UCZNIOWIE Z ROGOWA ZNOWU DZIAŁAJĄ WSPÓLNIE NA RZECZ WOLONTARIATU „KSIĄŻKA DLA RODAKA”

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rogowie chętnie odpowiedzieli na apel Kuratorium Oświaty w Szczecinie, które poprosiło o wsparcie akcji „Książka dla Rodaka”.

Celem przedsięwzięcia jest wyposażenie nowej biblioteki Ośrodka dla Polaków w Mińsku na Białorusi. Do akcji włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice. W ciągu 5 dni zbiórki, od 12 do 16 lutego, zebrano 188 woluminów, głównie literatury pięknej, popularnonaukowej oraz bajek dla dzieci. Koordynatorem zbiórki w szkole był bibliotekarz Tomasz Bohdziewicz.

 

Tomasz Bohdziewicz

 

 

GMINNY FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ ROZSTRZYGNIĘTY

 

7 lutego br. w Gimnazjum w Pomianowie odbył się Gminny Finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę w kategorii klas podstawowych I-VI reprezentowali uczniowie z klasy VI: Jakub Raczyński, Oliwia Durawa, Julia Jaciubek, Anna Telej i Oliwia Buchowiecka, zaś w kategorii klas VII i gimnazjum uczniowie z klasy VII: Piotr Sikorski, Sylwia Stasiorek, Julia Lewandowska, Szymon Kijko i Oliwia Kielar.

Turniej odbył się w dwóch etapach. Pisemny test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań wyłonił 3 najlepszych zawodników, którzy później rywalizowali w II etapie. Do drugiej części zawodów w kategorii szkół podstawowych klas I-VI  przeszli Oliwia Durawa i Jakub Raczyński i oni też będą reprezentować naszą szkołę i gminę w kolejnej części zawodów powiatowych w Białogardzie. Uczniowie mieli również okazję wysłuchać wykładu strażaków na temat bezpieczeństwa i obejrzeć pokaz sprzętu ratowniczego.

Na koniec Wójt Gminy Białogard Jacek Smoliński i Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Białogardzie Jacek Szpuntowicz wręczyli wszystkim uczestnikom zawodów nagrody i upominki.

 

Tomasz Bohdziewicz  

 

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

 

12 stycznia odbył się apel podsumowujący pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018. Każdy wychowawca przygotował prezentację, w której podsumował osiągnięte przez jego klasę wyniki. Apel poprowadziła pani dyrektor, która wręczyła pamiątkowe dyplomy wyróżniającym się uczniom. Dyplomy otrzymali ci, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, wzorowo się zachowywali lub nie opuścili w pierwszym półroczu ani jednej lekcji.

 

Podsumowanie I półrocza

 Ewelina Wachowska

JASEŁKA

Gdy Boże Narodzenie się zbliżało …”

             Tradycyjnie, jak co roku, w naszej szkole w okresie Świąt Bożego Narodzenia została wystawiona inscenizacja jasełkowa.

Gdy Boże Narodzenie się zbliżało,

niebo i piekło zawrzało.

I dwie narady się odbyły

- anielska i diabelska - w jednej chwili.”

            Tak krótko można by scharakteryzować treść tegorocznego przedstawienia, które przygotowała katechetka Jolanta Borys i ksiądz Ireneusz Blank. Na scenie dominowały dwie barwy: biel nieba oraz czerń piekła, co dawało bardzo ciekawy efekt wizualny. Diabły starały się wykraść niebu kolebkę dla Jezusa, myśląc, że wtedy nie narodzi się Pan. Anioły natomiast starały się przygotować świat na nadejście „Dobrej Nowiny”, rozpalić miłość do Boga i ludzi. Przedstawienie uatrakcyjniły wplatane w tekst kolędy i pastorałki wykonane przez szkolny zespół muzyczny, pod kierunkiem p. dyrektor Elżbiety Trzcińskiej. W role bohaterów wcieliła się cała klasa piąta. Na wyróżnienie zasługują: Blanka Lesisz, Majka Wołodkowicz i Kacper Dziubek, których role były bardzo obszerne i pięknie je zagrali.

            Jasełka bardzo się wszystkim podobały. Scenariusz odbiegał od tradycyjnych i było w nim dużo wesołych tekstów.   

