ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 Ile razem dróg przebytych?

 Ile ścieżek przedeptanych?

 Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień, wspólnych dążeń? (…)

 Chciałbym wszystkie takie chwile ocalić od zapomnienia.       

K. I. Gałczyński

          29 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 połączone z pożegnaniem absolwentów. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście.

Dzień wcześniej, w intencji kończącego się roku szkolnego i zbliżających się wakacji, ksiądz proboszcz odprawił mszę świętą, w której wzięła udział społeczność szkolna.

W pierwszej części apelu kończącego rok szkolny wręczono dyplomy, nagrody i świadectwa z wyróżnieniem uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu, wzorowo wywiązywali się z obowiązków i zajęli wysokie miejsca w szkolnych konkursach. Przewodnicząca Rady Rodziców podziękowała nauczycielom za ich trud, a dyrektor szkoły pożegnała odchodzących pedagogów. Przemówień i podziękowań nie było końca.

Druga część uroczystości należała do żegnających się ze szkołą szóstoklasistów. Mottem akademii był aforyzm: „Wiedza jest skarbem, a praktyka kluczem do niego”. Dyrektor szkoły, absolwenci oraz ich wychowawcy i rodzice w swoich wystąpieniach wspominali sześć lat wspólnie spędzone w murach Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli, dziękowali nauczycielom, wychowawcom, rodzicom, pracownikom obsługi i administracji, przepraszali, wręczali kwiaty. Uczniów do występu artystycznego przygotowywały panie: Elżbieta Trzcińska, Agata Nojek-Sokołowska i Danuta Suska.

Po tej wzruszającej chwili przyszedł czas na wręczenie uczniom świadectw ukończenia szkoły podstawowej, nagród i dyplomów za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce, wysoką frekwencję na zajęciach, a także osiągnięcie wysokiego wyniku na sprawdzianie kompetencji czy zajęcie wysokich lokat w konkursach. Prezentem dla absolwentów od ich rodziców były albumy przyrodnicze i słodycze.

Danuta Suska

foto galeria >>

WIECZOREK POŻEGNALNY

            26 czerwca bawiliśmy się na wieczorku pożegnalnym klas szóstych, który zorganizowali nasi wychowawcy, rodzice i my, najstarsi uczniowie szkoły.

Impreza trwała cztery godziny. Przybyli na nią, oprócz szóstoklasistów, zaproszeni goście- nasi nauczyciele. Nie zabrakło delegacji uczniów z klasy piątej i rodziców, którzy zajęli się między innymi dekoracją sali i nakryciem stołów, uginających się pod różnymi smakołykami.

Wszyscy świetnie się bawili do muzyki przygotowanej przez naszego szkolnego didżeja. Robiliśmy mnóstwo zdjęć, aby uwiecznić tę niepowtarzalną chwilę. Zabawa była udana i dostarczyła nam wielu wzruszeń, więc na długo pozostanie w naszej pamięci.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym wychowawcom i rodzicom, którzy dołożyli wszelkich starań, organizując wieczorek oraz byli zaangażowani w jego przebieg, chcąc aby impreza wypadła jak najlepiej. Dziękujemy również przybyłym na przyjęcie gościom.

Zuzanna Skinder, Katarzyna Gliszczyńska

FINAŁ AKCJI „WARTO BYĆ DOBRYM!”

25 czerwca odbył się apel, na którym przedstawiciele klas II-VI, biorący udział w akcji „Warto być dobrym”, wzięli udział w losowaniu głównej nagrody- roweru.

Zwycięzcą konkursu, wyłonionym w drodze losowania, okazała się uczennica klasy III, Klaudia Łuczywiec. Była bardzo zaskoczona i onieśmielona, więc drżącym głosem opowiedziała zgromadzonym na szkolnym holu uczniom i nauczycielom, jakie postawiła przed sobą zadania i starała się im sprostać w ciągu trwania konkursu. Wszyscy zgodnie przyznali, że Klaudia zasługuje na uznanie. Gratulujemy naszej młodszej koleżance!

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji i realizowali postawione sobie cele, spełniając „dobre uczynki”. Będziemy brali z nich przykład!  

Kacper Zawalski 

foto galeria >>

BIEG PO WIEDZĘ

            W związku z obchodami Roku Korczakowskiego w ostatnich dniach czerwca na terenie naszej szkoły odbyły się biegi na boisku szkolnym i sali gimnastycznej na dystansie 80 lub 100 metrów. W biegu po zdrowie i wiedzę o Januszu Korczaku wzięli udział nawet ci uczniowie, którzy początkowo nie zamierzali biegać. Zawodnicy biegli parami, a na mecie otrzymywali pytanie dotyczące wiedzy o Korczaku. Za każdą poprawną odpowiedź dostawali  kolejną literkę hasła i inne znaczki. Każda klasa zdołała ułożyć i odczytać poprawne hasło. Wszyscy biegający bardzo dobrze się bawili.

Uczniowie klasy III udzielili najmniej błędnych odpowiedzi, a tym samym zgromadzili największą ilość punktów w przeliczeniu na jednego ucznia - wygrali więc w kategorii klas młodszych. W kategorii klas starszych zwyciężyła klasa VI b. Koordynatorem biegów w klasach IV-VI był nauczyciel wychowania fizycznego, Grzegorz Skoczyk, natomiast pomysłodawcą imprezy i koordynatorem biegów w klasach młodszych była Iwona Madejska – Zalewska.

            Uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami zapoznawali się również z treścią wybranej książki autorstwa J. Korczaka oraz wykonali na jej podstawie rysunki.

Uczniowie wszystkich klas ze swoimi wychowawcami przygotowali plakaty związane z postacią patrona roku 2012, które zostały wyeksponowane na szkolnym holu.

Organizatorzy dziękują osobom wspierającym za pomoc w zrealizowaniu tego zadania.

Iwona Madejska-Zalewska

foto galeria >>

WYCIECZKA DO UNIEŚCIA

19 czerwca uczestnicy koła wędkarskiego pod opieką pedagoga, pana Roberta Falany oraz historyka, pana Tomasza Bohdziewicza udali się do Unieścia.

Młodzi wędkarze podziwiali wydmy i morze, wysłuchali wykładu na temat techniki łowienia ryb nad morzem, rozłożyli sprzęt wędkarski i przystąpili do części praktycznej. Znaleźli również czas na zbieranie skarbów Bałtyku. Udało im się znaleźć piękne okazy muszli i kamieni, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia i zwiedzić okolicę.

Wycieczka była bardzo udana, więc chłopcy będą ją mile wspominać.

 

Bartosz Mowiński, Wojciech Ciechanowski, Joanna Sobczak

foto galeria >>

 

PIŁKA NOŻNA

            19 czerwca reprezentanci naszej szkoły brali udział w Turnieju Halowej Piłki Nożnej pod hasłem „W piłkę gramy, formę trzymamy!” połączonym z II Edycją Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Służb Mundurowych. Zawody odbyły się w Białogardzie. W turnieju brało udział siedem szkół podstawowych i  gimnazjalnych.

            Miłośnicy futbolu i zdrowego trybu życia rozegrali kilka meczów. Nasza reprezentacja zajęła w ogólnej klasyfikacji 5. miejsce.  

Chłopców do zawodów przygotowywał nauczyciel wychowania fizycznego, pan Grzegorz Skoczyk. Każdy z uczestników rozgrywek otrzymał medal i piłkę, natomiast dla szkoły przygotowano puchar za udział i dyplom.

 

Patryk Kamiński, Agnieszka Kielar

 

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

18 czerwca br. do naszej szkoły zawitała pani z białogardzkiego Sanepidu, która przygotowała dla uczniów klas IV-VI prelekcję na temat nałogów.

Gość wyświetlił zgromadzonym w sali gimnastycznej widzom interesującą prezentację multimedialną pod tytułem „Palenie powoduje śmierć”, opowiadał  o uzależnieniu od narkotyków i alkoholu. Uczniowie słuchali w skupieniu i szczerze odpowiadali na zadawane przez gościa pytania, biorąc udział w pogadance. Pani zaprezentowała dzieciom, ku przestrodze, zdjęcia nałogowych palaczy, opowiedziała o skutkach kilkuletniego palenia papierosów, picia alkoholu i zażywania narkotyków.

Ta niecodzienna lekcja wychowawcza sprawiła, że uczniowie jeszcze długo po jej zakończeniu dyskutowali na temat substancji uzależniających  i ich destrukcyjnego wpływu na organizm człowieka.

 

Zuzanna Jankowska, Katarzyna Gliszczyńska, Daria Szczęsna

 

WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU

14 czerwca 2012 roku 5- i 6-latki pod opieką przedszkolanek, pań: Elwiry Balewskiej-Schmidt i Haliny Błażewicz, udały się na wycieczkę do Kołobrzegu.

Dzieci zwiedzały Muzeum Wojska Polskiego, oglądały znajdujący się w porcie okręt wojenny, spacerowały po plaży i podziwiały Bałtyk.

To był dzień pełen wrażeń!

Organizatorzy wyjazdu dziękują jednemu z rodziców, panu Kazimierzowi Łosiowi, za pomoc, jakiej udzielił uczestnikom wyprawy, aby mogli zwiedzić kołobrzeskie muzeum.

Elwira Balewska-Schmidt

foto galeria >>

 

WYCIECZKA DO MANOWA

 

13 czerwca 2012 roku uczniowie klas IV-VI pod opieką wychowawców udali się szkolnym autobusem do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Manowie (klasy I-III były tam dwa dni wcześniej).

Pracownicy Ośrodka przygotowali dla Małych Ekologów mnóstwo atrakcji.

Najpierw dzieci miały możliwość uczestniczenia w prelekcji dotyczącej ochrony środowiska. Prowadząca, wykorzystując prezentację multimedialną, opowiedziała zgromadzonym w sali uczniom o segregacji odpadów, energii pozyskiwanej z elektrowni wiatrowych i o oczyszczalniach ścieków. Wyświetlono film pt. „Ekologia”.

Następnie wystąpiła para dziennikarzy. Redaktorzy opowiedzieli o zawodzie dziennikarza prasowego i radiowego. Udzielili kilku wskazówek dotyczących redagowania szkolnej gazetki, wykonywania profesjonalnych zdjęć, przeprowadzania wywiadów, a także prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Uczestnicy spotkania obejrzeli wiele ciekawych fotografii zwierząt leśnych  i dowiedzieli się interesujących informacji na temat ich życia.

Później poszli podziwiać psy myśliwskie trzech ras. Wreszcie przyszedł czas na obserwacje dzików. Młodzież spacerowała wokół „Dziczej Zagrody” i robiła dużo zdjęć, gromadząc informacje prasowe. Oprowadzający wyczerpująco opowiadał o dzikich zwierzętach, ich przyzwyczajeniach i trybie życia.

Po wykładzie udano się na małe co nieco. Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego przygotowali ognisko. Po zjedzeniu kiełbasek, uczestnikom wyprawy wręczono dyplomy Małego Ekologa za udział w szkoleniu z zakresu edukacji ekologicznej.

Dzięki wycieczce do Manowa uczniowie wzbogacili swoją wiedzę ekologiczną, miło spędzili czas i zostali zachęceni do działalności dziennikarskiej.

Uczniowie klasy VIB

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca obchodziliśmy Dzień Przeciwdziałania Agresji wobec Dzieci.

W związku z tym opiekun samorządu, pani Beata Samiec ogłosiła konkurs na plakat poświęcony tej tematyce. Zuzia Skinder z klasy VIA wykonała najciekawszą pracę, która została wyeksponowana na szkolnym korytarzu, obok gazetki ściennej poruszającej kwestię przeciwdziałania agresji wobec dzieci.

Z samego rana odbyła się I edycja Przeglądu Piosenki Angielskiej, którą prowadziły uczennice klasy VIB: Natalia Andrysiak i Daria Szczęsna. Dziewczęta zapowiadały występy kolejnych uczestników w języku polskim i angielskim. W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas II-VI. Zaprezentowały się również dzieci uczęszczające na zajęcia koła języka angielskiego. Wszyscy zaśpiewali anglojęzyczne piosenki znakomicie, a w nagrodę otrzymali upominki i dyplomy. Uczestników zmagań oceniała komisja ekspertów, która zwracała uwagę na wymowę, rytm i ogólne wrażenie artystyczne.

Po krótkiej przerwie uczniowie klas I-VI wraz z wychowawcami udali się do  Kościernicy na obchody Gminnego Dnia Dziecka. Gospodarze przygotowali mnóstwo atrakcji. Można było: pograć w piłkę nożną, pobawić się na gumowych zjeżdżalniach, obejrzeć sprzęt i umundurowanie saperów, porozmawiać z nimi na temat ich pracy,  niewybuchów i niewypałów, a także przebrać się w strój sapera. W rozgrywkach futbolowych nasza szkoła zajęła III miejsce. Do Rogowa wróciliśmy po dwóch godzinach z pucharem, dyplomem, piłkami i słodkimi upominkami.

