CYBERPRZEMOC

 

W dniu 17 grudnia br. st. sierż. Kinga Plucińska – Gudełajska z Komendy Powiatowej Policji w Białogardzie przeprowadziła wśród uczniów naszej szkoły prelekcję na temat „Cyberprzemocy”.

Policjantka wyjaśniła słuchaczom czym jest agresja elektroniczna. Uświadomiła uczniom, że stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe jest karalne i niesie ze sobą przykre konsekwencje.

 

Tomasz Bohdziewicz

 

NASZA „MAŁA STROJNISIA”

 

Gdy czas Adwentu pomalutku się kończy, a Boże Narodzenie zbliża się dużymi krokami, wszyscy zaczynają ubierać choinki. W naszej szkole, także jak co roku, stanęła na holu piękna choinka, a obok niej szopka betlejemska. Podczas jednych z zajęć z wychowawcą, wpadliśmy na pomysł, żeby udekorować jedną z choinek rosnących przed szkołą. Wybraliśmy taką jedną, niedużą i samotną, która stoi niedaleko wejścia do szkoły. Udekorowaliśmy ją przy pomocy kilku uczniów z innych klas, szczególnie z  klasy Vb. Dzięki temu przedsięwzięciu, ostatnie dni nauki przed świętami, witała nas i żegnała nasza „mała strojnisia”. Mieliśmy z tego dużo uciechy. Mamy nadzieję, że ten pomysł wpisze się na stałe, w bożonarodzeniową tradycję naszej szkoły i klasy.

Uczniowie kl. IV wraz z wychowawcą J. Borys  

PROMUJEMY CZYTELNICTWO

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

Jan Rak

 

Na przełomie listopada i grudnia odbył się szkolny konkurs na najlepsze hasło promujące czytanie. Hasło miało być oryginalne i podkreslać obecność książki w różnych aspektach życia człowieka.

Pierwsze miejsce i główną nagrodę w postaci książki otrzymała Patrycja Trela z klasy IV.

 

Tomasz Bohdziewicz

 

WARSZTATY  BOŻONARODZENIOWE

 

11 grudnia odbyły się w kl. III zajęcia w formie warsztatów. Zaproszenie do naszej klasy przyjęła p. Jadwiga Majewska, p. Anna Łobaczewska i p. Joanna Głąbik ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Białogard „Liderka”. Podczas zajęć uczniowie uczyli się wiązać kokardy z błyszczącej wstążki oraz robić i dekorować stroiki świąteczne z gałązek świerku. Piękne stroiki teraz ozdabiają pokój nauczycielski, sekretariat i naszą salę lekcyjną. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani i chętnie wykonywali  pracę indywidualną, a także  zgodnie pracowali w grupie.

Dziękujemy za kolorowe ozdoby i materiały przyrodnicze, które były wykorzystane podczas zajęć.

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

 

KRÓLOWA ŚNIEGU

6 grudnia uczniowie klas „0” oraz   I-IV wyjechali na przedstawienie teatralne pt. Królowa Śniegu, które odbyło się w CKiSE w Białogardzie.

W świat baśni wprowadził nas Marek Kopczyński. Spektakl wzbogacony został o część

nowych lalek, w tym ogromną postać Królowej Śniegu i nowe elementy scenograficzne. Efekty towarzyszące oraz cała fabuła bardzo nam się podobała, a piosenki cieszyły się uznaniem najmłodszych dzieci.

 

Wychowawcy klas

 

MIKOŁAJKI

 

Zgodnie ze szkolną tradycją 6 grudnia zawitał do naszej szkoły święty Mikołaj w towarzystwie dwóch uroczych elfów. Cała trójka została miło przyjęta przez wszystkich uczniów i pracowników szkoły, tym bardziej, że św. Mikołaj wręczył każdemu słodki upominek. Jedynie nauczyciele mieli trochę skwaszone miny, gdyż w tym roku zostali obdarowani rózgą. Czyżby stawiali uczniom zbyt dużo jedynek? Miejmy nadzieję, że poprawią się do kolejnych odwiedzin Mikołaja.

Serdeczne podziękowania ślemy w kierunku Rady Rodziców, która podjęła się organizacji tego dnia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne miłe niespodzianki.

