ROK SZKOLNY 2017/2018

<Fotogaleria>

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

12 lutego odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa, w której my również chętnie wzięliśmy udział. Miło spędziliśmy czas w swoim gronie, tańcząc i bawiąc się.  Kilkoro uczniów naszej klasy świetnie prezentowało się w strojach karnawałowych. Tym razem o poczęstunek zatroszczył się Fabian, za co mu bardzo dziękujemy. 

 

Beata Samiec

TŁUSTY CZWARTEK

 

W naszej klasie tłusty czwartek przebiegał oczywiście na słodko, z pysznymi lukrowanymi pączkami i faworkami. Dziękujemy Mateuszowi, który zatroszczył się o samopoczucie swoich koleżanek i kolegów i dostarczył wspomniane pyszności do szkoły.

Beata Samiec

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

12 stycznia br. na apelu podsumowującym I półrocze roku szkolnego 2017/2018 osiągnięcia uczniów klasy IVB zostały pokazane na forum szkoły w formie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez wychowawcę. 

Osiągnięcia uczniów klasy IVb

Danuta Suska

 

LEKTURIADA – JANUSZ KORCZAK „KRÓL MACIUŚ PIERWSZY”

 

Na początku stycznia uczniowie klas czwartych zostali zachęceni do przeczytania lektury uzupełniającej - powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, a także innych tytułów autorstwa wielkiego przyjaciela dzieci dostępnych w szkolnej bibliotece.

Najistotniejszym elementem lekcji języka polskiego było poznanie autora powieści, jego twórczości i działalności oraz zarysu epoki, w której żył. Wykorzystano do tego materiały multimedialne, zasoby Internetu, publikacje książkowe, informacje zamieszczone w podręczniku oraz łamigłówki poświęcone temu pisarzowi, pedagogowi i lekarzowi, opracowane kilka lat temu w ramach obchodów w naszej szkole Roku Janusza Korczaka.

Uczniowie poznali fragmenty „Króla Maciusia I” zamieszczone w podręczniku,  dyskutowali o prawach dziecka, wyrażali opinie na temat tytułowego bohatera książki, natomiast na koniec zajęć obejrzeli fragmenty adaptacji filmowej dzieła Korczaka.

Danuta Suska

 

ZADANIA PROJEKTOWE CZWARTOKLASISTÓW

 

W trakcie I półrocza roku szkolnego 2017/2018 każdy uczeń klasy IVA i klasy IVB wybierał i realizował jedno spośród kilkunastu zadań projektowych zaproponowanych przez autorki podręcznika do języka polskiego. Powstały kreatywne i merytoryczne  prace w formie plakatów, albumów, broszur, prac plastyczno-technicznych.

Oto przykłady najchętniej wykonywanych projektów.

Uczniowie wybierali z oferty telewizyjnej programy dla każdego członka swojej rodziny. Zachęcali do obejrzenia tych audycji, biorąc pod uwagę m.in. ich treści, czas trwania, termin emisji, osoby biorące w nich udział. Proponowali również znak, który zachęcałby do oglądania wartościowych programów.

Wyszukiwali w Internecie informacje na temat różnych miejsc w Polsce, które – według ich mieszkańców – mają swojego opiekuńczego ducha i przygotowywali album zatytułowany „Wielka księga duchów polskich”.

Projektowali i wykonywali drzewo genealogiczne – graficzny obraz historii swojej rodziny, korzystając z podanych wskazówek.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości opracowywali projekty znaczka pocztowego z serii „Moja Polska”. Musieli między innymi uwzględnić w swojej pracy elementy w biało-czerwonych barwach czy rysunek kojarzący się z Polską.

Przygotowywali prezentację na temat polskich cmentarzy na świecie, korzystając z różnych źródeł informacji. 

Na podstawie fragmentu opowiadania Fundacji Pomocy Labradorom PRIMA opracowywali plakat zachęcający do odpowiedzialnego traktowania czworonożnych przyjaciół.

Redagowali własny słownik ortograficzny – projektując i wykonując atrakcyjną okładkę, wymyślając ciekawy tytuł, proponując układ rozdziałów.

