierunkiem pani Eweliny Wachowskiej oraz z koła muzycznego, prowadzonego przez panią Elżbietą Trzcińską. Dekorację przygotowała pani Teresa Czekaj, nauczycielka plastyki.

    Apel rozpoczął się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu Polski. Celem uroczystości było zapoznanie uczniów z historią pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji, którą Polacy uchwalili 3 maja 1791 roku. Uczniowie mieli również okazję zaznajomić się z najważniejszymi postanowieniami tej ustawy, takimi jak zniesienie liberum veto czy wolnej elekcji.

         Wierszom recytowanym przez uczniów z koła teatralnego towarzyszyły piosenki o tematyce historycznej i patriotycznej. Apel zakończyła melodia „Roty”, pieśni, która kandydowała do miana polskiego hymnu narodowego.

 

Ewelina Wachowska

 

W AMERYKAŃSKIM STYLU

     29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji gościliśmy w naszej szkole muzyków, którzy wprowadzili nas w taneczne rytmy oraz nakreślili historię kształtowania się muzyki amerykańskiej. Instrumentaliści zaprezentowali różne formy muzyczne, rodzące się na przestrzeni lat na kontynencie amerykańskim.

    Pierwszy utwór wprowadził nas w muzykę country. To odmiana muzyki rozrywkowej, zwana często kowbojską muzyką ludową. Forma ta powstała w USA z połączenia folku i bluesa.

    Kolejne rytmy muzyki dixi landowej lub – jak kto woli – jazzu nowoorleańskiego, to wulkan radości, pełen dynamiki i ekspresji brzmienia, w którym przeplatały się różne partie instrumentów. Ta kotłowanina, to improwizowana przez muzyków kłótnia, w której na niedokończone jeszcze pytanie muzyczne padały dwie różne muzyczne odpowiedzi.         

    Kolejny zaprezentowany przez artystów gatunek to hip-hop - ruch kulturowy i gatunek muzyczny powstały w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, zainicjowany przez Afroamerykanów i Latynosów. Głównymi elementami hip-hopu są: rapowanie, graffiti, taniec breakdance i DJing. Podczas prezentacji tego gatunku, uczniowie pokazali swoje umiejętności taneczne oraz raperskie.

 

        Rock and roll powstał w USA. Jego prekursorem był między innymi Elvis Presley. Ten rytm wzbudził wśród uczniów i nauczycieli szczególne emocje.

    Koncert zakończyła prezentacja rytmów brazylijskich. Miłośnikom tańca najbardziej spodobała się samba, która obecnie grana jest przede wszystkim w Rio de Janeiro i São Paulo.

        Podczas tego wspaniałego koncertu uczniowie mogli usłyszeć brzmienie wielu instrumentów perkusyjnych, a także dętych, takich jak: puzon, saksofon sopranowy, trąbka. Wszystkie zaprezentowane utwory wprowadziły słuchaczy w radosny nastrój. Szczególnie żywo reagowały dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-III.

 Elżbieta Trzcińska

 

DZIEŃ ZIEMI

    Kwiecień został ogłoszony w naszej szkole miesiącem przyrody i ekologii.

    W ramach obchodów Dnia Ziemi, 24 kwietnia odbyła się wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Uczestniczyło w niej 40 osób z klas IV-VI pod opieką wychowawców.

   Uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych, terenowych i laboratoryjnych. Ćwiczenia teoretyczne i praktyczne polegały na lokalizacji na mapie i w terenie miejsca obserwacji, położenia geograficznego; określaniu rodzajów chmur, wielkości zachmurzenia, kierunku i siły wiatru; poznaniu elementów doliny rzecznej, morfologicznej działalności rzeki oraz struktur geologiczno- tektonicznych.

Ćwiczenia odbywały się w salach ośrodka oraz w terenie, gdzie można było podziwiać formy polodowcowe, dolinę rzeki Mogilicy, stary niemiecki cmentarz, na terenie którego znajduje się buk, stanowiący pomnik przyrody, a także głazy narzutowe. Uczniowie samodzielnie wykonywali wiatromierze.

        Przygotowano gazetkę ścienną: „Dzień Ziemi. Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas”. Dzieci z przedszkola wykonały prace plastyczne o tematyce leśnej; klasa pierwsza posadziła na terenie szkoły drzewko; drugoklasiści rozpoznawali i opisywali gatunki drzew, znajdujących się wokół szkoły; klasa trzecia wykonała zielnik z wiosennych roślin. Klasy czwarte zrobiły z odpadów przedmiot codziennego użytku, piąte- napisały wiersz i rymowankę o tematyce leśnej, natomiast uczniowie klas szóstych wykonali plakaty, promujące tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi. Zadania były realizowane zgodnie ze wskazówkami zawartymi w liście Planety Ziemi do poszczególnych klas.

    Prace plastyczne o tematyce leśnej, wykonane przez uczniów naszej szkoły, będą uczestniczyć w konkursie organizowanym przez Lasy Państwowe pod hasłem „Las w sztuce”.

    Organizatorkami obchodów Dnia Ziemi i wycieczki do Ośrodka w Lipiu były Małgorzata Kopaczewska i Agata Nojek-Sokołowska.

Agata Nojek-Sokołowska

 

 

TURNIEJ BRD

 

    W piątek 23 kwietnia w Karlinie odbył się XXXIII Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem turnieju była Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie, a gospodarzem spotkania – Gimnazjum w Karlinie.  W turnieju wzięło udział 11 szkół podstawowych i 6 gimnazjów. Każda ze szkół wystawiła 3-osobowe zespoły. Z naszej szkoły na turniej pojechali: Klaudia Kujda, Paulina Stachoń, i Mateusz Wojtków.

    Pierwszym etapem turnieju był test teoretyczny złożony z 25 pytań. Dla uczniów szkół podstawowych był to test jednokrotnego wyboru, dla gimnazjalistów – test wielokrotnego wyboru.  Kolejnym etapem była jazda po sprawnościowym torze, który składał się z kilku przeszkód, takich jak: pochylnia, równoważnia, tarka, żmijka, przedmiot na uwięzi, korytarz z desek, rynna Po torze przeszkód uczniowie rywalizowali w miasteczku ruchu drogowego. Rywalizacja była zacięta, a poziom trudności testu teoretycznego i praktycznego wysoki.

    Drużynowo zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Tychowie oraz Gimnazjum w Karlinie. Nasza szkoła zajęła IX miejsce. Natomiast w punktacji indywidualnej nasi reprezentanci uzyskali: Klaudia Kujda miejsce 11, Mateusz Wojtków – 12, a Paulina Stachoń – 32.

    Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali od organizatorów kamizelki odblaskowe oraz zestaw długopisów i ołówków.

Elwira Nowak

 

SPEKTAKL TEATRU LALEK

 

    21 kwietnia uczniowie klas III-V wraz z wychowawcami wybrali się do Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie na nową bajkę teatru lalek MARKO, opracowaną przez Marka Kopczyńskiego według powieści Carla Collodiego Pinokio. W spektaklu opartym na wspaniałej szkolnej lekturze dominowały wartka akcja, zabawne dialogi, przebojowe piosenki i wspaniałe dekoracje.

    Widowni przedstawienie bardzo się podobało, gdyż niezwykle entuzjastycznie reagowała. Dzieci chętnie śpiewały skoczne piosenki, podziwiały kukły dużych rozmiarów, pacynki i marionetki. Po wspólnym odśpiewaniu finałowego utworu gromkimi brawami podziękowano aktorom i wszystkim tym, którzy pracowali przy powstaniu sztuki.

    Celem wyjazdu było wdrażanie uczniów do uczestnictwa w przedstawieniach teatralnych, zapoznanie ze strukturą teatru lalek, pogłębienie wiadomości o teatrze, wzbogacenie słownictwa związanego z teatrem oraz umożliwienie porównania tekstu literackiego z adaptacją teatralną dzieła włoskiego pisarza.

Danuta Suska

 

 

TRAGEDIA W SMOLEŃSKU

 

    10 kwietnia 2010 roku samolot, przewożący 96 naszych rodaków na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji. Nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie znajdowali się: prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie i inni urzędnicy państwowi, dowódcy polskiej armii, duchowni, przedstawiciele rodzin katyńskich, a także funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu.

    12 kwietnia dyrektor szkoły, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji oraz uczniowie uczcili pamięć tragicznie zmarłych minutą ciszy. Następnego odbyła się msza święta w intencji ofiar i ich rodzin.

    Na szkolnym holu przygotowano tablicę, na której zostały umieszczone nazwiska tragicznie zmarłych. Wyeksponowano czarno-białe zdjęcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zapalono znicze, przygotowano księgę kondolencyjną, wywieszono flagę narodową z kirem. Uczniowie dyskutowali z wychowawcami na temat tragedii, przygotowywali gazetki tematyczne. Na czas żałoby narodowej wyłączono szkolny dzwonek.

    16 kwietnia uczczono 70. rocznicę katyńskiego mordu, popełnionego w 1940 roku przez stalinowskich oprawców na polskich oficerach. Uczennice klas szóstych – według scenariusza przygotowanego przez p. Danutę Suską i nauczyciela historii, p. Tomasza Bohdziewicza, a także wskazówek udzielanych przez p. Ewelinę Wachowską – recytowały wiersze, upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W tle rozbrzmiewały utwory Fryderyka Chopina. Odczytano informacje historyczne oraz wyświetlono fragment filmu dokumentalnego na temat wydarzeń, rozgrywających się w Katyniu podczas II wojny światowej.

    Zgromadzeni w skupieniu uczestniczyli w apelu.

Danuta Suska, Karolina Krych

 

 

ŚWIATOWE DNI ZDROWIA

 

    W ramach Światowych Dni Zdrowia 2010, obchodzonych w dniach 7-11 kwietnia pod hasłem „Człowiek i miasto”, w naszej szkole odbył się bieg zdrowia, zorganizowany przez zespół do spraw profilaktyki oraz innych nauczycieli. W biegu uczestniczyli uczniowie, którzy chcieli poprzeć akcję i pokazać, że zdrowie w znacznej mierze zależy od ruchu i uprawiania sportu. Nauczyciel wychowania fizycznego, p. Magdalena Borys, przygotowała i oznaczyła trasę biegu, która prowadziła do pobliskiego lasu.

    W ramach akcji „Człowiek i miasto” uczniowie wraz z wychowawcami gromadzili także zdjęcia wykonane w różnych miastach Polski i świata. Najciekawsze fotografie wyeksponowano na gazetce szkolnej.

 

Bogusława Mucha, Krzysztofa Szulakiewicz

 

KONKURS CZYTELNICZY

    9 kwietnia odbył się szkolny konkurs znajomości lektur dla klas IV-VI.  Został on zorganizowany przez nauczycieli polonistów w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Hasłem przewodnim szkolnych obchodów uczyniono myśl Francisa Bacona: Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia na pokolenie.

    Celem konkursu czytelniczego było rozbudzanie wśród uczniów pasji czytania, zainteresowania książką, motywowanie do czytelnictwa, kształtowanie gustów czytelniczych oraz sprawdzenie znajomości przeczytanych lektur i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

    W zmaganiach wzięło udział 13 uczniów: 5 osób z klasy IVa, 1 uczennica z IVb, 2 osoby z klasy Va, 1 uczennica z VIb oraz 4 z VIa. Konkurs miał formę testu, składającego się z 20 ćwiczeń. Pasjonaci książki mieli za zadanie połączyć tytuły lektur z ich autorami; dopasować postacie do tytułów książek, w których występują; odgadnąć po cytatach tytuły powieści lub nazwać bohaterów. Były również pytania dotyczące treści poszczególnych lektur. Dla każdego poziomu przygotowano inny test.

    Najwyższy wynik w zmaganiach czwartoklasistów uzyskał Radosław Drąg (klasa IVa). Na poziomie klas piątych najlepiej test rozwiązali, zdobywając taką samą ilość punktów, Karolina Krych i Michał Kopaczewski z klasy Va. W klasach szóstych pierwsze miejsce ex equo zajęły: Sara Białek i Agata Czupreta (klasa VIa).

    Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki z cytatami z lektur.

 

Danuta Suska

 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW

 

    8 kwietnia uczniowie klas szóstych przystąpili do sprawdzianu kompetencji. Szóstoklasiści w ciągu godziny musieli rozwiązać 25 zadań polonistyczno- matematycznych. Do zdobycia było 40 punktów. Sprawdzian pisało 28 uczniów naszej szkoły, zostali oni podzieleni na trzy grupy.

    Tegoroczny test oscylował wokół tematyki sportowej. Należało między innymi przeczytać ze zrozumieniem tekst prozatorski, notatkę encyklopedyczną oraz wiersz; zredagować wypracowanie; rozwiązać szereg zadań z zakresu matematyki; przeanalizować informacje ujęte w tabeli.