 

 

<fotogaleria>

Beata Samiec

 

SPORT I ZABAWA

 

5 grudnia, jak co roku, szkoły podstawowe z gminy Białogard, spotkały się na zawodach - „Sport i zabawa”. Uczestniczyło w nich po 50 zawodników z klas II-VI z Kościernicy, Stanomina i Rogowa. W tym roku skorzystaliśmy z uprzejmości Gimnazjum w Pomianowie i impreza odbyła się na pełnowymiarowej sali, którą nasi uczniowie zobaczyli pierwszy raz. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Niestety, nie udało nam się obronić mistrzowskiego tytułu z ubiegłego roku. Zajęliśmy drugie miejsce, „które też jest dobre”, jak to określiły z entuzjazmem dzieci. Swoją obecnością zaszczycili nas dyrektorzy szkół oraz wójt, który wręczał nagrody. Każda szkoła otrzymała dyplom, puchar oraz duży worek prezentów, w postaci różnych piłek. Na zakończenie każdy uczestnik dostał słodki upominek.

 

Jolanta Borys

 

 

KONKURS PLASTYCZNY „NIE DLA OGNIA W LESIE"

 

28 listopada 2018 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Nie dla ognia w lesie" .

Tematem konkursu było opracowanie plakatu o ochronie przeciwpożarowej lasów.

Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie naszej szkoły, w następujących grupach:

 II - klasy I-III

 III-  klasy IV-VII

Prace zostały ocenione przez pracowników Nadleśnictwa w Białogardzie oraz Państwowej Straży Pożarnej. W drodze głosowania komisja przyznała wyróżnienia dla uczniów:

1.      Łazoryk  Asunta kl. VII

2.      Ochenkowska Magdalena kl. VII

3.      Sławicka Milena  kl. VA

4.      Drąg Magda  kl. VB

5.      Buchowiecka Oliwia  kl. VII

6.      Stolarczyk Katarzyna kl. VB

7.      Krzesniak Dominik kl. VA

8.      Durawa Oliwia  kl.VII

9.      Trocha Bartosz kl. VI

10.  Piątek Tymoteusz kl. IV

Nagrody dla wyróżnionych zostały wręczone na uroczystym apelu. Dziękuję za udział w konkursie i zachęcam do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Elwira Balewska- Schmidt

 

KONKURS POŻARNICZY „ZAPOBIEGAMY POŻAROM"

 

23 listopada 2018 roku w sali obrad Urzędu Gminy Białogard odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Zapobiegamy Pożarom". Organizatorami był Urząd Gminy Białogard  oraz Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Białogardzie. Jury wyłoniło po pięć prac z każdej kategorii wiekowej, które zostaną przesłane na etap powiatowy konkursu.

Prace pozostałych uczestników zostaną wystawione w Urzędzie Gminy Białogard .

W grupie wiekowej - szkoła podstawowa klasa IV-VII : troje  uczniów z naszej szkoły przeszło do etapu powiatowego konkursu, są to:

1.      Polyonko Kirił kl. VA

2.      Łyszyk Klaudia kl. IV

3.      Sikorski Seweryn kl. IV

 

Laureaci zostaną nagrodzeni na apelu szkolnym. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękuję, a zwycięzcom gratuluje i życzę sukcesów w kolejnych etapach konkursu.

Elwira Balewska- Schmidt

 

ANDRZEJKI

 

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Andrzejki to niezwykły dzień pełen wróżb i zabaw. Są okazją do spotkań w gronie znajomych i wspólnych imprez.
W naszej szkole także pamiętaliśmy o andrzejkach. Dnia 27 listopada 2018 r. odbyła się zabawa andrzejkowa. W tym dniu wychowawcy przypomnieli uczniom o zwyczajach andrzejkowych, natomiast uczniowie klasy VIII przygotowali dla chętnych dzieci ciekawe konkursy oraz wróżby, a także zadbali o oprawę muzyczną podczas dyskoteki.

W czasie imprezy wszyscy dobrze się bawili, a przygotowane atrakcje sprawiły dużo radości.

