ROK SZKOLNY 2017/2018

POTYCZKI Z MATEMATYKĄ

Marzec jest miesiącem, w którym dzieci mierzą się z królową nauk, matematyką.

W bieżącym  roku w  szkolnym konkursie matematycznym " Tydzień z Kangurem" naszą klasę reprezentowały 3 uczennice: Nikola Łączkowska, Nikola Buchowiecka oraz Klaudia Łyszyk. Dziewczynki doskonale poradziły sobie z zadaniami matematycznymi. Nie dały rady rozwiązać zadania za 4 punkty.

23 marca w Szkole Podstawowej nr 5 w Białogardzie odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Mistrz Matematyki", w którym wzięło udział 10 uczniów ze szkół powiatu białogardzkiego. Naszą klasę reprezentowali uczniowie: Nikola Buchowiecka i Seweryn Sikorski. Uczniowie ci zostali wyłonieni w ramach klasowych eliminacji.

Uczniom biorącym udział w konkursach gratuluję udziału i godnego reprezentowania klasy.

Małgorzata Bagińska

 

 

W związku z obchodzonym 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka uczniowie przypomnieli sobie prawa dziecka oraz zilustrowali prawo do nauki.

                                                                                                                  Małgorzata Bagińska

7 listopada na lekcji języka polskiego dowiedzieliśmy się co to jest drzewo genealogiczne. To wykres ukazujący więzi pokrewieństwa między poszczególnymi członkami rodu. To jest cała rodzina ze strony mamy i taty.

Wspólnie z rodzicami zrobiliśmy takie drzewa. Są one ciekawe. Każde jest inne. Zrobione zostały różnymi  technikami. Wykorzystane zostały  materiały takie jak  bibuła, kolorowe kartki, kredki i druciki. Na kilku pracach są przyklejone zdjęcia, a na pozostałych są rysunki członków rodziny.

                                                                                                                    Nikola Buchowiecka

 

Co miesiąc uczniowie prezentują swoje umiejętności pięknego czytania w klasowym konkursie. W listopadzie   zmierzyli się z trudnym repertuarem. Czytali patriotyczne strofy o ojczyźnie. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Łyszyk, II Diana Lipińska a  III Seweryn Sikorski.

Gratuluję!

                                                                                               Małgorzata Bagińska

 

Uczniowie klasy III wybrali przedstawicieli samorządu klasowego. Przewodniczącym został Wiktor Serafin. Pomagają mu Dominika Marunowska i Diana Lipińska.

Gratuluję!

                                                                                       Małgorzata Bagińska

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

WYCIECZKA DO PASIEKI

 

Dzisiaj byliśmy w pasiece. Mój dziadek opowiadał o pszczołach i pokazał nam kombinezon. W pasiece mojego dziadka jest dużo uli. Ta wycieczka bardzo mi się podobała.

 

Dominika Marunowska

WYCIECZKA DO PASIEKI

 

Dzisiaj byliśmy w pasiece. Widzieliśmy tam: kombinezon, plaster miodu i ule. Dziadek Dominiki opowiadał o pszczołach i pokazywał jak się robi miód. Pszczelarz odpowiadał na nasze pytania. Ta wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. 

Nikola Łączkowska

SUKCES KLAUDII

 

Dnia 28 kwietnia odbył się szkolny konkurs pięknego czytania. W tym konkursie zwyciężyła Klaudia Łyszyk i zdobyła tytuł Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania. To drugi tak ważny sukces Klaudii. Będzie ona reprezentowała naszą szkołę w gminnym konkursie recytatorskim " Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne".

Gratulacje i życzymy powodzenia!

Małgorzata Bagińska

 PROMUJEMY CZYTELNICTWO

 

Uczniowie naszej klasy promują czytelnictwo. Wykonaliśmy piękne okładki do książek dla niewidomych i niedowidzących oraz gazetkę klasową na temat twórczości H. Ch. Andersena.

 

 

Małgorzata Bagińska

LEKCJA Z H. CH. ANDERSENEM

 

Dnia 3 kwietnia gościliśmy w szkolnej bibliotece. Jak zwykle bibliotekarka Danuta Suska przygotowała fascynującą lekcję biblioteczną. Tym razem mieliśmy okazję poznać twórczość bajkopisarza H. Ch. Andersena. Każdy uczeń opuścił bibliotekę z ulubioną bajką do samodzielnego przeczytania.