    Test kompetencji sprawdzał umiejętność czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce. W tym roku wprowadzono nowy sposób kodowania prac. Uczniowie wpisywali na arkuszach egzaminacyjnych i kartach odpowiedzi PESEL (do tej pory wpisywano datę urodzenia).

    Wyniki sprawdzianu będą znane w czerwcu.

Danuta Suska, Agata Czupreta

 

PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE

   

    Dnia 30 marca 2010 roku odbyły się szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne. W konkursie wzięło udział 12 uczestników: 3 w kategorii „ptasząt” i 9 w kategorii „ptaszków”. Zadaniem uczniów było wyrecytowanie wierszy lub fragmentu prozy. Uczestnicy wybierali przede wszystkim utwory znanych autorów poezji dla dzieci: Jana Brzechwy, Julina Tuwima czy Joanny Kulmowej. Recytacje oceniała komisja konkursowa w składzie: Danuta Suska, Krzysztofa Szulakiewicz, Ewelina Wachowska.

    Do eliminacji gminnych zakwalifikowało się 6 osób, które reprezentowały naszą szkołę 20 kwietnia w Stanominie. Zwycięzcy w kategorii klas IV-VI to: Agata Czupreta (VI a), Radosław Drąg (IV a) i Natalia Andrysiak (IV b), a w kategorii „ptasząt”: uczennice klasy II: Lucyna Łoś, Agata Zawadzka i Patrycja Chódzyńska.

    Komisja złożona z nauczycieli szkół podstawowych w Kościernicy, Stanominie i Rogowie oraz gimnazjum w Pomianowie zdecydowała, że do kolejnego etapu konkursu przejdą dwie nasze uczennice: Agata Zawadzka i Natalia Andrysiak. Agatka wybrała do recytacji wiersz Jerzego Ficowskiego Dom, w którym śmieszy, natomiast Natalia: Smutny wiersz Danuty Wawiłow oraz Pająka i muchy naszego patrona, Jana Brzechwy. Etap powiatowy, w którym zaprezentują się dziewczęta, odbędzie się w maju w Białogardzie. Gratulujemy im i życzymy kolejnych sukcesów!

    

Ewelina Wachowska

   

KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ O PAPIEŻU JANIE PAWLE II

    29 marca 2010 roku przedstawiciele naszej szkoły w liczbie 20: Klaudia Kujda, Sara Białek, Agata Czupreta, Martyna Świerczewska, Agata Kalwara, Ewelina Buchowiecka, Patryk Strzelczyk, Paulina Stachoń, Mateusz Wojtków, Klaudia Majewska, Adam Markot (wszyscy z klasy VIA), Adrianna Krenca, Milena Krysztofiak, Aleksandra Łączkowska, Aleksandra Telej (przedstawicielki klasy VIB), Karolina Krych, Malwina Chalaba,

    Klaudia Białek, Cezary Sikorski i Oskar Kasperowicz (klasa VA) wzięli udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy o papieżu Janie Pawle II organizowanym przez firmę Olimpus z Warszawy.

    Test konkursowy był jednakowy dla wszystkich uczestników niezależnie od wieku, przy czym ranking i nagrody zostaną przygotowane dla dwóch grup: uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Ogłoszenie wyników wraz z przyznaniem nagród (książki oraz dyplomy) nastąpi do 21 maja b.r.

 

Tomasz Trybuś

 

REKOLEKCJE

     W dniach 22-24.03.2010 roku odbyły się rekolekcje wielkopostne. Uczniowie naszej szkoły słuchali nauk prowadzonych w tym roku przez księdza Henryka Tomke, proboszcza parafii w Toporzyku. Również w tym czasie uczniowie oglądali filmy: „10 Przykazań” oraz fragment filmu biograficznego o Papieżu Polaku.

    W ostatnim dniu rekolekcji można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, a zwieńczeniem ćwiczeń duchowych była uroczysta msza święta prowadzona przez księdza rekolekcjonistę oraz proboszcza parafii Byszyno, księdza Grzegorza Marciszewicza.

    Natomiast po myszy świętej goście zaproszeni przez księdza Henryka Tomke zaprezentowali nam przedstawienie o grzeszniku, który nawrócił się dzięki Jezusowi oraz dzięki Jego męczeńskiej śmierci.

 

 

Tomasz Trybuś

 

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

 

     W dniach 22- 31 III uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do świąt Wielkiej Nocy. Dzieci inspirowane przez nauczycieli najchętniej wykonywały prace artystyczne.

    Oddział przedszkolny, prowadzony przez p. Krystynę Balewską, wykonał kolorowe witraże oraz świąteczne ozdoby z papieroplastyki: zajączki, baranki i pisanki. Grupa dzieci sześcioletnich, pod kierunkiem p. Elwiry Balewskiej-Schmidt, zadbała o świąteczny nastrój w sali, wykonując gazetki ścienne. Klasa III zaprezentowała swoje umiejętności artystyczne, robiąc kolorowe palmy wielkanocne, ciekawie zdobione pisanki oraz prace plastyczne, dzięki czemu stworzono w sali lekcyjnej wiosenną atmosferę nadchodzących świąt.

    Uczniowie klas IV-VI pod opieką p. Teresy Czekaj wykonali świąteczne ozdoby, takie jak: pisanki, kurki, koguciki. Przygotowano również gazetkę z wielkanocnymi życzeniami.

    Prace uczniów zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

Krzysztofa Szulakiewicz, Krystyna Balewska

 

 

„TYDZIEŃ Z KANGUREM”

    Już po raz czwarty w Szkole Podstawowej w Rogowie odbył się matematyczny konkurs dla uczniów klas III- VI „ Tydzień z Kangurem”.

    Wg opracowanego przez p. G. Wołkowską i p. I. Zalewską- Madejską regulaminu, każdego dnia tygodnia trzyosobowe reprezentacje poszczególnych klas rywalizowały w następujących konkurencjach: rozwiązywanie matematycznej krzyżówki, wypełnianie magicznego kwadratu, udzielanie odpowiedzi na pytania z dziedziny matematyki oraz rozwiązywanie zadania z treścią.

    Pozostali uczniowie prezentowali oryginalne okrzyki, zagrzewając do walki o punkty swoich kolegów. Na pochwałę zasłużyła uczennica klasy VI b Milena Krysztofiak, która napisała wyróżniające się oryginalnością rymowanki tematycznie związane z konkursem.