 

                                                                                          B. Samiec, J. Borys

Jasełka

WYNIKI SZKOLNEGO ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

 

10 stycznia 2018 r. odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorami konkursu byli: Urząd Gminy Białogard i Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Białogardzie. Test eliminacji szkolnych pisany był w dwóch grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych klas I – VI oraz uczniowie  klasy VII i gimnazjalnych klas II-III. Koordynatorem turnieju w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie był Tomasz Bohdziewicz.

Do konkursu przystąpiło pięcioro uczniów z klasy VI i jedenaścioro z klasy VII. Najlepszy wynik z klasy VI otrzymał Jakub Raczyński, zaś z klasy VII- Piotr Sikorski. Uczestnicy konkursu musieli się wykazać wiedzą na temat zagrożeń, jakie mogą wystąpić w życiu codziennym, w domu i jak sobie z nimi radzić.  Wiedzę czerpali z poradnika Aldony Dobrzyńskiej pt. „Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach”. 

Do etapu II (gminnego), który odbędzie się 7 lutego w Gimnazjum w Pomianowie   przeszli następujący uczniowie z klasy VI: Jakub Raczyński, Oliwia Durawa, Julia Jaciubek, Anna Telej i Oliwia Buchowiecka, zaś z klasy VII: Piotr Sikorski, Sylwia Stasiorek, Julia Lewandowska, Szymon Kijko i Oliwia Kielar.

Tomasz Bohdziewicz

KONKURS POETYCKI

 

W listopadzie uczniowie klasy II przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch ”. W konkursie wzięło udział czterech uczniów: Magdalena Miszczak, Antonina Wasilewska, Michalina Ziółkowska i Kacper Mariak. Zadaniem uczniów było napisanie wiersza o zdrowym odżywianiu i aktywnym trybie życia. Wiersz Antosi Wasilewskiej okazał się najciekawszy. Dziewczynka zajęła  III miejsce otrzymując dyplom i nagrodę książkową.

Dziękuję uczniom za udział w konkursie i gratuluję Antosi.

 

Krzysztofa Szulakiewicz

 

 PRZEDSTAWIENIE W RAMACH KONKURSU „TRADYCYJNY SAD”

Dnia 20.12. 2017r.  zespół konkursowy „ Sadownicy z Rogowa” przygotował dla uczniów naszej szkoły krótkie przedstawienie. Uczniowie z klasy IVa: Angrot Michalina, Kościowski Adrian, Kwak Karina, Kopeć Nadia, Szopińska Agata zaprezentowali wiersze o tematyce sadowniczej. Uczniowie poszczególnych klas oraz przedszkolaki dowiedzieli się również jaki jest cel konkursu” Tradycyjny sad” oraz na czym on polega. Zapraszamy do śledzenia dalszych działań zespołu konkursowego.

 

Agata Nojek-Sokołowska

PODSUMOWANIE  AKCJI  „ZBIERAMY  ZAKRĘTKI  DLA …”

 

            We wrześniu 2017 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego nasza szkoła włączyła  się do akcji zbierania plastikowych zakrętek, z których dochód zostanie przeznaczony na turnus rehabilitacyjny dla Karoliny Wieliczko z Białogardu.

            Zbiórka trwała do 20 grudnia. Udało nam się uzbierać 217 kg. Nie oceniamy, czy to dużo, czy mało. Cieszymy się, że mogliśmy sprawić radość dziewczynce, która jest chora i  potrzebuje takiej pomocy.

            Największym zaangażowaniem wykazały się: klasa I oraz klasa IVa, w których blisko 70% uczniów uczestniczyło w akcji, a jeden uczeń przyniósł średnio 3 kg. W tym charytatywnym przedsięwzięciu brali udział nie tylko uczniowie, ale także pracownicy szkoły. Nauczyciele zasponsorowali drobne upominki dla wszystkich dzieci, które przyniosły chociaż 1 kg zakrętek. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie, którzy zebrali powyżej 5 kg. Do nich należą: Szymon Świętlicki, Blanka Lesisz, Antonina Wasilewska, Martyna Wołodkowicz, Magdalena Ochenkowska, Milena Sławicka, Kirił Palyonko, Karina Kwak i Bartosz Tworzyk.

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych akcjach szkolnego wolontariatu.

 

 

Jolanta Borys

 

SZKOLNE KOLĘDOWANIE

 

W piątek, przed świętami Bożego Narodzenia, panowała w szkole świąteczna atmosfera. Na szkolnym korytarzu stała już choinka, a Samorząd Uczniowski zachęcił wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnego kolędowania. W trakcie przerw wszystkie chętne osoby mogły wspólnie śpiewać przepiękne polskie kolędy i pastorałki. Odważniejsi uczniowie mieli możliwość śpiewania przy mikrofonie.