 

<fotogaleria>

Beata Samiec

 

REJONOWE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

 

W dniach 19-29 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Białogardzie zostały przeprowadzone rejonowe konkursy dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursów jest Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas VI-VIII. Dagmara Gronowska i Jakub Raczyński wzięli udział w Konkursie Języka Polskiego, Aleksandra Ochenkowska i Jakub Raczyński w  Konkursie Matematycznym,  Julia Lewandowska i Wiktoria Ułanek uczestniczyły w Konkursie Języka Angielskiego.

 W Konkursie Historycznym naszą szkołę reprezentowali Jakub Raczyński i Dawid Żurawiecki a Oliwia Durawa i Sylwia Stasiorek w Konkursie Biologicznym.

Uczestnicy w ciągu 90 minut rozwiązywali testy sprawdzające wiedzę z wyżej wymienionych przedmiotów. Według regulaminu do etapu wojewódzkiego awansują ci uczniowie, którzy uzyskają co najmniej 85% punktów możliwych do zdobycia na danym teście.

 W przypadku nie osiągnięcia przez co najmniej 25% uczestników etapu rejonowego danego konkursu 85% pkt. możliwych do zdobycia, do etapu wojewódzkiego zostaje zakwalifikowanych 25% uczestników etapu rejonowego, którzy uzyskali najwyższe wyniki (jednak wynik nie może być niższy niż 30%). Jeśli uczniowie zajmujący pozycję ostatnią i następne uzyskają taką samą liczbę punktów, liczba zakwalifikowanych może być zwiększona odpowiednio. Decyzję o poszerzeniu listy podejmuje Przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Konkursowej.

Dziękujemy uczniom za udział w konkursach.

Grażyna Wołkowska

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

20 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W naszej szkole wpisał się on na stałe do kalendarza świąt, w związku z czym podjęto w tym dniu wiele działań poświęconym dzieciom i ich prawom. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka, która przypominała uczniom o najważniejszych prawach zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 roku. Następnie za pomocą prezentacji multimedialnej przybliżono uczniom patrona roku 2018 – panią Irenę Sendlerową, która podczas II wojny światowej uwolniła z getta tysiące żydowskich dzieci. Na korytarzu szkolnym pojawił się kącik z łamigłówkami i zagadkami związanymi z obchodami tego dnia. Najmłodsze dzieci naszej szkoły (3-, 4- i 5-latki) upiekły pod czujnym okiem swojej wychowawczyni babeczki z prawami. Dzieci z oddziału przedszkolnego (6-latki) oraz uczniowie klasy I wykonali prace plastyczne przedstawiające prawa dzieci. Natomiast uczniowie klas II–VIII wzięli udział w konkursie. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości praw dziecka i osoby p. Ireny Sendlerowej. W kategorii klas młodszych nagrodzono Martynę Budner i Jakuba Kaczmarka z klasy III, a w kategorii klas starszych nagrody otrzymali Patrycja Trela z kl. IV, Oliwia Buchowiecka z kl. VII oraz Mateusz Lipski z kl. V b. Podsumowaniem obchodów Dnia Praw Dziecka było wspólne odśpiewanie przez dzieci i nauczycieli „Piosenki o Prawach Dziecka” Małej Orkiestry Dni Naszych.

<fotogaleria>

Beata Samiec, Małgorzata Kopaczewska

WARSZTATY

 

Dnia 19 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowe w Rogowie odbyły się zajęcia warsztatowe z udziałem psychologa i pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie. W warsztatach uczestniczyły klasy II, Va i VI. Klasa II uczyła się radzenia sobie ze złością „Złość, agresja, przemoc. Jak sobie radzić?”. Uczniowie w klasie Va poznali aktywne metody uczenia się „Potrafię się uczyć-aktywne metody uczenia się.” Natomiast w klasa  VI poznała swoje mocne strony „Doceń siebie-czyli jak wzmacniać swoją samoocenę”.

Agata Nojek - Sokołowska

 

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

9 listopada szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju wzięły udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Również nasza szkoła włączyła się w bicie tego rekordu. W tym dniu uczniowie, dzieci z oddziału przedszkolnego i nauczyciele zebrali się na holu, by o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewać 4 zwrotki hymnu narodowego.