Obchody Dnia Dziecka zakończyły się dyskoteką szkolną.

Dominika Banasik, Zuzanna Skinder

foto galeria >>

DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

31 maja obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa.

Z tej okazji pani Grażyna Wołkowska przygotowała na szkolnym holu gazetkę tematyczną. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się plakaty unaoczniające szkodliwość nikotyny. Na lekcjach wychowawczych rozmawiano o skutkach palenia papierosów czy wdychania dymu tytoniowego, tzw. biernym paleniu. Układano również hasła przestrzegające uczniów i ich rodziców przed wpływem nikotyny na organizm człowieka.

Zuzanna Skinder

 

JESTEŚ TYM, CO JESZ

Na przełomie maja i czerwca panie: Agata Nojek-Sokołowska i Katarzyna Muś zorganizowały w naszej szkole akcję pod hasłem „Jesteś tym, co jesz”.

W ramach akcji promującej zdrowe odżywianie uczniowie mogli zapoznać się z publikacją książkową na ten temat, podstawowymi informacjami dotyczącymi higieny spożywania posiłków, a także porozmawiać na lekcjach wychowawczych o zdrowej diecie, piramidzie zdrowia, produktach bogatych w witaminy i mikroelementy.

Na szkolnym holu pojawiły się dwa kosze- jeden z produktami mającymi zły wpływ na nasz organizm, natomiast drugi- z owocami, warzywami, ciemnym pieczywem, tzw. dobrym jedzeniem.

Zuzia Skinder

KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JANUSZA KORCZAKA

Nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody roku Janusza Korczaka. W związku z tym nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić się w konkursie na temat pisarza. Od marca do maja otrzymywali kolejno różnorodne zadania, które były eksponowane na gazetkach szkolnych oraz zamieszczane na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce Rok Janusz Korczaka. Zadania wymagały nie tylko wykazania się wiedzą na temat patrona roku 2012, ale także umiejętnością logicznego myślenia. Pierwszym zadaniem była krzyżówka, a drugim test – oba sprawdzały znajomość faktów z życia i twórczości Korczaka. Trzecie zadanie to wykreślanka – należało wykreślić tytuły utworów Korczaka, a z pozostałych liter ułożyć hasło. W czwartym zadaniu trzeba było odczytać zaszyfrowaną wiadomość na temat pisarza. Piąte zadanie, które sprawiło uczniom największą trudność, to rozsypanka – z liter należało ułożyć trzywyrazowe hasło, będące rozwiązaniem zadania.

W konkursie wzięło udział 21 uczniów z klas II-VI. Najaktywniejsi okazali się uczniowie klasy II a, których dopingowała do pracy ich wychowawczyni, pani Iwona Madejska‑Zalewska. Aż siedem osób z tej klasy rozwiązywało zadania konkursowe.

 Na zdjęciu uczennice klasy II a – uczestniczki konkursu

Wszystkie zadania rozwiązali poprawnie: Milena Telej (II a), Wojciech Buchowiecki, Patrycja Chódzyńska i Agata Zawadzka (klasa IV) oraz Marika Chódzyńska, Patrycja Domańska i Agnieszka Samordak (klasa V). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe – utwory Janusza Korczaka. Ci, którym udało się rozwiązać cztery z pięciu zadań konkursowych, również dostali dyplomy oraz nagrody pocieszenia – kredki i flamastry.

Na zdjęciu uczestniczki konkursu z klas IV-V

Organizator konkursu: Ewelina Wachowska

 

BIEGI PRZEŁAJOWE

 

18 maja 35 uczniów klas III-VI brało udział w Gminnych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Kępinie Białogardzkim. Jako szkoła zajęliśmy

 II miejsce.

W kategorii klas III- IV trzecie miejsce wywalczyła Klaudia Sawosz, czwarte- Gabrysia Chódzyńska (klasa IV), natomiast piąte- Alicja Cach (IV).

Najlepiej spisały się dziewczęta z klas V-VI. Miejsce I zajęła Karolina Tomaszewska (VIB), II- Weronika Kielar (V), a III- Natalia Andrysiak (VIB). Zaraz za podium znalazła się Zuzanna Skinder (VIA).

Spośród chłopców najlepiej zaprezentował się Dominik Chilmański (V), który zajął IV miejsce w kategorii klas IV-V.

Za miejsca od 1. do 6. wręczano medale. Zwycięzcy otrzymali statuetki, a szkoła puchar i dyplom. Uczniów do zawodów przygotowywał nauczyciel wychowania fizycznego, pan Grzegorz Skoczyk.

 

Natalia Andrysiak, Zuzanna Skinder, Agnieszka Kielar

foto galeria >> 

ŚWIĘTO POLSKIEJ MUZYKI I PLASTYKI

15 maja obchodziliśmy w naszej szkole Święto Polskiej Muzyki i Plastyki.

Obchody tego święta przygotowały nauczycielki muzyki i plastyki, panie: Elżbieta Trzcińska i Elwira Balewska-Schmidt.

Lekcje odbywały się zgodnie z planem, ale podczas przerw uczniowie mieli możliwość malowania, rysowania, tworzenia indywidualnych prac plastycznych, a także współtworzenia pracy ogólnoszkolnej. Wykorzystywano do tego kredki, flamastry, ołówki, kolorową kredę.

Uczniowie przygotowywali dla siebie emblematy, symbole muzyczne i plastyczne, które przypinali do swoich ubrań lub malowali na twarzy.

Z głośników leciała muzyka- piosenki polskich wykonawców, które zostały wybrane przez uczniów. Można było pląsać w rytm odtwarzanych utworów lub dołączyć do grupy osób tańczących poloneza.

 

Agnieszka Samordak

foto galeria >> 

 

ZDĄŻYĆ PRZED POWODZIĄ

31 marca 2012 r. nasza szkoła po raz trzeci przystąpiła do IV edycji konkursu „Zdążyć przed powodzią” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie w porozumieniu między innymi: z Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Zachodniopomorskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

            Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów i dorosłych, mieszkających na terenach zagrożonych powodzią, na temat zjawiska powodzi oraz uświadomienie, że powódź jest nieuchronna, że należy samemu dbać o własne bezpieczeństwo i że są skuteczne metody ograniczenia strat indywidualnych. Celem konkursu było także zapoznanie się z lokalnym zagrożeniem powodziowym w przeszłości i obecnie.

            Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas V-VI. Jednak wszyscy uczniowie naszej szkoły, przy wsparciu nauczycieli, mogli wykazać się na wielu płaszczyznach, realizując zadania konkursowe. Na zajęciach wychowawczych nauczyciele w klasach I-III i IV-VI prowadzili pogadanki z uczniami na temat powodzi, mówili, jak ograniczyć jej tragiczne skutki. Nauczyciele dostosowywali treści do wieku uczniów na podstawie materiałów dydaktycznych „Jak sobie radzić z powodzią”, przygotowanych przez koordynatora konkursu, Tomasza Bohdziewicza. Wykorzystywano również gazetkę szkolną realizującą ten temat. Dwoje uczniów: Radosław Drąg z klasy VIA i Natalia Andrysiak z klasy VIB zdecydowało się na reportaż filmowy i w tym kierunku poszły główne działania.

            W ramach konkursu szkolni reporterzy przeprowadzili wywiad z naczelnikiem Wydziału Centrum Zarządzania Kryzysowego i Gotowości Cywilnej w Białogardzie, panem Krzysztofem Ćwiertnią, który przedstawił uczniom w ogólnym zarysie zadania wydziału oraz sposoby przygotowania się do powodzi. Na koniec naczelnik wydziału zaprowadził uczniów do centrum łączności, skąd prowadzone są wszelkie akcje likwidacji zagrożeń i sytuacji kryzysowych. Uczniowie mieli okazję połączyć się z Wydziałem Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świdwinie i Komendą Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie.

            Następnie wywiadu na temat realizacji projektu zwiększenia stopnia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców powiatu białogardzkiego udzielił Kierownik Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Oddziału w Białogardzie, pan Waldemar Chwiedczenia, który oprowadzał uczniów po terenie budowli hydrotechnicznej przeciwpowodziowego zbiornika zalewowego na Parsęcie w Osówku.

            Na temat ich ofiarnej i bardzo niebezpiecznej pracy nasi reporterzy rozmawiali z panem kapitanem Przemysławem Zawadzkim z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie, który opowiedział uczniom o działaniach podejmowanych przez strażaków w czasie wystąpienia powodzi. Pan kapitan zaprezentował również sprzęt dostępny na co dzień, a używany przez strażaków w czasie powodzi. Realizacja reportażu była możliwa dzięki uprzejmości i pomocy pani Eweliny Wachowskiej, która nakręciła reportaż i dokonała jego montażu.

            14 maja 2012 r. w czasie apelu szkolnego została podsumowana IV edycja konkursu „Zdążyć przed powodzią”.  Uczniowie zaprezentowali swoje prace oraz został wyświetlony reportaż filmowy „Zdążyć przed powodzią”. Nad całością projektu czuwał szkolny koordynator konkursu Tomasz Bohdziewicz. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 czerwca 2012 r. w Szczecinie.

 

foto galeria >>

Tomasz Bohdziewicz

DZIEŃ ZIEMI

 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało:„Dobra energia dla wszystkich”.

W sali przyrodniczej została przygotowana gazetka na temat odnawialnych źródeł energii. Uczniowie klasy IV- promując ochronę środowiska, ekologię- wykonali prace plastyczne. Plakaty zostały wyeksponowane na szklonym korytarzu. Powstały również klasowe gazetki ścienne zachęcające wszystkich do dbania o środowisko.

Pani Agata Nojek-Sokołowska, nauczycielka przyrody, ogłosiła konkurs, którego przedmiotem było opracowanie i wykonanie dowolną techniką plakatu promującego hasło: „Zrównoważone wykorzystanie energii”. Tematyka konkursu była związana z hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi. Członkowie koła przyrodniczego osobiście zaprosili uczniów klas I-III do udziału w tym konkursie. Dziewczynki zapoznały dzieci z celami konkursu, kryteriami oceny prac i zasadami realizacji zadania konkursowego. Wykonały również ogłoszenie konkursowe dla klas IV-VI, które zostało wywieszone na tablicy przy sali przyrodniczej.

15 maja rozstrzygnięto konkurs plastyczny, a nagrodzone plakaty zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu w postaci gazetki ściennej pod hasłem „Nasza planeta Ziemia”. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Julia Krzemińska- uczennica klasy I, miejsce drugie przypadło w udziale jej koleżance z klasy- Klaudii Kowalskiej, natomiast trzecie- Łukaszowi Pietrzakowi z klasy IIB. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia, a byli to: Jędrzej Zawalski (IIA), Natalia Banasik (IIA), Kacper Łączkowski (IIB), Amelia Didycz (IIA), Natalia Andrysiak i Karolina Tomaszewska (VIB) oraz Tomek Rutkowski (IIB).

                                                                                                 Zuzanna Skinder

KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

10 maja odbyły się szkolne eliminacje do Międzypowiatowego Konkursu z Języka Angielskiego. Uczniowie klas IV-VI, biorący udział w konkursie, musieli wykazać się znajomością gramatyki oraz słownictwa.

Najwyższe wyniki, a tym samym awans do kolejnego etapu, który odbędzie się         29 maja, uzyskali uczniowie, którzy zgromadzili największą ilość punktów: Agata Zawadzka z klasy IV (27 p.), Julia Małkowska, uczennica klasy V (18,5 p.) oraz Daria Szczęsna, reprezentantka klasy VIB (30 p.).

Dziękuję wszystkim za udział w konkursie i gratuluję !

Beata Samiec

CZYTAJMY!

            Uczniowie klas IV-VI w ramach popularyzacji czytelnictwa i książki zostali zaproszeni do wzięcia udziału w 3. edycji Szkolnego Konkursu na Najlepiej Zredagowany Zeszyt Lektur. Oceniając prace, brano pod uwagę wartość merytoryczną notatek, ilość przeczytanych książek, czytelność zapisu, przejrzystość i estetykę całości.

Dyplomy i nagrody książkowe za najlepiej zredagowane zeszyty lektur otrzymali: Radosław Drąg (I miejsce), Zuzanna Jankowska (II miejsce), Natalia Andrysiak (III miejsce) oraz Zuzanna Skinder i Karolina Tomaszewska (wyróżnienia).

            Uczniowie koła redakcyjnego, chcąc zaakcentować obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), wykonali w sali polonistycznej gazetkę ścienną pod hasłem „Książka - mój przyjaciel”. Materiałami wykorzystanymi do przygotowania ekspozycji były plakaty zachęcające do czytania książek oraz „złote myśli” o książce autorstwa szóstoklasistów.

Uczniowie klas szóstych wzięli również udział w lekcjach bibliotecznych poświęconych historii, budowie książki i katalogom bibliotecznym.