    W ogólnej klasyfikacji zwyciężyli chłopcy z klasy III, którzy uzyskali 20 pkt.

 

 

 

Miejsce drugie zajęła klasa V a - (18,5 pkt.), a trzecie klasa IV a – (16,44 pkt.).

Krzyżówkę matematyczną najlepiej rozwiązali uczniowie klasy III, otrzymując maksymalną ilość punktów. Chłopcy z klasy III oraz klasa VI a najlepiej uzupełnili magiczny kwadrat. Na pytania z listy najlepiej odpowiadali uczniowie klasy IV a i V a.

    Na wyróżnienie zasługuje reprezentacja klasy V a, która jako jedyna w szkole wybrała zadanie za 5 pkt. i poprawnie je rozwiązała.

    W czwartek 18 marca ośmioro uczniów przystąpiło do zmagań w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur 2010”. Uczniowie klas 3-4 rozwiązywali test składający się z 24 zadań, a z klas 5-6 – z 30 zadań w czasie 75 minut.

Grażyna Wołkowska

 

OWOCE W SZKOLE

    Pod takim hasłem wdrożono w naszej szkole program realizowany przez Agencję Rynku Rolnego. 54 uczniów  z klas I-III,   3 razy w tygodniu będzie otrzymywało owoce lub przetwory owocowe, warzywa lub przetwory warzywne. 

Elżbieta Trzcińska

LUTY - MIESIĄC TECHNIKI I INFORMATYKI

 

    Na początku grudnia nasza szkoła przystąpiła do programu "Szkoła Bezpiecznego Internetu". Jest to program edukacyjny i profilaktycznym skierowany zarówno do dorosłych (rodzice, kadra nauczycielska), jak i do dzieci. Głównym celem programu jest profilaktyka cyberprzestępczości, tj. pedofilii on-line, nękania rówieśników złośliwymi i krzywdzącymi wpisami w serwisach społecznościowych i forach dyskusyjnych.

    Luty w naszej szkole był miesiącem techniki i informatyki, ponieważ 9 lutego obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach tego miesiąca nauczyciel informatyki p. Elwira Nowak przygotowała gazetkę ścienną „Bezpieczny Internet” oraz prowadziła w klasach IV–VI lekcje związane z bezpieczeństwem w Internecie. Uczniowie oglądali scenki filmowe dotyczące różnych sytuacji, które mogą spotkać internautów podczas surfowania po Internecie, a następnie dyskutowali o skutkach niewłaściwego postępowania.

          

Elwira Nowak

 

MIESIĄC JĘZYKA POLSKIEGO

 

    W związku z tym, że 21 lutego w wielu krajach obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego, miesiące styczeń i luty należały w naszej szkole do języka polskiego. Polonistom zależało na tym, aby zachęcić uczniów klas IV- VI do częstszego obcowania z książką, jak również swobodnego, ale poprawnego formułowania wypowiedzi. Hasłem tegorocznych szkolnych obchodów była myśl Jakuba Werbińskiego „Najprostszym językiem świata jest zawsze ojczysty”. Panie Ewelina Wachowska i Danuta Suska podjęły szereg działań, mających na celu realizację wyżej wymienionych celów.

    Na początku stycznia został ogłoszony konkurs literacki pod hasłem Patrząc na świat oczami Stasia i Nel. Zadaniem uczestników było zredagowanie opisu przedmiotu, zwierzęcia, krajobrazu, osoby rzeczywistej lub postaci literackiej. W ciągu trzech tygodni wpłynęło osiem niezwykle interesujących prac. Jury miało trudny orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach wyłoniono 3 najlepsze wypracowania, których autorami byli:

1.      Agata Czupreta (klasa VI a) – opis krajobrazu)

2.      Radosław Drąg (IV a) – opis zwierzęcia

3.      Paulina Stachoń (VI a) – opis postaci.

Wyróżniono także Klaudię Majewską (klasa VI a), która na konkurs napisała aż 2 prace (opis postaci i krajobrazu).

    19 lutego odbył się szkolny konkurs wiedzy o języku polskim. Swoich sił próbowało osiem osób – 4 z klasy IV a, 1 z V a i 3 z VI a. Uczniowie mieli musieli rozwiązać w ciągu 45 minut test, składający się z trzynastu zadań. Miłośnicy języka polskiego mieli okazję wykazać się znajomością reguł ortograficznych i interpunkcyjnych oraz umiejętnością wykorzystania ich w praktyce, znajomością wyrazów bliskoznacznych, przeciwstawnych, związków frazeologicznych i przysłów, a także umiejętnością posługiwania się nimi. Uczestnicy musieli również wyjaśnić pojęcia związane z nauką o języku.

    Każdy z uczestników konkursu miał możliwość skorzystania z wybranego słownika. Do dyspozycji uczniów były słowniki języka polskiego, frazeologiczne, synonimów i antonimów, wyrazów obcych oraz ortograficzne.

Najwięcej trudności sprawiło uczniom zadanie, polegające na dopisaniu do podanych wyrazów jak największej ilości wyrazów bliskoznacznych. Najłatwiejsze okazało się  ćwiczenie, polegające na połączeniu w całość fragmentów znanych przysłów.

    Najwięcej punktów zdobyły dziewczęta z klasy VI a: Paulina Stachoń, Klaudia Majewska oraz Agata Czupreta.

    8 stycznia w klasach Va, Vb i VI b oraz 22 lutego w klasie IV a na lekcjach języka polskiego odbyły się klasowe konkursy pięknego czytania. Należało przygotować dowolny fragment lektury do głośnego zaprezentowania na forum grupy. Uczniowie klasy V a pięknie i wyraziście odczytywali fragmenty W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, klasa V b miała do dyspozycji tekst Ferenca Molnara Chłopcy z Placu Broni, klasa VI b - powieść Edmunda Niziurskiego Sposób na Alcybiadesa , natomiast czwartoklasiści czytali fragmenty Opowieści z Narnii C.S. Lewisa.

    Kryteria oceny głośnego czytania były zapisane na tablicy, więc oceny dokonywali koledzy i koleżanki z klasy we współpracy z nauczycielem polonistą. Czytający miał również możliwość wyrażenia samooceny.

     W sali polonistycznej zostały wykonane i wyeksponowane gazetki ścienne: Z ortografią za pan brat oraz Jak to napisać? Przewodnik po formach wypowiedzi. Informacje przygotowane przez p. Danutę Suską na temat ortografii oraz interpunkcji, a także wskazówki, dotyczące poprawnego formułowania wypowiedzi pisemnych, zostały również zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce Język polski w naszej szkole.

Zachęcamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z przygotowanymi materiałami.

    Laureaci konkursów polonistycznych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki, na których umieszczono cytaty z lektur.

    Dziękujemy za udział w konkursach, a zwycięzcom gratulujemy. 

 

     Danuta Suska

 

DIECEZJALNY KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 

    Konkurs szkolny odbył się 18 stycznia 2010 roku. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas piątych i szóstych. Michał Kopaczewski, Krzysztof Samordak i Milena Krysztofiak awansowali do etapu rejonowego w Białogardzie. Trzymajmy za nich kciuki, gdyż pięcioro najlepszych z etapu rejonowego weźmie udział w etapie diecezjalnym w Koszalinie. Tam sześcioro najlepszych spośród 120 uczniów rejonów Koszalina, Słupska i Piły stanie się laureatami całości edycji konkursowej.

 

Tomasz Trybuś

 

MISTRZOWSKA DRUŻYNA

    12 stycznia 2010 r. o godz. 10.00, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Białogardzie odbył się Turniej Mini Siatkówki Dziewcząt o Mistrzostwo Powiatu Szkół Podstawowych.  Turniej wygrały dziewczęta z naszej szkoły w składzie:

1. Krych Karolina

2. Czupryniak Aleksandra

3. Jabczyk Patrycja                                                               

4. Białek Sara

5. Czupreta Agata

6. Kalwara Agata

7. Kujda Klaudia

8. Majewska Klaudia

9. Krenca Adrianna

10. Sosnowska Monika

     Dziewczęta ćwiczyły pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego Pani Magdaleny Borys. Gratulujemy !

Elżbieta Trzcińska

 

 

SPRAWDZIAN PRÓBNY

 

      Dnia 6 stycznia uczniowie klas szóstych przystąpili do próbnego sprawdzianu kompetencji. W ciągu 60 minut musieli wykazać się umiejętnością czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce i rozwiązać 26 zadań polonistyczno- matematycznych skupionych wokół tematu teatru. Do zdobycia było 40 punktów.

Najniższy wynik to 7 punktów (2 osoby), a najwyższy to 27 punktów. Najlepiej sprawdzian napisał uczeń klasy VI a, Krzysztof Samordak. Nieco mniej punktów, bo 25, zdobył Patryk Strzelczyk (kl. VI a), natomiast po 24 punkty uzyskały: Adrianna Krenca (kl.VI b) oraz Klaudia Kujda (kl. VI a).

      Życzymy połamania długopisów 8 kwietnia!

 

                                                                                             Malwina Chalaba, Karolina Krych

 

 

SPOTKANIA WIGILIJNE

 

    Grudzień to miesiąc, który kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie wraz z wychowawcami ulegli magii świąt i zorganizowali tuż przed udaniem się na zimową przerwę świąteczną klasowe spotkania opłatkowe.

     Swój udział w uroczystościach  mieli również rodzice, którzy przygotowali tradycyjne wigilijne potrawy i zaszczycili nas swoją obecnością.

     Spotkania opłatkowe były okazją do złożenia sobie życzeń, a także wysłuchania bądź odśpiewania najbardziej znanych i lubianych kolęd.

 

Karolina Krych, Malwina Chalaba

 

PRZEDSTAWIENIE BOŻONARODZENIOWE

 

    22 grudnia, ostatniego dnia przed zimową przerwą świąteczną, odbyło się w naszej szkole przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej. Zaprezentowali się w nim uczniowie z koła teatralnego prowadzonego przez p. Ewelinę Wachowską oraz z koła muzycznego pod kierunkiem p. Elżbiety Trzcińskiej.

    Przedstawienie rozpoczęło się piosenką pt. Jest taki dzień, która wprowadziła widzów w świąteczny nastrój. Recytatorzy, zgromadzeni wokół przykrytego białym obrusem wigilijnego stołu, zaprezentowali wiersze polskich poetów na temat świąt Bożego Narodzenia. Przedstawili również najciekawsze zwyczaje i tradycje świąteczne, takie jak strojenie choinki, łamanie się opłatkiem czy obdarowywanie prezentami. Recytacje przeplatane były kolędami i pastorałkami, do których śpiewania chętnie włączali się wszyscy uczniowie.

    Spotkanie zakończyło się życzeniami świątecznymi i noworocznymi, złożonymi przez jedną z występujących uczennic wszystkim uczniom i ich rodzicom, a także nauczycielom i innym pracownikom szkoły.

Ewelina Wachowska

 

LOTERIA FANTOWA I KIERMASZ CIASTA

 

    W grudniu Samorząd Uczniowski zorganizował loterię fantową oraz kiermasz ciast.

   W sprzedaży oferowano również kartki świąteczne, wykonane przez uczniów klas IV-VI. Dochód ze sprzedaży losów, kartek oraz ciast przeznaczono na dofinansowanie leczenia niepełnosprawnej uczennicy naszej szkoły.

    Uczniowie dostarczyli mnóstwo fantów na loterię i niezwykle chętnie brali w niej udział. Każdy chciał koniecznie spróbować wypieków naszych mam, więc smaczne serniki, makowce i keksy znikały ze stołów w mgnieniu oka.

      Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę, biorąc udział w przedsięwzięciu.

 

Malwina Chalaba, Karolina Krych

 

WYCIECZKA DO KINA

    21 grudnia uczniowie klas I- IV wraz z wychowawcami wybrali się do białogardzkiego Kina Centrum na film „Mikołajek”, zrealizowany na podstawie książki R. Goscinnego i J. J. Sempego. Przygody Mikołajka i jego kolegów po raz pierwszy można było zobaczyć na wielkim ekranie.
Rozbrykany Mikołajek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dziecięcego świata, mimo że postać ta została stworzona 50 lat temu, nadal budzi zachwyt. Cała seria książek o Mikołajku i jego przyjaciołach cieszy się niesłabnącym uwielbieniem wśród czytelników i stanowi klasykę literatury dla dzieci i młodzieży.
Dzieci przywitały zimę z uśmiechem na twarzy, gdyż film okazał się niezwykle interesujący i zabawny za sprawą dowcipu słownego i sytuacyjnego. Poza tym godnie nawiązywał do pierwowzoru.
Dzięki ekranizacji, książka ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, bowiem polska premiera filmu zbiegła się w czasie z pojawieniem się w księgarniach „Nieznanych przygód Mikołajka”, zachęcam więc do lektury.