Następnie odbył się apel przygotowany przez nauczyciela historii, pana Tomasza Bohdziewicza. Występujący uczniowie przypomnieli widzom trudne dzieje naszego kraju, który przez 123 lata pozostawał pod zaborami i dopiero 11 listopada 1918 roku odzyskał niepodległość. Uczniowie koła muzycznego pod kierunkiem pani dyrektor Elżbiety Trzcińskiej wykonali pieśni patriotyczne i legionowe, takie jak „Rota” czy „Marsz Pierwszej Brygady”.

Po apelu nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu recytatorskiego „Ojczyzna w poezji”. Uczniowie dowiedzieli się, że listopad jest w naszej szkole miesiącem poświęconym szczególnemu doskonaleniu jednej z kompetencji kluczowych, jaką jest porozumiewanie się w języku ojczystym. Temu też miał służyć konkurs, którego uczestnicy mieli za zadanie zadeklamować wiersz o tematyce patriotycznej. Uczniowie zaprezentowali swoje recytacje na forum szkoły. Laureatka konkursu – Sylwia Stasiorek z klasy VIII – oraz osoby wyróżnione (Oliwia Durawa, Dagmara Gronowska i Małgorzata Miszczak) otrzymały dyplomy za piękną mowę ojczystą.

 

Ewelina Wachowska

<fotogaleria>

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – ZADANIA PROJEKTOWE

 

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie starszych klas przygotowywali indywidualnie lub w zespołach zadania projektowe. 9 listopada na lekcjach języka polskiego szósto- i siódmoklasiści zaprezentowali swoje prace. Były to prezentacje multimedialne, filmiki, broszury poświęcone ojczyźnie, także tej „małej ojczyźnie”, którą tworzą najbliższe uczniom miejsca, rodzinne strony. Ósmoklasiści natomiast na zajęciach z wychowawcą, korzystając ze zgromadzonych materiałów, przygotowali lapbooki o Polsce.

Ewelina Wachowska

 

KONKURS PLASTYCZNY "FUTURYSTYCZNY KOMPUTER"

 

W związku z dniem "Bezpiecznego komputera" nauczyciel informatyki Elwira Nowak oraz nauczyciel plastyki Elwira Balewska - Schmidt ogłosiły konkurs plastyczny pt. "Futurystyczny komputer". Zwycięzcą konkursu została Julia Brzeska z klasy VII. Natomiast wyróżnienie otrzymali: Milena Piórkowska z klasy VI, Kacper Wojciechowski z klasy VI oraz Maja Frąckiewicz z klasy Vb.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Elwira Nowak

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W KLASIE DRUGIEJ

 

Dnia 23 października 2018 r. w klasie drugiej obchodzony był Dzień Głośnego Czytania, którego celem było zachęcenie  dzieci do czytania książek.

Do obchodów tego dnia  drugoklasiści wraz z wychowawcą przygotowali się wcześniej, poznając przygody zwierząt opisane w książce Renaty Piątkowskiej ,,Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Na lekcjach uczniowie wykonywali „Słodziaki 3 D”, malowali ulubione zwierzęta, poznawali ich zwyczaje i tryb życia.  Wyrabiali nawyk czytania przez 21 dni, co potwierdzali rodzice , zaś wychowawca nagradzał dzieci naklejkami motywacyjnymi z Gangu Słodziaków.

W Dniu Głośnego Czytania zaproszony gość – Pan bibliotekarz przeczytał dzieciom fragment książki pod tytułem ,, Zajęczyca Zuzia”. Potem dzieci opowiadały przygody zajęczycy i odpowiadały na pytania gościa. Tego dnia  uczniowie grali  w grupach w grę planszową „Spacer jeża Jerzyka”, rozwiązywali krzyżówki tematyczne, sudoku i wykonywali komiksy konkursowe. Wszystkie działania zostały udokumentowane w formie zdjęciowej i przesłane na konkurs Gangu Słodziaków.

