ŻYCZENIA WAKACYJNE

Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom, Pracownikom szkoły, Przyjaciołom życzę wakacyjnych radości: słońca, bezpiecznych przygód, udanego wypoczynku, samych słonecznych dni i dużo zabawy.

Dziękuję za wspólnie spędzony rok szkolny i do zobaczenia we wrześniu.

Z uśmiechem i sympatią

Elżbieta Trzcińska, dyrektor szkoły

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

23 czerwca 2017 r. o godzinie 9.00 rozpoczęła się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego, w której udział wzięli: Sekretarz Gminy Białogard Pani Alicja Kubiś, zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Pani Aneta Drąg, Nauczyciele, Rodzice, Pracownicy Administracji i Obsługi, Uczniowie.

W pierwszej części Sekretarz Gminy Białogard Pani Alicja Kubiś wraz z Dyrektorem Szkoły i Wychowawcami klas, wręczyły uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu nagrody książkowe, ufundowane przez Urząd Gminy. Nie zabrakło również podziękowań i gratulacji uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w sporcie i konkursach przedmiotowych .

W drugiej części pożegnaliśmy Pana Henryka Dzidę, nauczyciela wychowania fizycznego oraz Panią Jadwigę Gajos i Annę Kościowską, pracowników obsługi.

Cała uroczystość obfitowała w występy uczniów klasy IIIa i b, którzy pięknie wykonali krakowiaka oraz uczestników koła muzycznego.

Wielkim aplauzem zakończył się występ wokalny nauczycieli, którzy zaśpiewali piosenkę do znanej melodii biesiadnej i tekstu ułożonego przez pracowników obsługi. Piosenka dedykowana było odchodzącym na emeryturę pracownikom obsługi.

Po uroczystości, uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami spotkali się w klasach aby odebrać świadectwa, przyjąć wakacyjne życzenia, przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa.

Elżbieta Trzcińska - dyrektor szkoły

WARZYWNY SPORT

 

W czerwcu nasza uczennica kl. VI Dagmara Gronowska wzięła udział w konkursie plastycznym pt. „Świat oczami młodych”. Celem konkursu było stworzenie projektu znaczka pocztowego, które przedstawił szeroko rozumiane hasło przewodnie „Czas na zdrowie”. Znaczki, oprócz wartości praktycznej oraz kolekcjonerskiej, mają stanowić element prozdrowotnej edukacji, wpisujący się w misję Fundacji BOŚ i Poczty Polskiej. Trzy najlepsze projekty zostaną wydane w formie znaczków pocztowych przez Pocztę Polską.

Pracę można zobaczyć i zagłosować do 14 lipca na stronie http://www.oczamimlodych.pl/projekty tytuł pracy: „Warzywny sport” Nick: SP w Rogowie. Prosimy o głosy.

Dziękujemy!!!

Agata Nojek-Sokołowska

KONKURS ORTOGRAFICZNO - INTERPUNKCYJNY

 

13 czerwca odbył się szkolny konkurs „Mistrz Ortografii i Interpunkcji”, w którym wzięło udział siedmioro uczniów z klas V-VI. Uczestnicy zmagań mieli za zadanie zapisać dyktowany przez nauczyciela tekst pełen trudności ortograficznych oraz uzupełnić go znakami interpunkcyjnymi. Nikomu nie udało się uniknąć błędów. Aby wyłonić zwycięzcę, konieczna okazała się dogrywka. Ostatecznie I miejsce w konkursie i tytuł szkolnego „Mistrza Ortografii i Interpunkcji” zdobyła uczennica klasy szóstej, Sylwia Stasiorek. Drugie miejsce zajął Jakub Raczyński z klasy piątej, a trzecie – Wanesa Kemprowska z klasy szóstej. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwyciężczyni także nagrodę książkową.

Organizator konkursu – Ewelina Wachowska

WYCIECZKA DO WIOSKI HOBBITÓW

Dnia 16 czerwca uczniowie klasy II, III a i III b wraz z opiekunami udali się do Sierakowa Sławieńskiego na wycieczkę krajoznawczą połączoną z udziałem w grze terenowej.

Na początku fantastycznej przygody z bohaterami powieści Tolkiena zostaliśmy przywitani przez mieszkańca Wioski Hobbitów - Gandalfa Szarego, który zapoznał nas z zasadami gry terenowej i wręczył mapę Hobbitonu. Następnie wyruszyliśmy na wyprawę, posługując się mapą i otrzymanymi wskazówkami. Wędrując przez las, napotykaliśmy dobre postacie , ale też i stwory, rozwiązywaliśmy zagadki oraz wykonywaliśmy zlecone zadania. Na koniec wyprawy dotarliśmy do starej kuźni, gdzie należało zniszczyć pierścień. Poznaliśmy przy tym pracę kowala i obejrzeliśmy pokaz kucia nowego pierścienia. Po powrocie zjedliśmy ciepły posiłek, zakupiliśmy liczne pamiątki, a potem wzięliśmy udział w zabawach sprawnościowych.

W drodze powrotnej zgodnie stwierdziliśmy, że wycieczka była bardzo udana i zapamiętamy ją na długo.

<galeria zdjęć>

Bogusława Mucha

OBRAZKI Z SIENKIEWICZA”

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rogowie przystąpiła w ubiegłym roku do konkursu pod tytułem „Obrazki z Sienkiewicza”, ogłoszonego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci oraz Senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu, w związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Henryka Sienkiewicza wśród dzieci i młodzieży, a dzięki temu pogłębienie świadomości narodowej i dumy z polskości, wzbogaconych o wartości uniwersalne obecne w twórczości pisarza.

W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas IV-VI, którzy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną, literacką lub filmową, inspirowaną twórczością patrona roku 2016.

Osiem osób przygotowało prace plastyczne, będące ilustracjami do utworów Sienkiewicza: „W pustyni i w puszczy”, „Latarnik”, „Krzyżacy”. Uczniowie plastycznych inspiracji szukali w bibliotece szkolnej, gdzie pod okiem bibliotekarki i nauczyciela języka polskiego, Danuty Suskiej, zapoznawali się z różnymi wydaniami tekstów Sienkiewicza, czytali ich fragmenty, oglądali ilustracje do dzieł.

