PAMIĘTAJMY O WŁASNYM BEZPIECZEŃSTWIE W CZASIE WAKACJI

 

24 czerwca uczniowie z klas III-VI podczas pierwszej godziny lekcyjnej obejrzeli film przygotowany przez Specjalną Grupę Płetwonurków RP pt. „Bezpieczne pływanie w akwenach śródlądowych i korzystanie ze sprzętu wodnego”. Przed projekcją pani dyrektor podkreśliła wagę filmu i uczuliła uczniów, by podczas wakacji zachowali zdrowy rozsądek, zwłaszcza nad wodą.

Zamierzeniem autorów filmu było udzielenie uczniom odpowiedzi na kilka istotnych pytań dotyczących właściwego zachowania nad wodą:

1. Jaki powinien być pierwszy prawidłowy odruch w sytuacji zagrożenia życia?

2. Dlaczego warto korzystać ze sprzętu asekuracyjnego, ratunkowego nad wodą?

3.  Jak młodzi ludzie powinni być przygotowani do sytuacji, których nie można przewidzieć, ale mając odpowiednią wiedzę, sprzęt i praktykę, można znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji?

                Projekcję przygotował nauczyciel zajęć komputerowych - Elwira Nowak.

Tomasz Bohdziewicz

WYCIECZKA DO SKANSENU CHLEBA W USTRONIU MORSKIM

 

22 czerwca 2015 r. uczniowie z klasy Ia i Ib zwiedzali Skansen Chleba w Ustroniu Morskim. Jest to wyjątkowe miejsce w Polsce, które pozwala dzieciom przenieść się do przeszłości. Skansen przybliża historię pieczenia chleba i umożliwia poznanie różnych gatunków chleba (razowy, orkiszowy, pytlowy).

Dzieci mogły samodzielnie przygotować ciasto do wypieku oraz poznać kolejne etapy związane z pieczeniem chleba.  W skansenie obejrzały również stare sprzęty i maszyny np. kołowrotek, koło młyńskie. Na koniec wycieczki uczniowie mogli skosztować własnych wypieków lub zabrać je do domu.

Organizatorami wycieczki były wychowawczynie: B. Mucha i E. Klewin.

<galeria zdjęć>

Bogusława Mucha

WYCIECZKA DO LIPIA, ŚWIDWINA I DOBRZYCY

W dniach 18 - 19 czerwca 2015 roku 36 uczniów klas IV-VI pod opieką wychowawców udało się na dwudniową wycieczkę. Tematem przewodnim wyprawy była ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie dorzecza Parsęty.

Pierwszego dnia uczniowie wzięli udział w warsztatach w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Zajęcia odbywały się w sali bioróżnorodności, w laboratorium, a także w terenie. Uczniowie uczyli się, jak przygotowywać i obserwować preparaty mikroskopowe oraz jak rozpoznawać tropy i ślady zwierząt w lesie. Po południu uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z godzinnego wypoczynku w parku wodnym w Świdwinie.

Następnego dnia wycieczkowicze udali się do Dobrzycy, gdzie mieszczą się ogrody tematyczne „Hortulus”. Po ogrodach oprowadzali przewodnicy, którzy opowiadali o zgromadzonych tam roślinach. Uczniowie mogli również pobawić się w największym na świecie labiryncie z grabu oraz obejrzeć ogrody z wysokości 20-metrowej wieży widokowej.

Ewelina Wachowska, Danuta Suska

<galeria zdjęć>

WYCIECZKA DO WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

 

16 czerwca uczniowie z klas III-VI uczestniczyli w całodniowej w wycieczce szkolnej do Międzyzdrojów, miasta położonego na wyspie Wolin.

Zwiedzanie zaczęliśmy od Wolińskiego Parku Narodowego i zagrody żubrów nizinnych. W pozostałych zagrodach oglądaliśmy dziki, bieliki, sarny, jelenie.

Następnie udaliśmy się do planetarium w Międzyzdrojach, które powstało na dachu budynku przy międzyzdrojskiej promenadzie. Oglądaliśmy tam pokaz pt. „Cuda Wszechświata”, który wywołał spore emocje wśród dzieci. Z zaciekawieniem i rozbawieniem uczniowie podziwiali wystawę około 100 figur woskowych, które przedstawiały postacie historyczne, współczesnych polityków, polskich i zagranicznych aktorów, bohaterów filmów i komiksów. Uczniowie spacerowali również po promenadzie gwiazd zwaną potocznie Aleją Gwiazd.

Po krótkim posiłku przemieściliśmy się w rejon dawnej, tajnej bazy Hitlera, na poligon broni V3 w Zalesiu. Obecnie w miejscu dawnej wyrzutni rakiet znajduje się muzeum tajnej broni V-3.  Zaledwie 2,5 km od Zalesia, we wsi Wapnica, podziwialiśmy Jezioro Turkusowe zwane też Szmaragdowym.  Jezioro jest sztucznym zbiornikiem powstałym na skutek zalania działającej niegdyś w tym miejscu kopalni kredy, z której wydobywano kredę do niedaleko położonej fabryki cementu w Lubinie.

Dzień dostarczył wycieczkowiczom mnóstwo atrakcji i możemy zaliczyć go do udanych.

Tomasz Bohdziewicz

<galeria zdjęć>

TEST WIEDZY O KULTURZE I HISTORII KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH

„JEDEN Z DZIESIĘCIU”

 

13 maja  br. czterdziestu trzech uczniów przystąpiło do szkolnych eliminacji konkursu  wiedzy o kulturze i historii krajów anglojęzycznych. 10 uczniów z najlepszym wynikiem testu pisemnego przeszło do kolejnego etapu teleturnieju,  który odbył się 15 czerwca. Zasady przypominały telewizyjny teleturniej "1 z 10". W pierwszej części z uczestnicy odpowiadali na dwa pytania. W kolejnej odsłonie zawodnicy typowali do odpowiedzi swoich przeciwników. Do ścisłego finału przeszło 3 uczniów z klasy V a.

Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Jankowska, II - Natalia Banasik,  III - Izabela Jezierska. Zwycięska trójka otrzymała wspaniałe nagrody, zaś  każdy z uczestników został obdarowany skromnym upominkiem oraz dyplomem. 

Beata Samiec

II MIEJSCE W X FESTIWALU PIOSENKI O ZDROWIU DLA ROGOWA

 

12 czerwca 2015 r. w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich odbył się X Festiwal Piosenki o Zdrowiu 2015.  Organizatorem festiwalu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białogardzie. Uczestników spotkania powitał dyrektor ośrodka pan Marek Frydrych i pani Anna Szajdecka. Celem konkursu była popularyzacja treści prozdrowotnych poprzez śpiew i taniec.

W festiwalu udział wzięła rekordowa liczba uczestników z przedszkoli i szkół z całego powiatu. W kategorii szkół podstawowych Amelka Didycz  z klasy Va i Jakub Raczyński z klasy III z piosenką pt. „Samba dla mądrych, rozsądnych” wyśpiewali II miejsce. Zgodnie z regulaminem tekst utworu musiał być własny, natomiast muzyka mogła być zapożyczona lub własna. Sędziowie podkreślili czystą barwę głosu młodych piosenkarzy. Uczniów do festiwalu przygotowała Elżbieta Trzcińska – nauczyciel muzyki.

Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

 

Tomasz Bohdziewicz

 

ART-RE STUDIO MAŁYCH FORM TEATRALNYCH Z KRAKOWA W ROGOWIE

 

           9 czerwca przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym „Wilk i Zając”. Bajka miała charakter dydaktyczno-wychowawczy.  Dzieci same stały się na moment aktorami i wspomagały zawodowych aktorów, uczestnicząc w przygodach Wilka i Zająca. Bohaterowie przedstawienia przypominali dzieciom o właściwym odżywianiu, konieczności dbania o zęby oraz o bezpiecznym poruszaniu się po ulicy.

<galeria zdjęć>

Koło Redakcyjne

UCZNIOWIE WRAZ Z WYCHOWAWCAMI I RODZICAMI ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ DZIECKA

 

W piątek 5 czerwca uczniowie z klas I-III obchodzili Dzień Dziecka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie. Dzięki gościnności komendanta straży bryg. mgra inż. Jacek Szpuntowicza, dzieci z klas młodszych miały możliwość zapoznać się z  wyposażeniem ratowniczo-gaśniczym, będącym na wyposażeniu placówki. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wozy strażackie. Uczniowie uczestniczyli w zabawach sportowych, z chęcią wykonywali rysunki kolorową kredą na murze okalającym teren straży. Mogli również skosztować kiełbasek z grilla. Koordynatorem przebiegu spotkania był st. kpt. mgr Przemysław Zawadzki, który wraz z kolegami zadbał o umilenie dzieciom ich święta. 

Uczniowie z klas IV-VI świętowali Dzień Dziecka przy ognisku, które przygotował dzieciom sołtys wsi Rogowo, pan Daniel Hamulak. Wszyscy chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności w konkursach sportowych, takich jak przeciąganie liny czy bieg w workach. Wraz z wychowawcami w imprezie uczestniczyli rodzice, którzy kibicowali swoim pociechom. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej. Każdy mógł również upiec kiełbaskę lub ziemniaki oraz skosztować słodkich przysmaków.

<galeria zdjęć>

Izabela Jezierska, Tomasz Bohdziewicz

PODSUMOWANIE AKCJI S.O.S. NEPAL

 

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły w ramach pomocy mieszkańcom Nepalu, których w kwietniu dotknęło trzęsienie ziemi przekazali na konto Polskiej Akcji Humanitarnej 320 zł.

Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim ofiarodawcom.

Koło Redakcyjne

MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII

Dnia 27.05.2015r. w Szkole Podstawowej w Dygowie odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny " Mały Mistrz Ortografii".

Wzięło w nim udział 19 uczniów ze szkół podstawowych powiatu białogardzkiego. Przedstawiciele naszej szkoły odnieśli ogromny sukces! Jakub Raczyński został Mistrzem Ortografii a Oliwia Durawa zajęła drugie miejsce. Uczniom klasy III dziękujemy i gratulujemy.

      Zgodnie z tradycją w przyszłym roku nasza szkoła będzie organizatorem konkursu ortograficznego.

 

Małgorzata Bagińska

PORTRET MOJEJ MAMY

26 maja z okazji Dnia Matki uczniowie w plastyczny sposób postanowili wyrazić swoje uczucia do mam. Wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonali portrety swoich mam.