<fotogaleria>

Bogusława Mucha

 

SPOTKANIE Z PANIĄ REGINĄ NALASKOWSKĄ – WSPÓŁORGANIZATORKĄ STRAJKU OKUPACYJNEGO W ZAKŁADACH ZESPOŁÓW ELEKTORNICZNYCH „UNITRA-UNITECH” W BIAŁOGARDZIE

25 października  2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie uczniowie klasy ósmej gościli panią Reginę Nalaskowską, która aktywnie działała w strukturach NSZZ „Solidarność” Białogardzie.

Spotkanie uczniów klas starszych z panią Reginą było realizowane w ramach cyklu spotkań z lokalnymi mieszkańcami walczącymi ze strukturami władz komunistycznych w Polsce Ludowej w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wizyta gościa była związana z  obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pani Nalaskowska opowiadała o swojej działalności w strukturach NSZZ „Solidarność” w Białogardzie i represjach ze strony Służb Bezpieczeństwa, które zakończyły się dla niej więzieniem i w konsekwencji koniecznością emigracji politycznej do USA. Z relacji gościa uczniowie dowiedzieli się o wydarzeniach z grudnia 1981 r. i strajku okupacyjnym w Zakładach Zespołów Elektronicznych „Unitra Unitech”.  Pani Regina chętnie dzieliła się swoimi wrażeniami z pierwszych dni pobytu w USA i podkreśliła, że był to trudny okres w jej życiu.

Na koniec spotkania gość wyraził nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w przyszłości i przypomniała słowa Józefa Piłsudskiego, że „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do  przyszłości”.

 

Tomasz Bohdziewicz

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

            Dnia 12 października 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli ubrani na galowo. Nauczyciele i pracownicy szkoły zajęli honorowe miejsca. Część artystyczną pod tytułem „W naszej szkole jest wesoło” prowadziły wprawne konferansjerki z klasy V a. Wiersze dla nauczycieli i pracowników szkoły deklamowali  uczniowie z koła teatralnego –z klasy drugiej i trzeciej. W uroczystych nastrojach uczniowie składali podziękowania nauczycielom za trud wkładany w nauczanie i wychowanie nowych pokoleń.

 

Bogusława Mucha

 

„DRZEWKO NIEPODLEGŁOŚCI” DLA NIEPODLEGŁEJ

 

8 października 2018 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie uczestniczyli w symbolicznym zasadzeniu „Drzewka Niepodległości” na terenie administracyjnym szkoły. Cała akcja o wymiarze patriotycznym związana była z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia, które swoim zasięgiem objęło wszystkie szkoły w Gminie Białogard, był nauczyciel historii Tomasz Bohdziewicz. Patronat nad akcją objęły Lasy Państwowe Nadleśnictwo Białogard, które dostarczyły sadzonki drzew.

Uroczystego zasadzenia jarzębu pospolitego w obecności Dyrektor Szkoły Elżbiety Trzcińskiej, pracownika nadleśnictwa – Katarzyny Stypuły oraz reprezentacji uczniów z samorządów klasowych dokonał Wójt Gminy Białogard Jacek Smoliński.

 

<fotogaleria>

 

Tomasz Bohdziewicz

 

EUROPEJSKI  TYDZIEŃ  SPORTU – ETS

 

          Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Jest to cykliczna impreza, która inspiruje do wszelkiego rodzaju twórczych, sportowych działań. Powstała z myślą o wszystkich, bez względu na wiek i poziom sprawności.

          Tegoroczny tydzień, tj. od 23 do 30 września - to już czwarta edycja. W tym roku do tej ogólnoeuropejskiej akcji postanowiła dołączyć również nasza „mała wiejska szkółka” - wszakże Rogowo leży także w Europie. Obchody zainaugurowaliśmy apelem oraz zawieszonym w holu głównym dużym hasłem informującym o przystąpieniu do ETS.

W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowaliśmy:

- rozgrywki w piłkę nożną chłopców,

- rozgrywki w „piłkarzyki” w parach mieszanych,

- zawody w biegu na 400 m dziewcząt i chłopców,

- zawody w biegu na 800 m dziewcząt i chłopców,

- zabawy i wyścigi w rzędach, gdzie w drużynach integracyjnych - uczniowie klas starszych - kierowali i opiekowali się uczniami klas młodszych,

- przerwy międzylekcyjne „na sportowo”, podczas których uczniowie pod opieką nauczycieli mogli wykazać się inwencją twórczą, sami organizując zabawy, gry i rozgrywki,

- w ostatnim dniu ETS, żeby podkreślić, że Polska należy do Europy i żeby uczcić 100-lecie jej wolności, odbył się Niepodległościowy Bieg Sztafetowy, w którym wzięło udział 100 uczniów.