Dwoje uczniów z klasy piątej wykonało prace filmowe. Oba filmy nagrała i zmontowała nauczycielka języka polskiego, Ewelina Wachowska. Inscenizację „Bajki” przygotowała Oliwia Durawa. Jakub Raczyński pod kierunkiem nauczyciela historii i społeczeństwa, Tomasza Bohdziewicza, napisał scenariusz i zaprezentował wybrane sceny z powieści „W pustyni i w puszczy”. Za pomoc w realizacji filmu podziękowania należą się również rodzicom uczniów: pani Elżbiecie Telej i pani Annie Raczyńskiej, które pomogły w przygotowaniu scenografii. Natomiast uczennice klasy piątej, Oliwia Durawa i Anna Telej, zgodziły się wystąpić w projekcie.

Konkurs „Obrazki z Sienkiewicza” składał się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Etap okręgowy został rozstrzygnięty w biurze senator RP, pani Grażyny Anny Sztark. Wyróżniono etiudę filmową autorstwa Jakuba Raczyńskiego. Chłopiec został zaproszony na finał konkursu, który odbył się w Warszawie, w Sali Kolumnowej Sejmu, 21 listopada 2016 r.

Pozostałych uczniów biorących udział w konkursie nagrodzono pamiątkowymi dyplomami podczas uroczystego apelu, na którym gościliśmy Senator RP, panią Grażynę Annę Sztark oraz Wójta Gminy Białogard, pana Jacka Smolińskiego.

Prace plastyczne uczniów zostały wyeksponowane w Urzędzie Gminy Białogard.

<galeria zdjęć>

Danuta Suska

XII POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU

8 czerwca 2017 r. w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie odbył się XII Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu, zorganizowany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białogardzie.

Uczestnikami Festiwalu byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz dzieci przedszkolne.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V: Oliwia Buchowiecka, Julia Brzeska, Magdalena Ochenkowska oraz Jakub Raczyński.

Zespół wokalny wywalczył II miejsce piosenką pt:” Stop nałogom! Opamiętaj się!” do słów nauczyciela muzyki oraz melodii zespołu ABBA.

Serdecznie gratuluję Uczniom bardzo starannego wykonania utworu, godnego reprezentowania naszej szkoły. Dziękuje również Rodzicom obecnym na konkursie, za trzymanie za nas kciuków .

Elżbieta Trzcińska, nauczyciel muzyki


 

BRAWO JULKA !

Na szczególne wyróżnienie i podziw zasługują osiągnięcia sportowe w bieżącym roku szkolnym Julii Krzemińskiej uczennicy klasy szóstej. Po zwycięstwach i zdobyciu złotych medali w Powiatowym Finale „Czwartków LA” w skoku w dal i biegu na 60 m będzie reprezentowała powiat białogardzki i Szkołę Podstawową w Rogowie w Ogólnopolskim Finale „Czwartków LA” w Łodzi w dniach 16 - 18 czerwca 2017 r. Należy nadmienić, że wynik jaki osiągnęła Julia w skoku w dal jest piątym rezultatem w Polsce w bieżącej edycji

„Czwartków LA” – to odległość 4,97 m. Tym samym w tegorocznym konkursie na najlepszego „Ucznia – Sportowca” Szkoły Podstawowej w Rogowie w kategorii dziewcząt zwyciężyła bezkonkurencyjna Julia Krzemińska, a w kategorii chłopców Jan Łoś uczeń klasy piątej. Trzymamy kciuki i życzymy udanego startu w finale w Łodzi.

Henryk Dzida

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

 

Na lekcjach przyrody uczniowie klas IV - VI zostali zapoznani z tematyką szkodliwości palenia papierosów. Mogli obejrzeć prezentacje multimedialne oraz fragmentów filmów profilaktycznych. Wszystkie klasy wykonały plakaty z okazji Światowego Dnia bez Papierosów, które można obejrzeć na korytarzu szkolnym.

Agata Nojek - Sokołowska

BIEGI PRZEŁAJOWE

 

Dnia 2 czerwca 2017r. w Klępinie odbyły się Mistrzostwa Powiatu LZS w Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w następujących kategoriach: klasy III-IV i klasy V-VI.

Duży sukces odnieśli uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie, którzy w klasyfikacji zespołowej zajęli drugie miejsce. Na sukces ten miały duży wpływ pojedyncze zwycięstwa naszych uczniów, a oto one:

I miejsce – Dawid Sawosz kl. VI

II miejsce – Katarzyna Stolarczyk kl. III b

III miejsce – Kacper Dziubek kl. IV

III miejsce – Oliwia Kielar kl. VI

III miejsce – Jan Łoś kl. V

IV miejsce – Kacper Krzemiński kl. VI

W zawodach wzięło udział 116 uczniów z czego nasza reprezentacja liczyła 34 uczniów.

<galeria zdjęć>

Opiekun: Henryk Dzida

OBCHODY DNIA DZIECKA

 

1 czerwca wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami pojechali do Kościernicy, by wziąć udział w obchodach Dnia Dziecka. Zorganizowano tam akcję promującą czytelnictwo. Wszyscy mieli przy sobie swoje ulubione książki, z którymi pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Następnie rozpoczęły się rozgrywki sportowe, w których rywalizowali uczniowie szkół podstawowych w Kościernicy, Stanominie i Rogowie. Każdą klasę reprezentowała dziesięcioosobowa drużyna, która wzięła udział w trzech konkurencjach. Nasi uczniowie zdobyli drugie miejsce. W nagrodę otrzymali piłki oraz dyplom.

Odbył się również turniej piłkarski, w którym nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce. Drużyna z Rogowa rozegrała dwa zwycięskie mecze, pokonując szkoły w Kościernicy i Stanominie. W obu meczach gole strzelił uczeń klasy VI, Kacper Krzemiński.

Na zakończenie dzieci otrzymały słodki poczęstunek oraz mogły skorzystać z atrakcji takich jak dmuchane zjeżdżalnie. Po powrocie z Kościernicy uczniowie spędzali czas pod opieką wychowawców, biorąc udział w różnych zabawach oraz rozgrywkach sportowych.

<galeria zdjęć>

Ewelina Wachowska

KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS TRZECICH

Dnia 25 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Białogardzie odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny pn. „Mały Mistrz Ortografii” dla uczniów klas trzecich. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy IIIa : Michalina Angrot i Karina Kwak. Dziewczęta zostały wyłonione do etapu powiatowego w ramach eliminacji szkolnych, w których uczestniczyło 10 uczniów z klas trzecich.