Małgorzata Bagińska

DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW

 

21 marca to od kilku lat wyjątkowy dzień w naszej szkole. W tym roku uczniowie również zaprezentowali swoje talenty i pasje. Mogliśmy obejrzeć udany taneczny występ Dominiki Muranowskiej i Diany Lipińskiej. Swoje zdolności piosenkarskie zaprezentowała Karolina Włodarczyk. Nikola Łączkowska pięknie prezentowała się w pokazie mody wiosennej. Podziwialiśmy wyjątkowe kolekcje budowli z klocków Lego Wiktora Serafina i wystawę rysunków autorstwa Nikoli Łączkowskiej.

Małgorzata Bagińska

TYDZIEŃ Z KANGUREM

 

15 marca odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny " Tydzień z Kangurem" dla klas II i IV. Klasę II reprezentowały 3 uczennice: Nikola Łączkowska, Nikola Buchowiecka oraz Klaudia Brzozowska. Uczennice rozwiązywały krzyżówkę matematyczną, magiczny kwadrat oraz zmierzyły się z innymi zadaniami. Uzyskały wynik 18 i 3/4pkt.

Gratuluję!

Małgorzata Bagińska

ZABAWA ANDRZEJKOWA

Tradycji stało się zadość. Najpierw w klasie uczniowie wróżyli sobie nawzajem, a potem wesoło bawili się na wspólnej zabawie.

Małgorzata Bagińska

PROJEKTOWANIE I KONSTRUOWANIE LATAWCÓW

Uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali latawce.

Małgorzata Bagińska

"ŚNIADANIE DAJE MOC"

 

  Uczniowie klasy II przystąpili do szóstej edycji programu edukacyjnego "Śniadanie daje moc". Dzieci poznały zasady zdrowego żywienia oraz rolę śniadania w ich diecie. Przez 2 tygodnie realizowały działania w ramach misji domowych, klasowych i specjalnych.  Działań promujących zdrowie było bardzo dużo. Można o nich przeczytać w zakładce z życia szkoły. Uczniowie naszej klasy zrealizowali wszystkie misje domowe i klasowe. Dumni jesteśmy przede wszystkim z sukcesu jakie odniosło nasze przedstawienie dotyczące zdrowego żywienia oraz z prezentacji filmu przygotowanego przez mamę Wiktora Serafina. Aplauz publiczności był dowodem, że się spodobało!

Za każde zrealizowane przedsięwzięcie uczniowie dostawali punkty. Najwięcej punktów zebrali Wiktor Serafin, Patrycja Trela, Nikola Buchowiecka, Nikola Łączkowska i Klaudia Brzozowska. Wygranymi są jednak wszyscy uczniowie, którzy nauczyli się zasad zdrowego żywienia. Mam nadzieję, że dzieci i ich rodzice będą o nich pamiętać szykując drugie śniadanie do szkoły! 

Dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom za duże zaangażowanie w realizację programu.

Małgorzata Bagińska

CIEKAWA LEKCJA PRZYRODY
 

21 września uczniowie klasy II mieli wyjątkową lekcję przyrody. Udaliśmy się do Białogardu na ul. Słoneczną, gdzie w pobliskim lesie znajduje się ścieżka edukacyjna. Uczniowie mieli okazję poznać ciekawe gatunki flory i fauny występujące na tym terenie oraz spędzić czas na świeżym powietrzu. Następnego dnia wspólnie zredagowaliśmy notatkę z wycieczki.

 

Małgorzata Bagińska

ROK SZKOLNY 2015/2016

WIZYTA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

 

Dnia 19 maja w ramach realizacji bloku tematycznego poświęconego wędrówkom po Polsce, poznawaniu legend, zabytków i ciekawych miejsc naszego kraju odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka zapoznała nas z książkami , które zawierają legendy i podania. Okazało się, że nasza biblioteka posiada dość bogaty księgozbiór w tym temacie. Zaciekawiły nas również audiobooki z legendami. Kilkoro dzieci wypożyczyło do domu książki i audiobooki. Na koniec lekcji bibliotecznej otrzymaliśmy do pokolorowania kolorowanki z bohaterami legend.

Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję.


 

Małgorzata Bagińska

WYCIECZKA EDUKACYJNA

 

Dnia 17 maja odwiedziliśmy Miasteczko Planety Energii, które gościło przez dwa dni w Tychowie. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat energii. Zaciekawiło nas jak to się dzieje, że żarówka świeci i powstaje piorun. Dzięki sile mięśni, jadąc stacjonarnym rowerem Seweryn wprawił w ruch małe auto. Obejrzeliśmy jak spadająca woda wprawiła w ruch turbinę, która sprawiła, że zaświeciły się małe żarówki. Dowiedzieliśmy się jak racjonalnie korzystać z energii dla dobra swojego i przyrody. Obejrzeliśmy wiele ciekawych doświadczeń. Szkoda, że pogoda nie dopisała i z powodu zbyt dużej wilgotności powietrza nie udało się doprowadzić do przeskoku iskry elektrycznej. Mimo to, wizyta w krainie prądu elektrycznego była bardzo ciekawa i pouczająca!