 

   

  

Organizator: Danuta Suska

ŻYCIE BEZ NAŁOGÓW

W roku szkolnym 2011/2012 oddział przedszkolny przystąpił do programu „Czyste powietrze wokół nas”, opracowanego przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Białogardzie.

W ramach tego programu dzieci malowały plakaty zakazujące palenia. Na zebraniu z rodzicami odczytano referat o wpływie tytoniu na zdrowie człowieka, z naciskiem na bierne palenie. Dzieci wprowadzały w domach zakaz palenia w mieszkaniu lub chociaż w pomieszczeniu, w którym przebywają młodzi ludzie. Namawiały rodziców, aby rzucili palenie i zaczęli prowadzić zdrowy tryb życia, bez nałogów.

Uczestnictwo w programie kończyło się przystąpieniem do VII Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Tematyka festiwalu w 2012 roku ukierunkowana była na obchody Światowego Dnia bez Tytoniu. Treści zawarte w piosenkach miały mieć pozytywne przesłanie i uświadamiać możliwość uniknięcia zagrożeń poprzez świadomy wybór korzystnych zachowań, sprzyjających zdrowiu. Tekst piosenki musiał być własny (autorski) i po raz pierwszy wykonany na Festiwalu, natomiast muzyka mogła być zapożyczona z innych utworów.

Festiwal odbył się 8 maja o godzinie 10.00 w białogardzkim Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Naszą szkołę w kategorii „przedszkola i oddziały przedszkolne” reprezentowali: Jakub Raczyński, Assunta Łazoryk, Julia Brzeska, Oliwia Buchowiecka, Julia Jaciubek, Krzysztof Trzeciakiewicz oraz Krystian Wołoszyn. Tekst piosenki, z którą wystąpiły dzieci napisały Elwira Balewska- Schmidt i Iwona Nowacka.

Nasza reprezentacja zajęła III miejsce i wróciła do szkoły z pamiątkowym dyplomem, nagrodami rzeczowymi i statuetką. Gratulujemy!

Elwira Balewska- Schmidt

DZIEŃ STRAŻAKA

2 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Strażaka. Obchody tego święta przygotowały panie: Krzysztofa Szulakiewicz i Grażyna Wołkowska. Gościem honorowym był pracownik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie, starszy kapitan Przemysław Zawadzki.

Uczniowie klas I-VI wzięli udział w konkursie wiedzy pod hasłem  „Czy będę dobrym strażakiem?”. Musieli między innymi wykazać się znajomością numerów alarmowych, opisać sposób postępowania w przypadku zauważenia pożaru lub poparzenia się gorącą wodą czy żelazkiem, wymienić sprzęt gaśniczy i przedmioty łatwopalne. Pierwsze miejsce w zmaganiach na poziomie klas I-III zajęli: Filip z klasy IIb i Natalia Banasik, a drugie - Damian Skinder. Zaś w klasach IV-VI pierwsze miejsce zajęła Zuzia Skinder, drugie - Dominika Banasik, natomiast trzecie - Agata Zawadzka. Uczniowie otrzymali skromne upominki i gratulacje. Prezentem została również obdarowana Klaudia Kowalska, która wzięła udział w konkursie plastycznym.

Przygotowano również inscenizację o tematyce strażackiej.

Po krótkiej przerwie udaliśmy się na szkolne boisko, gdzie wjechał wóz strażacki. Mieliśmy możliwość obejrzenia sprzętu, którym posługują się strażacy podczas pożaru i wypadków komunikacyjnych. Jeden ze strażaków opowiadał zgromadzonym o specyfice zawodu strażaka, pozostali pokazywali narzędzia, elementy wyposażenia wozu, strój strażacki. Łukasz Cach z klasy III został ubrany w kombinezon strażacki i wyposażony w podręczny sprzęt, a Krzysiek Bystrek (VIA) brał udział w demonstrowaniu uczniom sposobu postępowania z ranną w wypadku osobą- umieszczania jej na noszach. Uczniowie mogli również przez chwilę poczuć się strażakami- wejść do wozu strażackiego lub polać wodę, udając, że gaszą pożar.

To był dzień pełen wrażeń, który można było przeżyć jeszcze raz, gdyż 3 maja obchodzono przed wiejską remizą w Rogowie Dzień Strażaka w formie festynu rodzinnego.

                                                                                                       Zuzia Skinder

foto galeria >> 

DZIEŃ KSIĄŻKI I PASOWANIE NA CZYTELNIKA

            28 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich połączony z pasowaniem uczniów klasy pierwszej na czytelników.

            Panie przedszkolanki, Halina Błażewicz i Elwira Balewska-Schmidt, zaprosiły zgromadzone na holu dzieci i ich rodziców do krainy bajki, gdzie oprócz zabawy króluje nauka. Przygotowana inscenizacja miała za zadanie zachęcić dzieci do czytania książek. Młodzi czytelnicy mieli możliwość odgadywania zagadek dotyczących lektur, rozwiązywania zadań oraz zaprezentowania publiczności talentów recytatorskich i aktorskich. Występowały 5- i 6-latki oraz uczniowie klas: I, IIA, IIB, III i V.

Przygotowano ekspozycję prac plastycznych - ilustracji do znanych baśni i wierszy. Rozwieszono na szkolnych ścianach hasła zachęcające do sięgnięcia po książkę.

Odwiedziła nas bibliotekarka Biblioteki Gminnej w Rogowie, pani Monika Szafran, która między innymi przygotowała z okazji Dnia Książki warsztaty. Można było z warzyw, kolorowej bibuły i włóczki, naklejek, kawałków materiału wykonać sylwetki postaci literackich.

Po występach i zabawie przyszedł czas na oficjalną część obchodów. Uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelników. Wygłosili - w obecności szkolnego bibliotekarza, pana Tomasza Bohdziewicza - tekst przysięgi, otrzymali dyplomy i upominki.

Witamy w gronie czytelników!

Lucyna Łoś, Agata Zawadzka

foto galeria >> Dzień książki

foto galeria >> Pasowanie na czytelnika

CAPOEIRA 

            28 kwietnia naszą szkołę odwiedziła 9-osobowa grupa młodych ludzi, którzy trenują capoeirę. Na początku odbył się pokaz tańca połączonego ze sztukami walki, któremu towarzyszył śpiew i muzyka. Następnie przedstawiono historię capoeiry. Opowiedziano również o instrumentach i piosenkach towarzyszącym pokazom. Zaprezentowano podstawowe kroki, triki, akrobacje, ewolucje, ćwiczenia. Mówiono o treningach i istocie capoeiry.

Uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swoich sił w tej sztuce walki. Wszyscy radzili sobie wspaniale, ale najlepiej spisywali się Paweł Kiełbasa z klasy V i Patryk Kamiński, uczeń klasy VIB.

Bardzo się cieszymy, bo będziemy mieli możliwość odbycia profesjonalnych lekcji capoeiry, niesamowitego połączenia tańca, muzyki, rytmu, elementów samoobrony oraz prostych elementów gimnastycznych.

Z. Skinder, A. Kielar, L. Łoś, A. Zawadzka

foto galeria >> 

KONKURS RECYTATORSKI – ELIMINACJE GMINNE

24 kwietnia sześć uczennic naszej szkoły wzięło udział w gminnych eliminacjach do konkursu recytatorskiego Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne. Recytatorki zostały wybrane w toku eliminacji szkolnych.

W konkursie gminnym zaprezentowało się 20 osób ze szkół w Rogowie, Kościernicy i Stanominie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Laureatami konkursu zostało 6 osób, które będą reprezentować gminę Białogard na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 15 maja w białogardzkim Centrum Kultury i Spotkań Europejskich.

Wśród laureatów znalazła się – już po raz kolejny – nasza uczennica, Natalia Andrysiak. Natalka wybrała do recytacji wiersz Jana Twardowskiego Strata oraz Dom, w którym śmieszy Jerzego Ficowskiego. Laureatce serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejny występ.

Ewelina Wachowska

foto galeria >>

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

            24 kwietnia funkcjonariusz Powiatowej Komendy Policji w Białogardzie, pan Jacek Chodań przedstawił nauczycielom najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa uczniów w Internecie. W swoim wystąpieniu odwołał się do spotkania z uczniami klas IV-VI, które odbyło się w szkole 29 marca br.

            Policjant dokonał charakterystyki języka używanego przez dzieci i młodzież w sieci. Zaakcentował poczucie anonimowości użytkowników Internetu. Przedstawił schemat działania policji, prokuratury czy sądu w przypadku zaistnienia w tej materii przestępstwa. Udzielił nauczycielom wskazówek dotyczących procedury działania szkoły czy rodziców w sytuacji zgłoszenia przez ucznia faktu zaistnienia przemocy w Internecie. Poinstruował słuchaczy, jakie kroki należy podjąć w momencie pojawienia się niepożądanych treści w sieci czy w przypadku nękania użytkowników telefonów komórkowych (tzw. stalkingu).

Gość przekazał również nauczycielom materiały edukacyjne dotyczące omawianego zagadnienia.

Danuta Suska

PRZEDSTAWIENIE O JANUSZU KORCZAKU

        W ramach obchodów roku Janusza Korczaka w naszej szkole 23 kwietnia odbyło się przedstawienie. Miało ono na celu zapoznanie uczniów z najważniejszymi faktami z życia Korczaka oraz jego twórczością.

Widzowie mogli dowiedzieć się np.,  jakie było prawdziwe nazwisko pisarza, wyuczony zawód, a także poznać tytuły jego najbardziej znanych utworów. W przedstawieniu wykorzystano kilka ciekawych cytatów z książek Korczaka. Uczniowie mieli również okazję posłuchać piosenki pt. „Stary doktor”, poświęconej patronowi roku 2012.

        W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy czwartej i piątej – uczestnicy koła teatralnego. Przygotowała ich pani Ewelina Wachowska.

 

foto galeria >> 

 

XXXV TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

 

            20 kwietnia 2012 roku w Gimnazjum w Karlinie odbyły się eliminacje powiatowe XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W Turnieju uczestniczyły 3-osobowe drużyny z 9 szkół podstawowych i 6 gimnazjów.

            Z naszej szkoły na turniej pojechali: Lucyna Furman, Dominik Chilmański oraz Hubert Nalepa.

            Zawody składały się z czterech etapów: testu pisemnego, udzielania pierwszej pomocy, jazdy po torze przeszkód i jazdy po miasteczku ruchu drogowego.

            W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Tychowie, drugie Szkoła Podstawowa z Daszewa, a trzecie Szkoła Podstawowa z Kościernicy.

            Nasza szkoła zajęła VI miejsce. W punktacji indywidualnej nasi reprezentanci uzyskali: Dominik Chilmański miejsce 17, Hubert Nalepa – 18, a Lucyna Furman – 24.

            W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum z Karlina, drugie Gimnazjum z Tychowa a trzecie Gimnazjum nr 1 z Białogardu.

            Drużyny otrzymały dyplomy, a nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów i organizatorów turnieju otrzymali uczniowie, którzy zajęli miejsca od 1 do 8.

foto galeria >> 

Elwira Nowak

 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

3 kwietnia uczniowie klas szóstych pisali sprawdzian kompetencji. Test rozpoczął się o 9.00 i trwał godzinę. Dla uczniów z dysfunkcjami wydłużono czas trwania sprawdzianu o 30 minut. Szóstoklasiści rozwiązywali 26 zadań sprawdzających wiedzę z zakresu czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Do zdobycia było maksymalnie 40 punktów.

Uczniowie musieli zmierzyć się między innymi z tekstem popularnonaukowym i poetyckim, napisać instrukcję, opowiadanie, rozwiązać zadania matematyczne.

Arkusze testowe sprawdzać będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych, a na wyniki będziemy musieli poczekać do czerwca.

 Zuzanna Skinder

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

2 i 4 kwietnia br. w naszej szkole odbywały się rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Rafał Jarosiewicz wraz z grupą katechetek.

Pierwszego dnia uczniowie klas starszych oglądali film animowany pt. „Książę Egiptu”, natomiast młodsi uczniowie - „Tupot małych stóp”. Nauka rekolekcyjna przebiegała pod hasłem „Słuchanie i miłość”. Podczas zajęć wykorzystano motyw pantomimy. W formie scenek dramowych o tematyce religijnej przybliżono problemy dzieci i młodzieży- skupiono się na uzależnieniach i braku samoakceptacji. Udzielono słuchaczom rad i wskazówek, wyjaśniono reguły postępowania w trudnych sytuacjach oraz zasady funkcjonowania w życiu dorosłym. Omówiono typowe grzechy popełniane przez dzieci i młodzież. Przypomniano, na czym polega modlitwa. Przybliżono „Pismo Święte” w formie uwspółcześnionych opowieści. Wyjaśniono trudne pojęcia i terminy w nim użyte. Scenki i pogadanka pomogły zrozumieć biblijne historie w kontekście świąt wielkanocnych. Posłużono się rekwizytami i nagraniem fragmentu spektaklu dla lepszego zrozumienia tematu przez uczestników spotkania. Podczas rekolekcji śpiewano dużo piosenek religijnych do akompaniamentu gitary i syntezatora.