W konkursie powiatowym wzięło udział 18 uczestników ze szkół rejonu białogardzkiego. Dzieci pisały dyktando pt.„Górskie zwierzęta”. Zwycięzcą i tytuł Mistrza Ortografii otrzymał uczeń ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Białogardzie, do której powędruje puchar przechodni. Mimo, że nasze uczestniczki nie zdobyły pucharu, to jednak były zadowolone z udziału w tak prestiżowym konkursie. Otrzymały dyplomy i nagrody wręczone przez Burmistrza Białogardu, pana Krzysztofa Bagińskiego. Wszyscy obejrzeliśmy inscenizację o naszej planecie, słuchaliśmy piosenek w wykonaniu dzieci, podziwialiśmy występy taneczne oraz skorzystaliśmy z poczęstunku.

Serdecznie gratuluję dziewczynkom udziału i życzę powodzenia w zmaganiach z ortografią w klasie czwartej!

<galeria zdjęć>

Bogusława Mucha

SPEKTAKL „WIELKA UCIECZKA”

19 maja 2017 roku uczniowie klas III-VI obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Wielka Ucieczka”. Aktorami byli panowie z grupy „T” , z Torunia. Przedstawienie miało pokazać uczniom, co się dzieje z organizmem i psychiką człowieka, który zażywa narkotyki. Spektakl podobał się naszym uczniom i przekazał im wiele pożytecznych informacji.

Jakub RaczyńskI

ZARYBIANIE MOGILICY

 

17 maja 2017r. trzydzieścioro uczniów klasy V i VI wybrało się na wycieczkę nad rzekę Mogilicę w Czarnowęsach. Celem wyjazdu był udział w zarybianiu zorganizowanym przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Na początku ichtiolog zapoznał uczniów z biologią i warunkami życia troci wędrownej. Dzieci mogły się przyjrzeć momentowi wypuszczenia narybku do rzeki. Ichtiolog odpowiedział również na pytania uczestników wycieczki. Następnie uczniowie wzięli udział w ognisku oraz słodkim poczęstunku.

Na koniec organizatorzy wręczyli dzieciom upominki, m.in. albumy ze zdjęciami wykonanymi przez uczestników konkursu fotograficznego „Bioróżnorodność wokół nas”.

<galeria zdjęć>

Agata Nojek-Sokołowska

Ewelina Wachowska

DIECEZJALNY KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ

 

10 maja 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie odbył się finał VIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej Koszalińsko-Kołobrzeskiej przy współpracy Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. Gośćmi szczególnymi uroczystości byli: patron honorowy konkursu J E. ks. bp senior Paweł Cieślik i Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Robert Stępień. Konkurs został przeprowadzony w trzech etapach. Etap szkolny miał miejsce 11 stycznia 2017 r. i brali w nim udział uczniowie z pięćdziesięciu szkół podstawowych diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej. Etap rejonowy odbył się 15 marca 2017 r. w Koszalinie, Pile i Słupsku i zgromadził ponad sto trzydzieści osób z najwyższą punktacją w szkołach.

W finałowej rywalizacji wzięło udział 20 uczniów, reprezentujących 12 szkół podstawowych. Wśród nich dwóch uczniów naszej szkoły: Jakub Raczyński i Oliwia Durawa z kl. V. Uczestnicy konkursu, w ciągu 45 minut, rozwiązywali test składający się z 33 zadań. Zakres materiału wyznaczony w tegorocznej edycji nawiązywał do jubileuszu setnej rocznicy objawień fatimskich. Komisja konkursowa sprawdziła wszystkie prace i zgodnie z regulaminem wyłoniła sześciu laureatów VIII edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. Radość dostarczył nam Jakub, który zdobył tytuł Laureata.

Gratulujemy sukcesu!!!

ks. Ireneusz Blank

226. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

4 maja 2017 r. uczniowie klasy V wystąpili z krótką inscenizacją upamiętniającą 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość patriotyczna rozpoczęła się od ceremoniału wprowadzenia sztandaru szkolnego, raportu i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie piątoklasiści zaprezentowali utwory upamiętniające owo historyczne wydarzenie, a Jakub Raczyński zaśpiewał utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Nad przebiegiem apelu czuwał nauczyciel historii i społeczeństwa, Tomasz Bohdziewicz.

Tomasz Bohdziewicz

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Dnia 24 kwietnia odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Ziemi, w których uczestniczyli zaproszeni goście: p. Alicja Kubiś - zastępca wójta oraz przedstawiciele nadleśnictwa, a także nauczyciele i uczniowie. Podczas apelu można było zobaczyć krótką prezentację multimedialną dotyczącą ekologii. Każda z klas przygotowała i zaprezentowała plakaty oraz wiersze nt. ochrony środowiska. Goście wysoko ocenili prace uczniów, natomiast wyróżnili występ klasy I. Po zakończonym apelu p. Alicja Kubiś wręczyła nagrodę uczennicy klasy III a, Julii Litewce, która zdobyła I miejsce w gminnym konkursie plastycznym pt.: „Każdy wie, jak dbać o środowisko”. Szkoła otrzymała pieniężną nagrodę, za którą zostały zakupione sadzonki lawendy, posadzone na szkolnej rabacie. Włączyliśmy się również wraz z nadleśnictwem do akcji „1000 drzew na minutę”, sadząc grabowy żywopłot, składający się z ok. 150 sadzonek.

 

 

Nauczyciel przyrody, Agata Nojek Sokołowska

BIEGI PRZEŁAJOWE W TYCHOWIE

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tychowie był organizatorem Mistrzostw Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych. Zawody odbyły się 10 kwietnia 2017 roku na terenach okalających budynek szkoły, tradycyjnie organizacja imprezy stała na wysokim poziomie. W mistrzostwach wystartowało osiem szkół podstawowych, w tej stawce reprezentacja naszej szkoły spisała się bardzo dobrze zajmując trzecie miejsce w kategorii dziewcząt młodszych (III - IV kl.) oraz trzecie miejsce w kategorii chłopców starszych (V-VI kl.). 
Kolejne zawody z których uczniowie wrócili z bagażem nowych doświadczeń oraz pełni wrażeń.

Opiekunowie: Danuta Suska, Henryk Dzida

PRELEKCJA NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE

30 marca w naszej szkole zorganizowano – we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Białogardzie – spotkanie poświęcone bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Wzięli w nim udział nauczyciele oraz rodzice uczniów. Prelekcję wygłosiła st. sierż. Kinga Plucińska‑Gudełajska. Przedstawiła ona słuchaczom zagrożenia związane z grą internetową adresowaną do dzieci i młodzieży. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, gdzie można szukać pomocy w przypadku podejrzenia, że dziecko zaangażowało się w tę grę. Na koniec prelegentka odpowiedziała na pytania rodziców i nauczycieli.