Wszystkim dziękujemy za te miłe przedświąteczne chwile.

                                                                                                        Beata Samiec

 

KONKURS PLASTYCZNY

 

W grudniu Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny na najładniejszego św. Mikołaja. Technika wykonania prac była dowolna. Jedynym warunkiem było, aby Mikołaj miał w sobie element polskości. Wpłynęło wiele przepięknych prac: od rysunków po prace przestrzenne i rzeźby. Najwięcej prac wykonali uczniowie klas I – III. Ostatecznie jury postanowiło wyróżnić następujących uczniów: Klaudię Łyszyk, Alicję Frąckiewicz, Joannę Bartman, Zuzannę Drąg oraz Grzegorza Niemczyka. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy konkursu drobne upominki.

Beata Samiec

 

NOWOCZESNA SZKOŁA, NOWOCZESNA EDUKACJA

 

Od początku roku szkolnego nasza szkoła uczestniczy w projekcie edukacyjnym pod nazwą „Nowoczesna szkoła, nowoczesna edukacja – poprawa dostępności i oferty placówek edukacyjnych na terenie powiatu białogardzkiego, poprzez zajęcia dodatkowe, stypendia, doposażenie sal i szkolenia dla nauczycieli i rodziców”. Bierze w nim udział 19 szkół z powiatu białogardzkiego.

W ramach projektu uczniowie mogą uczestniczyć w szeregu zajęć pozalekcyjnych. W naszej szkole odbywają się zajęcia logopedyczne, a także koła zainteresowań tj. przyrodnicze, informatyczne, matematyczne, z języka angielskiego oraz szkolne koło sportowe.

Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie mogą rozwijać swoje uzdolnienia i zainteresowania.

Projekt zakłada również doskonalenie kompetencji nauczycieli. W naszej szkole odbyły się szkolenia na temat oceniania kształtującego. 27 listopada w szkoleniu wzięli udział nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, 11 grudnia – nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast 18 grudnia odbędzie się szkolenie dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych.

Projekt będzie realizowany także w kolejnym roku szkolnym.

Ewelina Wachowska

 

TRADYCYJNY SAD

 

Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła przyrodniczego, prowadzonego w ramach projektu „Nowoczesna szkoła, nowoczesna edukacja”, biorą udział w konkursie pod hasłem „Tradycyjny sad”. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych oraz sposobu ich pielęgnacji niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Uczestnicy konkursu poznają sadownicze dziedzictwo polskich ziem, a także utworzą minisad, składający się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie.

Jednym z działań konkursowych było nawiązanie współpracy z osobą zajmującą się ekologicznymi uprawami. Uczniowie mogli spróbować syropu z pędów sosny, melisy i mniszka lekarskiego. Wizyta okazała się bardzo interesująca i pouczająca.

Zapraszamy do obserwacji naszych działań na Facebooku: https://www.facebook.com/Sadownicy-z-Rogowa-757935454390316/

Agata Nojek-Sokołowska

 

PIŁKA RĘCZNA

 

 

            Dnia 7 grudnia 2017 roku w Białogardzie odbyły się zawody sportowe o Mistrzostwo Powiatu Dziewcząt i Chłopców w Minipiłce Ręcznej. Nasza szkoła uczestniczyła w nich jako jedyna wiejska szkoła z tereniu powiatu białogardzkiego.

            Rywalizacja z zawodnikami ze szkół miejskich okazała się dla nas bardzo trudna, ale walczyliśmy z wielkim zapałem. Nie poddaliśmy się bez walki. Dzielne uczestnictwo w tych zawodach udowodniło, że umiemy przegrywać z podniesionym czołem.

 

Jolanta Borys

 

SPORT I ZABAWA

 

6 grudnia, jak co roku, w szkole w Stanominie odbyły się zawody „Sport i zabawa”. Uczestniczyły w nich szkoły podstawowe z gminy Białogard, to jest ze Stanomina, Kościernicy i Rogowa. W zawodach wzięli udział uczniowie z klas II-VII. Po raz pierwszy w związku z reformą szkolnictwa została włączona klasa siódma.

Nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce, z czego bardzo się cieszymy. Mimo że to tylko „Sport i zabawa”, to rywalizacja i emocje były przeogromne. Nagrody dla szkół (między innymi piłki) były jednakowe, co ma bardzo pozytywny wydźwięk, że w sumie nie było wygranych i przegranych. Każdy uczestnik otrzymał słodki upominek, wszak to były mikołajki.

 

Jolanta Borys

 

ZAPOBIEGAMY POŻAROM

Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Białogardzie oraz Wójt Gminy Białogard Jacek Smoliński zorganizowali gminne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod tytułem „Zapobiegamy pożarom”. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w realizację tego konkursu.

5 grudnia 2017 r. Aurelia Staruch, Adrian Stasiorek, Oliwia Durawa i Kacper Wojciechowski otrzymali z rąk Pana Wójta słodki upominek, zaś Julia Jaciubek nagrodę rzeczową, gdyż to właśnie jej praca została przesłana na konkurs na szczeblu powiatowym.

W tym dniu odbyły się również spotkania ze strażakami, podczas których zostały przekazane najistotniejsze informacje dotyczące zarówno szeroko pojętego bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak również bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Chętni uczniowie mogli także obejrzeć wóz strażacki i jego wyposażenie.

Dziękujemy Panu Wójtowi Jackowi Smolińskiemu, Komendantowi Powiatowej Straży Pożarnej w Białogardzie Jackowi Szpuntowiczowi, Panu Przemysławowi Zawadzkiemu oraz pozostałym strażakom za obecność w naszej szkole. Dziękujemy również Pani Elwirze Balewskiej-Schmidt, nauczycielce plastyki, za przeprowadzenie eliminacji szkolnych.

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

30 listopada świętowaliśmy w naszej szkole andrzejki. Jest to święto znane w Polsce od wieków i mające długą tradycję. Był to zwykle ostatni moment na zabawę przed nadchodzącym adwentem. Dawniej w wieczór andrzejkowy panny wróżyły sobie, kiedy wyjdą za mąż i kim będzie ich wybranek. Męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki, obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców zorganizowali poczęstunki w klasach. Przygotowali również andrzejkowe wróżby. Na holu natomiast odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas I-III i dzieci z przedszkola, a następnie dla uczniów klas IV‑VII.

Ewelina Wachowska

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

27 listopada świętowaliśmy w szkole Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Święto zostało ustanowione w 2002 roku, w setną rocznicę powstania zabawki.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się w tym dniu z historią powstania pluszowego misia, wyeksponowaną na szkolnym korytarzu. W czasie przerw mogli rozwiązywać łamigłówki oraz wykonywać prace plastyczne związane z postacią pluszowego misia. 

Beata Samiec

 

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „JESIENNE KRAJOBRAZY”

 

W październiku i listopadzie w naszej szkole został przeprowadzony konkurs fotograficzny pod hasłem „Jesienne krajobrazy”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać zdjęcia, które będą przedstawiały jesienne pejzaże. Organizatorki konkursu – Ewelina Wachowska i Agata Nojek-Sokołowska – otrzymały prace od dziesięciorga uczniów z klas II‑VII. Zdjęcia były bardzo ciekawe. Przedstawiały między innymi jesienny las, łąkę, grzyby, kwiaty i owoce.

Wybór zwycięzcy był bardzo trudny. Ostatecznie za najciekawsze uznano prace Kacpra Mariaka z klasy drugiej i Błażeja Englera z klasy siódmej. Chłopcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe – albumy o Polsce. Zdjęcia wykonane przez zwycięzców konkursu zostały wyeksponowane na szkolnej gazetce.

 

 

 

Ewelina Wachowska

 

REJONOWE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

W dniach 20-22 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Białogardzie zostały przeprowadzone rejonowe konkursy dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursów jest Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów z klas V-VII. Dagmara Gronowska i Jakub Raczyński wzięli udział w Konkursie Języka Polskiego i Konkursie Matematycznym, a Julia Lewandowska i Wiktoria Ułanek uczestniczyły w Konkursie Języka Angielskiego.

Uczestnicy zadań w ciągu 60 minut rozwiązywali testy sprawdzające wiedzę z wyżej wymienionych przedmiotów. Według regulaminu do etapu wojewódzkiego awansują ci uczniowie, którzy uzyskają co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia na danym teście.

Nasi reprezentanci poradzili sobie znakomicie. Jakub Raczyński uzyskał najwyższe w rejonie wyniki zarówno z języka polskiego, jak i matematyki. Wysoki wynik z języka polskiego osiągnęła również Dagmara Gronowska.