Drugiego dnia rekolekcji można było wyspowiadać się u dwóch księży, a także podejść do monstrancji, spotkać się z Jezusem i pomodlić się. Następnie ksiądz rekolekcjonista udzielił wszystkim błogosławieństwa. Potem odbyła się msza święta, po której został rozstrzygnięty konkurs ogłoszony w poniedziałek. Należało rozwiązać krzyżówki i rebusy umieszczone w czasopiśmie katolickim oraz udzielić pisemnej odpowiedzi na cztery pytania dotyczące „Biblii” i obejrzanego filmu o Mojżeszu. Pierwsze miejsce w zmaganiach zajęła Lucyna Furman (klasa V), drugie- Dominika Husak (klasa V), a trzecie- Lucjan Szafran (klasa IV).

            27 marca odbył się kiermasz ciast i ozdób świątecznych. Dzieci i ich rodzice wspólnie wykonali piękne, pomysłowe ozdoby wielkanocne, a także upiekli smaczne ciasta.

Zuzanna Skinder

foto galeria >> 

ROK JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO

            W 2012 roku przypada 200. rocznica urodzin ojca polskiej powieści historycznej, Józefa Ignacego Kraszewskiego. W związku z tym uczniowie klasy piątej poznali sylwetkę twórczą pisarza, redagowali o nim notatkę biograficzną, czytali na lekcjach języka polskiego jego utwory. Piątoklasiści poznali: legendę „O Kraku, smoku wawelskim i o królewnie Wandzie”, baśń „Kwiat paproci” oraz wierszowany utwór „Dziad i baba”. Uczniowie zapoznali się również z najbardziej znaną powieścią historyczną autorstwa najpłodniejszego polskiego pisarza - „Starą baśnią”. Oglądali najciekawsze, jubileuszowe wydania dzieła i fragmenty adaptacji filmowej powieści, a także omawiali najciekawsze wątki lektury.

Członkowie koła redakcyjnego zaprojektowali, przygotowali materiały i wykonali gazetkę ścienną poświęconą Kraszewskiemu, zdając sobie sprawę z tego, iż „Jego imponujący dorobek literacki wywarł trwały wpływ na kulturę i literaturę polską oraz twórczość współczesnych mu i późniejszych pokoleń Polaków”.
Ogłoszono konkurs plastyczny „Józef Ignacy Kraszewski i jego dzieła”. Celem konkursu była popularyzacja twórczości J. I. Kraszewskiego oraz kształtowanie u dzieci wyobraźni i wrażliwości estetycznej. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI. Warunkiem udziału w zmaganiach było wykonanie dowolną techniką portretu Józefa Ignacego Kraszewskiego lub projektu okładki do wybranego utworu pisarza.

Wpłynęło 12 prac. Jury w składzie: nauczyciel plastyki Elwira Balewska-Schmidt, bibliotekarz i historyk Tomasz Bohdziewicz oraz polonista Danuta Suska – nagrodziło autorów pięciu prac książkami i pamiątkowymi dyplomami.

Zwycięzcami konkursu zostali: Zuzia Jankowska (klasa VIB), Lucyna Łoś (klasa IV) i Lucyna Furman (klasa V). Wyróżnienia otrzymali: Marcelina Ziemnicka (klasa VIA) i Mariusz Trzeciak (klasa V).

W sali polonistycznej zorganizowano pokonkursową wystawę prac plastycznych.

Dziękuję tym, którzy zaangażowali się w szkolne obchody Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego.

 

 

Organizator obchodów: Danuta Suska

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

29 marca naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie.  

Goście w formie pogadanki i prezentacji multimedialnej przekazali uczniom klas IV-VI garść ważnych informacji i wskazówek dotyczących korzystania z komputera i Internetu.

Uczniowie dowiedzieli się, że nie można ujawniać w sieci swoich danych osobowych, należy posługiwać się pseudonimem, odpowiednio zabezpieczyć swój komputer przed wirusami i programami szpiegowskimi, usuwać wiadomości od nieznajomych i nie kontaktować się z obcymi, używać komputera i korzystać z Internetu pod kontrolą rodziców, nie obrażać innych użytkowników sieci.

Prowadzący zwrócili również uczniom uwagę na problem uzależnienia od komputera i Internetu.

foto galeria >> 

Lucyna Łoś, Agata Zawadzka

ŚWIATOWY DZIEŃ TEATRU

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Święto jest obchodzone na całym świecie 27 marca. W świetlicy oraz na górnym korytarzu zostały wyeksponowane gazetki tematyczne, a w czasie zajęć świetlicowych uczniowie tworzyli prace plastyczne związane z teatrem.

28 marca odbył się konkurs wiedzy o teatrze dla klas IV-VI. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny reprezentujące każdą z klas. Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat teatru zdobytą podczas lekcji języka polskiego i historii, rozwiązując krzyżówkę oraz łącząc pojęcia z ich objaśnieniami. Pomysłowość i wyobraźnia przydały się natomiast podczas projektowania plakatu teatralnego oraz kostiumów dla aktorów.

Najwięcej punktów za zadania konkursowe (44 na 50) zdobyły uczennice klasy VI b: Natalia Andrysiak, Zuzanna Jankowska oraz Daria Szczęsna. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Gratulujemy laureatkom!                                                       

Na zdjęciu laureatki konkursu- reprezentantki klasy VI B.

Ewelina Wachowska

KONKURS RECYTATORSKI

W marcu uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie w corocznym konkursie Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne. Eliminacje szkolne dla klas IV-VI odbyły się 26 marca, a dla klas I-III – 29 marca. Recytacje oceniali nauczyciele: T. Bohdziewicz, B. Mucha, B. Samiec, K. Szulakiewicz i E. Wachowska. Do konkursu przystąpiło 11 uczennic. Najchętniej wybierane były wiersze Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Doroty Gellner oraz naszego patrona – Jana Brzechwy.

W kategorii „ptasząt” najlepsze okazały się: Klaudia Kowalska z klasy I, Amelia Didycz z klasy II a oraz Patrycja Krzemińska z klasy III. Eliminacje dla klas IV-VI wygrały natomiast: Natalia Andrysiak z klasy VI b oraz Agata Zawadzka i Lucyna Łoś z klasy IV. Dziewczęta będą reprezentowały szkołę w konkursie gminnym, który odbędzie się w kwietniu w Szkole Podstawowej w Stanominie.

Ewelina Wachowska

 

Na zdjęciu najmłodsze uczestniczki konkursu.

KONKURS  MATEMATYCZNY

W dniach 19-23 marca odbyła się VIII  edycja szkolnego konkursu matematycznego „Tydzień z Kangurem”. Celami konkursu organizowanego przez panie Grażynę Wołkowską i Iwonę Madejską- Zalewską są: popularyzacja matematyki wśród uczniów naszej szkoły, integracja zespołów klasowych, kształtowanie umiejętności wykonywania operacji rachunkowych na liczbach wymiernych i grupowego rozwiązywania zadań z treścią, wyrabianie samodzielności i umiejętności w udzielaniu odpowiedzi na pytania o treści matematycznej.

W konkursie wzięły udział klasy: VIA, VIB, V, III, IV.  Klasy VI rywalizowały między sobą, klasa III walczyła z IV, uczniowie klasy V zostali podzieleni na grupę chłopców i dziewcząt.

Grupy musiały wypełnić  magiczny kwadrat oraz rozwiązać wylosowane przez siebie zadanie i matematyczną krzyżówkę. Każdy uczestnik musiał odpowiedzieć na wybrane pytanie i mieć na sobie strój galowy. Komisja konkursowa oceniała również okrzyki, dopingujące reprezentację klasy oraz zachowanie widowni podczas konkursu. Niestety, jeśli chodzi o zachowanie, zawiodła klasa IV, która nie mogąc pogodzić się z przegraną, zademonstrowała w niedopuszczalny sposób swoje racje.

Pierwsze miejsce w zmaganiach matematycznych zajęła klasa III (21p.) w składzie: Łukasz Cach, Patrycja Krzemińska, Wiktoria Kielar. Na drugim miejscu uplasowała się klasa IV (20,8 p.), którą reprezentowali: Marcin Kępka, Lucyna Łoś, Agata  Zawadzka. Brązowy medal przypadł w udziale  klasie VIA (18,3 p.) reprezentowanej przez: Zuzannę Skinder, Dominikę Banasik i Radosława Drąga.

26 marca odbył się apel podsumowujący wyniki konkursu, na którym wręczono nagrody. Wyróżniono również autorów najciekawszych haseł - okrzyków, zagrzewających reprezentacje klas do walki.  Doceniono inwencję twórczą Lucyny Furman (klasa V) i Natalii Andrysiak (klasa VIB). Gratulujemy!

foto galeria >> 

Zuzanna Skinder, Agnieszka Kielar

DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW

            21 marca to Ogólnopolski Dzień Promocji Talentów. Obchodziliśmy wtedy Szkolny Dzień Odkrywania Talentów pod hasłem „Powitanie wiosny. Odkrywamy talenty”. Koordynatorami działań byli: pani Katarzyna Muś i pan Robert Falana, którzy przygotowali imprezę we współpracy z wychowawcami.

            Na początek uczniowie i nauczyciele prezentowali swoje pasje, hobby, zainteresowania, gdyż pierwszym punktem imprezy była wystawa pod hasłem „Mam talent”. Kolekcje zostały zaprezentowane profesjonalnie, niczym w galerii. Można było podziwiać między innymi pocztówki, plakaty, monety, banknoty, figurki, zabawki, dyplomy, a także rękodzieło, prace plastyczne i wypieki.

            Po obejrzeniu pięknych i bogatych zbiorów przyszedł czas na występy. Program prowadzili: Zuzia Jankowska i Bartosz Mowiński, który na czas imprezy został reporterem „TV Rogowo”. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III prezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, choreograficzne, muzyczne, recytatorskie w drugiej odsłonie imprezy, czyli „Mikrofon dla każdego”. Występy oceniało jury w składzie: pani Agata Nojek-Sokołowska i pani Ewelina Wachowska. Przewodniczącą komisji była pani dyrektor, Elżbieta Trzcińska. Kacper Krzemiński wystąpił w niesamowitym pokazie bil boxu, natomiast dziewczynki z klasy pierwszej oraz przedszkolaki zaśpiewały skoczne piosenki. Remigiusz Girczys i Patryk Chódzyński świetnie poradzili sobie tańcząc break dance i hip hop. Milena Telej, Anna Michaliszyn, Joasia Sobczak i Patrycja Domańska zawodowo zaśpiewały ballady. Patrycja Krzemińska zaprezentowała się jako wspaniała recytatorka i muzyk - wykonała bowiem na dzwonkach, w towarzystwie Daniela Gąsiorowskiego, polską melodię ludową. Artystom nie zabrakło również kostiumów i rekwizytów. Było na co popatrzeć. Najwięcej sensacji wzbudził występ Joasi Sobczak i Krzysztofa Bystrka, którzy zatańczyli walca wiedeńskiego. Chętni mogli spróbować swoich sił, wykonując dość skomplikowany układ choreograficzny pod dyktando nauczycielki muzyki.

            Gościliśmy również Wodnika Szuwarka, w którego wcielił się pan Tomasz Bohdziewicz. Zaprezentował widowni utwór instrumentalny oraz pochwalił się znajomością języka czeskiego. Był to oczywiście żart- poczucie humoru pana Tomka jest nam bardzo dobrze znane!

            Dzieci i uczniowie, którzy brali czynny udział w imprezie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami, gromkimi brawami i dyplomami.

            Po występach przywitaliśmy wiosnę, paląc na szkolnym boisku marzannę przygotowaną przez dzieci z przedszkola.   

            Po kilkuminutowej przerwie wzięliśmy udział w zabawach sportowych. Konkurencje opracowała pani Jolanta Borys, nauczycielka wychowania fizycznego. Były to wariacje na temat gazety. W turnieju uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Nie było przegranych. Wszyscy świetnie się bawili.

            To był niesamowity dzień pełen wrażeń!

foto galeria >> 

Dominika Banasik, Danuta Suska

KONKURS RELIGIJNY

            12 stycznia br. 9 uczniów naszej szkoły przystąpiło do pisania testów na etapie szkolnym III Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. Spośród nich troje awansowało:

Natalia Andrysiak (VIB), Zuzanna Jankowska (VIB) i Zuzanna Skinder (VIA).

            Dalsze zmagania na etapie rejonowym konkursu -  organizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie i Centrum Edukacji Nauczycieli - odbyły się 14 marca przy ul. Ruszczyca w Koszalinie (CEN).

Emocje towarzyszyły naszym dziewczętom nawet po konkursie, ponieważ wyniki ogłoszono dopiero 28 marca 2012 r.