Ewelina Wachowska

DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW

21 marca 2017 r. uczniowie po raz kolejny mogli zaprezentować się na forum szkoły swoje talenty. Chętnych do pokazania swoich umiejętności było wielu. Wystąpili oni w kilku kategoriach: śpiew, taniec, gra na instrumentach i gimnastyka artystyczna.

Talentami wokalnymi dzielili się z publicznością: Alicja Chilmańska z oddziału „0”, duet - Lena Buchowiecka i Nikola Jarczewska z kl. I, Karolina Włodarczyk z kl. II oraz Alicja Staruch, Michalina Sucharczuk i Kornelia Piekarska z kl. IV. Solo wystąpili: Julia Jaciubek i Jakub Raczyński z kl. V oraz Sylwia Stasiorek z kl. VI. Jazdą na rolkach, śpiewając, popisywała się Kornelia Piekarska z kl. IV.

W tańcu zaprezentowali się: Dominika Marunowska i Diana Lipińska z kl. II, Magdalena Miszczak z kl. I i Małgorzata Miszczak z kl. III a.

W gimnastyce artystycznej wystąpili: Irmina Gajec z kl. III a oraz Blanka Lesisz i Maja Wołodkowicz z kl. IV. Talentem muzycznym - grą na instrumentach – zachwycali: Mateusz Lipski z kl. III b (perkusja) i Antonina Wasilewska z klasy I (gitara). Julia Litewka z kl. III a przygotowała pokaz filmowy jazdy konnej ze swoim udziałem.

Następnie odbył się pokaz mody wiosennej. Przeważały trendy kwiatowe.

Pierwsza część uroczystości zakończyła się występem kółka muzycznego, które zaprezentowało dwie piosenki wykonane wcześniej na Powiatowym Dniu Sołtysa. Podczas przerwy można było obejrzeć wystawę prac plastycznych Dagmary Gronowskiej z klasy VI oraz prywatne zbiory z kolekcji uczniowskich.

Po przerwie uczniowie spotkali się ze strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa, resuscytacji oraz zobaczyli wyposażenie ratowniczo-gaśniczego wozu strażackiego. W tym dniu odbył się również „Wiosenny turniej wiedzy” w klasach I-III, „Książkowe podchody” w klasach IV-VI oraz turniej piłki nożnej w klasach IV-VI.

Można zatem uznać pierwszy dzień wiosny za niezwykle udany i ciekawy.

<galeria zdjęć>

Tomasz Bohdziewicz

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

 

Tydzień z Kangurem” rozpoczął się 13 marca, a zakończył 16 marca Międzynarodowym Konkursem Matematycznym „Kangur”, w którym uczestniczyło siedmioro uczniów klasy IIIa oraz jedenaścioro z klas IV-VI. W poniedziałek konkurowały ze sobą klasy trzecie, we wtorek klasy V i VI, natomiast w środę uczniowie – klasy II i IV. Reprezentacje były 3-osobowe. Każda reprezentacja rozwiązywała krzyżówkę matematyczną, zadania z treścią, magiczny kwadrat i odpowiadała na pytania z listy. Komisja konkursowa oceniała okrzyki dopingujące, zachowanie klasy i strój galowy reprezentacji. Pierwsze miejsce w zmaganiach matematycznych zajęła klasa V, drugie – klasa IV, a trzecie – klasa VI. Zwycięskie reprezentacje otrzymały dyplomy i nagrody. Organizatorką „Tygodnia z Kangurem” była nauczycielka matematyki, pani Grażyna Wołkowska.

Nauczyciel matematyki: Grażyna Wołkowska

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

30 stycznia odbył się apel podsumowujący pracę w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017. Wychowawcy klas I-VI nagrodzili dyplomami uczniów, którzy wyróżnili się bardzo dobrymi wynikami w nauce, wzorowym zachowaniem lub wysoką frekwencją na zajęciach. Dyrektor szkoły wręczyła nagrody książkowe uczniom z najwyższymi średnimi ocen: Oliwii Durawie, Julii Krzemińskiej oraz Jakubowi Raczyńskiemu.

Ewelina Wachowska

SZKOLNE JASEŁKA

 

22 grudnia 2016 r. odbyły się szkolne jasełka. Uczniowie klas: IIIA i V wcielili się w biblijne postacie. Tradycyjnie wystąpili na tle szopki bożonarodzeniowej i pięknie przystrojonej choinki. Scenariusz przedstawienia wybrał i młodych aktorów przygotował ks. Ireneusz Blank. Oprawą muzyczną zajęła się nauczycielka muzyki. Członkowie koła muzycznego śpiewali kolędy i pastorałki. Pozostali uczniowie wraz z nauczycielami przyłączyli się do kolędowania, korzystając z tekstów zebranych w formie prezentacji przez panią Beatę Samiec. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

Małgorzata Miszczak, klasa IIIA i Oliwia Durawa, klasa V

SPOTKANIE INFORMACYJNE

Dnia 13 grudnia 2016 r. o godzinie 16.00 rozpoczęło się spotkanie z Rodzicami i Nauczycielami, podczas którego dyrektor szkoły, Elżbieta Trzcińska poinformowała obecnych o zmianach w systemie oświaty w związku z reformą oświaty „Dobra Szkoła”.

Informacje dotyczyły między innymi:

 1. Harmonogramu wdrażania reformy.

 2. Nowego ustroju szkolnego, przekształcania szkół.

 3. Ramowych planów nauczania.

 4. Podstaw programowych.

 5. Ochrony miejsc pracy nauczycieli, pracowników samorządowych.

 6. Egzaminów.

 7. Finansowania.

 8. Innowacji i eksperymentów.

 9. Szkolnego wolontariatu.

 10. Oddziału przygotowawczego dla uczniów powracających z zagranicy.

 11. Kształcenia specjalnego.

 12. Edukacji domowej.

 13. Wczesnego wspomagania.

 14. Rekrutacji.

 15. Obowiązku nauki i obowiązku szkolnego.

 16. Centralnego Rejestru Odpowiedzialności Dyscyplinarnej.

W drugiej części spotkania, prowadząca poinformowała o konieczności podejmowania wszelkich działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i właściwej opieki nad uczniami podczas zimowej przerwy świątecznej oraz ferii zimowych, profilaktyce zapobiegającej grypie i infekcjom grypopodobnym.

