ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

foto galeria >>

ROK JULIANA TUWIMA

 

Z okazji roku Tuwima 24 czerwca 2013 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie przygotowane przez koło teatralne pod kierunkiem pani Eweliny Wachowskiej. Uczniowie klas II, III, IV i V zaprezentowali wiersze Juliana Tuwima, między innymi „Zosię samosię” i „Rzepkę”, a także opowiedzieli o życiu i twórczości poety. Występujący samodzielnie przygotowali potrzebne stroje i rekwizyty.

Po przedstawieniu został podsumowany konkurs o Julianie Tuwimie, który odbywał się w maju i czerwcu. Wzięli w nim udział uczniowie klas III-VI, którzy co tydzień rozwiązywali kolejne zadanie dotyczące poety. Były to różne łamigłówki, np. krzyżówka, wykreślanka.

Konkurs wygrała uczennica klasy III A Natalia Banasik. Drugie miejsce zajęła Milena Telej, również z klasy III A. Trzecie miejsce zdobyli ex aequo Agata Zawadzka i Wojciech Buchowiecki z klasy V.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Amelia Didycz, klasa IV a

WIECZOREK POŻEGNALNY

24 czerwca bieżącego roku odbył się wieczorek pożegnalny klasy szóstej, na który zostali zaproszeni nauczyciele oraz dwie osoby z klasy piątej. W organizacji i przebiegu imprezy pomogli niektórzy rodzice szóstoklasistów.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły wieczorek rozpoczął się o godzinie 16. Przyszli absolwenci i ich goście zasiedli wówczas do stołu. Po posiłku nadszedł czas na tańce. Klasa szósta bawiła się przez kilka godzin na sali udekorowanej balonami. Wychowawca klasy tańczył ze wszystkimi dziewczynami. Po pracach porządkowych szóstoklasiści pozowali do pamiątkowego zdjęcia, po czym zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów.

To była udana impreza!

Agnieszka Samordak, Dominika Husak,

Hubert Nalepa, Denis Postma , Maciek Buchowiecki

WYCIECZKA DO RYMANIA

 

Dnia 20 czerwca bieżącego roku uczniowie klasy VI i IV wraz z opiekunami udali się do Ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego „Polonez” w Rymaniu.

Osoby tam pracujące przywitały nas gorąco i oprowadziły po terenie ośrodka. Mogliśmy zobaczyć konie, kucyki, krokodyla, żółwia, rybki oraz daniele. Przygotowano dla nas przekąski i mnóstwo atrakcji, między innymi zabawę w poszukiwanie skarbów. Można było również jeździć konno, karmić zwierzęta, grać w kręgle i bilard, rzucać podkową, skakać na trampolinie. Pogoda dopisała, więc mogliśmy skorzystać z basenu. Pożegnano nas grillem.

Dzień spędzony w Rymaniu z pewnością będziemy mile wspominać. Wspaniale bawiliśmy się i dogadywaliśmy się z opiekunami. Chcielibyśmy jeszcze tam wrócić.

Julia Małkowska, Lucyna Furman, Przemek Wnukiewicz, Kacper Zawalski

PRZEDSZKOLAKI NA „DZIKIM ZACHODZIE”

               Dnia 20 czerwca dzieci 5- i 6-letnie z oddziałów przedszkolnych wybrały się wraz z opiekunami na wycieczkę szkolną. W tym roku postanowiliśmy zwiedzić „Dziki Zachód” i  przeżyć niesamowitą przygodę wśród zwierząt, przebierając się za kowbojów i Indian. Pojechaliśmy do Centrum Rozrywki w Zielenienie pod Kołobrzegiem. 

               Przygotowano dla nas mnóstwo atrakcji - jazdę na kucyku i koniu, przejazdy bryczką, quadem i jeepem. Dzieci, w oczekiwaniu na kolejne atrakcje, korzystały z huśtawek, hamaków lub trampoliny. Mogły także skosztować gorącej czekolady ze źródełka, zakupić lody, zimne napoje i rozmaite pamiątki.

               Wycieczka była bardzo udana. Przedszkolaki pełne wrażeń i zadowolone, chociaż bardzo zmęczone, wróciły do swoich domów.

Halina Błażewicz

foto galeria >>

WYCIECZKA DO WIOSKI HOBBITÓW

19 czerwca uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami udali się do Sierakowa Sławieńskiego, aby wziąć udział w zabawie plenerowej.

Na początku fantastycznej przygody z bohaterami powieści Tolkiena zostaliśmy przywitani przez mieszkańca Wioski Hobbitów, Bilba Bagginsa, który zapoznał nas z zasadami gry terenowej i wręczył nam mapę Hobbitonu. Następnie wyruszyliśmy w drogę, którą przemierzaliśmy zgodnie z podanymi wskazówkami. Wędrując przez las, napotykaliśmy różne stwory, rozwiązywaliśmy zagadki i zadania. Odwiedziliśmy również kowala, który opowiedział nam o pracy w kuźni i podarował własnoręcznie wykonany pierścień.

Po powrocie na miejsce zbiórki zjedliśmy posiłek, zakupiliśmy pamiątki, a potem wzięliśmy udział w grach i zabawach sprawnościowych oraz w warsztatach, dzięki którym dowiedzieliśmy się między innymi, w jaki sposób powstaje włóczka i jak wykonać bransoletkę ze skóry.

W drodze powrotnej zmęczeni i pełni wrażeń uczestnicy wyprawy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana!

Wiktoria Buchowiecka, Izabela Jezierska, Natalia Banasik

WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ

               Dnia 17 czerwca 2013 roku klasy I i II wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Zieleniewie koło Kołobrzegu.

               Na uczniów czekali przewodnicy po Dzikim Zachodzie z przygotowanymi atrakcjami. Dzieci miały okazję jeździć konno, zwiedziły minizoo (widzieliśmy lamę, wielbłąda, koczkodana, konie, króliki, strusie, pawie, perliczki, świnki, kury, indyki itp.). Oprócz tego  dzieci jeździły na karuzeli, strzelały z łuku, robiły tatuaże,  brały udział w „gorączce złota”, uczyły się indiańskich piosenek w rytmie granym na bębnie. Odważne dzieci mogły brać udział w ujeżdżaniu byka, jeżdżeniu na wielbłądzie i wyścigach „trójkami” na indiańskich nartach. 

               W Zieleniewie nie zabrakło pięknych strojów Indian, nauki tańców i wesołej zabawy.  Wspólne przygody zakończyliśmy pieczonymi kiełbaskami i kupowaniem pamiątek. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Wielu z nas postanowiło wybrać się do Zieleniewa wraz z rodzicami w czasie zbliżających się wakacji.

Bogusława Mucha

foto galeria >>

TYDZIEŃ POLSKO-NIEMIECKI

W dniach 13-17 czerwca obchodziliśmy Tydzień Polsko-Niemiecki.

W tym czasie pani Beata Samiec przybliżyła uczniom naszej szkoły w formie gazetki ściennej, inscenizacji i prezentacji multimedialnej najważniejsze informacje na temat Niemiec oraz sylwetki sławnych Niemców. Wszyscy mogliśmy również poznać przepis na sałatkę niemiecką. Ponadto przedszkolaki na zajęciach świetlicy, a uczniowie klasy szóstej na zajęciach języka polskiego wysłuchali nagrań najpiękniejszych baśni braci Grimm. Można było także skorzystać z księgozbioru bibliotecznego i poczytać  utwory niemieckich baśniopisarzy. 

Natalia Banasik, Izabela Jezierska

 

foto galeria >>

WYJAZD DO POMIANOWA

             Dnia 5 czerwca bieżącego roku szóstoklasiści wraz z opiekunami udali się do Gimnazjum im. Ignacego Krasickiego w Pomianowie, aby zwiedzić mury szkoły, do której będą uczęszczać od września. Główną atrakcją dnia przygotowaną przez nauczycieli i gimnazjalistów był „Piknik naukowy”.

            Starsi koledzy powitali nas z otwartymi ramionami, chętnie oprowadzali po szkole, a nauczyciele pokazywali miejsca swojej pracy.

Mogliśmy wziąć udział w zajęciach z kaligrafii, zrobić sobie tatuaż z henny, zagrać w ping-ponga, spróbować sił w podnoszeniu ciężarów, przewracaniu opony czy capoeirze.

Organizatorzy przygotowali stoisko z potrawami kuchni niemieckiej i angielskiej. Można było zmierzyć sobie ciśnienie, zważyć się, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Wzięliśmy również udział w apelu oraz turnieju wiedzy o ekologii i właściwym segregowaniu odpadów.

Ochotnicza Straż Pożarna w Pomianowie przygotowała dla nas pokaz sprzętu strażackiego, natomiast członkowie Klubu motocyklistów „Boruta” zaprezentowali motory.

Na zakończenie wizyty w gimnazjum uczestniczyliśmy w doświadczeniach fizycznych i chemicznych, po czym pożegnano nas grillem i smacznymi kiełbaskami.

            Dzień spędzony w Pomianowie możemy zaliczyć do udanych. Bawiliśmy się wspaniale, a przy okazji zintegrowaliśmy się z uczniami tamtejszej szkoły oraz poznaliśmy nauczycieli. Od września na pewno łatwiej nam będzie dołączyć do grona gimnazjalistów.

 Uczniowie klasy VI

foto galeria >>

CERTYFIKAT PRZYRODNIKA

Od września 2012 r. do maja 2013 r. uczniowie klas IV-VI rozwiązywali zadania przyrodnicze i ekologiczne w celu zdobycia Certyfikatu Przyrodnika. Były to zgadywanki, krzyżówki, rebusy i łamigłówki. Aby zdobyć wyróżnienie, uczniowie musieli dostarczyć nauczycielowi przyrody prawidłowe rozwiązania wszystkich zadań.

Nagrody książkowe oraz Certyfikaty Przyrodnika otrzymali piątoklasiści: Wojciech Buchowiecki, Adam Samordak, Aleksandra Pietrzak, Jacek Chilmański oraz  uczennica klasy VI, Patrycja Domańska.

Dziękuję za udział w zmaganiach konkursowych i gratuluję wiedzy!

Agata Nojek-Sokołowska

Wycieczka do Warszawy – wyróżnienie w konkursie „Jakie są moje korzenie?”