I miejsce w konkursie zajęła Małgorzata Miszczak z klasy IA, II miejsce - Milena Sławicka z klasy IA.  Uczeń klasy IA – Kirił Palyonko i Maja Wołodkowicz z klasy II zajęli III miejsce.

            Wszystkie prace zasługiwały na uznanie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał słodki upominek, natomiast wyróżnieni uczniowie nagrodzeni zostali bańkami mydlanymi i czekoladą.

 

Koło Redakcyjne

RODZINNE CZYTANIE POD CHMURKĄ

22 maja bibliotekarze szkolni, Tomasz Bohdziewicz i Danuta Suska wraz z bibliotekarką biblioteki gminnej w Rogowie, Moniką Szafran uczcili pod hasłem „Rodzinne czytanie pod chmurką” Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

W ramach współpracy bibliotekarzy odbyło się spotkanie pierwszoklasistów i  rodziców z książką. Tematem przewodnim była wiosna i ptaki. Rodzice czytali dzieciom fragmenty opowiadań z książeczek Hanny Łochockiej o przygodach Wróbelka Elemelka  - „Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele” oraz „O wróbelku Elemelku”. Dzieci odpowiadały na pytania bibliotekarzy i rodziców dotyczących treści przeczytanych tekstów, a za poprawną odpowiedź nagradzane były kolorowymi piórkami.

Bibliotekarka, Monika Szafran zainicjowała zabawę z chustą animacyjną. Natomiast rodzice mieli za zadanie trafić do gniazda (hula-hoop) z zasłoniętymi chustą oczami. Przewodnikami były dzieci, które wydawały mamom komendy. Wychowawcy klas IA i IB  wspierali swoich wychowanków w rysowaniu wróbelka. Zadanie było bardzo trudne,  ponieważ dzieci malowały ptaki, mając zasłonięte chustą oczy. „Rodzinne czytanie pod chmurką” było wyjątkowo udane, ponieważ zabawie sprzyjała słoneczna pogoda.  

W ten sposób, ku zadowoleniu wszystkich uczestników spotkania, bibliotekarze promowali rodzinne czytanie. Pragniemy podziękować Rodzicom za aktywny udział w zabawie i chęć wspierania aktywnego czytania wśród dzieci.

<galeria zdjęć>

Tomasz Bohdziewicz

GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE - KLĘPINO 2015

 

                22 maja w Klępinie Białogardzkim kolejny raz odbyły się Gminne Biegi Przełajowe. Wzięło w nich udział pięć szkół: szkoły podstawowe z Kościernicy, Rogowa i Stanomina oraz gimnazja z Pomianowa i Stanomina. Nasza szkoła zajęła trzecie miejsce.

W kategorii chłopców z klas V-VI złoty medal wywalczył Łukasz Cach z klasy VI, z klas I-IV piąte miejsce zajął Kacper Krzemiński z klasy IV. Wśród dziewcząt z klas I-IV najlepsza okazała się Oliwia Kielar z klasy IV, zajmując 3 miejsce, natomiast z klas V-VI  drugi srebrny medal zdobyła Patrycja Krzemińska z klasy VI. 5 miejsce zajęła Marlena Krysztofiak (VI), a 6 - Weronika Buchowiecka (VA).

Uczestnikom zawodów medale i gratulacje przekazał Wójt Gminy Białogard, pan Jacek Smoliński.

<galeria zdjęć>

Weronika Buchowiecka

„DZIECKO W SIECI” - SPOTKANIE Z POLICJANTEM"

            18 maja br. na prośbę pani pedagog, Małgorzaty Kopaczewskiej odwiedził nas pan Jacek Chodań  z Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie.

Policjant wygłosił prelekcję na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Wymienił zagrożenia, na jakie narażone są dzieci korzystające z komputera podłączonego do sieci internetowej.  Zwrócił uwagę na to, że tak naprawdę nie wiemy z kim rozmawiamy. Ostrzegał uczniów przed zawieraniem znajomości przez portale społecznościowe. Podawał przykłady z życia wzięte, opowiadał czym kończą się takie znajomości. Funkcjonariusz podkreślił, że nie wolno używać Internetu do szkodzenia innym, ponieważ jeżeli popełnimy przestępstwo, grozi nam odpowiedzialność karna. 

Izabela Jezierska

PERŁY POLSKIEGO BIG BEATU

14 maja br. w ramach cyklu audycji umuzykalniających dla szkół, artyści z Filharmonii Koszalińskiej zagrali najsłynniejsze przeboje polskiego big beatu z repertuaru zespołu „Skaldowie”. Program w wykonaniu trzech osób – skrzypce, klawisze i dwa głosy - męski i żeński składał się z utworów: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Z kopyta kulig rwie” , „Wieczór na dworcu w Kansas City”, „Wszystko kwitnie w koło”.

Koło Redakcyjne

PRZEDSTAWIENIE KUKIEŁKOWE

 

             W marcu uczniowie uczęszczający na zajęcia koła teatralnego wyszli z inicjatywą przygotowania przedstawienia kukiełkowego dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Uczniowie wybrali baśń „Czerwony Kapturek”. Przez kilka kolejnych tygodni uczyli się ról i z zaangażowaniem uczestniczyli w próbach. 23 kwietnia gotowy spektakl obejrzały jako pierwsze dzieci z oddziału sześciolatków. Przedstawienie bardzo im się podobało. 8 maja natomiast w ramach zajęć świetlicowych „Czerwonego Kapturka” obejrzeli również pierwszoklasiści. Uczniowie koła teatralnego pracują już nad przedstawieniem na podstawie kolejnej baśni – tym razem będzie to „Kopciuszek”.

Ewelina Wachowska

S.O.S NEPAL!

           

              Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rogowie postanowili odpowiedzieć na apel Polskiej Akcji Humanitarnej „S.O.S Nepal! Wszystkie ręce na pokład!” i zebrać środki finansowe na zakup artykułów pomocowych dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi mieszkańców Nepalu. 

            25 kwietnia 2015 r. w Nepalu nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Był to najtragiczniejszy w skutkach  kataklizm od ponad 80 lat. Trzęsienie ziemi spowodowało zniszczenia na terenie całego kraju. Pełna liczba ofiar wciąż nie jest znana.

            Uczniowie i pracownicy szkoły mogą w dowolnej kwocie wspomóc ofiary katastrofy, wrzucając pieniądze do przygotowanej puszki.

Natalia Banasik

PEDAGOGIZACJA RODZICÓW

5 maja 2015 r. w trakcie zebrania ogólnego odbyła się pedagogizacja rodziców na temat profilaktyki i zwalczania wszawicy oraz świerzbu. Szkoła, wychodząc naprzeciw zainteresowaniu rodziców tą tematyką, zaprosiła pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białogardzie, panią Annę Szajdecką.

Prezentacja objęła przyczyny występowania świerzbu i wszawicy u dzieci i młodzieży, objawy chorobowe oraz metody leczenia. Pani A. Szajdecka szczególny nacisk położyła na profilaktykę omawianych chorób, uczulając rodziców, aby przypominali dzieciom o konieczności systematycznego dbania o higienę osobistą, szczególnie głowy i włosów.

Obecni na spotkaniu rodzice i nauczyciele otrzymali ulotki przygotowane przez SANEPID „Świerzb i wszawica to żadna tajemnica”.

Tomasz Bohdziewicz

BIAŁOGARDZKI FESTIWAL SZTAFET 2015 ETAP POWIATOWY

 

Dnia 06.05.2015 r. w ramach programu „Trzymaj Formę” odbył się na stadionie BKS „ISKRA” w Białogardzie „Białogardzki Festiwal Sztafet”. W biegach udział wzięły szkoły podstawowe z Białogardu, Karlina, Karścina, Karwina, Daszewa i Rogowa.

W sztafecie olimpijskiej (800 m x 400 m x 200 m x 100 m) startowały następujące dziewczyny z naszej szkoły: P. Krzemińska, A. Pawelczyk, J. Krzemińska, W. Buchowiecka, zajęły 6 miejsce. Chłopcy w składzie: Ł. Cach, D. Skinder, K. Krzemiński i Ł. Pietrzak zajęli 3 miejsce.

Drużyna dziewcząt: J. Krzemińska, W. Buchowiecka, A. Michaliszyn i A. Didycz pobiegły w sztafecie 4x100m i zajęły IV miejsce.

Weronika Buchowiecka

KONKURS ORTOGRAFICZNY

            5 maja br. 24 uczniów klas IV-VI wzięło udział w konkursie ortograficznym. Zmagania polegały na rozwiązaniu testu składającego się z 12 zadań otwartych. Należało wykazać się znajomością reguł pisowni wyrazów z „u/ó”, „rz/ż”, „ch/h”, „ą/ę/om”. Ostatnie ćwiczenie dotyczyło interpunkcji -  trzeba było uzupełnić zdania przecinkami. 

            Mistrzem ortografii klas IV-VI została uczennica klasy VA, Natalia Banasik. Dziewczynka zdobyła 112 punktów na 141 możliwych do uzyskania. W dowód uznania

za wytrwałość w poszerzaniu wiedzy ortograficznej i upór w pokonywaniu ortograficznych pułapek  otrzymała dyplom oraz nagrodę książkową – encyklopedię.

            Dziękuję za udział w konkursie i gratuluję zwycięzcy!

Danuta Suska, nauczyciel języka polskiego

TURNIEJ BRD W TYCHOWIE

            29 kwietnia czworo uczniów z naszej szkoły wyjechało do Tychowa w celu wzięcia udziału w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczestnicy turnieju rozwiązywali testy teoretyczne oraz wykonywali zadania praktyczne typu: jazda rowerem po miasteczku i torze sprawnościowym, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Drużynę z Rogowa reprezentowali: Sebastian Hamulak, Dominik Pustuła, Amelia Didycz i Roksana Trzeciakiewicz.

            Ideą turnieju jest działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie z Rogowa zajęli w zmaganiach 6. miejsce.

Roksana Trzeciakiewicz

 

DNI PRZYJACIÓŁ LASU

 

W związku z obchodami Dni Przyjaciół Lasu, nad którymi patronat objął Prezydent RP oraz Dniem Ziemi uczniowie klas IV-VI na godzinach z wychowawcą wykonywali makiety lasu, które zostały wyeksponowane na szkolnym holu. Chętni uczniowie mogli również wykazać się wiedzą w ogólnopolskim konkursie Ekotest, który odbył się 15 kwietnia.