Dziękujemy uczniom za udział w konkursach i gratulujemy osiągnięć.

Ewelina Wachowska

REJONOWY KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

 

20 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Białogardzie odbyły się rejonowe eliminacje do Konkursu Języka Polskiego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Dagmara Gronowska z klasy VII oraz Jakub Raczyński z klasy VI.

Uczestnicy konkursu w ciągu godziny rozwiązywali test, składający się z 38 zadań zamkniętych. Musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnością czytania ze zrozumieniem różnych tekstów (m.in. fragmentów komedii Zemsta Aleksandra Fredry) oraz wyszukiwania w nich potrzebnych informacji, a także obszerną wiedzą z zakresu gramatyki i ortografii.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 4 grudnia.

Ewelina Wachowska

DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uczniowie ze swoimi wychowawcami z chęcią i zaangażowaniem włączyli się do świętowania tego dnia. I tak dzieci przedszkolne za pomocą ukrytych w szkole zagadek musiały dotrzeć do miejsca w którym otrzymały zadanie do wykonania w grupie. Natomiast wychowawcy klas I-III i IV-VII korzystając ze scenariuszy i materiałów przygotowanych przez organizatorki przeprowadzili w klasach warsztaty, podczas których omawiali najistotniejsze zapisy najważniejszego dokumentu określającego te prawa ,,Konwencji o Prawach Dziecka’’. Wypracowane materiały umieścili w swoich klasach. Gazetkę ścienną na parterze wypełniły: wyróżnione prace plastyczne nt.,, Prawa Dziecka” oraz informacje dotyczące instytucji udzielających wsparcia, numery telefonów oferujących bezpłatną i anonimową pomoc, adresy fundacji, placówek udzielających pomocy dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych.

<galeria zdjęć>

 

Małgorzata Kopaczewska i Elwira Balewska-Schmidt

UROCZYSTOŚĆ „PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA”

15 listopada odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Tego dnia dzieci, które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym, złożyły uroczystą przysięgę i zostały włączone do grona przedszkolaków. Pasowanie na przedszkolaka w naszej szkole było nie tylko wesołą imprezą, ale również poważnym wydarzeniem w życiu najmłodszych dzieci.

Sam moment pasowania dzieci na przedszkolaków, był wyjątkowo doniosły. Pani Dyrektor dotykając wielkim ołówkiem pasowała beztroskie dzieci w pełnoprawnych członków naszej małej społeczności. Na znak przyjęcia dziecka do grona przedszkola, każdy z milusińskich otrzymał dyplom i słodycze.

<galeria zdjęć>

Halina Błażewicz

W PATRIOTYCZNYM NASTROJU

13 listopada 2017 r. uczniowie wraz z nauczycielami uroczyście obchodzili 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie z klasy VI pod kierunkiem nauczyciela historii, Tomasza Bohdziewicza, oraz uczestnicy koła muzycznego prowadzonego przez nauczycielkę muzyki, Elżbietę Trzcińską, przygotowali program słowno - muzyczny poświęcony Dniu Niepodległości.

W patriotycznym nastroju, w scenerii mogił powstańczych i bohaterów walczących o nieodległość Polski na przestrzeni dziejów, uczniowie złożyli hołd wszystkim, którzy zginęli za ojczyznę.

Uroczystość została przyjęta przez słuchaczy z powagą i nagrodzona gromkimi brawami.

<galeria zdjęć>

Tomasz Bohdziewicz

KOLEJNE HISTORYCZNE ZNALEZISKO NA TERENIE WSI ROGOWO

4 listopada 2017 r. na terenie wsi Rogowo Muzeum w Koszalinie przy współudziale członków Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, zrzeszającej poszukiwaczy z Kołobrzegu, Białogardu i Koszalina, prowadziło akcję poszukiwawczą, mającą na celu weryfikację miejsca odnalezienia wczesnośredniowiecznego topora żelaznego, który wiosną ubiegłego roku trafił do zbiorów koszalińskiego Muzeum. Było to możliwe dzięki mieszkańcom Rogowa, którzy chętnie dzielą się informacjami i artefaktami z miejscowym nauczycielem historii Tomaszem Bohdziewiczem. Tym razem również nie zawiedli. Pisemną zgodę na poszukiwania na swoim polu wyraził pan Daniel Hamulak , a czynnie w poszukiwania włączył się Sławomir Szafran, zaś pan Jan Łączkowski dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat historii Rogowa.