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci przy współpracy z parlamentarzystami oraz pracownikami biur parlamentarzystów. Do konkursu zgłosiło się ośmioro uczniów, natomiast pięcioro przygotowało prace literackie i plastyczne. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania przeszłością, głównie związaną z historią swojej rodziny, miejscem zamieszkania i tradycjami regionalnymi. Do finału zakwalifikowała się uczennica klasy piątej, Agata Zawadzka. 

            „Moje korzenie” to temat pracy literackiej, którą pisałam na konkurs. Praca mojego autorstwa została wyróżniona i w nagrodę pojechałam do Warszawy. Głównym punktem wyprawy było zwiedzanie Sejmu RP w towarzystwie senatorów: Grażyny Anny Sztark i Piotra Zientarskiego. Po miłym powitaniu uczestników konkursu i rozdaniu dyplomów, wysłuchaliśmy koncertu w jednej z sal parlamentu.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka obradował Sejm Dziecięcy. Niecodzienne posiedzenie Sejmu bardzo mi się podobało. Muszę przyznać, że to świetny pomysł, przecież dzieci maja tak dużo do powiedzenia.

Chwila, która mi bardzo utkwiła w pamięci, to widok godła RP, które przetrwało w katastrofie smoleńskiej.  

Nie obyło się też bez niespodzianek. Po zakończeniu zwiedzania gmachu Sejmu okazało się, że nie ma sześciu osób z naszej grupy. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

            Udział wycieczce do stolicy był dla mnie niezapomnianą lekcją historii. Jestem bardzo zadowolona z mojego wyjazdu. Zachęcam innych uczniów do brania udziału w konkursach.

 

 

Agata Zawadzka

FESTYN RODZINNY

             Z okazji Dnia Dziecka, Matki i Ojca w dniu 31 maja w szkole mieliśmy rodzinne święto.

Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości - mamy i tatusiowie przedszkolaków. Swoją obecnością zaszczyciła nas również dyrektor szkoły, Elżbieta Trzcińska.

Na początku festynu dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały część artystyczną, do której przygotowywały się z wielkim zapałem pod okiem przedszkolanek- Haliny Błażewicz i Elwiry Balewskiej-Schmidt. 5- i 6-latki od dłuższego czasu uczyły się recytować wiersze, śpiewać piosenki i tańczyć.

Po obejrzeniu przedstawienia rodzice otrzymali od swoich pociech własnoręcznie przygotowane upominki. Następnie goście udali się na poczęstunek - kawę i słodycze.

Potem dzieci zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy - tańców, pląsów i konkursów. Po wyczerpującej zabawie przyszedł czas na poczęstunek dla najmłodszych - kiełbaski

z grilla, napoje oraz lody.

Po dniu pełnym niezapomnianych wrażeń dzieci wraz z rodzicami udały się do swoich domów.

 Halina Błażewicz

DZIEŃ DZIECKA

31 maja obchodziliśmy Dzień Dziecka i Światowy Dzień bez Papierosa.

Pierwszą godzinę lekcyjną spędziliśmy z wychowawcami w klasach, gdzie wypełnialiśmy ankietę „Czy znasz prawa i obowiązki ucznia?”. Następnie wychowawcy przypomnieli zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wyjść oraz wycieczek i udaliśmy się do Kościernicy. W tamtejszej szkole braliśmy udział w zawodach i zabawach sportowych. Reprezentanci naszej szkoły wywalczyli w turnieju II miejsce i otrzymali w nagrodę sprzęt sportowy. Mieliśmy okazję skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni. Organizatorzy przygotowali dla nas także słodki poczęstunek.

Po powrocie do Rogowa czekało na nas wiele atrakcji. Klasy I-III udały się na spotkanie z pracownikiem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białogardzie. Gość przygotował prezentację multimedialną na temat szkodliwości palenia papierosów oraz instruował dzieci, w jaki sposób mają dbać o higienę jamy ustnej. W tym czasie uczniowie klas IV-VI wykonywali plakaty i układali hasła dotyczące Światowego Dnia bez Papierosa. Po czym udali się na wycieczkę do pobliskiego tartaku, gdzie właściciel zapoznał ich ze specyfiką funkcjonowania zakładu i pokazał maszyny, które służą do obróbki drewna. Otrzymaliśmy od niego deski, na których powstały prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na holu głównym. Tam też powstały ścienne gazetki na temat szkodliwości nikotyny, jak również na temat praw dziecka oraz przyjaciela dzieci, Janusza Korczaka.

To był niezapomniany dzień, pełen wrażeń i rozrywek!

Wiktoria Buchowiecka, Aleksandra Michaliszyn 

foto galeria >>

KONKURS HISTORYCZNY

               28 maja dwanaścioro uczniów klas IV-VI wzięło udział w Szkolnym Konkursie Historycznym „Powstanie styczniowe 1863”. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o powstaniu styczniowym, kształtowanie u uczestników turnieju postaw patriotyzmu oraz umiejętności poznawania przeszłości przez korzystanie ze źródeł pisanych. Test pisemny składający się z 26 zadań opracował  i konkurs przeprowadził nauczyciel historii i społeczeństwa, pan Tomasz Bohdziewicz.

               Pierwsze miejsce w zmaganiach historycznych zajęła uczennica klasy piątej, Gabrysia Chódzyńska. Gratulujemy wiedzy!

Koło redakcyjne

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

            24 maja miała miejsce podniosła uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. 

            Szóstoklasiści pod kierunkiem bibliotekarza, Tomasza Bohdziewicza przygotowali inscenizację wprowadzającą pierwszaków w magiczny świat książek. Dzięki przedstawieniu dzieci nauczyły się szacunku do tekstu pisanego i rozbudziły w sobie chęć sięgnięcia po książkę.

Młodzi czytelnicy przed złożeniem przyrzeczenia wzięli udział w konkursie wiedzy. Ich zadaniem było podanie prawidłowego tytułu popularnych bajek, baśni i wierszyków. Nad prawidłowym przebiegiem zabawy czuwała bibliotekarka, Danuta Suska.

            Uczniowie po wypowiedzeniu tekstu ślubowania otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek i egzemplarze lektury autorstwa Czesława Janczarskiego pt. „Jak Wojtek został strażakiem”, którą będą omawiać z wychowawczynią, Małgorzatą Bagińską.

 

foto galeria >>

Danuta Suska, Tomasz Bohdziewicz 

SPRAWDZIAN TRZECIOKLASISTY

21 maja uczniowie klas trzecich przez 90 minut pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z CKE, który zawierał zadania z edukacji polonistycznej i matematycznej. Dwa testy miały za zadanie podsumować I etap edukacji i pokazać poziom zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności przez dziewięciolatków. Ogólnopolskie Badanie Umiejętności Trzecioklasistów prowadzone jest w ramach projektu realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych.

            Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać 32 ćwiczenia, wykazując się m.in. umiejętnością liczenia, pisania oraz czytania ze zrozumieniem.   

            Wychowawcy klas trzecich wprowadzą odpowiedzi uczniów do programu komputerowego. Dane te zostaną przetworzone i przesłane do IBE.

 Natalia Banasik, Izabela Jezierska

 

Z wizytą w Izbie Tradycji Regionalnej w Białogardzie- lekcja muzealna

             17 maja 2013 roku uczniowie klasy IV razem z nauczycielem historii i społeczeństwa mieli nietypową lekcję historii w Izbie Pamięci w Białogardzie. Nauczyciel na wstępnie przybliżył dzieciom, czym jest muzeum i jaka jest różnica między tą instytucją a Izbą Tradycji Regionalnej. Uczniowie przypomnieli zasady właściwego zachowania i poruszania się po muzeum podczas zwiedzania.

            Czwartoklasiści mieli okazję podziwiać różnorodne zbiory muzealne.

Eksponaty, m.in.: dokumenty rodzinne, zdjęcia, monety, banknoty, butelki szklane pochodzące od dawnych mieszkańców naszego miasta, wzbudziły żywe zainteresowanie uczniów. Opiekun Tomasz Bohdziewicz podkreślił związek Białogardu z dawnymi mieszkańcami miasta pochodzenia niemieckiego, którzy mieli swój wkład w rozwój Ziemi Białogardzkiej. Duże wrażenie wywarły na dzieciach pamiątki z II wojny światowej przekazane przez Sybiraków i osadników, którzy przyjechali  po wojnie na Ziemie Odzyskane.

Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z twórczością Wojciecha Sawilskiego, wybitnego malarza, grafika, rysownika, pierwszego kustosza Muzeum w Białogardzie. Z podziwem oglądali także wystawę „Orderów i odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995-2005”.

Po wizycie w Izbie Tradycji Regionalnej uczniowie razem z nauczycielem historii udali się na zwiedzanie zabytków gotyckich Białogardu. Dzieci podziwiały, wsłuchując się w wykład historyka, mury miejskie, Bramę Wysoką, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Uwagę uczniów przykuł Stary Ratusz oraz widniejące na Placu Wolności elementy podpiwniczenia.

 foto galeria >>

Tomasz Bohdziewicz

 

PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE

 16 maja naszą szkołę odwiedziła grupa teatralna z Torunia. Dwoje aktorów przygotowało dla uczniów klas I-VI oraz dzieci z przedszkola spektakl pod tytułem „Magiczny kapelusz”.          

Widzowie obejrzeli z uwagą przedstawienie, które niosło ważne przesłanie. Dzieci nauczyły się, aby nie oceniać ludzi po wyglądzie, że inny to znaczy wyjątkowy, a każdy z nas jest wartościowy i zasługuje na szacunek.            

Zgromadzonym na holu bardzo podobała się inscenizacja o tolerancji oraz wykorzystane w przedstawieniu kostiumy i dekoracje.

Milena Telej, Natalia Banasik, Izabela Jezierska

 

ZMAGANIA ORTOGRAFICZNE SZÓSTOKLASISTÓW

        Od września do maja uczniowie klasy szóstej powtarzali bądź poznawali na lekcjach języka polskiego reguły pisowni. Co miesiąc wykonywali ćwiczenia ortograficzne, między innymi pisali dyktanda, sprawdziany, testy ortograficzne i uzupełniali teksty z lukami. Gromadzili w ten sposób punkty i zdobywali oceny cząstkowe z przedmiotu.