         Ta ogólnoeuropejska kampania była realizowana pod hasłem: # BeActive (Bądź aktywny), co wybrzmiało w gazetce ściennej, jako działania promujące ETS.

         Poprzez zgłoszenie tychże wydarzeń na stronę Ministerstwa Sportu i Turystyki, nasza impreza stała się częścią Europejskiego Projektu. Jesteśmy dumni i mamy nadzieję, że takimi działaniami udowodniliśmy, że jesteśmy pełnoprawnymi Europejczykami !!!

 

<fotogaleria>

 

 

WYCIECZKA NA ZIELONĄ FARMĘ

 

Dnia 27 września 2018 r. odbyła się wycieczka przyrodnicza na Zieloną Farmę, w której uczestniczyła grupa 6-latków i klasa 2 wraz z opiekunami.

Dzieci brały udział w zajęciach tematycznych dotyczących kopania, przechowywania i pieczenia ziemniaków. Wielką frajdą dla uczestników było kopanie ziemniaków z użyciem motyki i zbieranie ich  do koszyka. Dzieciom bardzo smakowały ziemniaki pieczone w ognisku i popijane „wiejską kolą”.

Dużą atrakcją było oglądanie  i karmienie zwierząt mieszkających na farmie. Na koniec uczestnicy wycieczki wykonali „zwierzaki- cudaki” z wykorzystaniem ziemniaków i przygotowanych przez gospodarzy ozdób.  Własnoręcznie wykonane pamiątki dzieci zabrały do domów. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała.

 

<fotogaleria>

Bogusława Mucha

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

Jak co roku we wrześniu odbywają się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.  W tym roku szkolnym chęć kandydowania wykazały trzy uczennice: Katarzyna Chlebicka z kl. II oraz Oliwia Buchowiecka z kl. VII i Julia Jaciubek z kl. VII. Kandydatki przygotowały w ramach kampanii wyborczej zarówno plakaty zachęcające do oddania na nie głosu, jak również krótkie przemówienie, które zaprezentowały osobiście w piątek 21 września.

W poniedziałek 24 września 2018 na pierwszej godzinie lekcyjnej odbyły się wybory. Każdy uczeń w szkole mógł oddać tylko jeden głos.  W sumie oddano 116 głosów, które po przeliczeniu wyłoniły zwycięzcę.Wyniki głosowania:

Oliwia Buchowiecka zdobyła 24 % głosów

Katarzyna Chlebicka 10 % głosów

Julia Jaciubek 61 % głosów

Oddano również kilka głosów nieważnych, które stanowiły 5% wszystkich oddanych głosów.

Podsumowując, przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019 została Julia Jaciubek z klasy VII. Serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim kandydatom za start w wyborach, a uczniom za oddane głosy.

 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Beata Samiec

 

 

SPRAWOZDANIE Z GRY TERENOWEJ DLA KLAS I-VIII Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

21 września 2018r. uczniowie klas I – VIII korzystając z dobrej  pogody wzięli udział w grze terenowej pod nazwą Patrolowy Bieg Niepodległościowy. Organizatorem tej gry była pani Grażyna Wołkowska.

O godzinie 7.45 wszyscy uczestnicy zabawy stawili się na miejsce zbiórki, gdzie zostali  zapoznani z zasadami tej gry.  Następnie zostali podzieleni na sześć grup patrolowych (biali, czerwoni, żółci, zieloni, niebiescy, fioletowi) tak, aby do każdego patrolu należeli uczniowie z różnych klas. Każdy patrol otrzymał wstążeczki ze swoim kolorem, które zostały zawiązane na rękach. Dowódcą każdego patrolu został najstarszy uczeń. Następnie dowódcy patroli otrzymali od pani Grażyny Wołkowskiej karty patrolowe, mapy terenu wokół szkoły oraz plany parteru dolnego i górnego z zaznaczonymi  miejscami zadań patrolowych.