W celu zapobieżenia wielu negatywnym zdarzeniom w czasie sezonu zimowego, należy również prowadzić działania mające na celu udzielenie wsparcia osobom bezdomnym, w podeszłym wieku, samotnym, jak również nietrzeźwym, przebywającym na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Dyrektor szkoły poinformowała także o możliwości zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych w okresie przerwy świątecznej dla uczniów, których rodzice zadeklarują taką potrzebę.

Na zakończenie spotkania, dyrektor szkoły złożyła uczestnikom spotkania świąteczne i noworoczne życzenia.

Elżbieta Trzcińska, dyrektor szkoły

SPEKTAKL „PIĘKNA I BESTIA”

 

7 grudnia wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziału sześciolatków wybrały się do Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie na przedstawienie Teatru Lalek „MARKO”. Spektakl był adaptacją francuskiej baśni „Piękna i bestia”, która uczy, że człowieka nie należy oceniać po wyglądzie, bo naprawdę liczy się jego wnętrze.

W przedstawieniu wykorzystane zostały między innymi elementy teatru cieni. Dialogi bohaterów przeplatane były wieloma zabawnymi piosenkami. Nasi uczniowie bawili się wspaniale, śpiewając wraz z aktorami.

Ewelina Wachowska

SPORT I ZABAWA

 

6 grudnia pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów z klas II-VI pod opieką nauczycieli uczestniczyła w mikołajkowych zawodach „Sport i zabawa”, które odbyły się w Zespole Szkół w Stanominie. Klasy reprezentowały dziesięcioosobowe drużyny, złożone z pięciu dziewczynek i pięciu chłopców. Każda klasa wzięła udział w trzech różnych konkurencjach. Mimo że uczniowie walczyli z poświęceniem o każdy punkt, to nasza szkoła zakończyła zawody na ostatnim, trzecim miejscu – za szkołami ze Stanomina i Kościernicy. Nagrody wręczył wójt gminy Białogard, pan Jacek Smoliński, któremu towarzyszył w tym wyjątkowym dniu święty Mikołaj. Każdy uczeń otrzymał słodki upominek, a szkoły – sprzęt sportowy.

<galeria zdjęć>

Ewelina Wachowska

KONKURS WIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU

 

Rok poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi dobiega końca. W naszej szkole na zakończenie obchodów odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości tego pisarza. Chętni uczniowie przez cały miesiąc wykonywali różne zadania. Rozwiązywali krzyżówkę i test, odczytywali zaszyfrowaną wiadomość, poprawiali tytuły utworów, w których złośliwy chochlik pozmieniał wyrazy, a także łączyli tytuły książek Sienkiewicza z ich bohaterami.

W konkursie wzięło udział czternaścioro uczniów z klas IV-VI. Najliczniejszą grupę stanowili piątoklasiści. 6 grudnia, po kilku tygodniach zmagań, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Największą wiedzą wykazali się:

Julia Jaciubek (I miejsce)

Oliwia Durawa (II miejsce)

Alensandra Ochenkowska i Jakub Raczyński (III miejsce).

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwyciężczyni również nagrodę książkową – powieść Przypadki Robinsona Kruzoe. Dziękuję wszystkich uczniom za udział w konkursie i gratuluję wiedzy.

Organizator konkursu – Ewelina Wachowska

ROZWIJANIE CZYTELNICTWA

W ramach upowszechniania czytelnictwa wśród uczniów klas V, VI zrealizowano projekt przyrodniczy w postaci lapbooków. Piątoklasiści opracowywali Tatry, natomiast szóstoklasiści Kosmos. Prace uczniów zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Zapraszam do lektury.

Agata Nojek-Sokołowska

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Andrzejki to tradycyjny wieczór wróżb, który przypada w wigilię św. Andrzeja, czyli 29 listopada. W naszej szkole co roku organizowana jest z tej okazji zabawa andrzejkowa. W tym roku uczniowie bawili się pod opieką swych nauczycieli i wychowawców w piątek, 25 listopada.

W klasach przygotowane zostały poczęstunki, a także wróżby, które miały dzieciom zdradzić, co czeka je w przyszłości. Na szkolnym holu natomiast uczniowie mogli potańczyć w rytm najnowszych przebojów. O muzykę zadbali szóstoklasiści. Odbyły się również wspólne zabawy, prowadzone przez panią dyrektor. Wszyscy uczniowie bawili się kulturalnie i bezpiecznie.

<galeria zdjęć>

Ewelina Wachowska

REJONOWE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

 

W dniach 21-23 listopada w białogardzkim Gimnazjum nr 1 odbyły się rejonowe eliminacje do Konkursu Języka Polskiego, Konkursu Matematycznego i Konkursu Języka Angielskiego. Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów: Wiktoria Ułanek z klasy IV, Oliwia Durawa, Jakub Raczyński i Assunta Łazoryk z klasy V oraz Dagmara Gronowska, Julia Krzemińska i Aleksandra Ochenkowska z klasy VI.

Najwyższe wyniki osiągnęli: Jakub Raczyński w Konkursie Matematycznym oraz Wiktoria Ułanek w Konkursie Języka Angielskiego. Niestety, żadnemu z naszych uczniów nie udało się przejść do kolejnego etapu konkursów.

Ewelina Wachowska

PROMOCJA CZYTELNICTWA - SPOTKANIE Z RODZICAMI

22 listopada rodzice dzieci 4-, 5-, 6-letnich, uczniów klas I-VI, a także nauczyciele wzięli udział w spotkaniu poświęconym upowszechnianiu czytelnictwa i rozwijaniu kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie przygotowała i prowadziła bibliotekarka szkolna. Omówiła zakres działań biblioteki oraz nauczycieli poszczególnych zajęć w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa. Udzieliła również wskazówek, w jaki sposób propagować książkę i czytanie w domu rodzinnym, odwołując się do badań naukowych w tym temacie.

Rozwijanie kompetencji czytelniczych, upowszechnianie czytelnictwa-prezentacja

Danuta Suska

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dnia 10 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi.

O godzinie 9 zebraliśmy się wszyscy na holu głównym. Na początku apelu wprowadzono sztandar i odśpiewaliśmy hymn państwowy. Następnie klasa III b pod kierunkiem pani Edyty Klewin zaprezentowała przedstawienie, a uczniowie koła muzycznego śpiewali piosenki takie jak: „W listopadzie” i „Ojczyzno ma”. Po przedstawieniu wystąpili uczestnicy szkolnego konkursu recytatorskiego „Ojczyzna w poezji”. Zaprezentowali wiersze patriotyczne.