16 maja podliczono zgromadzone przez szóstoklasistów punkty i ogłoszono wyniki Klasowego konkursu o tytuł Mistrza Ortografii.  Zwyciężył Wojciech Florków.  Klasowy Mistrz Ortografii został nagrodzony pamiątkowym dyplomem i książką „Dziennik cwaniaczka. Trzeci do pary” Jeffa Kinney’a. Na drugim miejscu uplasował się Przemysław Wnukiewicz, natomiast miejsce trzecie w zmaganiach ortograficznych wywalczyła Lucyna Furman. Wicemistrzowie ortografii otrzymali, oprócz dyplomów,  książki z serii „Ciekawe dlaczego?”. 

Gratuluję znajomości zasad pisowni języka polskiego i życzę przyjemnej lektury!  

Danuta Suska

ŚWIĘTO POLSKIEJ MUZYKI I PLASTYKI

15 maja rozpoczęły się w naszej szkole obchody Święta Polskiej Muzyki i Plastyki. W związku z tym nauczycielka muzyki, pani Elżbieta Trzcińska, przygotowała dla uczniów klas I-VI wiele atrakcji.  

Na szkolnym korytarzu zawisły portrety polskich kompozytorów, między innymi Witolda Lutosławskiego, patrona roku 2013. W sali muzycznej powstała na temat dyrygenta ścienna gazetka, natomiast uczniowie słuchali jego kompozycji, brali udział w zajęciach o nim, jak również przeglądali publikację książkową ,,Lutosławski dzieciom”. Powstały prace plastyczne – albumy, plakaty czy ilustracje do utworów kompozytora, piosenek dla dzieci (słowa do większości z nich napisał Julian Tuwim, drugi z patronów roku 2013). Uczniowie klas starszych przygotowali materiały, które można będzie wykorzystać w konkursie wiedzy o Lutosławskim.

Ponadto w ramach obchodów Święta Muzyki dzieci miały możliwość zaśpiewania swojej ulubionej piosenki, zagrania ulubionego utworu, poznania historii polskiej muzyki i spędzenia dyskotekowych czwartkowych przerw przy dźwiękach polskich piosenek, prezentując swój ulubiony taniec.

Natalia Banasik, Amelia Didycz, Izabela Jezierska, Aleksandra Michaliszyn

 foto galeria >>

KONKURSY PLASTYCZNE

Uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym brali udział w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. III edycja konkursu przebiegała pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi- powiedz STOP upadkom”. Konkurs obejmował dwie grupy wiekowe: dzieci z przedszkola i uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VI. Uczennica klasy IIIA, Amelia Didycz zajęła I miejsce na etapie wojewódzkim.

Uczniowie naszej szkoły brali również udział w VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego ZWIERZĘTA WOKÓŁ NAS zatytułowanego „Zwierzęta naszych lasów”. Prace uczennic: Patrycji Chódzyńskiej z klasy V i Dominiki Brzeskiej z klasy III zostały wyróżnione.

Serdecznie gratulujemy!

Elwira Balewska-Schmidt

KONKURS ORTOGRAFICZNY TRZECIOKLASISTÓW

             14 maja trzecioklasiści brali udział w Międzyklasowym konkursie ortograficznym. Uczniowie pisali dyktando o tematyce wakacyjnej. Najmniej błędów w tekście popełnili: Aleksandra Michaliszyn, Wiktoria Buchowiecka, Aleksandra Pawelczyk z klasy IIIB oraz Amelia Didycz i Damian Skinder z klasy IIIA. Uczniowie ci stanęli do dogrywki, która wyłoniła dwoje zwycięzców. Aleksandra Michaliszyn i Damian Skinder będą reprezentować naszą szkołę 28 maja w Stanominie podczas eliminacji gminnych. Życzymy powodzenia!

Dzieci do konkursu przygotowywały i eliminacje szkolne przeprowadziły panie: Krzysztofa Szulakiewicz i Iwona Madejska-Zalewska.

Izabela Jezierska

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

13 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu.

Na szkolnym korytarzu powstała gazetka ścienna i został wyeksponowany plakat, a uczniowie brali udział w pogadankach tematycznych i wypełniali ankietę. Ankieta,  przygotowana przez panią Elwirę Nowak, badała, ile czasu dzieci spędzają w sieci czy przed komputerem i jakie strony odwiedzają.

Uczestnicy koła teatralnego przygotowali pod kierunkiem pani Eweliny Wachowskiej część artystyczną. 13 maja uczniowie klas I-VI oglądali przedstawienie „Bezpieczny Internet”. Zostały również omówione wyniki ankiety. Szóstoklasiści tego dnia na zajęciach języka polskiego czytali teksty publicystyczne i rozważali na temat Internetu, natomiast w ramach projektu przygotowywali słowniczki pojęć internetowych.

Bibliotekarze, wychowawcy oraz nauczyciel informatyki i zajęć komputerowych starali się przekazać uczniom najważniejsze informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, a uczniowie  wskazywali wady i zalety komputera oraz funkcje Internetu.

Aleksandra Michaliszyn, Wiktoria Buchowiecka, Amelia Didycz

 

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

             8 maja obchodzone jest Święto Bibliotekarza i Bibliotek, które rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W związku z tym bibliotekarze szkolni przygotowali między innymi gazetkę ścienną, ogłosili konkurs na najlepiej zredagowany zeszyt lektur, opracowali „Biblioteczną listę przebojów” i wyeksponowali w formie wystawki książki polecane przez czytelników.

Uczniowie klasy szóstej na lekcjach języka polskiego analizowali stan czytelnictwa książek w Polsce i w naszej szkole na podstawie wykresów, diagramów, tabel, danych statystycznych, swoich kart bibliotecznych. Korzystali z katalogów bibliotecznych-  papierowych i elektronicznych, dochodząc do wniosku, iż są to źródła informacji o książce. Dyskutowali na temat przyszłości książki tradycyjnej w zestawieniu z audiobookami i e-bookami.   Poznali i interpretowali  plakat i program kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Tworzyli ilustracje i wymyślali hasła zachęcające do czytania książek. Zapoznali się ze wskazówkami dla czytelnika oraz zredagowali korzyści wypływające z systematycznego czytania.

W tym roku szkolnym ogłoszono już 4. edycję Konkursu na najlepiej zredagowany zeszyt lektur. Komisja w składzie: Danuta Suska i Tomasz Bohdziewicz, oceniała: przejrzystość, czytelność zapisu, wartość merytoryczną notatek, ilość przeczytanych książek i estetykę całości. 

Miłośnicy czytania otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci konkursu nagrody książkowe. Za zajęcie I miejsca Patrycja Domańska dostała „Zmierzch” Stephenie Meyer,

Agnieszka Samordak  za II miejsce - „Naznaczoną” autorstwa P.C. Cast i Kristin Cast, natomiast Marika Chódzyńska za III miejsce powieść Edmunda Niziurskiego „Żaba, pozbieraj się, czyli siedem obłędnych dni Tomka Ż.”.

Gratulujemy i życzymy przyjemnej lektury!

 

 

Danuta Suska

ZAWODY W MINIPIŁKĘ NOŻNĄ

Dnia 8 maja 2013 r. w Białogardzie na „Orliku” Szkoły Podstawowej nr 3 i 4 odbył się Turniej Minipiłki Nożnej Chłopców o Mistrzostwo Powiatu Białogardzkiego.

Do turnieju zgłosiło się 11 zespołów, które zostały podzielone na 3 grupy. Zespół SP w Rogowie w składzie: Cach Łukasz, Ciechanowski Piotr , Buchowiecki Wojciech, Buchowiecki Maciej, Chilmański Kamil, Kępka Marcin, Samordak Adam, Chilmański Dominik, Florków Wojciech, Nalepa Hubert, Wnukiewicz Przemysław- wylosował trudną grupę, trafiając na zespoły: SP Karlino, SP Kościernica oraz gospodarza – SP nr 3.

Mecze były bardzo wyrównane i zacięte. Pomimo ambicji i zaangażowania w grę, naszym uczniom nie udało się awansować do turnieju finałowego i uplasowali się na miejscu 5. Turniej wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kościernicy, tuż przed Szkołą Podstawową z Karlina i Szkołą Podstawową nr 4.

Grzegorz Skoczyk

KONKURS RECYTATORSKI

30 kwietnia w Stanominie odbyły się eliminacje gminne do 45. Regionalnego Turnieju Recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowali w kategorii „ptasząt”: Klaudia Kowalska (klasa II), Sylwia Stasiorek (klasa II), Amelia Didycz (klasa IIIa), natomiast w kategorii „ptaszków” uczniowie klasy V: Patrycja Chódzyńska, Wojciech Buchowiecki i Agata Zawadzka, która zakwalifikowała się do następnego etapu konkursu. Piątoklasistka recytowała fragment „Dynastii Miziołków” Joanny Olech i „Koncert” Wandy Chotomskiej.

Komisja oceniała dobór repertuaru do wieku i możliwości ucznia, interpretację tekstu, kulturę słowa (dykcję, wyraźną wymowę) i ogólne wrażenie artystyczne.

Gratulujemy naszej koleżance i życzymy powodzenia 14 maja w Białogardzie na szczeblu powiatowym.

Aleksandra Michaliszyn

ŚWIĘTO FLAGI I KONSTYTUCJI 3 MAJA

29 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji Święta Flagi i 222. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Do występu uczniowie przygotowywali się pod czujnym okiem nauczycieli: pani Agaty Nojek-Sokołowskiej, pani Grażyny Wołkowskiej i pani Elżbiety Trzcińskiej.

Uczniowie klas III-VI, uczestniczący w apelu, mieli okazję podziwiać montaż słowno- muzyczny i poznać ważne zagadnienia z historii Polski. Młodzi aktorzy przybliżyli zgromadzonym w formie wierszy i piosenek, co działo się w naszym kraju 3 maja 1791 roku i czym jest konstytucja. 

Aby uczcić majowe święta narodowe, przeprowadzono również pogadanki na lekcjach języka polskiego oraz historii i społeczeństwa. Na korytarzach szkolnych zawisły gazetki ścienne na temat Święta Flagi Narodowej i Konstytucji.

Aleksandra Michaliszyn, Milena Telej

 

 

TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWY

 

26 kwietnia 2013 r. w Karlinie odbył się XXXVI Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem turnieju była Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie, a gospodarzem spotkania – Gimnazjum w Karlinie. 