 

                                                                        Danuta Suska

 

ZDĄŻYĆ PRZED POWODZIĄ

    W październiku bieżącego roku nasza szkoła przystąpiła do II edycji konkursu „Zdążyć przed powodzią” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów i dorosłych mieszkających na terenach zagrożonych powodzią na temat tego zjawiska oraz uświadomienie, że powódź jest nieuchronna, że należy samemu dbać o własne bezpieczeństwo i że są skuteczne metody ograniczenia strat indywidualnych. Celem konkursu jest także zapoznanie się z lokalnym zagrożeniem powodziowym i planem ochrony przed powodzią oraz przygotowanie Rodzinnego Planu Powodziowego.

W ramach konkursu 14 grudnia 2009 roku uczniowie z klas VI gościli w Wydziale Centrum Zarządzania Kryzysowego i Gotowości Cywilnej w Białogardzie. Naczelnik wydziału pan  Krzysztof Ćwiertnia przedstawił uczniom w ogólnym zarysie zadania wydziału, do których należy między innymi przygotowywanie projektów aktów normatywnych dotyczących zadań Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego i Powiatowego Komitetu Przeciwpowodziowego oraz uczestniczenie w akcjach likwidacji zagrożeń i sytuacji kryzysowych. Natomiast pan Wiesław Zieliński, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, przeprowadził pogadankę z uczniami na temat właściwego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia życia, np. w przypadku powodzi, pożaru, śnieżycy, niskich temperatur itp. Przestrzegł również uczniów przed niewłaściwym obchodzeniem się z fajerwerkami w czasie zabaw sylwestrowych. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego ćwiczenia służb ratunkowych w zderzeniu cysterny z autokarem przewożącym uczniów pod wiaduktem w Białogardzie w 2003 roku.

Na koniec naczelnik wydziału zaprowadził uczniów do centrum łączności, skąd prowadzone są wszelkie akcje likwidacji zagrożeń i sytuacji kryzysowych. Uczniowie mieli okazję połączyć się z Wydziałem Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świdwinie i dowiedzieć się o warunkach panujących na drogach.

Dwugodzinne zajęcia minęły uczniom w przyjaznej i miłej atmosferze. Wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, wiedząc, że ktoś czuwa nad naszym bezpieczeństwem w powiecie. 

Tomasz BohdziewiczWYCIECZKA DO WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W KOSZALINIE

    W sobotę 12 grudnia kilkunastoosobowa grupa uczniów z klasy drugiej, trzeciej i czwartej pod opieką ks. proboszcza Grzegorza Marciszewicza i diakona Aleksandra Głombiowskiego udała się na wycieczkę do Koszalina. Zgodnie z programem uczniowie zwiedzili Wyższe Seminarium Duchowne, zapoznali się z historią tej uczelni, ale również bardzo miło spędzili czas na dużej hali gimnastycznej. Następnie odwiedzili Matkę Bożą Trzykroć Przedziwną w jej sanktuarium na Górze Chełmskiej, uczestniczyli we Mszy Świętej oraz wysłuchali ciekawej opowieści jednej z sióstr zakonnych o powstaniu tego szczególnego miejsca.

    Choć nie udało się zwiedzić studia radiowego, to wycieczka przez wszystkich jest miło wspominana. Zakończeniem była słodka drożdżówka i drobne upominki.

Aleksander Głombiowski

 

MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

 

    Dzień 6 grudnia jest szczególnym dniem dla społeczności szkolnej. Zgodnie z naszą tradycją, w poniedziałek zawitał do naszej szkoły gość z Laponii – Święty Mikołaj. Odwiedził on wszystkich uczniów oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Przy dźwiękach dzwoneczka chodził od klasy do klasy, obdarowując wszystkich słodkim upominkiem.


    Wszystkie dzieci – i te z oddziału przedszkolnego, i te z klas szóstych – były dziś roześmiane i szczęśliwe.
Jednak wszystko co dobre, musi się kiedyś skończyć, również wizyta Świętego Mikołaja. Kiedy podarował wszystkim prezenty, pożegnał się i odjechał, pozostawiając w szkole atmosferę zabawy i radości na cały dzień.

 

Elżbieta Trzcińska

 

 

SPORT I ZABAWA

 

     Dnia 2 grudnia 2009 roku nasza szkoła uczestniczyła w gminnych zawodach sprawnościowych pod hasłem „Sport i zabawa”. Młodych sportowców gościła Szkoła Podstawowa w Stanominie.
    W rywalizacji brało udział po pięć drużyn z każdej szkoły podstawowej gminy Białogard. Konkurowali ze sobą uczniowie klas drugich, trzecich, czwartych, piątych oraz szóstych.


    W skład każdego zespołu wchodziło dziesięć osób.
    Nasza reprezentacja walczyła o laur zwycięstwa ze sportowcami z Kościenicy i Stanomina. Zawodników zagrzewali do walki koledzy i koleżanki, a także nauczyciele. Wszyscy świetnie się bawili, przeżywając sportowe emocje.
    Rywalizacja była niezwykle wyrównana. Zwyciężył zespół z Kościernicy z wynikiem 31 punktów. Nasza drużyna uplasowała się na drugim miejscu, gromadząc 30 punktów, natomiast brązowy medal wywalczyła ekipa gospodarzy, zdobywając 29 punktów. Szkoła Podstawowa im. ppor. Ryszarda Kuleszy w Kościernicy będzie reprezentować naszą gminę 9 grudnia w Białogardzie, kiedy to odbędą się zawody powiatowe.

 

Danuta Suska i uczniowie koła polonistycznego (Karolina Krych, Ewelina Podgórska)

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

 

    19 listopada 2009 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. To dla nas okazja do zorganizowania akcji edukacyjnej na temat zdrowotnych następstw używania  tytoniu.
      Światowemu Dniu Rzucania Palenia przyświecają następujące cele:
- podniesienie wiedzy o produktach tytoniowych,
- podniesienie świadomości o konieczności wprowadzania ścisłych regulacji prawnych,
- tworzenie i upowszechnianie mody na niepalenie,
- upowszechnianie idei miejsc publicznych wolnych od dymu tytoniowego,
- pomoc w rzucaniu nałogu,
- ochrona dzieci przed skutkami palenia tytoniu,
- ochrona przed wymuszonym biernym paleniem,
    W związku z zagrożeniem epidemią palenia tytoniu w Polsce, włączyliśmy się w realizację akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Wychowawcy klas przeprowadzili pogadanki, w których zwrócili uwagę  na  szkodliwość palenia, sposoby ochrony dzieci przed skutkami palenia tytoniu, ochronę osób niepalących.
Uczniowie wspólnie z wychowawcami przygotowali odpowiedzi na 2 pytania:
1. Dlaczego młodzi ludzie palą?
2. Dlaczego warto nie palić papierosów?
Karty z odpowiedziami z poszczególnych klas, zostały wywieszone na tablicach umieszczonych na korytarzach. Uczniowie mogli zapoznać się ze wszystkimi odpowiedziami. Dopełnieniem akcji, było wykonanie gazetki oraz wywieszenie plakatów dotyczących szkodliwości tego nałogu.