            Realizacja wyżej wymienionych zadań pozwoliła na wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, zaangażowanie rodziców uczniów, ale przede wszystkim miała znaczenie dla nabywania przez czwartoklasistów ważnych kompetencji.  

Danuta Suska

 

LEKTURIADA – „MIKOŁAJEK”, CZYLI SZKOLNE EKSCESY CHŁOPCA TAKIEGO JAK MY

 

Uczniowie klasy IVB poznali na przełomie listopada i grudnia, a uczniowie klasy IVA – w październiku opowiadania z tomu „Mikołajek”. Lekcje poświęcone lekturze rozpoczęły się od wysłuchania aktorskiej interpretacji jednego z opowiadań, a potem głośnego czytania fragmentów opowiadań przez uczniów. Czwartoklasiści poznali autora lektury – R. Goscinnego na podstawie między innymi notki encyklopedycznej i rebusów. Dowiedzieli się, kto ilustrował zbiory opowiadań, a także kiedy i gdzie wydano po raz pierwszy teksty o Mikołajku.  Korzystając z różnych źródeł informacji, podawali tytuły wszystkich znanych zbiorów opowiadań o przygodach Mikołajka. Oglądali fragmenty ekranizacji „Mikołajka”. Następnie skupili się na treści utworu – omówili między innymi elementy świata przedstawionego, dyskutowali o stosunku ludzi do zwierząt, rozważali w formie drzewka decyzyjnego o pozytywnych i negatywnych następstwach wagarowania, analizowali mocne i słabe strony ucieczki z domu, utrwalili budowę opowiadania. 

Danuta Suska

 

 

MIKOŁAJKI

 

6 grudnia św. Mikołaj odwiedził również uczniów klasy IVB i obdarował ich słodkim,  świątecznym upominkiem. Dziękujemy!

ANDRZEJKI

30 listopada uczniowie klasy IVB uczestniczyli w szkolnej zabawie andrzejkowej. Były tańce, wróżby, poczęstunek i rozbijanie piniaty.

Dziękuję Rodzicom za pomoc w organizacji spotkania w klasie.

Danuta Suska

 

LEKTURIADA – PIERWSZE SPOTKANIE Z AUTOREM EPOPEI NARODOWEJ

 

W połowie listopada uczniowie klas czwartych, w ramach lekcji języka polskiego, odbyli pierwsze spotkanie z Adamem Mickiewiczem - autorem polskiej epopei narodowej.  Odwiedzili również centrum polszczyzny – dworek w Soplicowie.

Na podstawie notki biograficznej zamieszczonej w podręczniku, multimedialnej osi czasu i planszy demonstracyjnej poznali sylwetkę Adama Mickiewicza oraz epokę, w której żył i tworzył.  Obejrzeli najciekawsze wydania „Pana Tadeusza”, zdjęcia strony tytułowej pierwszego wydania, fotografie rękopisu dzieła, album poświęcony poecie wykonany przez absolwentów naszej szkoły. Poznali pełny tytuł utworu.

Zapoznali się z opisem wystroju salonu na podstawie fragmentów „Pana Tadeusza”, obejrzeli fragmenty ekranizacji powieści w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Jedna z uczennic klasy IVB, Katarzyna Stolarczyk, zainspirowana twórczością wieszcza, przygotowała recytację inwokacji – wprowadzenia do „Pana Tadeusza”.

W drugim półroczu uczniowie będą czytać kolejne fragmenty epopei – między innymi opis zachodu słońca, natomiast w klasach starszych poznają całość dzieła i inne utwory autorstwa Mickiewicza. 

Danuta Suska

DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA

10 listopada uczniowie klasy IVB wzięli udział w zajęciach z wychowawcą poświęconym obchodom Dnia Ochrony Praw Dziecka. Podczas lekcji wychowawczej zostały przypomniane prawa dziecka zapisane w Konwencji o Prawach Dziecka. Odczytano listy dzieci z różnych krajów i dyskutowano o każdym z nich w odniesieniu do zaprezentowanych praw dziecka. Kolorowano obrazki przedstawiające dzieci w różnych sytuacjach.