Do konkursu stanęło 10 drużyn ze szkół podstawowych i 6 ekip z gimnazjów powiatu białogardzkiego. Naszą szkołę reprezentowali: Partycja Chódzyńska, Jakub Krzemiński, Lucjan Szafran

Po rozwiązaniu testu z zakresu przepisów ruchu drogowego, zawodnicy przystąpili do części praktycznej, polegającej na zaprezentowaniu umiejętności jazdy na rowerze w utworzonym miasteczku ruchu drogowego oraz na torze przeszkód. Uczniowie musieli również praktycznie zastosować swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

         W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Tychowie, natomiast wśród gimnazjów najlepsze okazało się Gimnazjum z Tychowa.

                    Nasza szkoła zajęła IV miejsce. W punktacji indywidualnej nasi reprezentanci uzyskali: Lucjan Szafran miejsce 3, Jakub Krzemiński – 7, a Partycja Chódzyńska – 13.

        

Elwira Nowak

 

foto galeria >>

ŚWIĘTO KSIĄŻKI

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Bibliotekarze szkolni przygotowali z tej okazji liczne działania promujące czytelnictwo.

Zaprosili uczniów klas I-VI do udziału w konkursie pięknego czytania, opracowali wykaz stanu czytelnictwa uczniów naszej szkoły, udzielili rodzicom wskazówek, w jaki sposób zachęcać dziecko do czytania książek oraz przygotowali w formie ściennej gazetki informacje i ciekawostki na temat książki.

Szóstoklasiści na lekcjach języka polskiego poznali historię pisma i książki, rozważali o znaczeniu książek w życiu człowieka, wymyślali sentencje o książce, przynieśli na zajęcia ulubione lektury i na ich podstawie omówili budowę książki, jak również dowiedzieli się na czym polega bookcrossing.

25 kwietnia odbył się Szkolny konkurs czytelniczy dla klas I-VI o tytuł Mistrza Pięknego Czytania, którego celem było: rozwijanie i utrwalanie potrzeb i nawyków czytelniczych, kształcenie umiejętności wyraźnego i płynnego czytania, uwrażliwienie na słowo pisane i na piękno języka ojczystego, przybliżenie literatury dla dzieci i młodzieży. Każdy uczestnik konkursu (reprezentant klasy wyłoniony w drodze klasowego konkursu pięknego czytania) otrzymał fragment prozy (tekst literacki zawierający opisy i dialogi) do głośnego odczytania. Komisja konkursowa oceniała: tempo czytania, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, płynność czytania, dykcję, wyrazistość i ogólne wrażenie artystyczne. Zmagania czytelnicze wygrała uczennica klasy IV, Patrycja Krzemińska. Zaraz po niej, na drugim miejscu, uplasowała się Agnieszka Samordak z klasy VI. Uczestnicy konkursu w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki upominek, natomiast dziewczyny, które uzyskały największą ilość punktów zostały obdarowane książkami - powieściami autorstwa Edmunda Niziurskiego - „Księga urwisów” i „Adelo, zrozum mnie”.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w obchody Dnia Książki.

Danuta Suska

 

PREZENTACJE NAUKOWE

24 kwietnia odwiedzili nas animatorzy Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy „EduFun”, którzy przygotowali dla uczniów I-VI pokazy naukowe.

Dzieci zostały podzielone na pięć grup i brały udział w doświadczeniach fizycznych i chemicznych, poznawały budowę człowieka oraz wsłuchiwały się w bicie swojego serca przy użyciu stetoskopu.  

Młodym naukowcom najbardziej podobały się zadania z wykorzystaniem ładunków elektrycznych  i ciśnienia.

            Długo będziemy pamiętać te niecodzienne lekcje biologii, fizyki i chemii.

Natalia Banasik, Amelia Didycz

foto galeria >>

 

PROFILAKTYKA UZALEŻNIENIA OD NIKOTYNY

22 kwietnia gościliśmy pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białogardzie, który przygotował dla uczniów klas IV-VI prelekcję na temat szkodliwości palenia.

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Palenie zabija” oraz uczestniczyły w pogadance, której celem było uświadomienie młodym ludziom skutków biernego i czynnego palenia tytoniu.

Na zakończenie spotkania uczniowie zobowiązali się, że nie sięgną po papierosa oraz postarają się namówić rodziców do zerwania z nałogiem.

Milena Telej

 

 

SKO W NASZEJ SZKOLE

 

        21 kwietnia minął miesiąc od kiedy została podpisana z Bankiem PKO BP umowa o otwarcie uczniowskich kont SKO. Swoje osobiste konta w banku ma już czternastu uczniów naszej szkoły, co stanowi 9% ogółu. Dzięki zgodzie rodziców mogą być: podpisywane umowy, wydawane książeczki i karty uczestnictwa oraz gromadzone oszczędności na koncie. Młodzi członkowie naszego SKO zebrali już kwotę 187zł, co daje średnią 13zł 36gr na jednego członka. Zachęcamy uczniów do oszczędzania swoich pieniędzy, tym bardziej, że za wpłacone kwoty SKO nalicza odsetki. A im większa kwota zostaje wpłacona, tym odsetki będą większe.

Uczniowie, którzy chcą rozpocząć proces oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności proszeni są o kontakt z opiekunem SKO.

Dziękujemy pani dyrektor za przystąpienie do programu, a tym samym umożliwienie nauki oszczędzania oraz naszym rodzicom za wyrażenie zgody i wspieranie przedsięwzięcia.

 

OPIEKUN SZKOLNEGO ODDZIAŁU:

Iwona Madejska - Zalewska

DZIEŃ ZDROWIA

13 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowia pod hasłem Zdrowe bicie serca.                  

Tego dnia promowaliśmy zdrowy styl życia. Wychowawcy przeprowadzili z uczniami pogadanki, rodzice przygotowali poczęstunek, składający się z owoców i warzyw, natomiast nauczyciel wychowania fizycznego zorganizował zabawy sportowe. Na szkolnych korytarzach powstały ścienne gazetki na temat tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia.

 Organizatorzy (p. Bogusława Mucha, p. Agata Nojek-Sokołowska i p. Grzegorz Skoczyk), poprzez podjęte działania, chcieli zwrócić uwagę uczniów na to, że nieodpowiednia dieta i brak ruchu mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego.

Ola Michaliszyn

  

SPRAWDZIAN PO SZKOLE PODSTAWOWEJ

4 kwietnia uczniowie klasy szóstej pisali test kompetencji. Musieli rozwiązać 26 zadań-  20 zamkniętych i 6 otwartych. Mieli na to 60 minut (uczniowie z dysfunkcjami 90 minut) i mogli zdobyć 40 punktów.

Szóstoklasiści czytali ze zrozumieniem tekst prozatorski i poetycki oraz redagowali list prywatny. Część matematyczna badała między innymi umiejętność obliczania pola powierzchni i obwodu prostokąta oraz wykonywania obliczeń dotyczących wagi, pieniędzy i czasu.

Sprawdzian ma ocenić, w jakim stopniu uczniowie opanowali czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Wyniki testu poznamy pod koniec roku szkolnego.

Agnieszka Samordak

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej, ponieważ urodził się wtedy Hans Christian Andersen, autor książek dla dzieci.

Z tej okazji bibliotekarze szkolni przygotowali gazetkę ścienną, na której wyeksponowali zalety czytania książek oraz informacje na temat życia i twórczości duńskiego baśniopisarza. Nie zabrakło ciekawostek, między innymi o najmniejszej książce dla dzieci i pierwszych utworach dla młodego czytelnika.

 Uczniowie podczas zajęć świetlicowych i bibliotecznych zapoznali się z twórczością Andersena. Przeglądali, czytali, wypożyczali i słuchali baśni w formie książek tradycyjnych i audiobooków. Do poznanych utworów powstawały ilustracje. Prace plastyczne zawisły w świetlicy. 

Natalia Banasik, Izabela Jezierska, Amelia Didycz, Wiktoria Buchowiecka

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

         

         25 marca br. odbyły się szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne. Uczniowie klas I-III przygotowali jeden utwór, natomiast uczniowie klas IV-VI - dwa utwory. Komisja w składzie: pani Ewelina Wachowska, pani Danuta Suska i pan Tomasz  Bohdziewicz - oceniała występy młodych recytatorów.

W kategorii „ptaszęta” do eliminacji rejonowych zakwalifikowały się uczennice klasy II- Klaudia Kowalska i Sylwia Stasiorek oraz dziewczynka z klasy IIIA, Amelia Didycz. Kategorię  „ptaszków” będą reprezentowali uczniowie klasy V: Agata Zawadzka, Patrycja Chódzyńska  i Wojciech Buchowiecki.

Uczniowie biorący udział w konkursie najchętniej deklamowali wiersze Juliana Tuwima z uwagi na to, że poeta jest patronem roku 2013.

Życzymy powodzenia w kolejnym etapie eliminacji konkursowych.

Milena Telej

 

KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

         27 marca uczniowie klas III-VI mogli wziąć udział w konkursie literowania angielskich słów.

Do zmagań przystąpiło 9 osób. W komisji konkursowej zasiadały panie: Beata Samiec, Ewelina Wachowska i Bogusława Mucha. Uczestnicy konkursu losowali po trzy słowa: 6-, 7- i 8- literowe, następnie wykorzystując znajomość alfabetu angielskiego literowały wyrazy, najpierw odczytując je z kartek, a później z pamięci.

Na podium stanęli: Damian Skinder (klasa IIIA), Agata Zawadzka (klasa V) i  Amelia Didycz (klasa IIIA). Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, przyborami szkolnymi i słodyczami. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

Gratulujemy miłośnikom języka angielskiego!

Natalia Banasik

 

 

 

DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW

      

        21 marca obchodziliśmy w szkole Dzień Odkrywania Talentów. Organizatorkami obchodów były panie: Agnieszka Rojewska-Wrzeszcz i Małgorzata Kopaczewska.

Kilka dni wcześniej bibliotekarze przygotowali z okazji pierwszego dnia wiosny gazetkę ścienną „Wiosna w poezji”, natomiast dzieci z przedszkola i uczniowie klas I-VI wykonali ozdoby wiosenno-wielkanocne, które wyeksponowano na szkolnych korytarzach i w salach.

Tego dnia uczniowie pracowali w grupach klasowych nad ułożeniem opowiadania, wiersza, piosenki i przepisu kulinarnego. Wykonując zadania należało inspirować się kolorem wylosowanym przez gospodarza klasy. Ulubionym kolorem klasy I okazał się czerwony, II- biały, IIIA- żółty, IIIB- niebieski, IV- filetowy, V- brązowy, a VI- zielony. 