Na koniec pani dyrektor wygłosiła przemowę, w której podziękowała występującym uczniom.

Dagmara Gronowska, Sylwia Stasiorek – klasa VI

EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

 

W związku z obchodami Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania w klasach IV-VI na lekcjach wychowawczych oraz kole ekologicznym odbyły się pogadanki. Uczniowie wykonywali plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Dzieci mogły zapoznać się z tematem zdrowego odżywiania, czytając gazetkę ścienną umieszczoną na II piętrze obok Sali gimnastycznej.

Agata Nojek-Sokołowska

PROGRAM EDUKACYJNY "ŚNIADANIE DAJE MOC"

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do programu „Śniadanie Daje Moc”. Jest to program edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe oraz podnoszący świadomość nauczycieli , rodziców i przede wszystkim uczniów na rolę śniadania w diecie.

W ciągu 2 tygodni uczniowie klas I-III realizowali zadania prozdrowotne w ramach misji domowych, klasowych i specjalnych. W ramach misji domowych wspólnie z rodzicami uczniowie: przygotowywali śniadanie i obiad, zakładali uprawę warzywa, układali wierszyki oraz rebusy dotyczące zdrowia, ułożyli plan dnia z uwzględnieniem pór posiłków oraz przepis na zdrowe danie obiadowe z kaszy lub ryżu.

W ramach misji klasowych uczniowie poznali 12 zasad zdrowego żywienia, do których wykonali plakaty, samodzielnie ułożyli zbilansowany, pełnowartościowy posiłek, zrobili soki, sałatki, surówki jarzynowe oraz szaszłyki owocowe. W ramach misji specjalnej uczniowie klasy II wraz z wychowawcą i z pomocą rodziców przygotowali inscenizację promującą zdrowe odżywianie.

Dnia 8 listopada odbył się apel podsumowujący realizację programu. Zaprezentowano krótki film, który przedstawił ideę programu oraz sposób realizacji poszczególnych zadań przez ucznia klasy II Wiktora Serafina. Szczególne podziękowania należą się mamie Wiktora za przygotowanie filmu oraz szczególne zaangażowanie się w realizację zadań misji domowych. W tym dniu uczniowie klasy drugiej w pięknych , kolorowych kostiumach przedstawili inscenizację, która bardzo się spodobała. Nagrodzono uczniów, którzy wykazali się zaangażowaniem w realizacji zadań programu. Następnie uczniowie w klasach wspólnie z wychowawcami i rodzicami przygotowali śniadanie.

<galeria zdjęć>

Śniadanie daje moc-film

Koordynator : Małgorzata Bagińska

ŚWIATOWY DZIEŃ OSZCZĘDZANIA

Od 1929 roku 31 października obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania. Jest to jedna z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie. W dniu tym odbył się apel. W naszej szkole uczniowie klas I-VI oszczędzają w ramach Szkolnej Kasy Oszczędnościowej. Do SKO należy obecnie 20 uczniów, co stanowi 13% wszystkich uczniów naszej szkoły. Razem Ci uczniowie zgromadzili na SKO 8483 zł. Największe oszczędności ma klasa V, z której do SKO należy 9 uczniów – 4973 zł, następnie klasa IIIA – 4 uczniów – 1607 zł, klasa VI – 4 uczniów – 1372 zł. Wszyscy uczniowie, którzy należą do SKO otrzymali od opiekunów SKO skromne upominki.

Na zakończenie apelu uczniowie klasy IIIA zaprezentowali krótką inscenizację poświęconą oszczędzaniu.

 

Opiekunowie SKO: Bogusława Mucha, Grażyna Wołkowska

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

25 października 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Walki z Otyłością. Aktywne spędzanie przerw międzylekcyjnych przez społeczność uczniowską naszej szkoły było celem nadrzędnym osób odpowiedzialnych za organizację tego dnia. Nauczyciele klasy I - III przeprowadzili konkurs z kołami hula-hop i ośmiometrową skakanką. Beata Samiec i Henryk Dzida zajęli się uczniami klas IV - VI, z którymi przeprowadzili następujące konkursy:
- rzut gumowym młotem na odległość i do celu, 

- rzut piankowymi rakietami na odległość,

- ,,król kosza", 

- żonglowanie piłką nożną,

- skoki przez skakankę ośmiometrową.

 Dzieci grały również w kometkę, kółka ringo, skakały przez skakanki i grały piłkami w ,,jedynki".

Wszystkie konkurencje cieszyły się sporym zainteresowaniem, a dzieci rywalizowały z dużym zaangażowaniem i determinacją. Zwycięzcy konkursów przeprowadzonych w klasach I - III otrzymali nagrody rzeczowe, którym był służący do nauki pływania piankowy makaron.

Aktywność fizyczna, ogrom wrażeń i dobry humor, to cel przewodni Dnia Walki z Otyłością.

 

Beata Samiec i Henryk Dzida

MEDALE ROZDANE
 

W sobotę, 22 października 2016 roku, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Białogardzie odbyły się Mistrzostwa Województwa LZS w Tenisie Stołowym. Na starcie zawodów stanęło ponad 70 uczestników z 17 szkół województwa zachodniopomorskiego. Turniej został przeprowadzony w następujących kategoriach:
- dziewczęta, szkoły podstawowe klasy I - IV,

- chłopcy, szkoły podstawowe klasy I - IV,

- dziewczęta, szkoły podstawowe klasy V - VI,

- chłopcy, szkoły podstawowe klasy V - VI,

- dziewczęta, szkoły gimnazjalne,

- chłopcy, szkoły gimnazjalne,

- szkoły średnie,

- osoby niepełnosprawne.

W klasyfikacji zespołowej szkół podstawowych zajęliśmy 3. miejsce nagrodzone pucharem okolicznościowym i pamiątkowym dyplomem, a zawodnicy otrzymali z rąk Burmistrza i Wiceburmistrza Miasta Białogard pamiątkowe medale.

Naszymi reprezentantami byli: Anna Telej, Julia Brzeska, Michał Krzemiński, Kacper Krzemiński, Jakub Pustuła i Michał Szłyk.

Uczestnicy zawodów zostali zaproszeni na obiad, a następnie rozjechali się do miejsc zamieszkania.