Z opracowanych materiałów powstał klasowy plakat.

Wychowawca klasy, Danuta Suska

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

W październiku, w ramach obchodów Święta Szkoły, biblioteczkę klasową w sali polonistycznej wypełniły książki autorstwa Jana Brzechwy, a na gazetce ściennej wywieszono informacje na temat życia i twórczości patrona naszej szkoły. Uczniowie klasy IVB czytali „Akademię pana Kleksa”; omawiali ją na lekcjach języka polskiego, wykonując różnorodne zadania; oglądali fragmenty ekranizacji lektury; zapoznali się z prezentacją multimedialną o pisarzu. Wysłuchali także nagrań piosenek z filmów o panu Kleksie, powstałych na podstawie trylogii autorstwa Jana Brzechwy.

Danuta Suska

 

LEKTURIADA – JÓZEF WYBICKI „MAZUREK DĄBROWSKIEGO”, CZYLI DŹWIĘKI I SŁOWA SERCU NAJBLIŻSZE

 

Na początku października uczniowie klas czwartych wzięli udział w dwóch lekcjach języka polskiego poświęconych historii powstania i treści hymnu narodowego. Czwartoklasiści uzupełniali notkę biograficzną na temat życia i działalności Józefa Wybickiego. Wysłuchali fragmentu książki Karola Koźmińskiego, opowiadającego o okolicznościach powstania hymnu narodowego. Porównali tekst „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” ze współczesną wersją utworu, znaną pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego”. Wysłuchali nagrania hymnu. Oglądali - korzystając ze strony internetowej- zbiory Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, mieszczącego się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki. Opowiadali na podstawie różnych źródeł informacji o postaciach historycznych pojawiających się w tekście pieśni. Omawiali budowę tekstu poetyckiego. Poznali definicję hymnu narodowego. Oglądali reprodukcje obrazów o tematyce historycznej. Mówili, w jakich miejscach i z jakich okazji może być śpiewany hymn narodowy oraz o zasadach zachowania podczas jego słuchania. Przygotowali recytację „Mazurka Dąbrowskiego”.

Danuta Suska

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE

20 października 2017 roku uczniowie klasy IVB podczas zajęć z wychowawcą kolorowali ogromną kolorowankę. Dzięki tej zabawie doskonalili umiejętność współpracy w zespole oraz poznali przykład twórczego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

Wychowawca klasy, Danuta Suska

DZIEŃ KRAJOBRAZU

20 października 2017 roku uczniowie klasy IVB aktywnie włączyli się w tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu pod hasłem „Nauka o krajobrazie”. Święto miało na celu kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci oraz uczenie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i najbliższego otoczenia. Czwartoklasiści, korzystając z pięknej pogody, uczestniczyli w spacerze krajobrazowym do pobliskiego lasu; obserwowali przyrodę; zbierali liście, z których wykonano plakat, ukazujący jesienny krajobraz; robili fotografie. Wykonane przez uczniów zdjęcia wezmą udział w szkolnym konkursie fotograficznym.

Wychowawca klasy, Danuta Suska

DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA

11 października 2017 r. podczas zajęć z wychowawcą czwartoklasiści uświadomili sobie zagrożenia płynące z nadmiernego korzystania z komputera. Poznali funkcje Internetu, omówili korzyści płynące z prawidłowego korzystania z komputera z dostępem do Internetu, ale także objawy uzależnienia internetowego i wpływ „niebezpiecznych” stron oraz gier na psychikę i zachowanie młodego człowieka. Uczniowie wypełnili ankietę diagnozującą zagrożenie uzależnienia od komputera. Podali alternatywne metody spędzania wolnego czasu. W ramach bajkoterapii wysłuchali opowiadania „Żółty berecik” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o zagrożeniach wirtualnego świata czyhających na osoby w ich wieku. Powstały plakaty, które wyeksponowano na klasowej gazetce ściennej. Czwartoklasiści zostali również zachęceni do wzięcia udziału w szkolnym konkursie literackim dla uczniów klas IV-VII pod hasłem „Bezpieczni w sieci”.