 

Zespół ds. profilaktyki:
B. Mucha
K. Szulakiewicz

 

ŚWIĘTO BAJEK

    Dnia 16 listopada 2009 roku w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy pt. „Święto bajek”. Do udziału w nim zostały zaproszone dzieci z klasy drugiej i trzeciej oraz wytypowane z nich siedmioosobowe zespoły. Celem tego konkursu było zachęcenie uczniów do czytania różnych pozycji książkowych, rozwijanie zdrowej rywalizacji, a także współpracy w zespole. Konkurs zaszczyciła swoją obecnością pani dyrektor Elżbieta Trzcińska. Po zajęciu miejsc wszyscy zostali serdecznie przywitani przez organizatorów, zapoznani ze składem komisji i przebiegiem konkursu, a następnie zaproszeni do obejrzenia krótkich scenek ze znanych dzieciom bajek. Konkurs miał formę turnieju, każda drużyna otrzymała dziesięć takich samych zadań.

    Zadanie nr 1 – to zagadki, zadanie nr 2 – tytuły i autorzy, zadanie nr 3 – bajka słuchowa, zadanie nr 4 – quiz, zadanie nr 5 - układanie puzzli, zadanie nr 6 – „Czarodziejski kuferek”, zadanie nr 7 – prawda czy fałsz, zadanie nr 8 – obrazki z bajek, zadanie nr 9 – krzyżówka, zadanie nr 10 – układanka literowa.
    Konkurencje nie były łatwe do rozwiązania, ale wszystkie drużyny doskonale sobie z tym poradziły, wykazując się szeroką wiedzą, znajomością bajek i baśni, opanowaniem oraz wspaniałą współpracą w zespole.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorzy:
Halina Błażewicz
Tomasz Bohdziewicz

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    Dnia 9 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Koło teatralne pod kierunkiem pani Eweliny Wachowskiej oraz koło muzyczne pod opieką pani Elżbiety Trzcińskiej przygotowały krótką część artystyczną, składającą się z wierszy i pieśni patriotycznych. Nauczyciel plastyki, pani Teresa Czekaj, wraz z uczniami koła plastycznego, przygotowała dekorację, upamiętniającą Święto Niepodległości.
    W apelu wzięli udział uczniowie klas III- VI wraz z wychowawcami. Zgromadzeni otrzymali teksty znanych pieśni patriotycznych i żołnierskich, aby wspólnie je odśpiewać przy akompaniamencie nauczyciela muzyki.


    Niezwykle cenna okazała się gazetka ścienna przygotowana przez historyka, pana Tomasza Bohdziewicza. Gazetka tematyczna oraz apel przypomniały uczniom o tym, że Polacy musieli pokonać długą i trudną drogę, aby żyć w niepodległym kraju.

Danuta Suska

 

 

 

KONKURS LITERACKI

Ania z Zielonego WzgórzaAnia z Zielonego Wzgórza

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literackim „ I ty możesz zostać Anią z Zielonego Wzgórza”, organizowanym przez Białogardzką Bibliotekę Publiczną im. Karola Estreichera.
Konkurs adresowany był do dziewcząt i chłopców klas IV- VI. Zadaniem uczniów było napisanie opowiadania na dowolny temat. Chodziło o to, aby dać upust swojej wyobraźni.
    Prace można było pisać przez okres trzech tygodni, a następnie dostarczyć do szkolnej biblioteki lub złożyć u pań polonistek- p. Eweliny Wachowskiej lub p. Danuty Suskiej.
    Wpłynęło 8 niezwykle interesujących prac, zostały one sprawdzone, poprawione, a następnie- 6 listopada -przekazane do Biblioteki Publicznej w Białogardzie. Uroczyste podsumowanie konkursu  i wręczenie nagród laureatom odbyło się 10 grudnia 2009 roku w czytelni dla dorosłych przy ulicy Kochanowskiego w Białogardzie.

    I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła uczennica klasy VI a Klaudia Majewska, a II miejsce - Martyna Świerczewska, również z VI a. Wyróżnienia otrzymali: Agata Czupreta (VI a) i Oskar Kasperowicz (V a). Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Uczniowie koła polonistycznego: M. Chalaba, A. Czupreta

 

 

 

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

       29 października miały miejsce szkolne eliminacje Konkursu Matematycznego z Elementami Przyrody organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
W eliminacjach wzięło udział 10 osób z klas IV- VI. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się trzej uczniowie:
- Oskar Kasperowicz, kl. V A
- Krzysztof Samordak, kl. VI A
- Krzysztof Kruk, kl. V B
Uczniowie ci wezmą udział w eliminacjach rejonowych, które odbędą się dnia 5 grudnia 2009 roku.
    30 października odbył się I etap Konkursu Polonistycznego: Język Polski z Elementami Historii. W eliminacjach wzięło udział 15 osób z klas IV- VI.
    Największą ilość punktów zgromadziły, a tym samym zakwalifikowały się do eliminacji rejonowych, które odbędą się 4 grudnia w białogardzkim Gimnazjum nr 1, następujące uczennice:
-  Paulina Stachoń, kl. VI A
- Agata Czupreta, kl. VI A
- Karolina Krych, kl. V A
    Zestawy konkursowe zostały opracowane i sprawdzone przez p. Grażynę Wołkowską, nauczyciela matematyki oraz panie polonistki- Ewelinę Wachowską i Danutę Suską.
    Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w  konkursach dziękujemy, a laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów na szczeblu rejonowym. Wyniki obu konkursów zostaną ogłoszone w drugiej połowie grudnia.

                                                         Uczniowie koła polonistycznego: K. Krych, E. Podgórska

 

 

DYSKOTEKA

We wtorek 20 października odbyła się dyskoteka szkolna dla klas IV-VI. Trwała od godziny 13.45 do 16.    Dyskotekę przygotowały dziewczęta z klasy VI b. Naszym didżejem był pan Sławomir Szafran.
    Dyskoteka była bardzo udana. Wszystkim się podobało, byli zadowoleni i dobrze się bawili.