Spośród 73 uczestników szkół koszalińskich (w tym Katolickiej Szkoły Podstawowej), kołobrzeskich, białogardzkich, szczecineckich i wielu innych- nasze uczennice uplasowały się odpowiednio na miejscach:

15. Zuzanna Skinder - 20 punktów

41. Natalia Andrysiak - 17 punktów

46. Zuzanna Jankowska - 16 punktów

Drużynowo dziewczyny zajęły 15 miejsce, co w porównaniu z poprzednimi latami daje najlepszy- jak dotychczas - wynik.

Indywidualnie Zuzanna Skinder uzyskała najwyższą lokatę w historii startów uczniów naszej szkoły i zabrakło jej jedynie 4 punktów, aby znaleźć się w finale. Zaprawdę to ZNAKOMITY WYNIK!

Bardzo cieszę się z występu dziewcząt - jestem z nich dumny. Życzę sukcesów w przyszłości!

Tomasz Trybuś

WARTO BYĆ DOBRYM!

5 marca odbył się apel, na którym uczniom, biorącym udział w akcji „Warto być dobrym”, wręczono listy gratulacyjne.

Patrycja Domańska, Paulina Chalaba, Zuzanna Skinder, Zuzia Jankowska, Klaudia Łuczynic, Marika Chódzyńska, Agnieszka Samordak, Lucyna Łoś, Wojciech Florków, Kacper Łączkowski, Aleksandra Pawelczyk, Wojtek Buchowiecki, Adrianna Leuta, Radosław Drąg, Agata Zawadzka, Amelia Didycz, Łukasz Pietrzak wypełnili deklaracje uczestnictwa w konkursie i zobowiązali się do wypełnienia zadań w trzech obszarach: pomoc drugiemu człowiekowi (ja i bliźni); zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną (ja i społeczność); działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska (ja i świat). Pod każdą deklaracją podpisał się rodzic danego ucznia.

Dzieci w trakcie roku szkolnego mają za zadanie spełniać dobre uczynki i są do tego zachęcane na godzinach wychowawczych. Część zadań realizują samodzielnie, inne w grupie. Trzymamy za nich kciuki i życzymy powodzenia w realizacji zadeklarowanych działań.

Zuzanna Skinder

TRZYMAJ FORMĘ!

Na początku marca Koło Przyrodników pod kierunkiem pani Agaty Nojek-Sokołowskiej wykonało plakat, zwracający uczniom uwagę na zasady zdrowego żywienia i zachęcający do dbania o  kondycję fizyczną.

Ogłoszono również konkurs na obliczenie Indeksu Masy Ciała (BMI).

Swój indeks poprawnie- według podanego wzoru- obliczyli, a tym samym zostali nagrodzeni w konkursie: Wojtek Buchowiecki (klasa IV), Zuzia Jankowska (klasa VIB) i Patrycja Domańska (klasa V).

 Zuzanna Skinder

KATASTROFA KOLEJOWA

3 marca, dotknęła wszystkich wstrząsająca tragedia. W katastrofie kolejowej poniosło śmierć wiele ofiar.

Uczniowie naszej szkoły, wspólnie z nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi spotkali się w dniu 5 marca na korytarzu szkolnym, aby wspólnie, minutą ciszy, uczcić ofiary katastrofy.

Elżbieta Trzcińska

UDZIAŁ W PROGRAMIE „OWOCE W SZKOLE”

W II semestrze roku szkolnego 2011/2012, 55 uczniów klas I-III przystąpiło do programu „Owoce w szkole”. Uczniowie spożywają świeże owoce i warzywa, piją soki. Uczestniczą również w zajęciach edukacyjnych, które mają na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat uprawy i wykorzystania w żywieniu owoców i warzyw oraz utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych u uczniów.

Elżbieta Trzcińska

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA UTWORÓW JANUSZA KORCZAKA

27 lutego na 3. godzinie lekcyjnej odbył się konkurs pięknego czytania, który zainicjował obchody roku Janusza Korczaka w naszej szkole.

W konkursie wzięło udział czternaścioro uczniów z klas II-VI, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Każdy uczeń miał za zadanie pięknie (czyli w odpowiednim tempie, płynnie, bezbłędnie i wyraziście) odczytać fragment utworu Janusza Korczaka. Reprezentanci klas II czytali fragmenty powieści Józki, Jaśki i Franki, klasy III – Kajtusia Czarodzieja, klasy IV – Bankructwa małego Dżeka, klasy V – Króla Maciusia I, a klas VI – Prawideł życia. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi tekstami z bogatej twórczości Korczaka.

Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: Ewelina Wachowska, Beata Samiec i Tomasz Bohdziewicz. W kategorii klas II-III wygrała Patrycja Krzemińska. II miejsce zajął Damian Skinder, a III – Roksana Trzeciakiewicz. W kategorii klas IV-VI najlepsza okazała się Lucyna Łoś, II miejsce zajęła Agata Zawadzka, a na III miejscu uplasowali się ex aequo: Patrycja Domańska i Radosław Drąg. Laureaci pierwszych miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Konkurs rozpoczął Tydzień czytania utworów Janusza Korczaka, w czasie którego uczniowie będą poznawali na lekcjach języka polskiego fragmenty książek tego pisarza.

foto galeria >> 

Organizator konkursu Ewelina Wachowska

DZIEŃ POLSZCZYZNY

 

            21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, powtarzając za Mikołajem Rejem: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. 

W sali polonistycznej wyeksponowano w formie gazetki informacje o polskich Noblistach w dziedzinie literatury, natomiast na szkolnym korytarzu zawisła gazetka ścienna, na której zamieszczono informacje na temat historii języka polskiego, genezy święta ustanowionego przez UNESCO, jak również cytaty dotyczące języka oraz rymowanki i hasła zachęcające do posługiwania się piękną polszczyzną. Wyjaśniono, czym jest agresja słowna, wulgaryzmy i co sądzą na temat używania przekleństw językoznawcy, między innymi profesor Jerzy Bralczyk.

Klasa VIA dyskutowała na lekcji wychowawczej na temat naruszania zasad kultury mowy ojczystej i problemu używania wulgaryzmów przez młode osoby. Uczniowie w ramach Klasowego Dnia bez Przekleństw dokonali oceny własnych wypowiedzi oraz wypowiedzi osób, które używają wulgaryzmów. Zobowiązali się do starannego i w miarę rozważnego wypowiadania się. Szóstoklasiści postanowili również wdrożyć w życie hasło „Stop wulgaryzmom!”, a także zdecydowali, że będą promować używanie zwrotów grzecznościowych i kulturę języka.   

Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie wiedzy „Mistrz języka polskiego”. Ich zadaniem było rozwiązanie arkusza testowego, składającego się z 31 ćwiczeń/pytań z  zakresu gramatyki, ortografii i literatury. W zmaganiach wzięło udział 11 osób. Nagrodami w konkursie były książki i dyplomy. Najwięcej punktów zgromadził Radosław Drąg (klasa VIA) i otrzymał w nagrodę, oprócz dyplomu, powieść podróżniczo-przygodową autorstwa Andrzeja Perepeczki „Dzika mrówka i tam-tamy”. Zuzanna Skinder (VIA) i Zuzia Jankowska wykazały się nie mniejszą wiedzą. Uczennica klasy VIB, jak na miłośniczkę sensacji przystało, otrzymała w nagrodę powieść sensacyjną Adama Bahdaja „Wakacje z duchami”, natomiast Zuzia Skinder zagłębi się w lekturze baśni Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” (obchodzimy przecież Rok Janusza Korczaka). Na wyróżnienia zasłużyły: Natalia Andrysiak (VIB) i Agnieszka Samordak (klasa V). Dziewczęta otrzymały pomoce dydaktyczne w formie zakładek z wiadomościami na temat części mowy i części zdania, rodzajów wypowiedzeń, twórców literatury polskiej, rodzajów i gatunków literackich, reguł pisowni.

Organizator obchodów: Danuta Suska

WARTO BYĆ DOBRYM

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rogowie razem z 1500 innymi placówkami z całej Polski, w których uczy się blisko 0,5 mln dzieci, bierze udział w akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Jest to unikalne i innowacyjne przedsięwzięcie, które łączy w sobie promowanie wśród dzieci dobrych postaw z ciekawym podejściem do fundraisingu na rzecz projektów edukacyjnych w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem akcji jest konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru do końca roku szkolnego dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie wylosowany zdobywca nagrody – roweru.

Akcję, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy realizuje ją w takiej skali w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner, oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna, przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek, jednak tylko jedną na szkołę. Oczywiście szkoła to miejsce, w którym uczą się dzieci, więc to, co może się znaleźć na takiej naklejce, dokładnie określa regulamin sponsora. Cała akcja jest koordynowana przez infolinię, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najlepszych szkół, które będą miały najwyższy współczynnik dzieci, które wywiązały się z deklarowanych zadań w stosunku do liczby wszystkich uczniów, otrzyma po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej, który wybiorą dzieci.

Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. Taka akcja to bardzo wiele pozytywnej energii i pomocy w jego krzewieniu wśród dzieci. Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcje i czyni nas szczęśliwymi. Nie zrobilibyśmy jej bez wsparcia sponsorów. Wierzymy, że skoro dzieci stać na takie poświęcenie to inni też będą chcieli wesprzeć tak dobrą akcję by za rok objąć nią coraz więcej szkół. Wyszliśmy jednak z założenia, że zamiast zdobywać od kilku dużych firm po kilka milionów złotych, lepiej będzie dać szanse każdemu do przyłożenia ręki do czynienia dobra a w szczególności osobom fizycznym i firmom lokalnym gdzie to dobro jest czynione. Bo zrealizować taką akcję przy wsparciu tysięcy mniejszych podmiotów i osób fizycznych da lepszy i trwalszy efekt, by zarażać dobrem  ” – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.

„Uważam, że akcja jest potrzebna. Jej założenia są szczytne i godne rozpropagowania. We współczesnym cyfrowym świecie zapominamy o codzienności. Wszyscy dążymy do posiadani, a często zapominając o tym, co możemy dać od siebie.” – dodaje Robert Falana, pedagog szkolny/koordynator akcji w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie.

Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 10 lat, jest największą organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i 7600 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im całe środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.

 

WALENTYNKI

Z okazji Dnia Świętego Walentego Samorząd Uczniowski ogłosił dla uczniów

klas I-VI konkurs na wykonanie kartki walentynkowej z życzeniami. Ocenie podlegały estetyka i samodzielność wykonania pracy oraz tekst, który mógł być zapisany w formie wiersza. Technika wykonania kartki była dowolna. Kartek zakupionych jury nie brało pod uwagę.

            Słodkim upominkiem nagrodzono 15 uczniów. Wyróżnienia otrzymali: Julka Krzemińska, Donatka Węglarska, Klaudia Kowalska i Kacper Krzemiński z klasy I, Dominika Brzeska, Kamila Owczarzak, Ola Michaliszyn i Tomek Rutkowski z klasy II B, Natalka Banasik z klasy II A, Wojtek Buchowiecki z klasy IV, Angelika Drożdż i Piotr Szabliński z klasy V, Zuzia Skinder i Kasia Gliszczyńska z klasy VIA.

            Na szkolnym korytarzu oraz w sali polonistycznej pojawiły się walentynkowe skrzynki, do których można było wrzucać kartki z miłosnymi wyznaniami.   

 

Beata Samiec, Danuta Suska       

   

DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ

 

            Dnia 13 lutego 2012 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

W ramach obchodów tego dnia przygotowano gazetkę informacyjną połączoną z ilustracjami na temat dokarmiania ptaków i zwierząt leśnych.

W klasach I-III odbyło się spotkanie z p. Katarzyną Sypułą, pełniącą funkcję leśniczego-szkółkarza Nadleśnictwa w Białogardzie. Na spotkaniu omówiono temat dokarmiania ptaków i zwierząt leśnych. Uczniowie mogli zadawać przygotowane pytania oraz oglądać albumy ptaków i zwierząt leśnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się okazy nasion popularnych w Polsce drzew i krzewów, które pani leśniczy zaprezentowała.

Uczniowie i nauczyciele podziękowali pani Katarzynie Sypule za ciekawą lekcję edukacji przyrodniczej, wręczając laurkę i bijąc brawa.

foto galeria >> 

Bogusława Mucha

 

PODSUMOWANIE PIERWSZEGO SEMESTRU

13 lutego odbył się apel, na którym pani dyrektor, Elżbieta Trzcińska, podsumowała nasze wyniki w nauce i w zachowaniu.

Uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki i wysoką frekwencję na zajęciach wyróżniono nagrodami, dyplomami i gromkimi brawami.

Liczna grupa osób z klas I-VI dumnie pozowała do pamiątkowych zdjęć, prezentując otrzymane nagrody.

Przygotowano również gazetkę ścienną, na której zamieszczono informacje na temat osiągnięć uczniów w pierwszym półroczu roku szkolnego 2011/2012.