Wychowawca klasy, Danuta Suska

ROK SZKOLNY 2016/2017

SPORTOWY SUKCES KASI

 

Dnia 2 czerwca 2017r. w Klępinie odbyły się Mistrzostwa Powiatu LZS w Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w następujących kategoriach: klasy III-IV i klasy V-VI.

Naszą klasę reprezentowali: Brajan Godula, Andżela Kiełbasa, Mateusz Lipski, Katarzyna Stolarczyk i Filip Szukalski. Wszyscy świetnie poradzili sobie z pokonaniem wyznaczonej trasy, chociaż nie była łatwa, a Kasia w kategorii dziewcząt z klas III-IV zdobyła II miejsce.

Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów !

Wychowawca: Edyta Klewin

MISTRZ CZYTANIA

 

27 kwietnia br. odbył się klasowy konkurs, który pozwolił wyłonić Mistrza Pięknego Czytania. Tytuł ten przypadł Kasi Stolarczyk, która reprezentowała klasę w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania i zdobyła III miejsce.

Brawo Kasiu!

Wychowawca: Edyta Klewin

MALI RATOWNICY

 

25 kwietnia br. uczniowie poznali budowę i funkcje układu krążenia. Ćwiczyli umiejętność wykonania masażu serca. Wszyscy świetnie zdali egzamin z nauki reanimacji. Brawo !

Wychowawca: Edyta Klewin

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

 

Podczas apelu z okazji "Dnia Ziemi", Zuzia Kowalik i Kasia Stolarczyk zaprezentowały wiersze nt. ochrony środowiska, natomiast Fabian Leuta, Zuzia Kowalik i Filip Szukalski zaprezentowali ciekawe plakaty promujące dbanie o czystość i piękno naszej Ziemi.

Wychowawca: Edyta Klewin

BEZPIECZNI W SIECI

 

W kwietniu na zajęciach lekcyjnych uczniowie poznawali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Przypomniano także adresy stron WWW przeznaczone dla najmłodszych. Opracowano ulotkę informacyjną z poradami dla rodziców i opiekunów.

Wychowawca: Edyta Klewin

DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW

 

21 marca to  dzień podczas którego uczniowie mogą  zaprezentować swoje talenty i pasje. Naszą klasę reprezentował Mateusz Lipski, który zachwycił wszystkich wykonaniem "Samby" na perkusji.

Gra Mateusza podobała się tak bardzo, że chłopiec musiał bisować.

Brawo Mateusz !!!

Wychowawca: Edyta Klewin

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 10 lutego 2017 r. odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczniowie chętnie uczestniczyli. Dzieci wspólnie z klasą III a miały w klasie konkursy z nagrodami i poczęstunek. Wszyscy dobrze się bawili.

Wychowawca: Edyta Klewin

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

30 stycznia 2017 r. odbył się apel, podczas którego uczniowie klas I – VI zaprezentowali przygotowane przez siebie podsumowania. Podczas apelu wychowawczyni, wręczyła dyplomy uczniom, którzy wyróżnili się nauką, zachowaniem i frekwencją.

Dyplomy otrzymali:

1. Kasia Stolarczyk - za bardzo dobre wyniki w nauce, zaangażowanie na rzecz szkoły i klasy;

2.Damian Bartman – za bardzo dobre wyniki w nauce, wspaniałe oceny ze sprawdzianów i piękną kaligrafię;

3. Filip Szukalski - za bardzo dobre wyniki w nauce, wspaniałe oceny ze sprawdzianów i postawę koleżeńską;

4. Przemek Hamulak – za wzorową frekwencję.

Wychowawca: Edyta Klewin

SPEKTAKL TEATRALNY "CALINECZKA"

 

Dnia 12 stycznia 2017 r. uczniowie uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Calineczka”. W dniu tym gościliśmy w naszej szkole aktorów Studio Teatralnego KRAK – ART z Krakowa. Zabawne dialogi i piękne piosenki nie pozwalały na nudę. Aktorzy zachęcali dzieci do wspólnej zabawy i aktywnego uczestnictwa w spektaklu.