Dzieci z klas I-III oraz przedszkolaki uczestniczące w konkursach „Bajkowy las” oraz „Drzewa naszych lasów” otrzymały dyplomy oraz słodki upominek. W ramach tej akcji odbyła się również wycieczka do pobliskiego lasu, w czasie której dzieci poznały warstwy lasu oraz rośliny. Na zajęciach świetlicy uczniowie rozwiązywali rebusy, łamigłówki, krzyżówki oraz kolorowali obrazki o tematyce leśnej.

Agata Nojek-Sokołowska

KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY - KWINTET AKORDEONOWY

14 kwietnia 2015 r. gościł w naszej szkole światowej sławy zespół muzyczny Fantini Akord Kwintet. Artyści zagrali utwory muzyki poważnej, standardy jazzowe oraz muzykę rozrywkową i taneczną. Obecny skład zespołu stanowią: Agnieszka Wróbel, Aneta Sobolewska, Monika Pietrzak, Wojciech Jaśkiewicz, Sebastian Krzewiński.

Tego typu spotkania są zawsze dobrą okazją do bliższego obcowania z muzyką.

 

Koło Redakcyjne

ŚWIATOWY DZIEŃ TEATRU

27 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Teatru. Z tej okazji w naszej szkole odbył się quiz wiedzy o teatrze dla klas IV-VI. W pierwszy etapie konkursu wzięło udział 23 uczniów, którzy rozwiązywali test typu prawda/fałsz składający się z 12 zadań. Do drugiego etapu przeszło sześcioro uczniów z najlepszym wynikiem. Tym razem czekał na nich test wielokrotnego wyboru. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o początkach teatru, najstarszym polskim teatrze, a także znajomością najważniejszych pojęć teatralnych. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Ania Michaliszyn z klasy V a i Patrycja Krzemińska z klasy VI, drugie miejsce – Adrian Kalwara (V a) i Marlena Krysztofiak, a trzecie – Oliwia Kielar i Ola Ochenkowska (obie z klasy IV).

 

Ewelina Wachowska

PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE

26 i 27 marca w naszej szkole jak co roku odbyły się szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne. W konkursie wzięło udział czternaścioro uczniów: pięcioro w kategorii ptasząt (klasy I-III) i dziewięcioro w kategorii ptaszków (klasy IV-VI). Wśród najmłodszych uczestników dużą popularnością cieszyły się wiersze naszego patrona, Jana Brzechwy. Starsi uczniowie chętnie wybierali utwory Joanny Kulmowej, Jana Kochanowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Zbigniewa Herberta.

Jury zadecydowało, że w następnym etapie konkursu, czyli eliminacjach gminnych, naszą szkołę będą reprezentować: Małgosia Miszczak i Julia Litewka z klasy I a, Kacper Dziubek z klasy II, Sylwia Stasiorek z klasy IV, Amelia Didycz z klasy V a oraz Patrycja Krzemińska z klasy VI. Naszym recytatorom życzymy powodzenia na konkursie gminnym w Stanominie, który odbędzie się w kwietniu.

Ewelina Wachowska

SZKOLNY POKAZ TALENTÓW RAZ JESZCZE

Tradycją naszej szkoły stało się rokroczne „odkrywanie talentów” przy okazji pierwszego dnia wiosny. Tego dnia każdy uczeń, który zechce się podzielić swoimi umiejętnościami, może publicznie zaprezentować swój talent. Odważnych było wielu.

23 marca na godzinie z wychowawcą uczniowie klas I-VI mogli pokazać na co ich stać. Występ rozpoczęli uczniowie z klasy IA: Kirił Palyonko, Irmina Gajec i Michalina Angrot – tańczyli break dance. Występ wokalny zaprezentowali uczniowie klasy III i II:  Jakub Raczyński, duet: Julia Jaciubek  i Alicja Staruch  oraz trio dziewczęce: Magda Ochenkowska, Martyna Wołodkowicz i Martyna Husak. Klasę VA i VB reprezentowali Dominika Iwaszko i Roksana Trzeciakiewicz. Ola Pawelczyk z klasy VB pokazała przygotowany przez siebie układ taneczny. Uczeń klasy III, Krzysztof Trzeciakiewicz wystawił swoje prace plastyczne.

Wszyscy uczestnicy pokazu talentów zostali nagrodzeni słodyczami i gromkimi brawami.

<galeria zdjęć>

Natalia Banasik

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

                20 marca br. wszystkie klasy wraz z wychowawcami pojechały do „Zielonej Farmy” w Żelimusze. Celem naszego wyjazdu było uczczenie pierwszego dnia wiosny w mniej tradycyjny sposób, jakim są najczęściej wagary uczniów czy topienie Marzanny. Pomysłodawcą zajęć edukacyjno-przyrodniczych była nauczycielka przyrody, Agata Nojek-Sokołowska.

                Zwiedziliśmy najskrytsze zakątki „Zielonej Farmy”. Zobaczyliśmy różne zwierzęta żyjące na farmie, takie jak: lama, osioł, strusie, amerykańskie świnie, barany, kozy, króliki, koguty, kury, koń, kaczki. Zwierzęta były bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi, dawały się pogłaskać i nakarmić oraz zrobić zdjęcie. Uczniowie zaprzyjaźnili się z koniem Jorgusiem oraz z kogutem Głupolkiem. Sadziliśmy do doniczek bratki, które potem zabraliśmy do domu. Każdy uczestnik mógł skosztować kiełbaski prosto z ogniska i popić ją ciepłą herbatą. Pojeździliśmy również na koniku polskim i pobawiliśmy się na placu zabaw.  Chętnym osobom pani malowała twarz wedle życzenia. W trakcie zabawy podziwialiśmy częściowe zaćmienie słońca.

Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z wyprawy.

<galeria zdjęć>

Weronika Buchowiecka, Izabela Jezierska

„TYDZIEŃ Z KANGUREM”

W dniach 16 – 19 marca 2015r. uczniowie klas II – VI uczestniczyli w XI edycji szkolnego konkursu matematycznego „Tydzień z Kangurem”. Trzyosobowe reprezentacje klas rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:

·         rozwiązywanie matematycznej krzyżówki,

·         uzupełnianie magicznego kwadratu,

·         odpowiedzi na pytania z listy,

·         rozwiązywanie zadań z jajeczek.

Komisja konkursowa oceniała również, przygotowane przez klasy, okrzyki dopingujące reprezentacje klas, zachowanie uczniów podczas konkursu oraz strój galowy reprezentacji.

Poniższa tabela przedstawia wyniki tegorocznego konkursu.

Klasa

Zadanie

II

III

IV

Va

Vb

VI

Krzyżówka (5 pkt.)

4

5

2,22

3,5

5

4,44

Magiczny kwadrat

(5 pkt.)

5

5

5

3

1

0

Pytanie 1 osoby (1 pkt.)

1

1

1

1

1

1

Pytanie 2 osoby (1 pkt.)

1

1

0,5

1

1

0,5

Pytanie 3 osoby (1 pkt.)

0,5

1

0,5

1

0,5

0

Zadanie 3 pkt.

X

X

X

X

X

X

Zadanie  4 pkt.

-1

4

4

4

-1

-1

Zadanie  5 pkt.

X

X

X

X

X

X

Zachowanie klasy

max. 3 pkt.

3

3

3

3

2,5

2,5

Okrzyki max. 3 pkt.

3

3

3

3

2,5

2,5

Strój galowy Max.2 pkt.

0,67

1,33

1,33

0,67

2

2

Razem pkt.

17,17

24,33

20,55

20,17

14,50

11,99

Miejsce

IV

I

II

III

V

VI

Wszystkim uczniom dziękuję za udział w konkursie, nagrodzonym klasom gratuluję wiedzy i umiejętności, zapraszam do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 

Organizator konkursu – Grażyna Wołkowska

8 marca

Dziewiątego marca chłopcy pamiętali o przypadającym dzień wcześniej Dniu Kobiet. Z tej okazji koledzy częstowali wszystkie dziewczyny i panie z naszej szkoły słodkimi upominkami.

Koło Redakcyjne

 

UCZNIOWIE Z ROGOWA PAMIĘTAJĄ

           

          6 marca br. uczniowie z klasy VB wraz z nauczycielem historii, Tomaszem Bohdziewiczem zapalili znicze w barwach narodowych przy kapliczce marmurowej postawionej przez mieszkańców Rogowa. Kapliczka upamiętnia powrót Ziem Zachodnich do macierzy w 1945 r. W pierwszych dniach marca przypada okres wyzwolenia powiatu z rąk hitlerowców. 5 marca wyzwolony został Białogard. 

Tomasz Bohdziewicz

 

KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY JANA BRZECHWY I JULIANA TUWIMA

          4 marca 2015r. odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III.W konkursie wzięło udział 9 uczestników.

I miejsce zajął Kacper Dziubek z kl. II recytując wiersz " Ślimak";

II miejsce zajęła Małgorzata Miszczak z kl. Ia recytując wiersz" Na straganie"

III miejsce zajęła Blanka Lesisz z kl.II recytując wiersz " Sroka".

Wszyscy uczniowie otrzymali upominki, a zwycięzcy nagrody książkowe.

Organizatorzy:

Edyta Klewin

Krzysztofa Szulakiewicz

 

ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA

           

            26 lutego odbyła się wystawa poświęcona prehistorycznym gadom żyjącym na Ziemi miliony lat temu.

Uczniowie przynieśli przedmioty związane z dinozaurami. Na wystawie pojawiły się szkielety, pluszaki, figurki plastikowe, książki oraz jedyna w swoim rodzaju broszka.  Tematowi poświęcona była również gazetka ścienna, w oparciu o którą  przygotowany został quiz. Wzięło w nim udział 30 uczniów. Najlepsze wyniki osiągnęły  trzy osoby: Didycz Amelka i Michaliszyn Anna z klasy Va oraz Tworzyk Maja z klasy VI. Dzieci z klasy II wykonały prace plastyczne przedstawiające bohaterów tego dnia. W czasie zajęć świetlicy uczniowie mogli obejrzeć filmy o dinozaurach.

            Organizatorem Światowego Dnia Dinozaura był Samorząd Uczniowski.

 

            Koło Redakcyjne

INDIANA JONES Z ROGOWA           

         20 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie pojawili się pracownicy TVP ze Szczecina, którzy kręcili materiał na temat znalezisk dokonanych przez Pawła Łączkowskiego z Rogowa. Zainteresowanie medialne wzbudził artykuł zamieszczony na stronie internetowej przez Tomasza Bohdziewicza pt. „Gmina Białogard wciąż zadziwia archeologów”. Temat podjęty został również przez redaktora Jakuba Roszkowskiego z „Głosu Koszalińskiego, który 18.02. umieścił artykuł pt. „Siekierę sprzed  tysięcy lat i bursztyny znalazł rolnik”.  