 

 

Małgorzata Bagińska

KSIĄŻKI MARZEŃ MŁODYCH CZYTELNIKÓW

 

Uczniowie klasy I włączyli sie w realizację projektu "Książki marzeń młodych czytelników". Poznaliśmy utwory z książki Juliana Tuwima pt." Słoń Trąbalski i inne wiersze". Wszystkie wiersze bardzo nam się spodobały. Nikola Łączkowska zaprezentowała na forum klasy wiersz pt." Murzynek Bambo", a Nikola Buchowiecka pochwaliła się znajomością wiersza pt." Abecadło". Kolejnym naszym przedsięwzięciem było przygotowanie wspólnymi siłami plakatu reklamującego zbiór wierszy J. Tuwima.

Małgorzata Bagińska

KLASOWA UPRAWA SZCZYPIORKU I PIETRUSZKI

 

Kilka dni temu założyliśmy uprawę szczypiorku i pietruszki. Dbamy o nasze rośliny, podlewamy je i zapewniamy odpowiednie nasłonecznienie. Dokonujemy obserwacji i nanosimy spostrzeżenia na specjalną kartę. Mamy nadzieję, że wyrośnie nam piękny szczypior i dorodna natka pietruszki, które wykorzystamy do zrobienia wiosennej surówki. Już widać efekty! Seweryn podlewa pierwsze liście szczypiorku.


 

Małgorzata Bagińska

 ZDROWE ŚNIADANIE

Uczniowie naszej klasy dbają o swoje zdrowie. Pamiętają o drugim śniadaniu, które wspólnie zjadają na pierwszej przerwie. Ostatnio samodzielnie przygotowali kanapki, do których wykorzystali szczypiorek z własnej, klasowej uprawy. Kanapki były kolorowe, smaczne i przede wszystkim bardzo zdrowe.

 

 

Małgorzata Bagińska

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

Z okazji nadejścia wiosny oraz Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodziliśmy 27 marca uczniowie klasy I przygotowali przedstawienie teatralne pt. „Witamy wiosnę”. Dzieci pięknie nauczyły się swoich ról, a rodzice pomogli zrobić stroje .

Przedszkolakom nasze przedstawienie spodobało się, bo występ nagrodzono gromkimi brawami!

 

 Małgorzata Bagińska

MIERZENIE POJEMNOŚCI

Dnia 13 kwietnia uczniowie uczyli się mierzyć pojemność. Wykorzystali do tego różne naczynia. Ogromną frajdę sprawił im slalom między plastikowymi butelkami.

 

Małgorzata Bagińska

WIOSENNE PRACE

Powitaliśmy wiosnę kolorowymi pracami. Nawet poznane literki wyklejamy bardzo kolorowo!

 

Małgorzata Bagińska

DOKARMIAMY PTAKI

 

          Zbliża się zima. To bardzo trudny czas dla ptaków. Te, które nie  odlatują do ciepłych krajów potrzebują naszej pomocy. Postanowiliśmy zrobić karmniki dla sikorek. Skorzystaliśmy z instrukcji Adama Słodowego https://www.youtube.com/watch?v=7ixFbcaB10g

Mama Martynki Pawłowicz oraz mama Klaudii Brzozowskiej  przygotowały przysmaki dla sikorek. Mamy nadzieję, że ptakom spodoba się ta stołówka i chętnie będą w niej gościły. Obiecujemy dbać, aby zawsze był w niej pokarm dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Może uczniowie innych klas nam w tym pomogą?

 

                                                                             

Małgorzata Bagińska

NAUKA DEKOROWANIA STOŁU

Dnia 23 października uczniowie uczyli się  składać serwetki papierowe i dekorować stół.  Na pewno  każdy z uczniów wykorzysta te umiejętności przygotowując  swoje przyjęcie urodzinowe.

Najładniejszą serwetkę przygotowała Nikola Buchowiecka. Brawo Nikola!

Małgorzata Bagińska

Dnia 6 października uczniowie kl. IB utrwalając literę „O” samodzielnie przyrządzili płyn do robienia baniek. Zgodnie z przepisem odmierzali pojemność 1 litra szklankami i dodawali pozostałe składniki. Potem próbowali puszczać bańki mydlane. Najładniejsze bańki zrobił Filip. Brawo Filip!

Przepis na płyn do baniek mydlanych:

·        1 litr wody

·        2-3 łyżki płynu do mycia naczyń

·        łyżeczka gliceryny ( do kupienia w aptece)

Potrzebna jest również słomka do napojów rozcięta na jednym końcu i odrobina dobrego humoru.

Życzymy udanej zabawy!