Dzieci miały również za zadanie przygotować stroje w swoim kolorze i wiosenne kapelusze, w których paradowali także nauczyciele.

            Degustowano wiosenne potrawy, które każda z klas przygotowała z kolorowych warzyw i owoców.

Podczas pokazu mody mogliśmy podziwiać wytwory talentu naszych nauczycielek,

Agaty Nojek- Sokołowskiej, Iwony Madejskiej-Zalewskiej i Małgorzaty Bagińskiej. Panie

wykonały ubrania i dodatki na drutach i szydełku.

Zaproszono  instruktora capoeiry wraz z grupą taneczną.

Uczestnicy kół zainteresowań zaprezentowali swoje talenty, między innymi śpiewali

piosenki i recytowali wiersze patrona roku 2013, Juliana Tuwima.

Można było również przygotować wystawę swoich zbiorów, zaprezentować swoje zainteresowania i pasje.

Na koniec uczniowie klas IV-VI brali udział w zawodach sportowych. Konkurencje przygotował nauczyciel wychowania fizycznego, pan Grzegorz Skoczyk.

To był ekscytujący dzień!

W. Buchowiecka, N. Banasik, M. Telej, A. Michaliszyn

foto galeria >>

 

KONKURS LITERACKI

 

            W marcu uczniowie klas IV-VI mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie na opowiadanie o tematyce olimpijskiej. W wypracowaniu należało podkreślić przynajmniej jedną z poniższych wartości: własne doświadczenia z boiska, fabularyzację losów wielkich zwycięzców lub przegranych, zasadę fair play i szacunek dla innych, radość z wysiłku i zwycięstwo nad sobą lub równowagę między ciałem a umysłem.

Konkurs miał na celu zainteresowanie młodzieży zimowymi i letnimi igrzyskami olimpijskimi, poszerzenie zamiłowań sportowych młodzieży szkolnej, propagowanie zachowań fair play oraz idei olimpijskiej wśród dzieci i młodzieży.

Do organizatorów konkursu wpłynęło tylko jedno opowiadanie, którego autorem była uczennica klasy VI, Agnieszka Samordak. Dziewczynka została nagrodzona dyplomem i książką- powieścią Jerzego Broszkiewicza Długi deszczowy tydzień.

Oto jej praca:

RADOŚĆ ZE ZWYCIĘSTWA

Uczniowie klasy szóstej- Adam, Marek, Lucek i Wojtek - pojechali na letnie igrzyska olimpijskie. Trener powtarzał im: „Nieważna jest wygrana, ale dobra zabawa”. Chłopcy wzięli sobie te słowa do serca,  ale w głębi duszy mieli nadzieję na zdobycie chociaż brązowego medalu.

Po około godzinie dotarli na miejsce, wysiedli z autobusu i zobaczyli na stadionie wielu zawodników. Szóstoklasiści podeszli do grupy ubranej na niebiesko.

- Cześć, wy też bierzecie udział w letniej olimpiadzie?- zapytał miło Marek.

- A jak myślisz?- odburknął chłopak ubrany w czapkę, krótkie spodenki i koszulkę.

- A dlaczego jesteś wobec mnie taki niemiły?

- Z przegranymi nie gadam- powiedział z głupim uśmieszkiem zawodnik.

Chłopcy speszeni odeszli.

Pierwszą dyscypliną, w której brali udział był bieg sprintem. Najlepszy w tej dziedzinie był Lucek. Ustawił się do startu obok innych uczestników i wystartował po usłyszeniu sygnału dźwiękowego. Starał się ze wszystkich sił. Niestety, dobiegł do mety jako czwarty.

Przyszedł czas na drugą konkurencję- rzut oszczepem. W tej dziedzinie dobry był Adam. Rozpędził się i rzucił, zdobywając 75 punktów- pierwsze miejsce!

Kolejną dyscypliną olimpijską był rzut dyskiem, ale nikt z chłopców nie był w tym dobry. Wybrali Marka na swojego reprezentanta. Zdobył tylko 5 punktów, co dało mu ostatnie miejsce w klasyfikacji ogólnej.

W ostatniej konkurencji trzeba było zdobyć 100 punktów, żeby nadrobić straty. Wojtek chciał spróbować. Wyszedł więc na strat. Nagle usłyszał śmiech. Odwrócił się i zobaczył chłopaka, który dokuczał Markowi. Zawodnik burknął do Wojtka:

- Taka ciamajda jak ty nawet metra nie przeskoczy, ha ha!!!- zaczął drwić z Wojtka.

- Uważaj, obyś się nie zdziwił- odpowiedział Wojtek.

- Co myślisz, że niby wygracie?

- Tak- z pewnością w głosie odparł Wojtek.

- Jesteś zbyt pewny siebie, lepiej uważaj! 

-Bo co?- dopytywał chłopak.

Rozdzielił ich sędzia. Chłopcy ustawili się na starcie. Pierwszy skakał przeciwnik, z którym Wojtek kłócił się. Zdobył 85 punktów. Chłopak był z siebie dumny. Przyszedł czas na skok Wojciecha. Zawodnik wziął głęboki oddech i skoczył. Okazało się, że zdobył całe 100 punktów!  Drużyna ze szczęścia podniosła kolegę i zaczęła skandować jego imię, bo przecież dzięki niemu wygrali olimpiadę i zdobyli medal.

Chłopcy wrócili do domu z pucharem i złotymi medalami. Trener był z nich dumny.

Danuta Suska

KONKURS MATEMATYCZNY

W dniach 19-20 marca uczniowie klas III-VI brali udział w IX edycji szkolnego konkursu matematycznego „Tydzień z Kangurem”. Organizatorami matematycznych zmagań były panie: Grażyna Wołkowska i Iwona Madejska-Zalewska. Celem konkursu była: popularyzacja matematyki wśród uczniów naszej szkoły, integracja zespołów klasowych oraz doskonalenie umiejętności matematycznych.

Drużyny miały za zadanie rozwiązać krzyżówkę, wypełnić magiczny kwadrat, odpowiedzieć na pytania  z listy oraz rozwiązać wylosowane zadania. Komisja konkursowa oceniała poprawność wykonania ćwiczeń, jak również okrzyki dopingujące reprezentację klasy, strój galowy i zachowanie publiczności podczas konkursu.

W zmaganiach matematycznych najlepsze okazały się klasy IIIa i IIIb, które zdobyły jednakową ilość punktów. Drugie miejsce zajęli szóstoklasiści.

21 marca odbył się apel podsumowujący wyniki konkursu oraz zostały wręczone nagrody.

Izabela Jezierska

WYCIECZKA DO KINA

5 marca uczniowie klasy IIIa i IIIb  pod opieką wychowawców udali się do kina „Centrum” w Białogardzie na projekcję filmu „Zambezia”, obrazu reklamowanego jako komedia najwyższych lotów. Animowany film, wyświetlany w formacie 3D, opowiadał o przygodach egzotycznych zwierząt, które pod wodzą sokoła ratowały od zagłady swoją krainę.

Dzieci wyszły z kina pełne wrażeń i podekscytowane, gdyż film bardzo im się podobał.

 Ola Michaliszyn

ZDROWY STYL ŻYCIA

            Jakiś czas temu Koło Przyrodników pod kierunkiem pani Agaty Nojek-Sokołowskiej ogłosiło konkurs dla klas I-III związany ze zdrowym odżywianiem. Zadaniem uczniów było ułożenie haseł, wierszyków i rymowanek dotyczących zdrowego stylu życia.

Dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone, a ich prace wyeksponowano na szkolnym holu. Oto kilka z nich:

Natalia Banasik, kl. IIIa

Żeby zdrowym, silnym być,

ćwicz codziennie, dziecko, ćwicz.

I uważaj, co jesz, mały,

żeby nie tyć przez rok cały.

 

Zamiast chipsów zjedz kilka jabłuszek, bo wtedy szczęśliwy będzie twój brzuszek.

Milena Telej, kl. IIIa

Jedz warzywa i owoce, będziesz zdrowy na sto procent.

Wiktoria Buchowiecka, kl. IIIb

Bartek Patynowski, kl. IIIa

Dobrze znamy takie rady,

aby ćwiczyć bez przesady.

Zdrowe ciało, zdrowy duch

da nam codzienny ruch.

 

Oliwia Durawa, kl. I

Pszczółka Maja szybko lata,

bo z talerza miodek zmiata.

Gucio raźno jej wtóruje,

każdy kąsek grzecznie żuje.

I Assunta, i Oliwia,

każda zdrowo się odżywia.      

 

Aleksandra Ochenkowska kl.II

Czy to jabłko, czy to gruszka,

chętnie wskoczą mi do brzuszka.

Może śliwka, banan też.

Chcesz być zdrowy – wszystko zjesz.

 

Gratulujemy talentu!

Natalia Banasik, Izabela Jezierska, Amelia Didycz

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach 18-20 lutego przeżywaliśmy w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Pomogą nam one wejść lepiej w Wielki Post, dobrze go przeżyć i odpowiednio przygotować się do świąt wielkanocnych. Nauki rekolekcyjne prowadził ksiądz Marcin Wiśniowski.

W ramach rekolekcji śpiewaliśmy piosenki, słuchaliśmy nauk religijnych, oglądaliśmy filmy, uczestniczyliśmy we mszy i spowiedzi świętej. Mieliśmy również możliwość zaprezentowania się w przedstawieniu jasełkowym, przygotowanym przez księdza Grzegorza Marciszewicza oraz panie: Ewelinę Wachowską i Elżbietę Trzcińską.

 

Natalia Banasik

PODSUMOWANIE PIERWSZEGO SEMESTRU

 

18 lutego uczniowie klas I-VI zebrali się na szkolnym holu, aby wziąć udział w apelu podsumowującym wyniki w nauce i zachowaniu.
Pani dyrektor, Elżbieta Trzcińska, w imieniu wychowawców wyróżniła osoby, które osiągnęły najwyższą średnią ocen po pierwszym semestrze, zachowywały się wzorowo oraz były zaangażowane w życie klasy i szkoły. Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe, gratulacje i gromkie brawa. Pozowali również do pamiątkowego zdjęcia.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Izabela Jezierska, Milena Telej, Natalia Banasik

BEZPIECZEŃSTWO NA WSI

15 lutego uczniowie klas I-VI wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami KRUS-u. Goście zaprezentowali dwa filmy o zasadach bezpieczeństwa na wsi i zaprosili dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Zgromadzeni na sali mogli zadawać pytania dotyczące treści obejrzanych filmów lub konkursu oraz opowiadać o swoich doświadczeniach w kwestii bezpiecznego pomagania rodzicom w gospodarstwie.