Redaktor TVP Paweł Chyb przeprowadził wywiad z nauczycielem historii i społeczeństwa panem Tomaszem Bohdziewiczem oraz bohaterem całego zajścia Pawłem Łączkowskim. Operator kamery Michał Pietraś sfilmował miejsce znaleziska. W reportażu udział wzięli również pracownicy Muzeum w Koszalinie, którzy złożyli Pawłowi Łączkowskiemu i Tomaszowi Bohdziewiczowi serdeczne podziękowania  za okazaną postawę i zgłoszenie znaleziska archeologicznego do muzeum. W imieniu Dyrektora Muzeum w Koszalinie pana Jerzego Kalickiego podziękowania przekazała pani dyrektor Elżbieta Trzcińska.

Reportaż pt. „Indiana Jones z Rogowa” został wyemitowany w telewizji regionalnej TVP Szczecin 25.02.2015r.

Tomasz Bohdziewicz

REOKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2015

           

         W dniach 18-20 lutego uczniowie naszej szkoły przeżywali Rekolekcje Wielkopostne.

Pierwszego dnia, w Środę Popielcową, uczniowie zgromadzili się w kościele parafialnym w Byszynie, gdzie wysłuchali nauk rekolekcyjnych, skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania oraz wzięli udział w obrzędzie posypania głów popiołem.

Drugiego dnia uczniowie klas V-VI wyjechali do Lipia, gdzie poznali Zgromadzenie Sióstr  ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, uczestniczyli w katechezie, Eucharystii, korzystając z gościnności sióstr i serdecznego przyjęcia.

Trzeciego dnia uczniowie klas III-IV wyjechali do Koszalina, pielgrzymując śladami św. Jana Pawła II. Nawiedzili Sanktuarium na Górze Chełmskiej, zapoznali się z historią tego miejsca i doświadczyli życzliwości posługujących tam sióstr. W Kościele Ducha Świętego spotkali się z proboszczem ks. prałatem Bednarskim - świadkiem spotkania z papieżem w 1991 r. Modlitwa przy relikwiach świętego, Eucharystia i śpiew ubogaciły duchowo wszystkich uczestników spotkania. 

            Rekolekcje poprowadził ks. Piotr Zieliński, a wszystkim, którzy pomagali w ich organizacji dziękujemy.

 

Jolanta Borys i ks. Ireneusz Blank

 

 

 

MISTRZOSTWA POWIATU W MINI PIŁCE SIATKOWEJ W TYCHOWIE

 

18 lutego 2015 r.  w Szkole Podstawowej w Tychowie rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców. W zawodach udział wzięli uczniowie z Tychowa, Kościernicy i Rogowa.  

W pierwszej kolejności rywalizowały ze sobą drużyny dziewcząt. Najlepsze okazały się zawodniczki z Tychowa. Drugie miejsce zajęły dziewczyny z Rogowa, a trzecie z Kościernicy. Podobna sytuacja powtórzyła się podczas rywalizacji chłopców. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Tychowa.  Kolejne miejsce przypadło zawodnikom z Rogowa i Kościernicy. Walka była zacięta. Walczono o każdy punkt, każdą piłkę.

Zawody zakończyły się w przyjaznej i serdecznej atmosferze.

 

Koło Redakcyjne

 

„UMIEM PŁYWAĆ”

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie przystąpili do Projektu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” realizowanego z programu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Projekt zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania.

      Realizatorem programu „Umiem pływać” jest Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Gryf” w Białogardzie.

      19 lutego 2015 r. uczniowie klasy II i III po raz pierwszy pojechali do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Helios” w Ustroniu Morskim. Na basenie krytym dzieci zostały podzielone na dwie grupy: dziewcząt i chłopców. Pod okiem instruktorów pływania rozpoczęli metodyczne zajęcia nauki pływania. Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania umożliwią uczniom przede wszystkim nabycie podstawowych umiejętności pływania,  ale również dają możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej oraz zachęcają do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia.

      Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej. Niektóre z nich były na pływalni krytej po raz pierwszy. Wyjazd uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie do Ustronia Morskiego możliwy był dzięki pomocy Wójta Gminy Białogard, pana Jacka Smolińskiego, który zapewnił dowóz dzieci na baseny.  

Tomasz Bohdziewicz

WALENTYNKI

Dnia 13 lutego odbyły szkolne walentynki. Tydzień wcześniej została wystawiona skrzynka, do której można było wrzucać kartki walentynkowe wykonane własnoręcznie przez uczniów. Przy tej okazji odbył się konkurs na najładniejszą walentynkę.

W klasach  I-III laureatami konkursu zostali: Kinga Wąsowska i Małgorzata Miszczak z klasy I a, zaś z klas starszych wyróżniono: Marlenę Krysztofiak (kl. VI), Julię Krzemińską (kl. IV) i Wiktorię Kielar (kl. VI). Dziewczęta w nagrodę otrzymały walentynkowe kubki. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki w kształcie serca. Prace wszystkich uczniów można było podziwiać na holu szkolnym.

W czasie długiej przerwy poczta walentynkowa doręczyła walentynki adresatom. Wszyscy byli zadowoleni i z pewnością ten dzień zapamiętają na długo.

 

Izabela Jezierska i Natalia Banasik

APEL PODSUMOWUJĄCY I SEMESTR

            9 lutego 2015 r. odbył się apel podsumowujący I semestr  roku szkolnego 2014/2015. Tego dnia wyróżnieni zostali uczniowie osiągający wysokie i bardzo dobre wyniki w nauce, mający wzorowe i bardzo dobre zachowanie, wysoką frekwencję, a także wyróżniający się pracą na rzecz klasy i szkoły.

            Wychowawcy klas I-III kolejno wręczali wychowankom dyplomy, zakładki, długopisy i inne drobne upominki. Pani B. Mucha wyróżniła uczniów z klasy IA: Michalinę Angrot, Julkę Litewke, Małgorzatę Miszczak, Szopińską Agatę. Wychowawczyni IB nagrodziła: Damiana Bartmana, Katarzynę Stolarczyk, Filipa Szukalskiego. Pani Krzysztofa Szulakiewicz uhonorowała: Bartka Budnera, Kacpra Dziubka, Oliwię Iwaszko, Kornelię Piekarską, Alicję Staruch, Maję Wołodkowicz. Z klasy III nagrodzeni zostali: Oliwia Durawa, Martyna Husak, Jan Łoś, Jakub Raczyński, Kacper Sobczak, Anna Telej, Krzysztof Trzeciakiewicz, Krystian Wołoszyn.

W klasach starszych odznaczyli się między innymi: Julka Krzemińska, Szymon Kijko, Aleksandra Ochenkowska, Donata Węglarska, Sylwia Stasiorek, Małgorzata Zep. Wanesa Kemprowska, Dawid Sawosz, Błażej Engler (klasa IV - wychowawczyni p. Ewelina Wachowska); Amelia Didycz, Milena Telej, Izabela Jezierska, Damian Skinder, Ania Michaliszyn, Natalia Banasik, Gabrysia Jankowska, Weronika Buchowiecka, Mikołaj Kowalik, Roksana Trzeciakiewicz, Sebastian Hamulak (klasa VA - wychowawczyni p. Grażyna Wołkowska); Aleksandra Michaliszyn, Wiktoria Buchowiecka, Wiktor Lesisz, Wiktoria Łapko, Dominika Brzeska, Aleksandra Pawelczyk, Dominika Iwaszko, Kamila Owczarzak, Tomasz Rutkowski, (klasa VB - wychowawczyni p. Agata Nojek-Sokołowska); Krzemińska Patrycja, Maja Tworzyk, Marlena Krysztofiak, Wiktoria Kielar, Klaudia Łuczyniec, Małgorzata Foremniak, Kacper Stelmach (klasa VI - wychowawczyni p. Danuta Suska).

Pani dyrektor osobiście pogratulowała wszystkim sukcesów, a wyróżnionym wręczyła słodki upominek w postaci tabliczki czekolady.

Potem zostały ogłoszone wyniki konkursu literackiego pt. „Moja ulubiona książka”. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów. Listy Oliwii Durawy i Martyny Wołodkowicz zasłużyły na I miejsce, natomiast Oliwii Buchowieckiej i Krzysztofa Trzeciakiewicza na II miejsce. Trzecie miejsce przyznano Annie Telej i Jakubowi Raczyńskiemu. Komisja konkursowa postanowiła również wyróżnić wiersz autorstwa Gabrieli Jankowskiej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek, natomiast jego laureaci dodatkowo książki.

Na koniec apelu pani Beata Samiec przedstawiła rezultaty konkursu „Klasa na medal”, a pani Jolanta Borys uczniów reprezentujących szkołę w zawodach sportowych.

<galeria zdjęć>

Roksana Trzeciakiewicz

GMINA BIAŁOGARD WCIĄŻ ZADZIWIA ARCHEOLOGÓW

 

W związku ze wcześniejszymi doniesieniami o znalezisku zabytków archeologicznych na terenie Rogowa i Łęczna skontaktowałem się z profesorem archeologii Henrykiem Machajewskim, który podzielił się swoją wiedzą na ten temat. 

Fragment glinianego naczynia, przyniesiony przez Pawła Łączkowskiego z Rogowa, z wyraźnie zaznaczonym ornamentem na przemian gładzonych i chropowatych trójkątów oraz częścią ucha (w charakterystycznym, ukośnym kształcie litery X), datowany przeze mnie na podstawie opisu profesora Henryka Machajewskiego na IV w. n.e. okazał się w rzeczywistości (według najnowszych badań) zabytkiem z II w. n.e.

            Potwierdził to sam autor publikacji, profesor Henryk Machajewski, który obecnie wykłada na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Poznańskim im. Adama Mickiewicza. Zgodnie z kierunkiem jego badań, wspomniany fragment naczynia pochodzi z II wieku naszej ery, z epoki żelaza, z kultury wielbarskiej.

Kolejnym dowodem niezwykłości „naszej małej ojczyzny” jest narzędzie krzemienne z charakterystycznym, nieregularnym otworem, który najprawdopodobniej może być siekierką neolityczną z III-II tysiąclecia przed naszą erą. Przedmiot ten otrzymałem od miejscowego gospodarza, pana Władysława Bartmana, który słusznie przypuszczał, że wykopany przez niego przedmiot na polu w Łęcznie, przedstawia wartość archeologiczną. Tego samego zdania był profesor H. Machajewski.