Patrole miały do wykonania dziesięć różnorodnych zadań. Musieli wykazać się dobrą znajomością hymnu polskiego, celnością w rzucie woreczkiem do wiadra lub piłką do kosza, a nawet zdolnościami plastycznymi podczas tworzenia kotylionu czy układania napisu „11 listopada” z szyszek i patyków. Zadaniem patroli było również zaśpiewanie pieśni patriotycznej innej niż hymn, rozwiązanie krzyżówki historycznej, ułożenie puzzli z mapą Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., a także przeniesienie rannego z punktu A do punktu B. Każdy patrol miał policzyć: ile jest obecnie rosnących, koło placu zabaw, dębów, ile jest pni po ściętych drzewach i ile było wszystkich dębów. Nie było to jedyne zadanie matematyczne. Uczniowie za pomocą szyfru ułamkowego musieli zaszyfrować „JESTEM POLAKIEM”.

Wszystkie patrole świetnie poradziły sobie z zadaniami patrolowymi. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy VIII i VII, którzy wspaniale spisali się jako dowódcy patroli!

Na zakończenie imprezy na uczestników czekała kiełbaska z grilla i chlebek. Uwieńczeniem wszystkich zmagań było podsumowanie Patrolowego Biegu Niepodległościowego i wręczenie nagród. Patrolowy Bieg Niepodległościowy był świetną okazją do poznawania nowych pojęć, nauki pracy w zespole, odpowiedzialności, rozwoju orientacji w terenie, a nawet umiejętności liczenia. Przy takiej zabawie czas płynie szybciej.

 

<fotogaleria>

 

     Grażyna Wołkowska

 

„BOHATERON – WŁĄCZ HISTORIĘ!”

 

Akcja „BohaterON – Włącz historię!” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego poprzez wysyłanie im kartek. W dwóch poprzednich edycjach powstańcy otrzymali ponad 200 tysięcy kartek i listów. W tym roku również nasi uczniowie włączyli się w tę akcję. Pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego i wychowawców pisali życzenia i podziękowania  dla powstańców. Dzięki zaangażowaniu uczniów powstało aż 114 takich kartek.

 

NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA”

 

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Na inaugurację akcji wybrana została epopeja „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W tym roku, 8 września, w całej Polsce czytano powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

Uczniowie VI, VII i VIII naszej szkoły również włączyli się w akcję.  Na lekcjach języka polskiego czytali głośno fragmenty utworu, ukazujące losy głównego bohatera, Cezarego Baryki, na tle takich wydarzeń jak I wojna światowa, rewolucja bolszewicka czy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

 

 

W POCZUCIU DUMY NARODOWEJ OGLĄDALIŚMY DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA

 

19 września uczniowie z klasy VII i VIII mieli okazję obejrzeć  historię legendarnego Dywizjonu 303 w polskiej produkcji pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”  w reżyserii Denisa Delicia.

Film okazał się doskonałą lekcją historii i przykładem polskiego bohaterstwa z czasów II wojny światowej. Uczniowie mieli okazję skonfrontować  literacką wersję utworu Arkadiego Fiedlera z jej filmową ekranizacją.

Dobrowolny udział uczniów z Rogowa w projekcji filmu był wyrazem ich patriotyzmu, który doskonale się wkomponowywał w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tomasz Bohdziewicz

 

 

PIERWSZE ZEBRANIE Z RODZICAMI

 

12 września 2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami. Dyrektor szkoły – p. Elżbieta Trzcińska przywitała przybyłych rodziców oraz zapoznała ich z organizacją pracy szkoły i organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej w naszej placówce. Następnie rodzice udali się na spotkania z wychowawcami

 

 

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i zapałem do pracy.
Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Dagmara Gronowska. Na początku wprowadzony został sztandar szkoły i odśpiewany hymn państwowy.
Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły – p. Elżbieta Trzcińska, która serdecznie powitała wszystkich zebranych: uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz pracowników obsługi i administracji.  

Po części oficjalnej uroczystości uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

W nowym roku szkolnym życzymy Uczniom oraz Nauczycielom i Rodzicom wielu sukcesów i satysfakcji.