Pani Elwira Balewska –Schmidt, nauczyciel plastyki, przez następne dwa tygodnie będzie zbierała prace konkursowe wykonane przez uczniów dowolną techniką.

Na laureatów konkursu czekają dyplomy i nagrody rzeczowe, a więc do dzieła!

Izabela Jezierska, Milena Telej, Natalia Banasik

WALENTYNKI

14 lutego obchodziliśmy walentynki.

Tego dnia działała poczta walentynkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.  Dzieci mogły wrzucać do czerwonej skrzynki własnoręcznie wykonane lub zakupione kartki walentynkowe, a następnie cieszyć się z otrzymanych życzeń od św. Walentego. 

W salach i na korytarzu szkolnym powstały ścienne gazetki, uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz kolorowali obrazki tematyczne.

Wiktoria Buchowiecka, Aleksandra Michaliszyn

   

 

SPRAWDZIAN PRÓBNY

3 stycznia uczniowie klasy szóstej pisali próbny sprawdzian po szkole podstawowej przygotowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu. Czas pracy z arkuszem egzaminacyjnym wynosił 60 minut, natomiast osoby z dostosowaniem warunków sprawdzianu miały 90 minut na rozwiązanie 25 zadań (13 z języka polskiego i 12 z matematyki). Za poprawne rozwiązanie testu można było uzyskać 40 punktów (21 z części polonistycznej i 19 z matematycznej).  Arkusz diagnostyczny z zadaniami zamkniętymi i otwartymi rozwiązywało 19 osób.

Szóstoklasiści czytali ze zrozumieniem tekst popularnonaukowy i poetycki, pisali ogłoszenie i sprawozdanie z zawodów sportowych, posługiwali się źródłem informacji, wykonywali obliczenia dotyczące długości, temperatury i pieniędzy, rozpoznawali charakterystyczne cechy i własności liczb, ustalali sposób rozwiązania zadania i opisywali sytuację przedstawioną w zadaniu za pomocą wyrażenia arytmetycznego.

Testy zostały sprawdzone przez egzaminatorów - nauczycieli naszej szkoły - Grażynę Wołkowską, Danutę Suską i Tomasza Bohdziewicza.

Milena Telej, Izabela Jezierska

KONKURSY POLONISTYCZNE

            8 października uczniowie klas V-VI wzięli udział w szkolnych eliminacjach do Konkursu Języka Polskiego z Elementami Historii, których organizatorami byli nauczyciele języka polskiego oraz historii i społeczeństwa. Ośmioro uczestników konkursu rozwiązywało test, sprawdzając swoją wiedzę i umiejętności programowe. Do rejonowego etapu zakwalifikowały się: Julia Małkowska z klasy szóstej oraz Agata Zawadzka i Patrycja Chódzyńska- uczennice klasy piątej.

              22 października uczniowie klasy szóstej brali udział w Konkursie pięknego czytania fragmentów „Ani z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery, organizowanego przez panią Danutę Suską. Dyplomy z wyróżnieniem otrzymały: Julia Małkowska, Patrycja Domańska i Agnieszka Samordak.

Również uczniowie klas trzecich pod kierunkiem pań: Iwony Madejskiej-Zalewskiej i Krzysztofy Szulakiewicz, walczyli o laur zwycięstwa w Klasowych konkursach pięknego czytania fragmentów powieści Astrid Lingdren „Dzieci z Bullerbyn”. W klasie IIIA najpiękniej czytali: Amelia Didycz i Damian Skinder, natomiast w klasie IIIB - Wiktoria Buchowiecka i Aleksandra Michaliszyn.

Dodatkowo dzieci wykonały projekty okładek do książki szwedzkiej pisarki. Ich prace zostały wyeksponowane na szkolnej gazetce ściennej „Rogowiaczek”.

21 grudnia na lekcji języka polskiego szóstoklasiści w ramach Klasowego konkursu recytatorskiego deklamowali fragmenty poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Najlepszymi recytatorami okazali się: Julia Małkowska, Agnieszka Samordak i Wojciech Florków. Zwycięzcy konkursu w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy i zbiory wierszy Juliana Tuwima, patrona roku 2013.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy szóstej uczestniczą w Klasowym konkursie o tytuł Mistrza Ortografii. Co miesiąc piszą dyktando lub rozwiązują ćwiczenia ortograficzne, gromadząc punkty. Laureatów zmagań konkursowych poznamy w czerwcu.

Natalia Banasik, Amelia Didycz

 

KLASOWE WIGILIE

W tygodniu poprzedzającym zimową przerwę świąteczną uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami brali udział w klasowych spotkaniach wigilijnych.

Rodzice pomogli w organizacji oraz przygotowaniu potraw. Na stołach można było zobaczyć: pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami czy sałatkę jarzynową. Pod białym obrusem znajdowało się - zgodnie z tradycją - sianko, a sale lekcyjne udekorowane były świątecznymi ozdobami, które dzieci wykonały własnoręcznie. Uczniowie dzielili się opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia, śpiewali kolędy, opowiadali o zwyczajach kultywowanych w ich domach podczas świąt Bożego Narodzenia.

Na szkolnym holu pojawiła się pięknie ubrana choinka i szopka betlejemska, a bibliotekarze wyeksponowali na ściennych gazetkach wiersze o zimie i Bożym Narodzeniu.

Milena Telej, Natalia Banasik

  

 

DZIEŃ BEZ PRZEKLINANIA

17 grudnia obchodziliśmy Dzień bez Przekleństw.

Uczniowie wykonali ścienne gazetki tematyczne i plakaty, wzięli udział w pogadankach na temat kultury języka i dobrych manier, układali hasła i rymowanki.

Panie: Danuta Suska i Agata Nojek –Sokołowska przygotowały na podstawie „Poradnika prawnego. Bezpieczeństwo młodzieży” autorstwa sędzi Anny Marii Wesołowskiej kącik prawny, w którym znalazły się informacje na temat: przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy, rozboju, znęcania się, udziału w bójce lub pobiciu, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, zbrodni, występku, wykroczenia, czynu karalnego, zniewagi, naruszenia nietykalności cielesnej czy tajemnicy korespondencji. Tym samym uczniowie klas IV-VI mogli zapoznać się z przepisami prawa podanymi w przystępny sposób, gdyż każdy przywołany paragraf zilustrowano przykładami.

Natalia Banasik, Milena Telej

   

 

KONKURS ŚWIĄTECZNY

W pierwszym tygodniu grudnia Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najładniejszą bombkę choinkową.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas I-VI. Technika wykonania prac była dowolna. Ozdoby świątecznej choinki musiały być wykonane samodzielnie. Bombki należało składać u opiekunów samorządu, p. Beaty Samiec i p. Tomasza Bohdziewicza. Konkurs został rozstrzygnięty 17 grudnia.

Najładniejsze bombki zawisły na szkolnej wystawie, a autorzy prac zostali nagrodzeni dyplomami i słodkimi upominkami. 

Ola Michaliszyn, Milena Telej, Natalia Banasik

 

 

Pieczemy pierniki na zajęciach logopedycznych –

ZRÓBMY SOBIE I INNYM PREZENT

 

            Na początku grudnia uczniowie i dzieci uczestniczące w zajęciach logopedycznych piekły  pierniki. Ciasta zostały dostarczone do OWR ,,Dom pod świerkiem” w Białogardzie.

Przepis: wg ,,KUCHNI POLSKIEJ” – PIERNICZKI DROBNE

50 dag mąki, 1 dag sody, 20 dag miodu, 20 dag cukru pudru, przyprawy korzenne, 5 dag tłuszczu, 1 jajko.

Mąkę przesiać razem z sodą na stolnicę, wlać płynny miód, wymieszać z mąką, dodać cukier puder, przyprawy, tłuszcz oraz wbić jajko. Zagnieść ciasto jak na pierogi aż będzie jednolite i lśniące. Ciasto rozwałkować na grubość ½ cm. Wykrawać foremką, układać na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku 10 min. Polukrować lukrem. Przechowywać w pudełku z ćwiartkami jabłka ( pierniki będą miękkie).

SMACZNEGO!

Agnieszka Rojewska-Wrzeszcz

 

 

MIKOŁAJKI

 

6 grudnia obchodziliśmy mikołajki. Uczniowie przypomnieli tradycje związane z tym świętem, opowiedzieli o Świętym Mikołaju, wycinali z papieru jego sylwetkę, malowali i rysowali mikołajkowe obrazki, rozwiązywali zagadki i łamigłówki,  układali rymowanki, poświęcone bohaterowi dnia:

Każdy Świętego Mikołaja zna

i wie, że w worku dużo paczek ma.

Tylko grzecznym dzieciom w mikołajki prezent da.

(Denis Postma, Piotr Szabliński, Klaudia Kowalska, Natalia Banasik)

 

Przychodzi, gdy jest sroga zima.

Przez komin wchodzi i wielki wór ma.

Święty Mikołaju, to Ty.

Niedługo pierwsza gwiazdka zaświeci na niebie,

a ja piszę list do Ciebie.

(Patrycja Domańska, Marika Chódzyńska, Agnieszka Samordak, Dominika Husak)

 

Najmłodsze dzieci odwiedził św. Mikołaj i wręczył im słodkie prezenty. Przedszkolaki wzięły również udział w quizie „Co wiemy o św. Mikołaju?” oraz recytowały mikołajkowe wiersze.

Prace plastyczne, które powstały z okazji mikołajek zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie i na klasowych ściennych gazetkach tematycznych.

Najmilszym akcentem szkolnych obchodów mikołajek było obdarowywanie się prezentami.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji klasowych mikołajek.

 

 

 

 

Milena Telej, Natalia Banasik, Aleksandra Michaliszyn, Izabela Jezierska

 

 

ZAWODY „SPORT I ZABAWA”


            30 listopada 2012 r., jak co roku, odbył się w Stanominie międzyszkolny turniej sportowy pod hasłem „Sport i zabawa”.