Zgodnie z literą prawa, oba wymienione przedmioty, stanowią zabytek archeologiczny i jako takie podlegają ochronie prawa. Stąd też wynika mój obowiązek jako osoby, która weszła w ich posiadanie - powiadomienia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków o znalezisku, co też uczyniłem.

            W poniedziałek, 19 stycznia br., w Szkole Podstawowej w Rogowie spotkałem się ze starszym inspektorem ds. zabytków archeologicznych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Delegatura w Koszalinie, panią Marleną Józefowską i Kierownikiem Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie, panem Jackiem Borkowskim i jego współpracownikiem, panem Andrzejem Kasprzakiem, który specjalizuje się w badaniu kultury wielbarskiej. Dokonali oni wstępnej oceny znalezisk i potwierdzili, że wspominany fragment naczynia glinianego bezsprzecznie pochodzi z kultury wielbarskiej i wyrazili zadowolenie z tak doskonale zachowanego fragmentu archeologicznego. Uznali również, że młotek krzemienny może pochodzić z okresu neolitu, jednak jako narzędzie, nie zostało ono ukończone przez pierwotnych właścicieli. Archeolodzy obejrzeli miejsce odkrycia i oznakowali je na mapie.

 

Tomasz Bohdziewicz

W TANECZNYCH RYTMACH SOCU BACI VIRA

KARNAWAŁ 2015

 

16 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie klas I-VI oraz przedszkolaki poprzebierali się za różnorodne postacie bajkowe, filmowe i komiksowe. Nauczyciele również pomyśleli, aby się przebrać.

Odbył się konkurs na najlepszy samodzielnie przygotowany kostium. W klasach IV-VI konkurs wygrali: Marlena Krzysztofiak, Wiktoria Kielar, Klaudia Łuczyniec, Damian Skinder, Gabriela Jankowska oraz Izabela Jezierska.

Pani dyrektor pokazała nam, jak się tańczy „Belgijkę” i „Socu baci vira”. Każdy bardzo chętnie przyłączał się do wspólnej zabawy. Uczniowie świetnie się bawili.

<galeria zdjęć>

Iza Jezierska

SZKOLNE JASEŁKA

 

19 grudnia ks. Ireneusz Blank wystawił widowisko słowno-muzyczne o Bożym Narodzeniu. W klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas recytatorzy z klasy VA oraz uczniowie z Koła Muzycznego, którzy zaśpiewali przepiękne kolędy. Dzieci wcieliły się w wiele tradycyjnych postaci jasełkowych: Maryi, Józefa, Trzech Królów, pasterzy. Obecnym na uroczystości udzielił się świąteczny nastrój i chóralnie przyłączyli się do śpiewania kolęd.

Pani dyrektor i ksiądz życzyli wszystkim zgromadzonym oraz ich bliskim radosnych i spokojnych  świąt Bożego Narodzenia, a także szczęśliwego Nowego Roku.

Na zakończenie opiekunowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli nagrody laureatom konkursu na wykonanie aniołka z masy solnej.

<galeria zdjęć>

KOŁO REDAKCYJNE

BEZPIECZNIE NA DRODZE

18 grudnia uczniowie z klasy IV i VA od kierunkiem pani Elwiry Nowak przygotowali inscenizację słowno-muzyczną na temat bezpieczeństwa pieszego na drodze.

Uczniowie w barwny sposób przypomnieli wszystkim rówieśnikom, jak należy właściwe zachowywać się na drodze, będąc pieszym uczestnikiem ruchu. Zwrócili szczególną uwagę na posiadanie przez uczniów elementów odblaskowych, które umieszczone na tornistrze lub ubraniu (rękawie) zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

Wszyscy z zachwytem przyjęli pokaz mody kamizelek odblaskowych, za który modele – uczniowie naszej szkoły -  otrzymali gromkie brawa.

Na koniec występu pani Elwira nagrodziła i wyróżniła uczestników konkursu plastycznego i literackiego ”Widoczny pieszy to bezpieczny pieszy”.

KOŁO REDAKCYJNE

KONKURS NA WYKONANIE ANIOŁKA Z MASY SOLNEJ

            Samorząd Uczniowski w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia ogłosił konkurs plastyczny na wykonanie aniołka z masy solnej. Obowiązywały tylko dwie zasady. Masa solna miała być podstawowym tworzywem i prace miały być wykonane samodzielne, z niewielką pomocą rodziców w przypadku uczniów najmłodszych.

Każda praca przyciągała uwagę oglądających wystawę swoją niepowtarzalnością i oryginalnością. Wszystkie aniołki były pogodne i radosne. Występowały pojedynczo lub w parach.

            Komisja konkursowa miała trudności z wyborem prac, ponieważ poziom wykonania wszystkich aniołków był bardzo wysoki. Należy podkreślić, że najwięcej prac  wykonali uczniowie z klasy IA i IB.

I miejsce: Julia Litewka kl. Ia, Magdalena Drąg kl. Ib, Małgorzata Miszczak kl. Ia
II miejsce: Martyna Wołodkowicz kl. III, Maja Wołodkowicz kl. II
III miejsce: Bartosz Pawłowicz kl. Ib, Kornelia Piekarska kl. II

Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

KOŁO REDAKCYJNE

PIĘKNE GŁOSY SOLO I W DUECIE

        16 grudnia uczestniczyliśmy w audycji muzycznej, podczas której piękno śpiewu (bel canto) ukazane zostało w ariach, pieśniach i duetach. Była to świetna okazja do przypomnienia brzmienia głosów żeńskich, czyli sopranu i altu. Audycja przeplatana była muzycznymi wiadomościami, przekazywanymi przez prelegenta.

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

 

10.12.2014 r. odbył się Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców o Mistrzostwa Powiatu. Dziewczęta i chłopcy dzielnie walczyli w finale o pierwsze miejsce. Ostatecznie jednak zajęli II miejsce. W skład naszej drużyny dziewcząt weszli: Krzemińska Patrycja z kl. VI, Kielar Wiktoria z kl. VI, Pawelczyk Aleksandra z kl. VB. Chłopców reprezentowali: Pustuła Dominik z kl. VA, Kowalik Mikołaj z kl. VA, Kępka Krzysztof z kl. VB.   

Jolanta Borys

WASZE PRAWA – WAŻNA SPRAWA

            10 grudnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i Dzień Ochrony Praw Dziecka. Aby uczcić ten dzień w naszej szkole, 8 grudnia, dzieci z oddziału przedszkolnego cztero-, pięcio- i sześciolatków wykonały łańcuch z prawami dzieci i zawiesiły go na choince szkolnej. Uczniowie z klas I-II ułożyli wierszyki o prawach dziecka, natomiast uczniowie z klasy III ułożyli bajkę o szczęśliwych dzieciach.  Klasy IV-VI wzięły udział w debacie szkolnej pt. ,, Nasze prawa - ważna sprawa’’.

Debatę przygotowały panie M. Kopaczewska, Beata Samiec i Danuta Suska. Celem dyskusji było przypomnienie dzieciom praw i obowiązków wynikających z roli ucznia, dziecka, Polaka, człowieka, a także analiza różnych sytuacji, w których nie są przestrzegane prawa. Przedstawiono również wnioski wynikające z dyskusji nad prawami.

Zespoły klasowe w oparciu o wylosowane prawa tworzyły plakat-metaplan zawierający propozycję rozwiązania problemu według schematu, liderzy grup zaprezentowali opracowane propozycje. Wypracowane materiały zostały umieszczone na tablicach szkolnych, by przypominały o wspólnej pracy i o tym, że bardzo chętnie pamiętamy o swoich prawach, potrafimy się o nie upominać – ale trudniej jest nam szanować prawa drugiego człowieka oraz realizować swoje obowiązki.

<galeria zdjęć>

Małgorzata Kopaczewska

SPORT I ZABAWA

 

            Dnia 05.12.2014 r. odbyły się, jak co roku, gminne zawody „Sport i zabawa” w Stanominie. Reprezentacje z trzech szkół podstawowych: Rogowa, Kościernicy i Stanomina liczyły po 50 zawodników.

Nasza szkoła zajęła II miejsce, przegrywając tylko jednym punktem z reprezentacją Stanomina. Najlepiej wypadła klasa II, która zdobyła maksymalną ilość punktów w rozgrywanych konkurencjach.

            Oprócz dyplomów i pucharów, wszystkie szkoły otrzymały w prezencie piłkę do siatkówki i piłkę nożną, stoper oraz dwie paletki do tenisa stołowego z kompletem piłeczek.

Jolanta Borys

PREZENT MIKOŁAJKOWY

4 grudnia 2014 r. uczniowie klas II-VI w ramach prezentu mikołajkowego udali się do Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Celem wyjazdu był udział w przedstawieniu „Mity greckie”.

Spektakl rozpoczął się o godzinie 12.00. Uczniów powitał założyciel teatru, pan Marek Kopczyński, ubrany w tradycyjny, ludowy strój grecki. Następnie na scenie pojawili się główni bohaterowie: profesor archeologii Kleofas i jego uczeń Dydak. Przedstawili oni widzom znane postacie mitologiczne: Zeusa, Dedala, Ikara, Syzyfa, Tezeusza, a także istoty fantastyczne: Minotaura, centaura i cyklopa. Spektaklowi towarzyszyły liczne, melodyjne i wpadające w ucho piosenki oraz efekty świetlne i dźwiękowe np. odgłosy burzy, szum morza. Tłem wydarzeń były dekoracje w postaci greckiej świątyni, w której zbierał się wygłaszający komentarze chór.

W czasie całego przedstawienia publiczność reagowała bardzo żywiołowo: widzowie klaskali, śmiali się, i śpiewali w raz z aktorami piosenki. Uczniom bardzo podobał się występ: chętnie wybraliby się na kolejny spektakl w wykonaniu teatru „Marko”.

KOŁO REDAKCYJNE

DBAMY O ZWIERZĘTA

            Schronisko ANIMALS w Białogardzie po raz kolejny zostało obdarowane suchą karmą dla zwierząt, którą zebrali uczniowie naszej szkoły. Akcją dobroczynną pod hasłem „Dbamy o zwierzęta” kierowała pani Agnieszka Rojewska – Wrzeszcz.

            W ramach akcji uczniowie zebrali kilkadziesiąt kilogramów suchej karmy przeznaczonej dla czworonożnych mieszkańców schroniska. W szkole zorganizowano wystawę, na której uczniowie zaprezentowali prace plastyczne, przedstawiające ich ukochane, domowe zwierzęta. Prace potwierdziły, że prawdziwym przyjacielem człowieka jest kot i pies.