Całością prac poszukiwawczych kierował pracownik Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie - pan Andrzej Kuczkowski, który weryfikował i oceniał każde znalezisko. W wyniku poszukiwań udało się odnaleźć kilkanaście monet z różnych okresów, w tym najstarszą, pochodzącą z 1856 r. oraz metalowe elementy stroju. „Dużym rarytasem” - jak stwierdził pan Andrzej Kuczkowski- było odnalezienie przez członka Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, niemieckiej oficerskiej szabli paradnej, pochodzącej z okresu istnienia III Rzeszy. Pan Andrzej wyraził nadzieję na to, „że na tym efektownym okazie broni białej znajduje się rok oraz nazwisko jej właściciela, dzięki czemu przedmiot ten opowie swoją historię.

Uczniowie z Rogowa mieli doskonałą okazję przyjrzeć się metodom badawczym i pracy archeologów w terenie, a przy tym spróbować swoich sił eksploracyjnych. Była do doskonała lekcja historii na żywo i promocja „naszej małej ojczyzny”.

Do zbiorów koszalińskiego Muzeum został przekazany również niewielki zbiór ceramiki znalezionej przez ucznia Pawła Łączkowskiego w ogrodzie pomiędzy zabudowaniami. Według wstępnej oceny archeologa - pana Kuczkowskiego: ułamki te pochodzącą z naczyń późnośredniowiecznych i łączą się zapewne z samymi początkami wsi Rogowo, mającej średniowieczną metrykę. Staną się one ważnym elementem rekonstruowanej przez archeologów sieci osadniczej samego Rogowa, jak i jego najbliższego otoczenia.

W imieniu Muzeum w Koszalinie pan Andrzej Kuczkowski podziękował właścicielowi pola, panu Danielowi Hamulakowi, za udzielenie zezwolenia na poszukiwania, mieszkańcom Rogowa za zaangażowanie w poszukiwania, zaś panu Tomaszowi Bohdziewiczowi, nauczycielowi historii z miejscowej szkoły, za przekazanie znaleziska do Muzeum. Wyraził również nadzieję, że na tym współpraca się nie skończy i będzie kontynuowana w przyszłości.

Tomasz Bohdziewicz

BEZPIECZNI W SIECI

W październiku w naszej szkole odbył się konkurs literacki pod hasłem „Bezpieczni w sieci”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu. Uczestnicy mogli napisać pracę literacką na ten temat w dowolnej formie.

Na wyróżnienie zasłużyły dwie uczennice. Martyna Husak z klasy VI napisała wiersz o bezpieczeństwie w Internecie. Natomiast Dagmara Gronowska, uczennica klasy VII, zredagowała opowiadanie, w którym przedstawiła zagrożenia wynikające ze znajomości zawieranych w sieci.

Obie dziewczynki otrzymały w nagrodę książki o tematyce młodzieżowej oraz pamiątkowe dyplomy.

Ewelina Wachowska

ZAWODY TENISA STOŁOWEGO

Dnia 26.10.2017 w Białogardzie odbyły się drużynowe zawody tenisa stołowego o randze Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Powiatu. W kategorii Igrzysk Dzieci reprezentacja dziewcząt (Anna Telej, Assunta Łazoryk i Julia Jaciubek) zdobyła II miejsce. Również II miejsce wywalczyła reprezentacja chłopców: Michał Krzemiński, Jakub Pustuła i Kacper Sobczak.

W kategorii gimnazjum, czyli Igrzysk Młodzieży Szkolnej, także wzięły udział dwa nasze zespoły. Drużynę dziewcząt stanowiły: Julia Lewandowska, Aleksandra Ochenkowska i Małgorzata Zep. Drużyna chłopców to: Kacper Krzemiński, Sebastian Jabczyk i Szymon Kijko. Jednak z powodu silnej konkurencji naszym reprezentacjom nie udało się zakwalifikować do finału.

Jolanta Borys

PRÓBNE EWAKUACJE

 

W dniach 24-25 października nasza szkoła brała udział w próbnych ewakuacjach z udziałem straży pożarnej. Wychowawcy odpowiednio wcześniej zapoznali uczniów z organizacją ewakuacji w przypadku wystąpienia zagrożenia, więc ćwiczenia odbyły się sprawnie i zgodnie z planem.