Opiekun: Henryk Dzida

MISTRZOSTWA POWIATU W TENISIE STOŁOWYM

Dnia 19 października 2016 roku w białogardzkiej Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Po zaciętych pojedynkach, zwłaszcza w kategorii chłopców, uczniowie naszej szkoły wywalczyli wicemistrzostwo Powiatu w Tenisie Stołowym, ulegając w finale reprezentantom SP Kościernica - zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Nasi reprezentanci to: Anna Telej, Julia Jaciubek, Julia Brzeska, Michał Krzemiński, Kacper Krzemiński i Sebastian Jabczyk. 

Opiekun: Henryk Dzida

ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

OJCZYZNA W POEZJI”


 

25 października 2016 r. odbył się szkolny konkurs recytatorki pod hasłem „Ojczyzna w poezji”, w którym udział wzięli uczniowie z klasy III, V, VI. Organizatorami konkursu byli: nauczyciel historii – Tomasz Bohdziewicz, nauczycielka języka polskiego – Ewelina Wachowska oraz bibliotekarka szkolna – Danuta Suska. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, popularyzacja literatury patriotycznej i kształtowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie kultury słowa żywego wśród dzieci.

Do konkursu przystąpili uczniowie: Sylwia Stasiorek i Dagmara Gronowska z klasy VI, Oliwia Buchowiecka, Oliwia Durawa, Martyna Husak, Julia Jaciubek, Martyna Wołodkowicz, Jakub Raczyński, Magdalena Ochenkowska, Assunta Łazoryk z klasy V, Magdalena Miszczak z klasy III a. Większość utworów i poezji poświęcona była wydarzeniom historycznym w duchu walki o wolną Polskę.

I miejsce zajęła Małgorzata Miszczak z klasy III, która wyrecytowała wiersz Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”, II miejsce zajął Jakub Raczyński z utworem Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, zaś III miejsce Oliwia Durawa – „Taki kraj” Jana Pietrzaka.

Poziom artystyczny konkursu był wysoki, a finaliści byli wyjątkowo dobrze przygotowani. Za udział w konkursie otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i słodkie upominki. 10 listopada w przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicy konkursu zaprezentują się na forum szkoły podczas uroczystego apelu.

 

Tomasz Bohdziewicz

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Program artystyczny z tej okazji przygotowało koło muzyczne pod kierunkiem pani Elżbiety Trzcińskiej. Uczniowie złożyli wszystkim pracownikom szkoły podziękowania w formie krótkich, zabawnych wierszyków. Zaprezentowali również piosenki, zachęcając uczestników apelu do wspólnej zabawy. Życzenia nauczycielom z okazji ich święta złożyła pani dyrektor oraz przedstawicielka Rady Rodziców.

Po apelu wszystkie klasy wzięły udział w dyskotece. W prowadzeniu zabawy pomogli uczniowie gimnazjum – tegoroczni absolwenci naszej szkoły.

<galeria zdjęć>

Ewelina Wachowska

ŚLUBOWANIE KLASY I

 

14 X 2016r.odbyło się w naszej szkole ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści zaprezentowali wierszyki i wesołą piosenkę. W trakcie ślubowania uczniowie zobowiązali się: do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły, szacunku do nauczycieli i miłości do ojczyzny. Pani dyrektor kolejno pasowała wielkim ołówkiem każde z dzieci, a wychowawca wraz z rodzicem wręczali pamiątkowe dyplomy i książki. Po uroczystości ślubowania uczniowie  wraz z rodzicami, koleżankami i kolegami udali się do swojej sali na słodki poczęstunek.

<galeria zdjęć>

Krzysztofa Szulakiewicz

UROCZYSTOŚĆ „PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA”

Uroczystość ,,Pasowania na przedszkolaka" odbyła się 14.10.2016r. To wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, ale i ich rodziców. Był to pierwszy tak ważny debiut przedszkolaków. Z uśmiechem na twarzy śpiewały piosenki, tańczyły, recytowały wierszyki. Głośny śpiew, radosny taniec i recytacja wierszy zachwyciła wszystkich gości, a mali artyści byli nagradzani gromkimi brawami. Niejednemu z rodziców zakręciła się łezka w oku. Po części artystycznej zaprezentowanej przez dzieci nastąpiło uroczyste pasowanie. Pani dyrektor zaczarowanym ołówkiem mianowała każde dziecko na przedszkolaka. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz wspólna zabawa. Był to dzień pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci jak i rodziców.

<galeria zdjęć>

Małgorzata Kopaczewska

TYDZIEŃ PISANIA LISTÓW

 

9 października obchodzony jest Światowy Dzień Poczty – święto ustanowione w 1969 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Rozpoczyna się wtedy coroczny Tydzień Pisania Listów.

Z tej okazji w sali polonistycznej powstała gazetka ścienna, dzięki której uczniowie mogli poznać historię listu i poczty, a także przypomnieć sobie budowę i rodzaje listów.

Na lekcjach języka polskiego czwartoklasiści utrwalili reguły tworzenia listu prywatnego. Ćwiczyli również redagowanie tej formy wypowiedzi, pisząc do kolegów i koleżanek o negatywnych skutkach oglądania telewizji. Uczniowie klasy piątej poprawiali błędy znalezione w listach Klaksona i Mamiszona – bohaterów lektury „Dynastia Miziołków”. Następnie samodzielnie redagowali list zachęcający do przeczytania tej powieści. Szóstoklasiści natomiast doskonalili umiejętność pisania listów oficjalnych.

Ewelina Wachowska

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

Szkolne eliminacje do Konkursu Języka Angielskiego odbyły się 6 października na drugiej godzinie lekcyjnej. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas IV-VI. Arkusz sprawdzał znajomość środków leksykalno-gramatycznych i miał formę testu zamkniętego, składającego się z 40 pytań.

Największą liczbę punktów zdobyły: Wiktoria Ułanek z klasy IV, Oliwia Durawa z kl. V oraz Assunta Łazoryk, również z klasy V. Uczennice przeszły tym samym do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się 23 listopada w Białogardzie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursie.

Organizator konkursu – Beata Samiec

ELIMINACJE SZKOLNE „KURATORYJNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO”

 

Dnia 5 października 2016 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje szkolne Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego, w którym wzięło udział pięciu uczniów z klasy V i pięciu z klasy VI. Uczniowie mieli rozwiązać 14 zadań zamkniętych i 1 zadanie otwarte w czasie 60 minut.

Laureatami konkursu zostali:

 1. Jakub Raczyński – klasa V

 2. Dagmara Gronowska – klasa VI

 3. Assunta Łazoryk – klasa V

Serdecznie gratuluję laureatom, a wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie.