            3 grudnia uczniowie z klasy V wraz z panią Agnieszką osobiście zawieźli karmę do schroniska. Opiekunka schroniska pani Aleksandra oprowadziła uczniów po schronisku i opowiedziała o pracy ze zwierzętami i wolontariacie. Największe wrażenie wywarły na dzieciach wychudzone i zaniedbane zwierzęta, które zostały przywiezione do schroniska kilka dni temu.

            Wizyta w schronisku utwierdziła uczniów w przekonaniu, że zwierzętom należy pomagać.

Tomasz Bohdziewicz

ZABAWA ANDRZEJKOWA 2014

W piątek, 28 listopada odbyły się andrzejki, które są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Uczniowie, zgodnie z tradycją, odprawiali przeróżne wróżby andrzejkowe lub inne zabiegi magiczne, mające wywróżyć zainteresowanym przyszłość. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy traktowali wróżby niezobowiązująco i dobrze się przy tym bawili.

Wszyscy mogli również wykazać się umiejętnościami tanecznymi na szkolnym parkiecie. Dominowała muzyka dyskotekowa, szybka i rytmiczna. W trakcie zabawy uczniowie korzystali z poczęstunku zorganizowanego w poszczególnych klasach przez rodziców i wychowawców.  

KOŁO REDAKCYJNE

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 LISTOPADA TEDDY BEAR

Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.

Kto tajemnic zna tak wiele?

Mały miś.

Miś choć mały, choć nieśmiały,

wielkie serce w sobie ma.

Pocieszyciel doskonały.

Każdy misia swego ma".

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono 2002 r. w setną rocznicę powstania maskotki Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

W 1902 r. prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, podczas polowania był świadkiem postrzelenia małego niedźwiadka przez jednego z myśliwych. Prezydent ujrzawszy przerażonego, małego misia rozkazał go uwolnić. Całą historię w waszyngtońskiej gazecie w postaci rysunku umieścił świadek zdarzenia. Artykuł w gazecie przeczytał jeden z producentów zabawek, który wpadł na pomysł stworzenia maskotki pod nazwą Teddy Bear.

            Tyle z historii. Na pewno każdy z nas pamięta swojego małego, pluszowego przyjaciela z dzieciństwa. Dla każdego z nas jest on wyjątkowy i ukochany. Można go tulić do snu lub w deszczowe dni. O swoich kochanych maskotkach pamiętały także dzieci z grupy przedszkolnej, które wspólnie z wychowawcami uczcili Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie z klas I-III podczas zajęć świetlicy wykonywali portrety swoich misiów.

Tomasz Bohdziewicz

DWUDNIOWE WARSZTATY EKOLOGICZNE W LIPIU

21-22 listopada uczniowie z klas IV-VI skorzystali z zaproszenia Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Lipiu na dwudniowe warsztaty edukacyjne w ramach projektu „Rekultywacja składowisk odpadów komunalnych na terenie ZMIGDP oraz gmin sąsiednich”. Była to nagroda za wzorowe i bardzo dobre zachowanie  oraz należyte wywiązywanie się z obowiązków szkolnych.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych i tematycznych. Obserwowali pod mikroskopem życie w środowisku wodnym (kałuży). Wysłuchali wykładu na temat rozkładania się odpadów. Celem warsztatów było kształtowanie proekologicznych postaw wśród młodzieży. W ramach projektu zaplanowany był wyjazd do miejsca segregowania śmieci. Niestety z przyczyn pogodowych zajęcia zostały odwołane. W zamian organizator warsztatów zabrał uczniów na wycieczkę do „Parku owadów” w Lubnicy. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać różnorodne i gigantycznych rozmiarów makiety owadów. 

Zajęcia były bardzo ciekawe, pobudzały i rozwijały zainteresowania uczniów.

Weronika Buchowiecka

PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE

 

            Dnia 19 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt. „Patriotyczne śpiewanie”. Uczestnicy Koła Muzycznego pod kierunkiem pani dyrektor opracowali scenariusz lekcji patriotycznej, na którą zaprosili wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi.

            Obecni byli pod wrażeniem scenografii w barwach narodowych, której nastrój patriotyczny podkreślały brzozowe krzyże poległych żołnierzy oraz blask świec. W repertuarze pieśni znalazły się: „W listopadzie”, „Szara piechota”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Biały krzyż”, „Róże”. Nie zabrakło „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty”, przy dźwiękach których wszyscy oddali cześć sztandarowi szkolnemu. Dla ułatwienia śpiewania, słowa były wyświetlane na ekranie.

            Nauczyciel historii wygłosił gorące podziękowania pod adresem organizatorów uroczystości i podkreślił, że była to przepiękna lekcja patriotyzmu.

Koło Redakcyjne

MISTRZOSTWA POWIATU W MINIPIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

 

18 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Minipiłce Ręcznej Dziewcząt w hali sportowej  Szkoly Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białogardzie.

  Nasze dziewczęta zajęły III miejsce, przegrywając z reprezentacją SP nr 5 (II - miejsce) i SP nr 3 (I miejsce).

Naszą szkołę reprezentowały: Krzemińska Patrycja (kpt. drużyny), Tworzyk Maja, Buchowiecka Weronika, Didycz Amelia, Michaliszyn Anna, Jezierska Izabela, Michaliszyn Aleksandra, Owczarzak Kamila, Iwaszko Dominika (bramkarz),  Pawelczyk Aleksandra (bramkarz), Łapko Wiktoria,  Krzemińska Julia.

Należy podkreślić, że przeważająca część naszej drużyny to uczniowie z klasy V. Miejmy nadzieję, że w następnym roku uplasujemy się na wyższym miejscu.

Jolanta Borys

WARSZTATY Z PRACOWNIKAMI PORADNI

PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W BIAŁOGARDZIE

 

          5 listopada uczniowie klasy szóstej i piątej wzięli udział na terenie naszej szkoły w 3-godzinnych zajęciach warsztatowych na temat: „Jak radzić sobie z własną złością” (kl. V) i  „Samookaleczenia – moda czy coś więcej?” (kl. VI), prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie.

          Uczniowie w ramach warsztatów, pracując w grupach mogli lepiej się poznać i zrozumieć własne emocje. Uczyli się poszanowania czyichś poglądów, upodobań. Tworzyli między innymi listę 10 pomysłów na to, jak rozładować stres. Uczniowie z klasy VI odpowiadali również na pytania, kto i w jaki sposób może pomóc osobie, która się okalecza oraz czego ona potrzebuje, by móc z tym skończyć.

            Warsztaty były dobrą okazją do nawiązania lepszych relacji między uczniami oraz pomiędzy uczniami i wychowawcą.

 

Tomasz Bohdziewicz

ŚLUBOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS I

 

            5 listopada w ramach obchodów Dnia Bajek uczniowie klasy IA i IB przystąpili do uroczystego ślubowania na czytelnika.  Aktyw biblioteczny pod kierunkiem bibliotekarzy przygotował krótki występ artystyczny promujący czytelnictwo w naszej szkole.

            Dwoje uczniów z każdej klasy wraz z wychowawcami musiało sprostać bajkowemu zadaniu i oddzielić garść grochu od fasoli. Rywalizacja była zawzięta. Drużyny wykonały zadanie w jednakowym czasie i ogłoszono remis. W między czasie dziewczynki z aktywu bibliotecznego zadawały pozostałym uczniom zagadki, nawiązujące do postaci i wydarzeń z bajek. Po wykazaniu się znajomością bajek dzieci przystąpiły do uroczystego ślubowania i złożyły przysięgę Książce. Obiecały wypełniać należycie obowiązki czytelnika i dbać o książki.

            Na zakończenie spotkania pani dyrektor wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy.

Tomasz Bohdziewicz

ŚWIATOWY DZIEŃ SPÓDNICY

         

          Dnia 30 października w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Spódnicy. Moda na uczczenie tej części damskiej garderoby przywędrowała do nas zza oceanu, ale nikt nie pamięta już, kto był jej pomysłodawcą. Spódnica jest wierzchnią częścią garderoby od pasa w dół. W kulturze europejskiej stanowiła najczęściej garderobę damską i dziewczęcą.

          Spódnica może się poszczycić bogatą historią, sięgającą czasów starożytnych. Służyła zarówno kobietom i mężczyznom. Była wykonywana głównie z trzciny lub ze słomy. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków. Na przykład średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60.  przyniosła ze sobą miniówki.

W tym dniu spodnie ustąpiły miejsca bardziej kobiecej części garderoby. Były więc spódnice kwieciste, spódnice falbaniaste, w kropki, w kratkę oraz obowiązkowo spódniczki mini. Szkoda tylko, że nie wszystkie dziewczyny zechciały uczcić ten dzień w spódnicy.

KOŁO REDAKCYJNE

SZKOLNY TYDZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

 

            W poniedziałek 27 października w naszej szkole rozpoczął się „Szkolny Tydzień Walki z Otyłością”. Na każdej 15-minutowej przerwie uczniowie zbierali się na holu i pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego ćwiczyli aerobik. Dodatkowo każda klasa przygotowywała plakaty na temat zdrowego stylu życia, a także sałatkę z owoców i warzyw, którą częstowano uczniów i nauczycieli. Każdy chętny uczeń mógł sam poprowadzić ćwiczenia, jak podczas rozgrzewki na zajęciach w-f-u. We wtorek uczniowie rywalizowali, kto więcej zrobi przysiadów, a w środę pompek. Odważni  sportowcy nagradzani byli oklaskami.

            Podsumowaniem „Szkolnego Tygodnia Walki z Otyłością” było spotkanie  3 listopada z przedstawicielem Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Białogardzie. Prelekcja na temat zdrowego odżywiania odbyła się  na głównym holu szkolnym z klasami I-VI. Pracownik Sanepidu wyjaśniał, jak się zdrowo odżywiać i zachęcał do aktywnego trybu życia. Pani pokazywała i objaśniła nam piramidę żywieniową. Udowadniała, jak niezdrowe jest „jedzenie śmieciowe” pełne fast foodów. Zwróciła uwagę, by zawsze kupować świeże produkty, znanego pochodzenia.  Porównywała ile kalorii ma dany obiad i jedzenie typu fast food. Różnica była porażająca. Hamburger z colą i frytkami zawierał 1650 kalorii, natomiast jeden domowy posiłek (ziemniaki, surówka, kotlet mięsny) tylko 750 kalorii.