Elżbieta Trzcińska

 

SZKOLNY WOLONTARIAT Z ROGOWA W AKCJI

 

W sobotę 21.10.2017 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie w ramach działań Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w jednorazowej, trzygodzinnej akcji szkolnego wolontariatu, polegającej na posprzątaniu terenu cmentarza oraz opuszczonych i zaniedbanych grobów w Byszynie. Uczniowie: Agata Szopińska z kl. IVA, Jakub Jabczyk i Bartłomiej Trocha z klasy V, Oliwia Buchowiecka, Hubert Cach, Julia Jaciubek i Jakub Raczyński z klasy VI oraz Donata Węglarska z kl. VII zgodzili się dobrowolnie, bezpłatnie i świadomie działać na rzecz lokalnej społeczności.

Radny Gminy Białogard - mieszkaniec Byszyna, pan  Kazimierz Władysław Chodynko - określił miejsca na cmentarzu, które szczególnie wymagały posprzątania. Były to groby, o które nikt nie dbał. Szczególną pomoc okazała pani Alicja Fyk z Byszyna, która wskazała miejsca do posprzątania i wspólnie z uczniami oraz nauczycielem, Tomaszem Bohdziewiczem, porządkowała teren cmentarza.

Była to świetna promocja idei wolontariatu w szkole. Uczniowie wykazali zaangażowanie w działaniu na rzecz społeczności lokalnej i tworzeniu więzi ze środowiskiem. Mieli również świetną okazję kształtować umiejętność działania zespołowego. Wszyscy mieli poczucie dobrze wykonanej pracy. Działania szkolnego wolontariatu wspierał opiekun Samorządu Uczniowskiego, Beata Samiec.

<galeria zdjęć>

Tomasz Bohdziewicz

DZIEŃ KRAJOBRAZU

20 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Krajobrazu. Z tej okazji uczniowie pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców wybrali się na spacer do pobliskiego lasu. Dzięki temu mieli okazję zaobserwować zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie, a także sfotografować piękne, jesienne krajobrazy. Chętni uczniowie mogli następnie przesyłać swoje zdjęcia na szkolny konkurs fotograficzny. Zebrane na spacerze kolorowe liście posłużyły uczestnikom zajęć koła przyrodniczego do przygotowania pracy plastycznej. Natomiast uczniowie klasy V na lekcji języka polskiego uczyli się opisywać krajobraz, który obserwowali w czasie przechadzki po lesie.

Ewelina Wachowska

PASOWANIE 2017

Zgodnie z obrzędowością i tradycją szkoły, dnia 18 października 2017 r. w obecności uczniów, nauczycieli i rodziców odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej w poczet społeczności szkolnej. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści zaprezentowali się przed publicznością, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Pani Dyrektor dokonała ceremoniału pasowania pierwszoklasistów na uczniów, używając do tego wielkiego ołówka. Następnie dzieci zostały obdarowane licznymi upominkami ufundowanymi przez szkołę oraz rodziców. Wśród wspaniałych upominków były dyplomy, zestawy do lepienia z plasteliny, lizaki, ołówki z nadrukiem i breloczki „emotikony” z imieniem każdego dziecka. Nie zabrakło ciepłych życzeń dla pierwszoklasistów. Po uroczystym apelu uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą i rodzicami udali się do klasy na poczęstunek i wspólne zabawy. Robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, bawiliśmy się z użyciem chusty animacyjnej, maty do malowania mazakami, robiliśmy konkursy i konkurencje sportowe. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu naszego święta!

<galeria zdjęć>

Bogusława Mucha

KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

17 października odbył się szkolny etap konkursu z języka angielskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z klas V – VII. Uczniowie przez 45 minut rozwiązywali test, składający się w większości z zadań zamkniętych. Najwięcej punktów zdobyły i tym samym zakwalifikowały się do II etapu dwie uczennice: Julia Lewandowska z kl. VII oraz Wiktoria Ułanek z kl. V.

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

Beata Samiec

SZKOLNE ELIMINACJE KONKURSU MATEMATYCZNEGO

 

Dnia 16 października 2017 r. odbyły się eliminacje szkolne Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego, w którym wzięło udział czterech uczniów z klasy VI i siedmiu z klasy VII.

Uczniowie mieli rozwiązać 12 zadań zamkniętych i 3 zadania otwarte w czasie 45 minut.