O efektach nauczania i zachowania, naszych sukcesach i porażkach zostali poinformowani rodzice na zebraniu.

Zachęcamy wszystkich uczniów do pracy na rzecz swojego rozwoju, wdrażania indywidualnych planów poprawy wyników w nauce i zachowaniu, jak to czynią uczniowie klasy VIA pod kierunkiem wychowawcy i przy udziale rodziców.

Zuzanna Skinder

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, więc nauczycielka informatyki, pani Elwira Nowak, przygotowała dwie gazetki ścienne. Dzięki zamieszczonym na nich informacjom, uczniowie uświadomili sobie, jakie możliwości daje komputer, poznali wady i zalety Internetu, zwrócili uwagę na zagrożenia, czyhające na użytkowników sieci. Nauczyciele, uzupełniając te wiadomości, przeprowadzili z uczniami pogadanki na temat Internetu i gier komputerowych.

Radosław Drąg

ZABAWA KARNAWAŁOWA

11 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Każda klasa, z pomocą rodziców i wychowawców, przygotowała w swoich salach lekcyjnych poczęstunek, a Samorząd Uczniowski- pod opieką pani Beaty Samiec i pana Tomasza Bohdziewicza- zorganizował różne konkursy, między innymi taniec na gazecie. Konkurs ten wygrała para w składzie: Marika Chódzyńska i Dominik Chilmański. Królem i królową balu w klasach starszych zostali Wojtek Buchowiecki i Lucyna Furman, natomiast w klasach młodszych - Adrian Kalwara i Weronika Buchowiecka. Para ta zwyciężyła również w konkursie tanecznym. Słodkim upominkiem nagrodzono także osoby, które przygotowały karnawałowe kostiumy. Bawiliśmy się świetnie.

foto galeria >> 

Zuzanna Skinder, Agnieszka Kielar

ZAWODY W SIATKÓWKĘ

11 stycznia 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Białogardzie odbył się Powiatowy Turniej Minisiatkówki Dziewcząt i Chłopców. W zawodach, oprócz naszej szkoły i gospodarzy, brały udział ekipy z Karlina i Tychowa.

Kapitanami naszych drużyn byli: Karolina Augustynek i Michał Lenartowicz z klasy VIA. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zajęli II miejsce. Zostaliśmy wicemistrzami powiatu. Do zawodów przygotowywała nas p. Jolanta Borys, nauczycielka wychowania fizycznego.

Dominika Banasik

SPRAWDZIAN PRÓBNY

            10 stycznia 2012 r. o godzinie 9.00 uczniowie klas szóstych przystąpili do próbnego sprawdzianu po szkole podstawowej. Próbny test kompetencji przeprowadzono w oparciu o materiały ćwiczeniowe opracowane przez OKE w Poznaniu.

Prace szóstoklasistów sprawdzali egzaminatorzy- Grażyna Wołkowska, Ewelina Wachowska, Danuta Suska, Tomasz Bohdziewicz- w oparciu o klucz odpowiedzi do zadań zamkniętych i schemat punktowania zadań otwartych, opracowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu. Oceniano poziom opanowania umiejętności ujętych w standardach wymagań edukacyjnych. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Sprawdzian trwał 60 minut. Za poprawne rozwiązanie 26 zadań można było uzyskać 40 punktów.

Powodzenia w kwietniu!

Danuta Suska

KONKURS ŚWIĄTECZNY

            21 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na zrobienie ozdób świątecznych ze zużytych materiałów, takich jak: plastikowe butelki, kartony, gazety, tkaniny.

            Najciekawszą ozdobę wykonał Wojtek Buchowiecki z klasy IV, więc został nagrodzony skromnym upominkiem.

            Konkurs ogłosiła pani Agata Nojek- Sokołowska wraz z Kołem Przyrodników.

Bartosz Mowiński 

JASEŁKA

13 i 22 grudnia wystawiano szkolne jasełka, które mieli okazję oglądać rodzice, nauczyciele i uczniowie. Scenariusz przedstawienia wybrał pan Tomasz Trybuś z pomocą pani Jolanty Borys. W jasełkach wystąpili uczniowie klas V-VI. Kolędy zagrał zespół muzyczny utworzony przez katechetę. Na gitarach grali: pan Tomasz Trybuś, Patrycja Domańska, Agnieszka Samordak oraz Radosław Drąg, natomiast na bębenku Bartosz Mowiński. Chór dziewcząt i chłopców zaśpiewał kilka kolęd. W przedstawieniu bożonarodzeniowym wystąpili: Maryja- Zuzanna Skinder; Józef- Agnieszka Kielar; Anioł- Natalia Andrysiak; Królowie - Paulina Chalaba, Joanna Sobczak, Zuzanna Jankowska; Pastuszkowie - Paweł Foremniak, Marcelina Zimnicka, Karolina Augustynek. Konferansjerem była Daria Szczęsna. Wszyscy odegrali swoje role wzorowo. Jednak nie do końca było wiadomo, czy spektakl w ogóle zostanie wystawiony, gdyż uczennica, wcielająca się w postać Józefa, spóźniała się. Na szczęście dotarła w ostatniej chwili.

Mieliśmy okazję uczestniczyć we współczesnej wersji jasełek, ponieważ Jezus w darze od Trzech Króli otrzymał sprzęty elektroniczne, poza tym Mędrcy przybyli do stajenki na rowerze i hulajnodze. Podobny zabieg zastosował ks. Jan Twardowski, pisząc wiersz „Mamusia”. Poeta w swoim utworze opisał sytuację rozgrywającą się we współczesnej szopce betlejemskiej.

Przed występem uczniów odbył się kiermasz ciast upieczonych przez rodziców. Oprócz słodkości można było kupić jemiołę, sianko pod obrus, a także wykonane przez dzieci kartki czy ozdoby świąteczne.

 

Radosław Drąg, Agnieszka Kielar, Bartosz Mowiński

foto galeria >> 

TENIS STOŁOWY

13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Białogardzie odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Nasza reprezentacja wyłoniona została w wyniku szkolnych eliminacji przeprowadzonych przez nauczyciela wychowania fizycznego, panią Jolantę Borys. Formowanie drużyny trwało niemalże do momentu wyjazdu na zawody.

Graliśmy z uczniami białogardzkich podstawówek nr 4 i 5 oraz z uczniami z Kościernicy. Uczestniczyliśmy w rozgrywkach indywidualnych i w deblach. Dziewczęta grały z dziewczętami, a chłopcy z chłopcami. Zajęliśmy 3. miejsce.

Adrian Walkowski miał akurat szczęśliwy dzień, gdyż wygrywał wszystkie mecze, w których brał udział. W turnieju, poza Adrianem, reprezentowali nas: Karolina Augustynek (VIA), Daria Szczęsna (VIB), Natalka Andrysiak (VIB), Dominik Chilmański (V), Wojtek Florków (V).  Do zawodów trenowali również Kasia Gliszczyńska i Michał Lenartowicz z klasy VIA.    

Zuzanna Skinder

PRAWA DZIECKA

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i Dzień Ochrony Praw Dziecka. Koordynatorem obchodów tych ważnych dla każdego z nas dni była pani Agnieszka Rojewska- Wrzeszcz. Pani logopeda przygotowała na szkolnych korytarzach gazetki tematyczne, wyeksponowała najważniejsze prawa dziecka i człowieka w formie plakatów i prac plastycznych oraz przygotowała materiały dla wychowawców, którzy 12 grudnia przeprowadzili z uczniami pogadanki.

Nauczyciele przypomnieli wychowankom o ich prawach i obowiązkach, wykorzystując układankę i grę domino. Klasa VIA wytwór swojej pracy- plakat, wywiesiła na drzwiach sali polonistycznej.

Dzięki podjętym działaniom uczniowie wiedzą, gdzie mogą znaleźć informacje na temat praw dziecka i praw człowieka oraz potrafią z nich korzystać; respektują prawa innych, zarówno dorosłych, jak i dzieci; znają i realizują obowiązki ucznia.

Danuta Suska

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

7 grudnia dzieci z oddziałów przedszkola oraz uczniowie klas I-V mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany na podstawie utworu Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”.

Naszą szkołę bowiem odwiedziło dwóch aktorów, którzy wykorzystując barwne stroje i dekoracje, muzykę, taniec i śpiew, a także dowcipne dialogi, wzbudziło zainteresowanie widzów. Dzieci były angażowane w to, co działo się na scenie, brały udział w spektaklu.

Zabawne przygody Pchełki, prowadzącej pełen niespodzianek, a momentami dość awanturniczy tryb życia, spodobały się młodym widzom. Znakomitą grę aktorów nagrodzono gromkimi brawami. Po przedstawieniu można było zajrzeć za kulisy i zdobyć autografy.

Danuta Suska

              

ZAWODY SPORTOWE

            7 grudnia odbyły się eliminacje powiatowe Turnieju „Sport i zabawa”. Uczestniczyły w nich trzy szkoły. 50-osobowa drużyna z naszej szkoły walczyła z przedstawicielami Szkoły Podstawowej w Karlinie i Szkoły Podstawowej nr 5 w Białogardzie, która nas gościła. Zajęliśmy trzecie miejsce. Wygrali gospodarze.

Każdy uczestnik zabawy otrzymał skromny upominek w postaci czekolady, a dla szkoły przygotowano dyplom uczestnictwa w zawodach.

Zuzanna Skinder

foto galeria >> 

MIKOŁajki

 Kilka dni przed mikołajkami, na tablicy informacyjnej, pojawił się list od św. Mikołaja skierowany do uczniów naszej szkoły. W liście tym Święty zapowiedział swoją wizytę i udzielił nam kilku wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób mamy się przygotować na jego przybycie - na drzwiach każdej sali lekcyjnej należało wywiesić portret św. Mikołaja oraz skarpetę lub worek świąteczny. Co też uczyniliśmy. Na szkolnym holu, za sprawą pań z obsługi, pojawiła się pięknie ubrana, kolorowa i rozświetlona lampkami choinka.

Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym na portret św. Mikołaja. Konkurs i wystawę prac przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Beaty Samiec i pana Tomasza Bohdziewicza. Wyróżnienia i nagrody w konkursie zdobyli: Klaudia Kowalska i Ola Ochenkowska z klasy I, Amelia Didycz, Natalia Banasik, Kamila Owczarzak z klasy II oraz Daniel Gąsiorowski i Marlena Krzysztofiak z klasy III. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy, szczególnie klasie II A i II B.

Klasowe mikołajki odbyły się już 5 grudnia na godzinach wychowawczych. Uczniowie, z pomocą rodziców, przygotowali paczki i obdarowywali się prezentami. Mikołaj odwiedził nas, w asyście pani dyrektor, 6 grudnia. Wręczył słodkie upominki oraz życzył spokojnych i wesołych świąt.

Radosław Drąg

 

Podziękowania dla Pani Małgorzaty Sus - Bartman i Pana Romana Bartman

 

 

NIE DAJ SZANSY AIDS!

            1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. W związku z tym w naszej szkole podjęto działania informacyjno-edukacyjne uwrażliwiające na problematykę HIV i AIDS.

Pedagog szkolny, pan Robert Falana, przygotował gazetkę tematyczną, na której wyeksponował informacje o HIV i AIDS, plakaty i hasła obchodów. Uczniowie mogli zapoznać się z faktami i mitami dotyczącymi zakażeń wirusem HIV.

Wiadomości te rozszerzone zostały na godzinach wychowawczych. Nauczyciele przeprowadzili z uczniami pogadanki. Dzieci oglądały ulotki i broszury, czytały artykuły prasowe, rozmawiały o kampanii społecznej, mającej na celu profilaktykę i poszerzanie świadomości ludzi na temat choroby.

Zuzanna Skinder

KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY

            Pod koniec listopada pani Agata Nojek-Sokołowska, nauczycielka przyrody, ogłosiła dla uczniów klas I-III Konkurs na Najpiękniejszy Album pt. „Liście i owoce drzew”.

            Do organizatorki wpłynęło mnóstwo prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Dzieci, z niewielką pomocą rodziców, przygotowały książeczki przyrodnicze, naklejając ilustracje, rysując, wyklejając, opisując liście i owoce drzew.

             Wygrały trzy dziewczynki: I miejsce zajęła Julia Krzemińska (klasa I), II miejsce przypadło w udziale Klaudii Kowalskiej (klasa I), natomiast na miejsce III zapracowała Patrycja Krzemińska (klasa III). W nagrodę uczennice otrzymały przybory szkolne, a ich prace zostały wywieszone na szkolnej gazetce ściennej, aby każdy mógł je obejrzeć.

Dominika Banasik

 

ANDRZEJKI 2011

24 października w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji andrzejek.