W zawodach brały udział 10-osobowe drużyny z klas II-VI. Każda z ekip rywalizowała w trzech konkurencjach. Najciekawsze z nich to: bieg z piłkami, rzucanie do celu i przechodzenie przez szarfę.

W końcowej klasyfikacji pierwsze miejsce na podium, z wynikiem 33 punktów, wywalczyła drużyna z Kościernicy. Drugą lokatę zajęła drużyna gospodarzy imprezy, zdobywając 31 punktów, natomiast reprezentacja naszej szkoły uplasowała się na miejscu trzecim- zgromadziliśmy 28 punktów.

Każdy z uczestników turnieju otrzymał słodki upominek, a do szkół trafiły puchary, dyplomy i sprzęt sportowy.

foto galeria >>


Marika Chódzyńska

ANDRZEJKI

 

            28 listopada 2012 r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa.

            Braliśmy udział w dyskotece, a każda klasa z pomocą rodziców i nauczycieli przygotowała poczęstunek, wróżby andrzejkowe, wystrój sal oraz gazetki ścienne nawiązujące do tradycji związanych z andrzejkami.

            Tego dnia najchętniej wróżono sobie: układając rząd butów, przekłuwając tekturowe serca z imionami czy wskazując kubeczek, pod którym ukryty był przedmiot.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy.

 foto galeria >>

Marika Chódzyńska

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT

     Dnia 26 listopada bieżącego roku uczniowie klas I-IV uczestniczyli w spotkaniu z panem Jerzym Harłaczem, przedstawicielem schroniska dla zwierząt. Gość pokazał zdjęcia psów przebywających w schronisku, opowiedział o funkcjonowaniu placówki, zasadach przyjmowania zwierząt i przebywania psów na terenie schroniska. Zaprosił do obejrzenia tego miejsca w ramach szkolnej wycieczki. Zachęcał dzieci i ich opiekunów do przygarnięcia czy zaadoptowania bezpańskich piesków. Apelował również o to, aby przygotować odpowiednio naszych braci mniejszych do zimy.

      Na zakończenie spotkania dzieci przekazały na ręce przedstawiciela schroniska worki z karmą dla zwierząt.

      Akcję zbierania karmy dla zwierząt koordynowała pani Agnieszka Rojewska-Wrzeszcz.

Marika Chódzyńska

    

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

W związku z tym, że 15 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych panie: Krystyna Balewska i Krzysztofa Szulakiewicz przygotowały plan obchodów pod hasłem „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.

Na szkolnym korytarzu pojawiły się gazetki tematyczne, wyeksponowano książki, broszury, ulotki na temat bezpieczeństwa oraz wykonane przez uczniów klas IV-VI plakaty - „Bezpiecznie na drodze”. 13 listopada pierwszoklasiści odbyli ćwiczenia praktyczne w udzielaniu pierwszej pomocy, a pozostali uczniowie wzięli udział w lekcjach wychowawczych.

19 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wystąpili w części artystycznej przed przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji w Białogardzie, prezentując w formie piosenek i wierszy wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Następnie zaproszeni goście, podsumowując występy dzieci, wygłosili krótką prelekcję na temat wyposażenia roweru, stroju rowerzysty, bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i konieczności noszenia odblasków. Na zakończenie spotkania funkcjonariusze policji wręczyli przedstawicielom klas pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w obchodach dni poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Aleksandra Michaliszyn, Natalia Banasik, Milena Telej, Izabela Jezierska

foto galeria >>

 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

15 listopada br. przypada druga rocznica wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych oraz Światowy Dzień Rzucania Palenia, którego celem jest między innymi podniesienie wiedzy o skutkach zdrowotnych palenia tytoniu, upowszechnieni idei wolnych od dymu tytoniowego miejsc publicznych, tworzenie i upowszechnianie mody na niepalenie oraz ochrona przed biernym paleniem.

W ramach szkolnych obchodów Dnia Rzucania Palenia rozwieszono na drzwiach sal lekcyjnych plakaty informacyjne pozyskane z PSSE w Białogardzie. Wykonano gazetki tematyczne na szkolnym holu i korytarzu oraz w klasach pod hasłem „Nie pal”, „15 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia” czy „Szkoła- strefa wolna od dymu tytoniowego”. Przeprowadzono pogadanki o szkodliwości palenia, ochrony przed biernym paleniem oraz  ochrony płodu przed skutkami palenia tytoniu przez kobiety w ciąży. Dzieci rozwiązywały łamigłówki, kolorowały obrazki tematyczne, a także wykonały prace plastyczne wyrażające zakaz palenia papierosów oraz plakat pod hasłem „Wolni od nałogu”. Wyeksponowano na wystawie wykonane przez uczniów prace dotyczące problematyki nikotynowej. Dzieci wyrażały również własne opinie, odpowiadając pisemnie na pytanie: Dlaczego warto nie palić papierosów?”.

Koordynatorzy obchodów:

klasy I-III Bogusława Mucha, Krzysztofa Szulakiewicz

 klasy IV-VI Agata Nojek-Sokołowska, Danuta Suska

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole uczniowie zapoznali się z publikacjami książkowymi o tematyce patriotycznej. Bibliotekarze zorganizowali bowiem na szkolnym korytarzu wystawę. Każdy uczeń w czasie przerw miał możliwość obejrzenia lub przeczytania książek oraz zapoznania się z gazetką ścienną. W każdej sali zaprojektowano i wykonano gazetki tematyczne. Uczniowie przygotowali kotyliony i prace plastyczne o tematyce patriotyczno-niepodległościowej. Na zajęciach omówili postawy patriotyzmu, poznali genezę Święta Niepodległości, czytali poezję patriotyczną, oglądali i omawiali reprodukcje obrazów, słuchali i śpiewali pieśni o tematyce niepodległościowej oraz oglądali film pt. „Miejsca pamięci narodowej”. Gromadzili informacje o różnych formach upamiętniania ważnych dla Polski wydarzeń z historii, zapoznali się z sylwetkami Polaków- patriotów oraz przypomnieli, co nas, Polaków łączy.

12 listopada społeczność szkolna obejrzała montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczestników koła teatralnego i muzycznego oraz uczniów klasy szóstej. Scenariusz akademii przygotował nauczyciel historii i społeczeństwa, pan Tomasz Bohdziewicz. Wzruszona widownia oglądała przedstawienie w strojach galowych i przypiętych do piersi kokardach w barwach narodowych. Tego dnia podczas przerw śpiewano pieśni patriotyczne i żołnierskie oraz wyrażano swoje opinie na temat Ojczyzny i patriotyzmu w formie pisemnej. Powstały trzy plakaty, na których dzieci zapisały między innymi, że Ojczyzna to dla nich: wolność, dom rodzinny, wspaniałe miejsce na świecie, życie, największe szczęście i oni sami.

foto galeria >>

Izabela Jezierska, Milena Telej , Aleksandra Michaliszyn

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ORAZ ŚWIĘTO SZKOŁY

Dnia 29 października odchodziliśmy Święto Szkoły. Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, natomiast od godziny 8.15 braliśmy udział w uroczystości ślubowania oraz pasowania uczniów klasy pierwszej. Dzieci do apelu przygotowywały się pod czujnym okiem wychowawcy klasy, pani Małgorzaty Bagińskiej, natomiast rodzice zadbali o organizację spotkania po oficjalnych uroczystościach. Najpierw jednak pierwszoklasiści zaprezentowali się w krótkiej części artystycznej, którą podziwiała społeczność szkolna. Następnie złożyli ślubowanie. Pani dyrektor pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia naszej szkoły, a wychowawczyni wręczyła dyplomy. Były podziękowania, kwiaty i łzy wzruszenia. Szóstoklasiści, jako najstarsi uczniowie, również obdarowali uczniów klasy pierwszej upominkami, po czym przyszedł czas na słodki poczęstunek.

Po przerwie rozpoczęły się występy klasowe. Drugą część obchodów Święta Szkoły prowadziła pani Beata Samiec. Dzieci recytowały wiersze patrona szkoły oraz śpiewały piosenki ze słowami Jana Brzechwy. Można było obejrzeć prezentację multimedialną o szkole (przygotowaną przez p. Elwirę Nowak) oraz zdjęcia uczniów i nauczycieli naszej szkoły zrobione na przestrzeni lat. Uczniowie mieli też możliwość zapisania na dużych arkuszach papieru za co lubią swoją szkołę. Dzieci przypomniały sobie sylwetkę twórczą patrona, bowiem bibliotekarze przygotowali wystawkę jego książek oraz notatkę biograficzną dotyczącą Jana Brzechwy. W sali polonistycznej pojawiła się ścienna gazetka poświęcona pisarzowi, a uczniowie klas starszych pisali na lekcjach języka polskiego listy do Brzechwy i omawiali jego utwory. Najbardziej emocjonującym  punktem obchodów Święta Szkoły był konkurs wiedzy o życiu i twórczości naszego patrona, w którym brały udział 3-osobowe drużyny klas II-VI. Zmagania oceniała komisja konkursowa w składzie: p. Ewelina Wachowska, p. Grażyna Wołkowska i p. Danuta Suska. Okazało się, że utwory Jana Brzechwy najlepiej zna klasa IIIA, gdyż ekipa reprezentująca tę klasę zdobyła w turnieju największą ilość punktów. Gratulujemy! Następnie odbyła się dyskoteka, w której udziały brały dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI. Dziękujemy panu Sławkowi, który wybrał dla nas utwory do tańca.

To był wspaniały dzień!

M. Chódzyńska, W. Buchowiecka, A. Michaliszyn, N. Banasik

foto galeria >>

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH

            22 października 2012 roku obchodziliśmy Święto Biblioteki Szkolnej. Koordynatorami obchodów byli: Danuta Suska i Tomasz Bohdziewicz. Bibliotekarze  postawili sobie za cel, aby zaprezentować bibliotekę szkolną jako atrakcyjne i przyjazne miejsce dla dziecka, pragnęli zachęcić uczniów do poznawania świata i rozwijania wyobraźni poprzez rozbudzenie potrzeby czytania, chcieli nauczyć dzieci szacunku dla książek oraz rozwinąć ich kreatywność i wyobraźnię.