Do eliminacji rejonowych zakwalifikowali się:

  1. Jakub Raczyński – klasa VI

  2. Dagmara Gronowska – klasa VII

Serdecznie gratuluję zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie

 

Grażyna Wołkowska

KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

16 października siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie Konkursu Języka Polskiego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych i otwartych. Musieli wykazać się między innymi umiejętnością czytania ze zrozumieniem, redagowania opowiadania, a także wiadomościami dotyczącymi mitologii i greckiej oraz gramatyki.

Najwyższe wyniki uzyskali: Jakub Raczyński z klasy VI i Dagmara Gronowska z klasy VII. Ci uczniowie będą reprezentowali szkołę w eliminacjach rejonowych, które odbędą się 20 listopada w Białogardzie. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Ewelina Wachowska

AUDYCJA UMUZYKALNIAJĄCA

 

Dnia 11 października w naszej szkole odbył się koncert umuzykalniający „Wirtuozi akordeonu”. Podczas trwania audycji prowadzący mówił nam o firmach produkujących akordeony oraz o budowie tego instrumentu. Był to bardzo udany koncert zważywszy na to, że uczniowie zachowywali się cicho i zaciekawieniem słuchali prowadzącego oraz artystów, a grało dla nas trzech bardzo utalentowanych muzyków.

Sylwia Stasiorek, klasa VII

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA
 

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Komputera przygotowano kilka propozycji dla uczniów: konkurs plastyczny dla klas I -III, scenariusze zajęć „ Komputer bez tajemnic” i „ Ciemna strona komputera” do realizacji na godzinie wychowawczej w klasach IV-VII. Na holu szkolnym zawisła gazetka ścienna, na której wyeksponowano prace plastyczne dzieci, a także informacje dotyczące zagrożeń i ochrony komputera z dostępem do Internetu.

 

Organizatorzy: Edyta Klewin, Krzysztofa Szulakiewicz

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 29 września 2017 roku odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Swoją kandydaturę zgłosiło 7 uczniów, na których łącznie oddano 126 głosów.

Najwięcej głosów zdobyła Dagmara Gronowska z kl. VII i tym samym została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Na drugim miejscu uplasowała się Oliwia Buchowiecka z kl. VI, która pełnić będzie funkcję zastępcy przewodniczącego.

W wyborach startowali również: Lena Buchowiecka z kl. II, Julia Jaciubek z kl. VI, Julia Krasecka z kl. II, Jakub Raczyński z kl. VI oraz Michalina Ziółkowska z kl. II.

Wszystkim kandydatom serdecznie dziękujemy za udział w wyborach, a tegorocznej zwyciężczyni gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły.

Beata Samiec

KOŁO PRZYRODNICZE

 

Zajęcia koła przyrodniczego odbywają się w ramach projektu unijnego „Nowoczesna szkoła, nowoczesna edukacja”. Dzięki nim uczniowie uczą się zasad mikroskopowania, poznają rośliny i zwierzęta żyjące w najbliższej okolicy oraz rozwijają swoją wrażliwość na piękno przyrody.

Agata Nojek-Sokołowska

PROJEKT "NOWOCZESNA SZKOŁA - NOWOCZESNA EDUKACJA"

Z początkiem roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole rozpoczęła się rekrutacja do nowego projektu pn. Nowoczesna szkoła, nowoczesna edukacja – poprawa dostępności i oferty placówek edukacyjnych na terenie powiatu białogardzkiego, poprzez zajęcia dodatkowe, stypendia, doposażenie sal i szkolenia dla nauczycieli i rodziców”.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, których beneficjentem jest Miasto Białogard, a partnerem Gmina Białogard.

Celem projektu jest:

-doskonalenie kompetencji kluczowych uczniów w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych, języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych, kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej oraz rozwój systemu indywidualnej pracy z uczniami, prowadzącego do wzmocnienia ich zdolności do przyszłego zatrudnienia,

-szkolenia dla nauczycieli i rodziców,

-doposażenie szkół.

Warunkiem udziału w projekcie jest wypełnienie formularza deklaracji uczestnictwa, zgody na udział w projekcie podpisanej przez rodziców/prawnych opiekunów ucznia oraz oświadczenia  wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie informacje na temat projektu oraz niezbędne formularze można otrzymać w szkole.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie !

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

Dnia 4 IX 2017 r. odbyła się  inauguracja roku szkolnego 2017/2018, w której wzięli udział zaproszeni goście, uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.

 

Jakub Raczyński, klasa VI