W zabawie wzięli udział uczniowie klas I-VI oraz 5- i 6- latki. Każdy, kto chciał sobie powróżyć, mógł podejść do stolika, przy którym siedziały uczennice klasy VIB - Zuzanna Jankowska i Paulina Chalaba - ucharakteryzowane na wróżki. Wszystkie klasy, z pomocą wychowawców i rodziców, przygotowały w swoich salach lekcyjnych słodki poczęstunek i wróżby andrzejkowe.

Dyskoteka minęła bardzo mile i szybko. Uczniowie niecierpliwie czekają na kolejną zabawę.

Radosław Drąg

foto galeria >> 

IMPREZA SPORTOWA

23 listopada w hali Szkoły Podstawowej nr 5 w Białogardzie odbyły się zawody piłki ręcznej dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowała grupa w składzie: Zuzanna Skinder, Dominika Banasik, Karolina Augustynek, Marcelina Zimnicka, Sandra Chilmańska, Adrianna Leuta, Alicja Pracka - klasa VIA oraz Daria Szczęsna, Natalia Andrysiak, Karolina Tomaszewska – klasa VIB. Naszym bramkarzem była Joanna Sobczak z klasy VIB.

Drużynę do zawodów przygotowywała pani Jolanta Borys, nauczycielka wychowania fizycznego.

Grałyśmy dwa mecze. Jeden zremisowałyśmy z gospodarzami, natomiast drugą rozgrywkę, z uczennicami Szkoły Podstawowej nr 4, niestety - przegrałyśmy.

            W Turnieju Minipiłki Ręcznej Dziewcząt o Mistrzostwo Powiatu Szkół Podstawowych zajęłyśmy 3. miejsce.

 

Dominika Banasik

NIE PAL!

            22 listopada przypada Dzień Walki z Paleniem Tytoniu. W związku z tym w naszej szkole wyeksponowano plakaty i ulotki przestrzegające przed paleniem papierosów, przeprowadzono pogadanki, zrobiono gazetki tematyczne.

Materiały do przeprowadzenia akcji profilaktycznej wśród uczniów przekazane zostały, za pośrednictwem pani Krzysztofy Szulakiewicz, z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białogardzie.

Zuzanna Skinder, Bartosz Mowiński

           WYPADKI NA DROGACH - POROZMAWIAJMY

            Szkolna akcja „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” rozpoczęła się 27 października 2011 roku. Uczniowie mieli wówczas okazję zapoznać się materiałami statystyczno-informacyjnymi na temat wypadków z 2010 roku. Oprócz tego na zajęciach informatyki oraz zajęciach świetlicowych obejrzeli filmy przedstawiające crash testy i skutki niezapinania pasów bezpieczeństwa oraz nieużywania fotelików samochodowych.

            7 listopada nauczyciel plastyki pani Elwira Balewska-Schmidt, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej pani Bogusława Mucha, Krzysztofa Szulakiewicz i Iwona Madejska-Zalewska oraz nauczyciele języka polskiego, pani Ewelina Wachowska i pani Danuta Suska, ogłosiły konkursy plastyczne i literackie. Konkurs plastyczny polegał na narysowaniu plakatu, natomiast literacki na napisaniu wiersza, hasła lub rymowanki, zgodnego z tematyką tegorocznej akcji. Konkursy te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, 22 uczniów wzięło udział w konkursie plastycznym, a 15 w literackim.

            Uczniowie wraz z wychowawcami w dniach 14 i 15 listopada wykonali gazetki ścienne o tematyce używania pasów bezpieczeństwa i fotelików samochodowych. Gazetki tematyczne (o zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz o pierwszej pomocy dla ofiar wypadków drogowych) zostały również wykonane i zawieszone w świetlicy i na holu. W tych samych dniach w klasach odbyły się pogadanki i dyskusje na temat bezpieczeństwa w pojeździe.

            W klasie V wychowawca dodatkowo przeprowadził ankietę, którzy uczniowie zapinają pasy bezpieczeństwa i siedzą na podstawkach. Wyniki ankiety przed rozpoczęciem akcji wskazały, że tylko 64% przestrzega przepisów, natomiast po dyskusji oraz po obejrzeniu testów zderzeniowych wynik ankiety poprawił się, 85% oświadczyło, że jeździ lub będzie jeździć z zapiętymi pasach bezpieczeństwa.

            16 listopada nauczyciele odpowiedzialni za konkursy wywiesili prace uczniów na szkolnym holu.

            17 listopada do szkoły przyjechali policjanci z ruchu drogowego. Na pierwszej lekcji odbyła się pogadanka z 5, 6-latkami oraz z uczniami klas I – III a następnie z uczniami starszymi z klas IV – VI.

            21 listopada na pierwszej godzinie lekcyjnej odbyło się podsumowanie akcji. Uczniowie odczytali swoje konkursowe hasła, wiersze i rymowanki. Następnie pani dyrektor Elżbieta Trzcińska wręczyła zwycięzcom konkursu plastycznego i literackiego dyplomy i nagrody.

            Zwycięzcami konkursu plastycznego okazali się: Martyna Husak (6-latki), Martyna Wołodkowicz (6-latki), Jakub Jabczyk (6-latki) oraz Łukasz Pietrzak (klasa IIb), Patrycja Chódzyńska (klasa IV), Agata Zawadzka (klasa IV).

            Zwycięzcami konkursu literackiego w kategorii wiersz zostali: Amelia Didycz (klasa IIa), Zuzanna Skinder (klasa VIa), Marcelina Kliza (VIa) i Zuzanna Jankowska (klasa VIb), a w kategorii hasło lub rymowanka: Katarzyna Gliszczyńska (klasa VIa), Agnieszka Kielar (klasa VIa), Mariusz Stachoń (klasa VIa), Joanna Sobczak (klasa VIb) i Natalia Andrysiak (klasa VIb).

            Po wręczeniu nagród uczniowie klasy IIa wyrecytowali wiersz pod tytułem „Przestrogi pana Jana”, który napisała ich wychowawczyni, pani Iwona Madejska-Zalewska

            Niespodziankę przygotowała również klasa V, która wraz w wychowawcą, panem Tomaszem Bohdziewiczem, odśpiewała piosenkę pt. „W klubie Pancernika” na melodię z serialu „Czterej pancerni i pies”.

            W ramach podsumowania zdobytych przez uczniów wiadomości pani dyrektor z koordynatorem akcji, panią Elwirą Nowak, odtworzyły film pt. „Rady Spongeboba”, w którym przedstawione były różne sytuacje w pojeździe i na drodze. Podczas filmu Spongebob zadawał pytania, a uczniowie bez problemów udzielali poprawnych odpowiedzi.

            Na koniec apelu wszyscy uczniowie uczcili minutą ciszy ofiary wypadków drogowych, a następnie każdy uczeń otrzymał ulotkę dla rodziców „Rady dla kierowców”, wykonaną przez koordynatora akcji.

Koordynator akcji

Elwira Nowak

prezentacja multimedialna "Pasy bezpieczeństwa"

 

foto galeria >> 

 

SPORT I ZABAWA

10 listopada kilkuosobowe reprezentacje klas II-VI udały się do Stanomina, gdzie w sali gimnastycznej tamtejszej szkoły podstawowej wzięły udział w Turnieju „Sport i zabawa”.

            10-osobowe drużyny z każdego poziomu edukacyjnego uczestniczyły w sportowych zmaganiach z uczniami z Kościernicy i Stanomina. Zawodnicy, biorąc udział w przygotowanych przez organizatorów konkurencjach, musieli wykazać się zwinnością, szybkością, celnością i sprawnością. Nasza ekipa dzielnie walczyła i zajęła I miejsce! Gratulujemy!

            Uczniów klas młodszych do zawodów przygotowywały panie: Krzysztofa Szulakiewicz, Iwona Madejska-Zalewska i Małgorzata Bagińska, natomiast dzieci z klas IV-VI trenowały pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego, pani Jolanty Borys.

Danuta Suska

foto galeria >> 

ŚNIADANIE DAJE MOC!

8 listopada przypada Dzień Zdrowego Śniadania, więc nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pod hasłem „Śniadanie daje moc!”, skierowanej do uczniów klas I-III, nauczycieli i rodziców.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym z wielką przyjemnością usiadły w swoich salach lekcyjnych do stołów i zjadły wspólnie z wychowawcami zdrowe i smaczne śniadanie.

Danuta Suska, Iwona Madejska- Zalewska

ŻYJ BEZPIECZNIE

      W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie po raz pierwszy realizowany jest program, którego celem jest promowanie zachowań w zakresie przeciwdziałania niebezpieczeństwom i unikania niebezpiecznych sytuacji.

      Programu edukacyjny ,,Żyj bezpiecznie” przeznaczony jest dla uczniów miejscowych (dzieci z Rogowa) z klas IV-VI zainteresowanych tematyką związaną z udzielaniem pomocy podczas występowania zjawisk pogodowych oraz w przypadku nieszczęśliwych wypadków. Program ten jest poniekąd rozszerzeniem programu edukacyjnego „Bądź bezpieczny”, którego koordynatorem jest Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie.

      Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie. Zajęcia prowadzi Tomasz Bohdziewicz wraz z kpt. Przemysławem Zawadzkim z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie.

 Tomasz Bohdziewicz

foto galeria >> 

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            7 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów klasy VIA pod kierunkiem polonistki, pani Danuty Suskiej oraz historyka, pana Tomasza Bohdziewicza. W uroczystości uczestniczyli odświętnie ubrani uczniowie klas III-VI wraz z wychowawcami.

Montaż słowno-muzyczny obfitował w wiersze oraz pieśni o tematyce patriotyczno- niepodległościowej. Rozbrzmiewały: „Rota” i „Wojenko, wojenko”. Odśpiewano hymn narodowy. Szóstoklasiści recytowali swoje role z wielkim przejęciem i wzruszeniem, przywołując wydarzenia rozgrywające się na kartach historii w XVIII, XIX i XX wieku. Wspominano poległych w walkach toczonych w obronie ojczyzny. Eksponowano tablice, na których były zamieszczone daty zbrojnych powstań. Odbyła się projekcja filmu.

Dwa tygodnie wcześniej uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie plastycznym na portret Józefa Piłsudskiego oraz plakat o tematyce niepodległościowej. Dzieci pod czujnym okiem nauczyciela plastyki, pani Elwiry Balewskiej- Schmidt, tworzyły swoje prace, które następnie zaprezentowano na szkolnej wystawie.

Nauczyciel historii i społeczeństwa przygotował gazetkę okolicznościową pod hasłem „Polskie symbole narodowe”.

Na lekcjach języka polskiego omawiano wiersze patriotyczne, między innymi: „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka oraz „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego.

Uczniowie przygotowali biało- czerwone kotyliony jako znak obywatelskiej wspólnoty.

Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole dostarczyły wszystkim wielu emocji. Dziękuję nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i pomoc w realizacji kolejnych etapów tej szczególnej lekcji historii.

Danuta Suska

foto galeria >> 

 

ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

         W październiku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie obchodzone było Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Celem obchodów było zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i pogłębianiu zainteresowań czytelniczych.

Święto to zostało zainicjowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych w 1999 roku i obchodzone jest w czwarty poniedziałek października.

            Dla uczniów uzdolnionych plastycznie bibliotekarz, Tomasz Bohdziewicz, przygotował różne konkursy. Dzieci z klas I-III mogły wziąć udział w konkursie pod hasłem „Ilustracja do mojej ulubionej książki” lub „Najpiękniejsza okładka książkowa”, zaś uczniowie klas IV – VI brali udział w konkursie „Reklama Biblioteki” lub  „Życzenia dla Biblioteki”. Prace można było wykonać w formie plakatu, wiersza, hasła, prezentacji multimedialnej. Uczniowie uzdolnieni literacko mogli wykazać się swoimi umiejętnościami, tworząc aforyzm o bibliotece lub książce.

            Rozpoczęła się też akcja pod hasłem „Podaruj książkę bibliotece - zostaw po sobie ślad!”.

            Uczniów do udziału w konkursach zachęcali nauczyciele, którzy promując książkę opowiadali o swoich ulubionych lekturach z dzieciństwa.

            Bibliotekarz promował szkolną bibliotekę w formie ekspozycji na forum szkoły. Wspólnie z wychowawcami zaplanował zorganizować w klasach lekcje na temat czytelnictwa lub promocji książki oraz wewnątrzszkolny konkurs pięknego czytania o tytuł Mistrza Pięknego Czytania.

Tomasz Bohdziewicz

foto galeria >> 

PROMOCJA CZYTELNICTWA

            W ramach promocji czytelnictwa wśród uczniów klas IV-VI w sali polonistycznej wykonano gazetkę ścienną „Zalety książki”. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wierszami, cytatami, aforyzmami o książce, mogli przeczytać hasła promujące czytelnictwo, jak również zostali zaproszeni do odwiedzenia szkolnej biblioteki i zachęceni do korzystania z jej zbiorów.

            Przeprowadzono ankietę czytelnika, a z jej wynikami zapoznano nauczycieli i rodziców.