            Pani przekonała nas, że warto zdrowo się odżywiać i uprawiać sport.

Natalka Banasik kl. VA

„OD ZIARNA DO CHLEBA”

 

                Dnia 24 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnej społeczności pod hasłem „Od ziarna do chleba”.  

W tym dniu zawitali do nas specjalni goście, którzy prezentowali uczniom proces powstawania chleba. Jeden z nich, w formie wykładu, opowiadał o ciężkiej pracy rolnika, bez której nie powstałby chleb. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w tym czasie przygotowywały masę chlebową, którą później upiekły. Następnie każdy mógł spróbować wypieku domowej roboty.

                Dzięki tego typu zajęciom, dowiedzieliśmy się, jak powstaje chleb.

Izabela Jezierska kl. VA

LEKCJA ONLINE PIERWSZY RAZ W ROGOWIE

 

            23 października 2014 r. uczniowie z klas III-VI mieli okazję po raz pierwszy w naszej szkole uczestniczyć w lekcji na żywo na temat historii i kultury Żydów polskich.  Patronat nad lekcją „OPOWIEŚĆ O ŻYDACH POLSKICH – POLIN” objęło Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. 

            Uczniowie zebrali się na holu głównym, skąd połączono się ze studiem telewizyjnym w muzeum. Program poprowadzili dwaj bracia, uczniowie warszawskiego gimnazjum. Razem z pracownikami muzeum i zaproszonymi gośćmi opowiedzieli legendę o przybyciu Żydów do Polski, podali podstawowe fakty na temat początków narodu żydowskiego i jego dziejów do momentu osiedlenia się ich w Polsce. Przybliżyli uczniom żydowskie święta – szabat, Chanuce, purim, jomkippur.

             Uczniowie z zaciekawieniem oglądali lekcję i komentowali to, czego się dowiedzieli - dzięki transmisji z muzeum - na temat polskich Żydów.

Roksana Trzeciakiewicz

POSZUKIWACZE INFORMACJI

Uczniowie klas piątych na przełomie września i października brali udział w cyklu zajęć języka polskiego poświęconym roli różnych źródeł w zdobywaniu informacji. Uczyli się między innymi korzystania ze słowników i encyklopedii. Mieli również możliwość rozwiązania krzyżówki poszukiwacza informacji, która zawisła na tablicy przed salą polonistyczną. W zabawie mogli wziąć także udział czwarto- i szóstoklasiści.

Najchętniej do zadania przystąpiła grupa uczniów klasy VA – Natalia Banasik, Damian Skinder, Weronika Buchowiecka, Roksana Trzeciakiewicz, Izabela Jezierska, Milena Telej, Sebastian Hamulak i Amelia Didycz. Z klasy VB  hasła do krzyżówki wpisały: Kamila Owczarzak, Dominika Brzeska i Wiktoria Łapko. Poszukiwacze informacji za podanie prawidłowych odpowiedzi, a tym samym poprawne rozwiązanie krzyżówki, zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

Dziękuję za udział w zabawie!

Danuta Suska

 ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

 

        Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest corocznie 15 października. Święto to zostało ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Celem obchodów jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Rokrocznie 3,5 miliona dzieci do piątego roku życia umiera z powodu powikłań wynikających z niemycia rąk.

        Uczniowie z naszej szkoły wspólnie z wychowawcami brali udział w pogadankach tematycznych poświęconych akcji edukacyjnej, zachęcającej wszystkich uczniów do regularnego mycia rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami zwanymi ogólnie jako „choroby brudnych rąk”, np.: salmonellą, rotawirusami, glistą ludzką. Objawiają się one biegunkami, wymiotami, bólami brzucha. Dzieci miedzy innymi wykonywały plakaty zachęcające do regularnego dbania o higienę osobistą.

          Uczniowie ponownie przypominali sobie zasady mycia rąk, które od dawna wiszą nad umywalkami w toaletach szkolnych i z większą starannością niż zwykle myli w toalecie ręce.

Tomasz Bohdziewicz

OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY -  JANA BRZECHWY

 

            Tradycyjnie 14 października obchody Dnia Komisji  Edukacji Narodowej połączone są z obchodami Święta Patrona Szkoły - Jana Brzechwy. 

            Krótki quiz na temat życia i twórczości Jana Wiktora Lesmana (prawdziwe nazwisko poety) przygotowała pani Beata Samiec. Uczniowie bezbłędnie odpowiadali na zadawane pytania. Każda klasa przygotowała również scenkę do wybranego wiersza  Jana Brzechwy. Wspaniale zaprezentowały się oddziały przedszkolne oraz klasy I-III, które urozmaiciły występ przepięknymi przebraniami tematycznie dobranymi do utworów. Swoim występem zachwycili także uczniowie z Koła Języka Angielskiego, którzy po angielsku przedstawili utwór Juliana Tuwima „Okulary”.

            Po występach wszystkie klasy udały się na boisko przy lesie, gdzie odbyło się integracyjne pieczenie kiełbasek.  Ognisko przygotował sołtys wsi Rogowo, pan Daniel Hamulak. Uczniowie, wspólnie z nauczycielami rozegrali szereg zawodów sportowych, jak również korzystając z jesiennej aury, zbierali grzyby. Wszyscy  uznali ten dzień za udany.

Koło Redakcyjne

<galeria zdjęć>

W PODZIĘCE NASZYM NAUCZYCIELOM

 

            Dnia 14 października uczestnicy Koła Teatralnego pod kierunkiem pani Eweliny Wachowskiej wspólnie z uczniami z Koła Muzycznego pod kierunkiem pani dyrektor Elżbiety Trzcińskiej wystąpili  z krótkim przedstawieniem adresowanym do naszych nauczycieli i pracowników szkoły.         

            Tego dnia obchodzony był w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystym nastroju uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Wszyscy obecni mogli również przeczytać przygotowane przez uczniów informacje o samych nauczycielach, które przyozdobione były  portretami pedagogów wykonanymi przez dzieci.

            Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Izabela Jezierska, w imieniu wszystkich uczniów, złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Nauczyciela. Do życzeń dołączyli się rodzice, którzy przekazali  na ręce pani dyrektor słodki upominek.

            Pani dyrektor przekazała także życzenia od Wójta i Radnych Gminy Białogard. Życzyła wszystkim owocnej i bezpiecznej pracy w roku szkolnym 2014/2015.

 

Weronika Buchowiecka

Izabela Jezierska

ŚLUBOWANIE KLAS I

 

            14 października uczniowie klas pierwszych (IA- wychowawczyni pani Bogusława Mucha, IB – wychowawczyni pani Edyta Klewin) złożyli uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów w obecności rodziców, uczniów i nauczycieli.

            Uroczystość ślubowania poprzedzona była występem artystycznym przygotowanym przez bohaterów dnia.  W bajkowej scenerii odbyły się zmagania wróżek o pierwszoklasistów.

            W trakcie ślubowania uczniowie zobowiązali się: do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku do nauczycieli i miłości do ojczyzny. Był to jeden z najważniejszych dni w ich życiu jako uczniów naszej szkoły. Pani dyrektor kolejno pasowała wielkim ołówkiem każde z dzieci, a wychowawcy wręczali im pamiątkowe dyplomy.  Następnie przedstawiciele  klasy szóstej, Maja Tworzyk i Klaudia Łuczyniec, w imieniu klas starszych wręczyli pierwszoklasistom drobne paczuszki z przygotowanymi upominkami: gumką, notesem i ołówkiem.

            Po uroczystości ślubowania uczniowie  klasy IA i IB wraz z rodzicami udali się do sali gimnastycznej na wcześniej przygotowane przyjęcie.

Maja Tworzyk

<galeria zdjęć>

SZKOLNE ELIMINACJE KONKURSU MATEMATYCZNEGO

 

10 października 2014 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu matematycznego, którego organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Do konkursu zgłosiło się jedenaścioro uczniów z klas III-VI , ale udział w nim wzięło dziesięcioro. W trakcie konkursu uczniowie mieli do rozwiązania 19 zadań zamkniętych, za które mogli zdobyć maksymalnie 19 punktów. Najwyższe wyniki uzyskali Szymon Kijko z klasy IV, Wiktoria Buchowiecka z klasy VB, Izabela Jezierska z klasy VA.

W. Buchowiecka i I. Jezierska reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach rejonowych, które odbyły się 14 listopada br. w Gimnazjum nr 1 w Białogardzie. Szymon Kijko z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w tych eliminacjach.

Grażyna Wołkowska

„PRZYJACIELE GRYFUSIA"

 

                Komenda Powiatowa Policji w Białogardzie realizuje w szkołach podstawowych zachodniopomorski program edukacyjny „Przyjaciel Gryfusia”.  W związku z tym 7 października odwiedził uczniów  z klasy IA i IB  policjant Jacek Chodań, który przybliżył uczniom zasady bezpiecznego  poruszania się po drodze. Uczniowie otrzymali darmowy „Elementarz zasad bezpieczeństwa” , który zawiera wiele cennych wskazówek na temat bezpieczeństwa, zarówno w domu, jak i na placu zabaw oraz na drodze. Dzieci pod czujnym okiem policjanta rozwiązywały rebusy, krzyżówki i zagadki. Mieli okazję dobrze się bawić i przyswoić sobie właściwe zasady zachowania. Uczniowie otrzymali również gadżety odblaskowe, zwiększające ich bezpieczeństwo na drodze.

Tomasz Bohdziewicz

KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

9 października w naszej szkole odbyły się eliminacje do Konkursu Języka Polskiego. W konkursie wzięło udział dwanaścioro uczniów z klas IV-VI. Uczestnicy rozwiązywali test złożony z 20 zadań, za które można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Zadania sprawdzały wiedzę na temat m.in. budowy wiersza, środków poetyckich, rodzajów wypowiedzeń, części mowy i części zdania. Uczniowie musieli również wykazać się znajomości reguł ortografii i interpunkcji.

Z testem najlepiej poradziły sobie 3 uczennice: Natalia Banasik z klasy V a, Aleksandra Michaliszyn z klasy V b oraz Klaudia Łuczyniec z klasy VI. Dziewczęta reprezentowały naszą szkołę na eliminacjach rejonowych, które odbyły się 13 listopada w Gimnazjum nr 1 w Białogardzie.