 

Grażyna Wołkowska

OBRAZKI Z SIENKIEWICZA”

 

Henryk Sienkiewicz jest patronem roku 2016. Z tej okazji Senat RP ogłosił konkurs pod tytułem „Obrazki z Sienkiewicza”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną, literacką lub filmową, inspirowaną twórczością pisarza.

W naszej szkole do konkursu przystąpiło 10 osób z klas IV-VI. Osiem osób przygotowało prace plastyczne, będące ilustracjami do utworów Sienkiewicza. Największą popularnością cieszyła się lektura „W pustyni i w puszczy” oraz nowela „Latarnik”.

Dwoje uczniów z klasy piątej wykonało natomiast prace filmowe. Inscenizację „Bajki” przygotowała Oliwia Durawa. Natomiast Jakub Raczyński pod kierunkiem pana Tomasza Bohdziewicza napisał scenariusz i zaprezentował w swoim filmie wybrane sceny z powieści „W pustyni i w puszczy”. Oba filmy nagrała i zmontowała Ewelina Wachowska. Za pomoc w realizacji „W pustyni i w puszczy” podziękowania należą się również rodzicom Anny Telej oraz Jakuba Raczyńskiego.

Ewelina Wachowska

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Radomskiego w Tychowie zgodnie z tradycją był organizatorem Mistrzostw Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych, Gimnazjalnych i Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Uczniowie szkół podstawowych mieli do pokonania dystans o długości 800 metrów, który wytyczony był w lasku i terenie otwartym okalającym budynek szkoły. Trasa była bardzo dobrze przygotowana, oznakowana, aczkolwiek bardzo ciężka i trudna technicznie z wieloma podbiegami. W imprezie wystartowała reprezentacja dziewcząt i chłopców z naszej szkoły, wszyscy szczęśliwie dobiegli do mety nie gubiąc  pałeczki sztafetowej. Mimo nie sprzyjających warunków atmosferycznych humory dopisywały, a kubek gorącej herbaty na mecie rekompensował wysiłek na trasie. W zawodach wzięły udział: SP3, SP4, SP5 z Białogardu, SP Tychowo, SP Dobrowo i SP Rogowo (120 uczniów).

Poziom sportowy i organizacyjny zawodów stał na bardzo wysokim poziomie.

 

Opiekunowie: Henryk Dzida i Tomasz Bohdziewicz

KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

 

3 października odbyły się szkolne eliminacje do Konkursu Języka Polskiego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: nauczyciel języka polskiego – Ewelina Wachowska, nauczyciel biblioteki – Danuta Suska oraz dyrektor szkoły – Elżbieta Trzcińska.

W eliminacjach wzięło udział siedmioro uczniów klasy piątej oraz cztery uczennice klasy szóstej. Uczestnicy konkursu rozwiązywali przez godzinę test złożony z 30 różnorodnych zadań. Musieli wykazać się między innymi wiedzą o gramatyce języka polskiego, np. o częściach mowy, częściach zdania czy rodzajach wypowiedzeń. Test sprawdzał również znajomość gatunków literackich, środków poetyckich oraz reguł ortograficznych i interpunkcyjnych.

Najwyższy wynik uzyskał uczeń klasy piątej, Jakub Raczyński. Drugie miejsce ex aequo zdobyły: Oliwia Durawa (klasa piąta) oraz Aleksandra Ochenkowska (klasa szósta).

Laureaci konkursu szkolnego będą reprezentować naszą szkołę na eliminacjach rejonowych, które odbędą się 21 listopada w Białogardzie.

 

Organizator konkursu – Ewelina Wachowska

KOLEJNA EDYCJA ZAWODÓW SZKOLNYCH -"LEKKOATLETYCZNE CZWARTKI"

 

W ubiegły czwartek tj. 22 września 2016 roku na Stadionie Miejskim Białogardzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się kolejna edycja zawodów szkolnych pod nazwą „ Lekkoatletyczne czwartki”. W zawodach wzięła udział skromna, bo dwuosobowa reprezentacja naszej szkoły, a mianowicie uczniowie klasy VI Julia Krzemińska i Dawid Sawosz. Reprezentacja „ Mała, a jak wielka” - Julka zwyciężyła w rywalizacji dziewcząt rocznika 2004 w skoku w dal z wynikiem 4,39 m. i w biegu na 60 metrów z wynikiem 9,27s, a Dawid pokonał rówieśników w biegu na 300 metrów z wynikiem 51 s.

W zawodach wzięło udział 138 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych miasta Białogard i dwóch szkół gminy Białogard (SP Rogowo i SP Kościernica).

Brawo, Brawo, Brawo !!!

Henryk Dzida, nauczyciel wychowania fizycznego

NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY

W drugiej połowie września uczniowie klas II-VI z Rogowa wraz ze swymi wychowawcami oraz nauczycielką przyrody, panią Agatą Nojek-Sokołowską, w aktywny sposób poszerzali swoją wiedzę ekologiczną na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej w Białogardzie. W lesie przy ulicy Słonecznej urządzono stanowiska edukacyjne dotyczące świata przyrody. Uczniowie mieli okazję zaobserwować bogactwo miejscowej przyrody: konwalie i konwalijki, siedlisko grądu subatlantyckiego z dużym udziałem sosny, eutroficzny zbiornik wodny, chrobotki i płucnice, siedlisko boru chrobotkowego pochodzenia antropogenicznego, różne gatunki ptaków i płazów (głównie żab). W czasie wycieczki, spacerując wzdłuż Parsęty i starorzecza po wale przeciwpowodziowym, uczniowie klasy III a oraz klasy V odbyli z nauczycielem Tomaszem Bohdziewiczem krótką pogadankę na temat ochrony przeciwpowodziowej w ramach edukacji powodziowej „Zdążyć przed powodzią” prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Gorąco zachęcamy do wielokrotnego odwiedzenia ścieżki, zwłaszcza w różnych porach roku.

<galeria zdjęć>
 

Tomasz Bohdziewicz

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

 

1 września odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017. Pani dyrektor, Elżbieta Trzcińska, powitała uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości-radną Gminy Białogard, Anetę Drąg. Pani Aneta Drąg w imieniu Wójta życzyła wszystkim owocnej i bezpiecznej pracy w nowym roku szkolnym. Do życzeń przyłączyła się pani dyrektor.

Tomasz Bohdziewicz