            Uczniowie klasy VIA odbyli na lekcji wychowawczej pogadankę dotyczącą korzyści czytania i zalet książki. Wzięli udział w Klasowym Konkursie Pięknego Czytania fragmentów powieści „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Wzbogacili księgozbiór szkolnej biblioteki oraz zasoby czytelni, oddając książki i czasopisma z własnych biblioteczek w ramach akcji „ Podaruj książkę bibliotece - zostaw po sobie ślad!”.

            Na zajęciach języka polskiego szóstoklasiści redagowali „Czytelniczą listę przebojów”, wypowiadali się na temat: „Jaka książka jest dla Ciebie najważniejsza i dlaczego?”, omówili rolę książek w życiu człowieka, poznali sentencje o książce, jej historię i budowę. Zapoznali się z celami akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Wykonali plakaty zachęcające do czytania książek.

Uczniowie klas V-VI prowadzą „Zeszyty lektur”, w których umieszczają cytaty, notatki, opisy, recenzje, ilustracje, spostrzeżenia dotyczące przeczytanych książek, żeby pod koniec II semestru wziąć udział w 3. edycji Konkursu na Najlepiej Zredagowany Zeszyt Lektur. Nagrodami w konkursie będą oczywiście książki, do czytania których zachęcają poloniści, omawiając fragmenty powieści dla dzieci i młodzieży zamieszczone w podręczniku do języka polskiego.

 

         Danuta Suska

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA I ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

            14 października bieżącego roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysty apel z tej okazji przygotowała pani Ewelina Wachowska wraz z uczniami koła teatralnego. Dzieci i ich rodzice dziękowali nauczycielom za trud ich pracy, recytując wiersze oraz wręczając pedagogom kwiaty.

            Pani dyrektor przygotowała dla uczniów i nauczycieli niespodziankę w postaci miniturnieju wiedzy i umiejętności. Dwie drużyny rozwiązywały zagadki na temat naszej szkoły, prezentowały umiejętności wokalne i sprawnościowe. Podczas konkursu wszyscy dobrze się bawili, a widownia z podziwem obserwowała zmagania, kibicując i zagrzewając do walki obie grupy.

            Po kilkuminutowej przerwie odbył się kolejny apel. Wychowawca klasy pierwszej, pani Bogusława Mucha wraz ze swoimi uczniami zaprezentowała krótką część artystyczną. Pierwszoklasiści śpiewali wesołe piosenki, recytowali wierszyki, udzielali odpowiedzi na zadawane im pytania, dotyczące naszej ojczyzny. Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów. Pani dyrektor, Elżbieta Trzcińska, oficjalnie przyjęła pierwszaków w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie, natomiast klasy szóste przygotowały z tej okazji dla swoich młodszych kolegów wierszyki i drobne upominki.

            Po tych uroczystościach pierwszoklasiści udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców, a uczniowie klas II-VI mogli wziąć udział w dyskotece, skorzystać z pracowni komputerowej, pograć w tenisa stołowego.

            Ten szczególny dzień spędzony w szkole bardzo szybko minął i na pewno wszyscy będą go mile wspominać.

Danuta Suska

foto galeria >> 

KONKURS MATEMATYCZNY

         10 października 2011 roku odbyły się szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego z Elementami Przyrody. W konkursie uczestniczyło 14 uczniów klas IV-VI (8 z kl. IV, 2 z kl. V, 4 z kl. VIA i VIB).

Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali 21 zadań, w tym 5 otwartych i 16 zamkniętych. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań konkursowych mogli otrzymać 38 punktów.

Najwyższe wyniki uzyskali: Radosław Drąg z klasy VIA oraz Wojciech Florków i Kacper Zawalski z klasy piątej. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Gratulujemy!

Grażyna Wołkowska

KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO Z ELEMENTAMI HISTORII

10 października w naszej szkole odbyły się eliminacje do Konkursu Języka Polskiego z Elementami Historii. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas IV-VI. Test przygotowali nauczyciele języka polskiego i historii. Składał się z 20 zadań: 18 zamkniętych i 2 otwartych. Za wszystkie zadania można było otrzymać 22 punkty.

Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem różnorodnych tekstów (popularnonaukowych, literackich, historycznych), wiedzą dotyczącą środków poetyckich i budowy wiersza. Mieli również za zadanie zaznaczyć datę na osi czasu i uzupełnić  na podstawie tekstu schemat drzewa genealogicznego.

Najwyższy wynik – 18 punktów – zdobyła uczennica klasy VI b Zuzanna Jankowska. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo Natalia Andrysiak (VI b) i Dominika Banasik (VI a). Dziewczęta wezmą udział w konkursie rejonowym, który odbędzie się 19 listopada w Gimnazjum nr 1 w Białogardzie.

Ewelina Wachowska

ZAWODY SPORTOWE

 

            6 października w Tychowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt. Każda szkoła musiała wystawić po 10 zawodników.

            Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klas IV-VI: Lucyna Łoś, Klaudia Sawosz, Patrycja Chódzyńska, Alicja Cach, Weronika Kielar, Zuzanna Skinder, Agnieszka Kielar, Karolina Tomaszewska, Natalia Andrysiak i Gabrysia Chódzyńska.

            Biegi sztafetowe polegają na tym, że uczestnicy zawodów przekazują sobie pałeczkę sztafetową.  Każda z dziewcząt przebiegła 800 metrów. Zuzanna Skinder (VIA) pobiegła najlepiej, osiągnęła trzeci czas spośród wszystkich zawodniczek.

Nasza drużyna zajęła 4. miejsce, choć niewiele brakowało do lokaty na podium. Na kilku zmianach nawet miałyśmy nadzieję na srebro. Mimo wszystko cieszymy się z osiągniętego wyniku.

 

Jolanta Borys, Zuzanna Skinder, Dominika Banasik

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

            4 października 2011 roku uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami: p. Danutą Suską i p. Agatą Nojek-Sokołowską, zgromadzili się na szkolnym boisku, gdzie odbyło się spotkanie integracyjne przy grillu. Uczniowie klasy VI a obchodzili tego dnia Klasowy Dzień bez Przemocy. W przygotowaniu imprezy pomagały panie: Sylwia Skinder, Urszula Drąg i Małgorzata Chalaba. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

Zanim kiełbaski się upiekły, można było pobawić się na placu zabaw, pobiegać, poskakać na skakance, porozmawiać, pograć w butelkę, pozjeżdżać na zjeżdżalni, jak również zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Czas spędzony przy grillu i na zabawie bardzo szybko minął. Będziemy ten dzień długo i mile wspominać.

Bartosz Mowiński, Radosław Drąg

WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

         

         Tegoroczne wybory uzupełniające do Samorządu Uczniowskiego odbyły się 30 września. Oddano 114 głosów, w tym 107 głosów ważnych i 7 głosów nieważnych.

         W wyborach wzięło udział 10 kandydatów z klas II- VI. Warunkiem zgłoszenia swojej kandydatury było wykonanie plakatu oraz opracowanie programu wyborczego.

         Oto wyniki głosowania: Adrian Kalwara (kl. II a) zdobył 6 głosów, Roksana Trzeciakiewicz (kl. II a) – 2 głosy, Wiktoria Buchowiecka (kl. II b) – 3 głosy, Dominika Iwaszko (kl. II b) – 5 głosów, Kacper Łączkowski (kl. II b) – 2 głosy, Aleksandra Michaliszyn (kl. II b) – 5 głosów, Łukasz Cach (kl. III) – 7 głosów, Wojciech Buchowiecki (kl. IV) – 18 głosów, Patrycja Chódzyńska (kl. IV) – 11 głosów.

Natalia Andrysiak (kl. VI b) zgromadziła 48 głosów i została nowym zastępcą przewodniczącego w roku szkolnym 2011/2012.

Serdecznie gratulujemy!

Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział w wyborach.

 

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:

Beata Samiec, Tomasz Bohdziewicz

 

WIZYTA POLICJANTÓW

Dnia 27 września 2011 roku uczniowie klasy I wraz z wychowawcą gościli policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie.

Funkcjonariusze odwiedzili pierwszoklasistów w celu odbycia pogadanki o bezpieczeństwie. Każdy uczeń otrzymał „Elementarz zasad bezpieczeństwa”. Dzieci kolorowały Gryfusia według instrukcji. Za aktywny udział w pogadance i rozwiązywaniu zagadek, uczniowie otrzymali piękne nagrody w postaci przyborów szkolnych i maskotek.

Wychowawca klasy I, Bogusława Mucha

foto galeria >> 

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI

            27 września przypada Światowy Dzień Turystyki, natomiast 23 września Pierwszy Dzień Jesieni. Z tej okazji Pani Jolanta Borys przygotowała we współpracy z wychowawcami klas apel i gazetkę tematyczną.

Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI przynieśli dary jesieni, które zostały wyeksponowane na szkolnym holu.

Uczniowie klasy IIB zaśpiewali piosenkę o wycieczce rowerowej, natomiast klasy IV-V wyrecytowały wiersze, których tematem przewodnim było podróżowanie. Miejsca, o których była mowa w utworach poetyckich wskazywano na mapie świata. Dziewczęta z klasy VIB przedstawiły aforyzmy na temat turystyki. Przedstawiciele klas IV-VI zaprezentowali najbliższe nam miasta. Odczytano ciekawostki na temat Kołobrzegu, Koszalina, opowiedziano o zabytkach Białogardu. Niezwykle interesująco o Szczecinie, jako stolicy naszego województwa, mówiła klasa V. Podczas prezentacji miast starano się zwrócić uwagę zgromadzonych na to, co warto zobaczyć, odwiedzając najciekawsze do zwiedzenia miejscowości. Realizując to zadanie, wykorzystano informacje z Internetu. Zwrócono przez to uwagę na jego pozytywną stronę. Wyrecytowano również wiersz o poznawaniu świata za pomocą Internetu, jako alternatywę dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zagraniczne wojaże. Przerywnikiem między kolejnymi etapami apelu był refren piosenki "Jedzie pociąg z daleka".

            Uczniów najbardziej zainteresowała piękna i bogata wystawa darów jesieni, którą można było podziwiać jeszcze dwa dni po zakończeniu obchodów.

 

Zuzanna Skinder

 

foto galeria >> 

MSZA ŚWIĘTA

Dnia 23 września 2011 roku, po zakończonych zajęciach, odbyła się w naszej szkole uroczysta msza święta. Wzięli w niej udział chętni uczniowie z klas I-VI.

Eucharystię w intencji pomyślnego roku szkolnego dla uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi odprawił ksiądz Grzegorz Marciszewicz. Psalm zaśpiewały: Lucynka Łoś i Agnieszka Samordak. Oprawę liturgiczną sprawowali ministranci: Łukasz Cach, Wojtek Buchowiecki i Dawid Samordak.

Za dar wspólnej modlitwy dziękują katecheci wraz z księdzem Grzegorzem.

Jolanta Borys

foto galeria >> 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

             Hasło tegorocznej edycji Sprzątania Świata brzmiało: „Lasy to życie – chrońmy je”. Koordynatorem obchodów akcji w naszej szkole była pani Agata Nojek-Sokołowska. Nauczycielka przyrody przygotowała na szkolnym korytarzu gazetkę ścienną, na której można było przeczytać Kodeks Przyrodnika oraz informacje na temat recyklingu, segregacji śmieci, środowiska naturalnego i lasów jako „fabryki tlenu”.

Uczniowie klas IV-VI na lekcjach przyrody wzbogacili się o wiadomości na temat tegorocznej akcji Sprzątania Świata. Rozmawiali o tym, co daje las i na czym polegają obchody osiemnastej edycji akcji w Polsce. Najważniejsze informacje zostały wklejone do zeszytów.

Uczniowie klas II-III oraz 5- i 6-latki wzięli udział w konkursie wiedzy. Dzieci rozwiązywały zagadki, a poprawne odpowiedzi nagradzano upominkami.

 

Radosław Drąg

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

           

             1 września wróciliśmy po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej i o godzinie 8:00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012.

Pani dyrektor gorąco powitała zgromadzonych na holu uczniów i ich rodziców, przedstawiła grono pedagogiczne- w tym nowych nauczycieli, a także pracowników administracji i obsługi. Następnie panie polonistki, D. Suska i E. Wachowska, odczytały dwa listy: od I Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty – pani Marii Boreckiej oraz Ministra Edukacji Narodowej – pani Katarzyny Hall. Z listów tych dowiedzieliśmy się między innymi o tym, że nowy rok szkolny został ogłoszony Rokiem Szkoły z Pasją i jest kontynuacją Roku Odkrywania Talentów, kiedy to szczególna uwaga była zwrócona na pracę z uczniem zdolnym, a przecież szkoła z ciekawą ofertą edukacyjną sprawia, że nauka jest dla uczniów szczególnie pasjonująca.

foto galeria >> 

Bartosz Mowiński , Radosław Drąg