Ewelina Wachowska

„PAN I PANI BULWA W ROGOWIE”- KONKURS

 

                Wrzesień to miesiąc wykopków. W związku z tym Samorząd Uczniowski w drugim tygodniu miesiąca zainicjował zbieranie ziemniaków na wesoło. Bulwy potrzebne były do wykonania prac konkursowych pt. „Najzabawniejszy Pan/Pani  Bulwa”. Zadanie konkursowe polegało na wybraniu najokazalszego, o ciekawym kształcie  ziemniaka i przeistoczenie  go, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych materiałów, w Pana/Panią Bulwę. Uczniowie na wykonanie prac konkursowych mieli czas do końca września.

            Wiele dzieci zainspirowało się postacią z kreskówki „Toy Story”. Jednak znalazły się również bulwy wykonane z pomysłem, z zastosowaniem najprzeróżniejszych materiałów i dodatków, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Każda praca przyciągała uwagę oglądających wystawę swoją niepowtarzalnością i oryginalnością. Pojawiały się w postaci jednej lub kilku bulw, a nawet całych rodzin, motywy hawajskie, balowe, komiksowe, filmowe. Uczestnicy konkursu wykonali bulwy w scenerii jesiennej, z wykorzystaniem darów jesieni: żołędzi, kasztanów, liści. Niektóre wyglądały jak lalki przyozdobione plastikową biżuterią i ubrane w suknie, uszyte własnoręcznie przez dzieci. Na głowach wykonane miały fryzury, jakby wyszły prosto z salonu fryzjerskiego.

            Łącznie do konkursu zgłoszono 47 prac. Komisja konkursowa była mile zaskoczona ilością i jakością wykonanych bulw ziemniaczanych. Trudno było jednogłośnie rozstrzygnąć o przyznaniu trzech pierwszych miejsc. Każdy miał swojego faworyta. Wzięto również pod uwagę wykorzystanie przez uczniów elementu naturalnego kształtu Pana/Pani Bulwy. Dlatego dodatkowo przyznano nagrodę publiczności.  Uczniowie sami musieli zdecydować, która według nich jest najpopularniejszą bulwą w szkole. Po publicznej prezentacji prac, każdy uczeń otrzymał kartę do głosowania, na której wpisał nazwisko wykonawcy swojego faworyta.

            Ostatecznie I miejsce zajęła Małgorzata Miszczak z kl. IA. Równorzędne drugie miejsce otrzymali: Damian Skinder z kl. VA  i Magdalena Drąg z klasy IB, zaś trzecie miejsce zajęła Wiktoria Rosół z klasy II. Uczniowie przyznali nagrodę publiczności Dominice Iwaszko z klasy VB za wykonanie bulwy Batmana. Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz filmy DVD z bajką „Toy Story”. Pozostali słodkie upominki.

Tomasz Bohdziewicz

Roksana Trzeciakiewicz

 

 

TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ - AUDYCJA UMUZYKALNIAJĄCA

            W czwartek 25 września 2014 r. rozpoczął się w szkole cykl audycji umuzykalniających prowadzony pod patronatem Filharmonii Koszalińskiej. Pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem „Tradycja i współczesność”. W koncercie udział wzięli: wokalistka pani Małgorzata Orłowska, multiinstrumentalista pan Artur Orłowski i pianista pan Wojciech Szymczewski. Muzycy zagrali dawne utwory wielkich kompozytorów w ich pierwotnym brzmieniu oraz ich współczesne aranżacje na różne instrumenty, grane dzisiaj przez znane zespoły jazzowe i rozrywkowe. Ukazali w ten sposób, jak cienka jest granica między różnymi rodzajami muzyki. W tematykę koncertu wprowadzał pan Andrzej Zborowski.

SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI

             Koło SKO działa przy naszej szkole już trzeci rok. Opiekunami koła SKO w roku szkolnym 2014/2015 są: pani Bogusława Mucha (klasy I-III) i pani Grażyna Wołkowska. Szkolna Kasa Oszczędności liczy 22 uczniów dla których Bank PKO BP w Białogardzie przygotował paczkę powitalną z różnymi gadżetami, przydającymi się uczniom w pracy szkolnej. Członkiem szkolnego koła SKO może zostać każdy uczeń, którego rodzice wyrażą zgodę i wypełnią formularz zgłoszeniowy. Uczniowie mogą dokonywać wpłat u opiekunów lub bezpośrednio w oddziale banku.

            Tych, którzy nie mają jeszcze konta w SKO serdecznie zapraszam i zachęcam do zostania członkiem Szkolnego Koła SKO.

Izabela Jezierska

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2014/2015

                W poniedziałek 15 września 2014 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Warunkiem zgłoszenia swojej kandydatury było przygotowanie plakatu wyborczego, promującego samego siebie i swój program wyborczy. W szkolnych wyborach samorządowych mógł wystartować każdy chętny uczeń z klas II-VI.   Swoje kandydatury zgłosili: Brzeska Dominika z klasy VB, Jezierska Izabela z klasy VA, Jakub Raczyński z klasy III, Milena Telej z klasy VA.

                Uczniowie zaprezentowali swój program wyborczy podczas apelu. Dominika złożyła obietnicę wyborczą, że zorganizuje więcej wycieczek i imprez szkolnych w plenerze. Iza zachęcała uczniów, aby oddali na nią swój głos wyborczy, obiecując szereg konkursów i zabaw, mających na celu zdobywanie wiedzy w bardzo ciekawy i aktywny sposób.  Zaproponowała wprowadzić dni tematyczne np. Dzień szalonych fryzur.  Milena podkreśliła, że będzie wzorem dla innych. Nie składała obietnic bez pokrycia, lecz zaoferowała swój czas na pomoc uczniom w każdej sytuacji. Jakub wystartował z programem pod hasłem „Głos na mnie, to głos na szczęśliwe dni w szkole”. Obiecał rozwijać zainteresowania i talenty uczniów oraz zdobywanie wiedzy na wesoło „Świat wiedzy na wesoło ze mną”.

                Po prezentacji uczniowie wraz z wychowawcami w klasach głosowali na swoich kandydatów. Po przeliczeniu głosów komisja wyborcza podała oficjalne wyniki. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Iza Jezierska, na którą głosowało 34% wyborców, wiceprzewodniczącą została Dominika Brzeska, która zebrała 28% głosów. Trzecie miejsce zajęła Milena Telej z 23 % głosów. Na Kubę Raczyńskiego głosowało 8% wyborców. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała pani Beata Samiec, którą wspierał pan Tomasz Bohdziewicz.

   

KOŁO REDAKCYJNE

WYPOSAŻENIE ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

 

Od nowego roku szkolnego, oddziały przedszkolne, zorganizowane w naszej szkole zostały doposażone w ramach dofinansowania Unii Europejskiej.

  Zakupiono: meble, wyposażenie wypoczynkowe (leżaki, materace, poduchy sensoryczne), wyposażenie zapewniające bezpieczne warunki opieki, jak również bardzo dużą ilość tzw. kącików tematycznych, zabawek, pomocy dydaktycznych i artykułów plastycznych. Największe zainteresowanie dzieci wzbudził sprzęt ITC. Sale przedszkolne wzbogaciły się bowiem o: laptopy, kolorowe drukarki, projektory multimedialne, telewizory, odtwarzacze DVD, radia z odtwarzaczami, tablice interaktywne wraz z oprogramowaniem.

    W ramach otrzymanych środków finansowych możliwe było również wyremontowanie i dostosowanie do potrzeb dzieci przedszkolnych szatni i łazienki.

   Dzięki zakupowi dużej ilości zabawek, kącików tematycznych, można było urządzić dodatkowe miejsce zabaw dla dzieci na korytarzu szkolnym.

W wolnym czasie uczniowie kl. I- III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych korzystają z dodatkowego miejsca do zabawy.

 

<galeria zdjęć>

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW

 

                Nauczyciele  Szkoły Podstawowej w Rogowie w trosce o bezpieczeństwo uczniów po raz kolejny ukończyli kurs medyczny „Pierwsza pomoc” realizowany według wytycznych European Resuscitation Council 2010 r. w dniu 25 sierpnia 2014 r. przez specjalistę ratownictwa medycznego pana Jarosława Kalenika.  Ramowy program kursu podzielony był na część teoretyczną (4 godziny) i część praktyczną (4 godziny).

                W części teoretycznej nauczyciele utrwalali podstawowe pojęcia z zakresu pierwszej pomocy i określali rolę ogniw „łańcucha ratunkowego” (przeżycia). Omawiali wybrane stany zagrożenia życia, które mogą wystąpić w środowisku szkolnym np.: zadławienie, wstrząs, atak padaczki, cukrzyca, atak astmy oskrzelowej, zawał mięśnia sercowego, udar, oparzenie i odmrożenie, urazy kostne i stawowe.

                W części praktycznej oceniali stan poszkodowanego: stan przytomności, kontrola oddechu, krążenia (tętna), wystąpienia dużego krwotoku. Wykonywali czynności ratownicze w przypadku braku przytomności, oddechu. Demonstrowali sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz zakładali opatrunki na rany ciała. Zajęcia praktyczne odbywały się z udziałem wybranego spośród kursantów pozoranta, który symulował omdlenie, utratę przytomności, krwawienie i krwotok zewnętrzny. Nauczyciele sprawdzali nabyte umiejętności na fantomie do PPŻ (Podstawowe Podtrzymywanie Życia), pamiętając o specyfice wykonywanych czynności u osób dorosłych i u dzieci. O poprawności wykonywanych czynności informował kursantów komputer podłączony do fantomu.

Dominującą metodą prowadzonych zajęć były ćwiczenia praktyczne. Nauczyciele, mając na uwadze dobro ucznia i wskazania etyczno–moralne, w myśl zasady „Człowiek –człowiekowi – człowiekiem” oraz prawnego obowiązku z zaangażowaniem uczestniczyli w kursie medycznym.

  

Tomasz Bohdziewicz

UROCZYSTY POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO W ROGOWIE

         1 września, w poniedziałek, odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015. Po raz pierwszy przywitaliśmy w murach naszej szkoły najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego w wieku 4 i 5 lat.

         W pierwszej części apelu odśpiewaliśmy hymn narodowy i minutą ciszy uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.

Następnie pani dyrektor, Elżbieta Trzcińska, powitała uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości: Wójta Gminy Białogard, pana Macieja Niechciała i Inspektor do Spraw Oświaty, panią Joannę Czupretę. Przedstawiła również nowych nauczycieli - ks. Ireneusza Blanka i panią Edytę Klewin.

Wójt Gminy Białogard wraz z panią dyrektor życzyli wszystkim uczniom

i nauczycielom bezpiecznego i owocnego roku szkolnego.

         Po zakończeniu apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.

Koło redakcyjne