Ogłoszono konkurs plastyczny na najciekawszą zakładkę do książki. Do organizatorów wpłynęło wiele prac. Najciekawszą zakładkę wykonał- i tym samym zajął pierwsze miejsce w konkursie- uczeń klasy IIIA,  Adrian Kalwara. Na drugiej pozycji uplasował się uczeń klasy V, Wojtek Buchowiecki. Trzecią nagrodę otrzymała Wiktoria Buchowiecka, uczennica klasy IIIB. Komisja konkursowa wyróżniła również zakładki wykonane przez: Oliwię Łapko (klasa IIIB), Kamilę Owczarzak (klasa IIIB) i Agatę Zawadzką (klasa V).

Wykonano gazetki ścienne (na szkolnym holu i w sali polonistycznej) oraz przeprowadzono lekcje tematyczne. Uczniowie między innymi: poznali genezę Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych; dowiedzieli się, jakie zalety ma książka oraz jakie zadania spełnia biblioteka, co należy do obowiązków bibliotekarza; określili rolę książki w życiu człowieka;  poznali korzyści czytania; zapoznali się z sentencjami o książce, jak również opracowali listę ulubionych lektur. 

Przeprowadzono klasowe konkursy pięknego czytania fragmentów lektur szkolnych. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy z wyróżnieniem. Powstały również projekty okładki książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.

Przygotowano w klasach wystawki książek i czasopism - „Biblioteczki klasowe”, a na szkolnym holu wyeksponowano książki Jana Brzechwy oraz przypomniano uczniom sylwetkę twórczą patrona szkoły.

Odbyło się kilka spotkań z książką pod hasłem „Poczytaj mi przyjacielu”, w ramach których uczennice  klasy szóstej czytały młodszym kolegom- odwiedzały w ciągu tygodnia, podczas każdej długiej przerwy, oddział  5- i 6- latków.

Bibliotekarze przeprowadzili lekcje biblioteczne na temat biblioteki i jej zadań oraz historii i budowy książki, natomiast dla najmłodszych przygotowali „Wizytę w książkowym skarbcu Ali Baby”. Przedszkolaki rozwiązywały baśniowe zagadki i kolorowały obrazki z bohaterami bajek.

Uczniowie mieli również możliwość odwiedzenia biblioteki gminnej, jak również wzięcia udziału w akcjach czytelniczych: „Poranek z książką” i „Powieść w odcinkach”.

Najciekawsze prace plastyczne (zakładki i okładki) zostały wyeksponowane na szkolnej gazetce ściennej „Rogowiaczek”.

 

 

 

Danuta Suska

APEL Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 15.10.2012 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Uroczyście ubrani uczniowie - koła teatralnego pod kierunkiem pani Eweliny Wachowskiej oraz koła muzycznego prowadzonego przez panią Elżbietę Trzcińską – wystąpili w krótkiej części artystycznej.          

Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i składały życzenia nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Wdzięczni uczniowie obdarowali pedagogów kwiatami i własnoręcznie wykonanymi laurkami. Rodzice dołączyli się do życzeń i podziękowań, zaszczycając swoją obecnością obchody Dnia Edukacji Narodowej i składając na ręce dyrektora szkoły słodki upominek. 

Milena Telej, Izabela Jezierska, Aleksandra Michaliszyn

foto galeria >>

TYDZIEŃ PISANIA LISTÓW 2012

W dniach 8- 12 października trwał w naszej szkole Tydzień Pisania Listów.

Celem akcji było zapoznanie uczniów z historią pisma, listów, poczty; zachęcenie dzieci do utrzymywania kontaktów z bliskimi osobami i znajomymi poprzez korespondencję - pisanie listów; przekonanie ich, że odręczne pisanie listów jest bardzo cenne, bo przynosi wiele radości i ma wielką wartość. Uczniowie doskonalili umiejętności redagowania listu oraz adresowania koperty,  kształtowali wyobraźnię  i  zainteresowania.

Nauczyciele inspirowali klasy I-VI do pracy twórczej, bowiem dzieci wzięły udział w konkursie na projekt znaczka pocztowego. Powstała również, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, unikatowa kolekcja znaczków pocztowych z wizerunkami pracowników szkoły.

Przez cały tydzień można było oglądać zbiory znaczków z całego świata zgromadzone w klaserze filatelistycznym uczennicy klasy piątej.

Uczniowie odczytywali fragmenty literatury traktujące o listach lub pisane w formie listu, odbywając „Spotkania z listem”. Zapoznali się z gazetkami ściennymi „Był sobie list…”, wzięli udział w lekcjach tematycznych, wysłuchali  piosenki zespołu Skaldowie „Medytacje wiejskiego listonosza”.

Funkcjonowała „Poczta dobrego słowa”. Uczniowie wymieniali się listami zawierającymi pozytywne treści, miłe dla adresata. Redagowali listy do bliskich, autorów lektur szkolnych, ulubionych pisarzy, bohaterów literackich.

Nagrodzone prace plastyczne oraz najciekawsze prace redakcyjne zostały wyeksponowane na szkolnej gazetce ściennej „Rogowiaczek”, ich autorów oraz klasy najbardziej zaangażowane w obchody Tygodnia Pisania Listów nagrodzono dyplomami i słodkimi upominkami.

 

Koordynator akcji: Danuta Suska

 

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

12 października w Białogardzie odbyły się IV Mistrzostwa Zachodniopomorskiego LZS w tenisie stołowym szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i osób niepełnosprawnych. W zawodach uczestniczyło 147 zawodników w tym 7 osób niepełnosprawnych. Szkołę Podstawową w Rogowie reprezentowało 16 zawodników (5 dziewcząt i 11 chłopców). Opiekunami naszej reprezentacji byli Krystyna Balewska i Grzegorz Skoczyk.

Największy sukces w zawodach osiągnął Adrian Walkowski uczeń klasy V, który w kategorii szkół podstawowych klas V-VI zajął III miejsce. Na wyróżnienie zasługują również Anna Michaliszyn z klasy III a, która w kategorii szkół podstawowych klas I-IV zajęła VI miejsce oraz Łukasz Pietrzak z klasy III b, który w kategorii szkół podstawowych klas I-IV zajął V miejsce.

W klasyfikacji zespołowej Szkoła Podstawowa w Rogowie zajęła IV miejsce.

Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły

oraz życzymy dalszych sukcesów.

  

Grzegorz Skoczyk

SPRZĄTANIE ŚWIATA


            Tegoroczne obchody akcji „Sprzątanie Świata” przebiegały pod hasłem Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę. Organizatorzy, nawiązując do ludowej wyliczanki, chcieli zachęcić wszystkich do refleksji nad stosunkiem człowieka do otaczającego świata. W tym roku akcent położono na zanieczyszczone dzikimi wysypiskami lasy, łąki i tereny otwarte.

W naszej szkole obchody akcji „Sprzątanie Świata” zaplanowano na 21 września, a koordynatorami zostały panie: Agata Nojek-Sokołowska i Grażyna Wołkowska.
            Uczniowie wraz z wychowawcami mieli dwie godziny na przygotowanie  plakatów i strojów ekologicznych. Dzieci do wykonania zadań wykorzystały między innymi plastikowe butelki i makulaturę.
            Następnie 4-osobowe drużyny z każdej klasy wzięły udział w turnieju wiedzy o przyrodzie i ekologii. Przygotowano kilka konkurencji: segregowanie odpadów, rozwiązywanie zagadek, diagramu oraz krzyżówki, a także losowanie pytań i odpowiadanie na nie. Komisja konkursowa oceniała również wykonane wcześniej stroje i plakaty.
            Po konkursie udaliśmy się na duże boisko pod lasem, aby rozegrać mecz w piłkę nożną, wziąć udział w zabawach integracyjnych i rekreacyjno-sportowych oraz miło spędzić czas przy ognisku, piekąc kiełbaski i ziemniaki.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu ogniska. 
 

Marika Chódzyńska, Agnieszka Samordak, Lucyna Łoś, Wojciech Buchowiecki

foto galeria >>
 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

24 września 2012 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybieraliśmy naszych przedstawicieli spośród ośmiu kandydatów.

Wybory były poprzedzone kampanią wyborczą. Każdy z kandydatów musiał przygotować plakat i program wyborczy.

Komisja wyborcza ogłosiła, że najwięcej głosów zdobyła Lucyna Łoś z klasy V (36%). Na drugiej pozycji uplasował się Filip Trela, uczeń  klasy III b (14% głosów), a na miejscu trzecim  Małgorzata Foremniak  z klasy IV (12% głosów).

Kandydowali również: Wojciech Buchowiecki (klasa V), Klaudia Kowalska (klasa II), Adrian Kalwara (klasa III a), Agata Zawadzka (klasa V) oraz Weronika Buchowiecka (klasa III a).  Oddano 6% głosów nieważnych.

 

Ola Michaliszyn, Wiktoria Buchowiecka, Filip Trela, Milena Telej, Natalia Banasik

MSZA ŚWIĘTA

13 września br. odbyła się msza święta w intencji nowego roku szkolnego, w której mogli wziąć udział chętni uczniowie i ich nauczyciele.

Podczas nabożeństwa fragment Pisma Świętego przeczytał pan Tomasz Bohdziewicz, a uczennice klasy szóstej zaśpiewały psalm. Księdzu Grzegorzowi pomagali ministranci. Do mszy służyli: Wojtek Buchowiecki (klasa V) i Łukasz Cach (klasa IV). Dzieci z klas młodszych śpiewały znane im pieśni religijne.

Warto wspomnieć, iż proboszcz pobłogosławił nas nie tylko podczas mszy, ale już 3 września, na apelu inaugurującym nowy rok szkolny.

Patrycja Domańska, Wiktoria Buchowiecka

WITAJ SZKOŁO, OTO WRACAMY!

 3 września 2012 roku uczniowie i nasi ukochani nauczyciele powrócili po wakacyjnej przerwie.

Nowy rok szkolny rozpoczął się uroczystym apelem prowadzonym przez panią dyrektor, Elżbietę Trzcińską. Wniesiono sztandar i odśpiewano hymn narodowy, a przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła raport. Następnie pani dyrektor powitała uczniów i ich rodziców, przedstawiła kadrę pedagogiczną oraz wychowawców poszczególnych klas.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach, po czym odjechali do domów, aby przygotować się do pierwszego dnia nauki.
 

M. Chódzyńska, L. Łoś, P. Domańska, A. Samordak, W. Buchowiecki