Aleksandra Telej, klasa VI b

 

DZIEŃ PAPIESKI

 

    19 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało „Jan Paweł II – papież wolności”. Apel z tej okazji przygotował pan Tomasz Trybuś.


    W przedstawieniu wzięły udział uczennice z klas piątych i szóstych. Apel przypomniał nam o nauce papieża Jana Pawła II.

Adrianna Krenca, klasa VI b

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ORAZ ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

    15 października w naszej szkole odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej, a koła muzyczne i teatralne przygotowały krótką część artystyczną dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
    Bohaterami pierwszej części apelu były pierwszaki. Uczniowie pochwalili się swoją wiedzą na temat państwa polskiego, odpowiadając na pytania starszych kolegów.    Złożyli uroczyste ślubowanie przed sztandarem szkolnym, a następnie dumni i uśmiechnięci kolejno podchodzili do pani dyrektor, która pasowała ich na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie. Prezentom i gratulacjom nie było końca. Swoją obecnością zaszczycili nas pracownicy Urzędu Gminy, którzy również mieli przygotowane upominki i ciepłe słowa dla uczniów klasy pierwszej.
    W drugiej części uroczystości rozbrzmiewały życzenia dla nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję przez szkolny chór.


    Zgromadzonym bardzo podobały się żartobliwe wierszyki na temat nauczycieli i poszczególnych przedmiotów szkolnych. Recytatorów nagrodzono gromkimi brawami.

Agata Czupreta, kl. VIA, Karolina Krych, kl. VA

 

PIERWSZA POMOC

    8 października 2009 r. nauczyciele, pracownicy obsługi naszej szkoły uczestniczyli w kursie medycznych „Pierwsza pomoc”. W ramach zajęć poznali ogólne wiadomości dotyczące: pierwszej pomocy, oceny stanu poszkodowanego, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ran ciała i krwotoków. Omawiali objawy i postępowania w wybranych stanach zagrożenia życia ( zadławienie, wstrząs, atak padaczki, cukrzyca, atak astmy oskrzelowej, zawał mięśnia sercowego, udar, oparzenia i odmrożenia, urazy kostne i stawowe, wypadki komunikacyjne).
    Oprócz zajęć teoretycznych, nauczyciele, pracownicy obsługi uczestniczyli również w zajęciach praktycznych, które wymagały zastosowania w praktyce poznanych wiadomości.

    Wszyscy uczestnicy otrzymali  indywidualne certyfikaty ukończenia kursu.
Polskie Towarzystwo Ratownictwa Medycznego przyznało naszej szkole certyfikat, zaświadczający, iż posiadamy przeszkolonych pracowników i nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy na podstawie wytycznych European Resuscitation Council 2005.


    Na wyróżnienie zasługuje profesjonalizm osoby prowadzącej szkolenie. Pan Jarosław M. Kalenik dysponował bardzo profesjonalnych sprzętem do ćwiczeń, pokazami multimedialnymi, materiałami przygotowanymi dla każdego uczestnika.

Elżbieta Trzcińska

 

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA – OGNISKO INTEGRACYJNE

 

    29 września na dużym boisku w lesie w pobliżu szkoły odbyło się ognisko klas szóstych. Zorganizowali je pani Elwira Nowak i pan Tomasz Bohdziewicz.
    Oprócz pieczenia kiełbasek oraz ziemniaków atrakcją było granie w piłkę nożną oraz zawody w przeciąganiu liny (dziewczęta wygrały w tej konkurencji z chłopcami).
    Po ognisku zebraliśmy pozostawione przez nas śmieci, a następne najedzeni, uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Uważamy, że takich dni powinno być jednak więcej.

Klaudia Majewska, klasa VI a

 

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

    28 września 2009 roku opiekunowie Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole – pan Tomasz Bohdziewicz i pani Beata Samiec – przeprowadzili wybory uzupełniające. Na wiceprzewodniczącego Samorządu Uczniowskiego kandydowało siedmioro uczniów. Kampania wyborcza trwała przez kilka dni. Kandydaci zaprezentowali swoje pomysły na funkcjonowanie samorządu na plakatach, które zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach.

W głosowaniu wzięło udział 142 osoby, które oddały 140 ważnych głosów i 2 głosy nieważne. Poniżej znajduje się zestawienie wyników:

Oskar Kasperowicz - 43 głosy

Adrianna Krenca - 29 głosów

Martyna Świerczewska - 25 głosów

Patrycja Chódzyńska - 14 głosów

Radosław Drąg - 12 głosów

Bartosz Mowiński - 9 głosów

Zuzanna Skinder - 8 głosów

Zwycięzcy tegorocznych wyborów, Oskarowi Kasperowiczowi, serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz naszej szkoły.

 

Ewelina Wachowska

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2009

     21 września uczniowie naszej szkoły jak co roku włączyli się w światową akcję pod hasłem „Sprzątanie świata”. Akcja była w Polsce organizowana już po raz szesnasty. W tym roku szczególną opieką objęto lasy powodu ogromnej liczby powstających tam nielegalnych wysypisk śmieci. Należy pamiętać, jak wielkie korzyści daje nam las, który jest świetnym pochłaniaczem dwutlenku węgla, stabilizatorem lokalnego klimatu, źródłem wielu surowców – ale przede wszystkim miejscem, w którym wspaniale się czujemy i odpoczywamy.

    Nasi uczniowie wraz z wychowawcami udali się zatem do lasu w pobliżu naszej szkoły. Wcześniej zostali zaopatrzeni w foliowe worki na śmieci oraz rękawiczki, a także poinformowani przez nauczycieli, jakie odpady mogą zbierać, a jakich – ze względu na swoje bezpieczeństwo – powinni unikać.

 

Ewelina Wachowska

  

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

 

    1 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

    Pani dyrektor Elżbieta Trzcińska przywitała zgromadzonych uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Następnie przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz nowych nauczycieli: panią Magdalenę Borys (wychowanie fizyczne), panią Beatę Samiec (język angielski), panią Grażynę Podlaszczak (zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki) oraz księdza Aleksandra Głombiowskiego.

    Pan Tomasz Bohdziewicz wygłosił krótkie przemówienia z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pamięć poległych Polaków uczciliśmy minutą ciszy.

    Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się na krótkie spotkanie do klas.

 

Agata Czupreta, klasa VI a