Wychowawca: Edyta Klewin

WIGILIA

22 grudnia - tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się klasowe spotkanie wigilijne. Trzecioklasiści wspólnie z wychowawczynią i rodzicami podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Spotkanie przebiegało w miłej, radosnej atmosferze. Za pomoc w organizacji spotkania składam najserdeczniejsze podziękowania Rodzicom z Rady Oddziałowej - pani Anecie Lipskiej i pani Annie Leuta.

Wychowawca: Edyta Klewin

LEKCJA BIBLIOTECZNA

16 grudnia uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej sylwetce Ignacego Krasickiego. Bibliotekarka szkolna przybliżyła trzecioklasistom postać pisarza, opowiedziała o epoce oświecenia, w której żył i tworzył, a także odczytała jedną z jego bajek – „Lew i zwierzęta”. Uczniowie wyjaśniali z pomocą słowników języka polskiego znaczenia trudnych wyrazów użytych w utworze i interpretowali go. W encyklopediach szukali dodatkowych informacji o Krasickim. Natomiast w słownikach terminów literackich wyszukiwali pojęcie „bajka” i podawali jej cechy gatunkowe. Uczyli się korzystać z różnych źródeł informacji.

Wychowawca: Edyta Klewin

SPEKTAKL „PIĘKNA I BESTIA”

7 grudnia uczniowie uczestniczyli w spektaklu „Piękna i Bestia”. Stara francuska baśń ludowa, zainspirowała szefa Teatru Lalek MARKO Marka Kopczyńskiego do napisania autorskiej wersji przedstawienia. W bajce pojawiły się nowe postacie: krety: Ciemniak i Ślepak, których zadaniem jest rozśmieszyć widownię i włączyć do interaktywnej zabawy. Spektakl zrealizowany jest z wieloma elementami teatru cienia. Zabawne dialogi, nastrojowa muzyka i przebojowe piosenki nie pozwalały na nudę. Dzieci wychodząc z teatru śpiewały „Piękna i Bestia, oni zakochani są”.

Wychowawca: Edyta Klewin

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

6 grudnia uczniowie klas III a i III b uczestniczyli w spotkaniu z panem Krzysztofem Wudzińskim - górnikiem naftowym. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się jakie jest górnicze powitanie, dlaczego św. Barbara jest patronką górników, jakie kolory mają pióropusze przy czapce i do czego górnikom potrzebna jest szabla. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowiadań naszego gościa. Wiele radości sprawiało przymierzanie czapki i robienie zdjęć. Pan Wudziński otrzymał podziękowanie z podpisami wszystkich uczniów biorących udział w spotkaniu.

 

Wychowawca: Edyta Klewin

MIKOŁAJKI

6 grudnia uczniowie zostali obdarowani prezentami mikołajkowymi.

Wychowawca: Edyta Klewin

"KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA"

 

22 listopada w naszej klasie odbył się „Konkurs Pięknego Czytania”, w którym udział wzięło 6 uczniów. Uczestnicy mogli zaprezentować wiersze o Ojczyźnie. Laureatami konkursu zostali:

Filip Szukalski - I miejsce

Zuzanna Kowalik - II miejsce

Magda Drąg – III miejsce

Gratuluję!

Wychowawca: Edyta Klewin

ZDROWE ODŻYWIANIE

 

W listopadzie poznawaliśmy zasady zdrowego odżywiania. Następnie tworzyliśmy plakaty, które je ilustrowały.

 

Przygotowaliśmy smaczne i zdrowe kanapki.

 

Wychowawca: Edyta Klewin

AKCJA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO
 

21 października dzieci odwiedziła pani Władysława Stolarczyk – babcia Kasi, która w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała polskie legendy, a jednocześnie zachęcała do wspólnego czytania. Dzieci mogły wysłuchać „ Legendy o orlim gnieździe”, „Legendy o Popielu i Piaście Kołodzieju”, „Wiano świętej Kingi”. Za sprawą pani Władysławy, uczniowie mogli „przenieść się” w odległe czasy naszych przodków. Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane słodkościami, a babcia Kasi gromkimi brawami.

Dziękujemy za przemiłe spotkanie i poświęcony nam czas.

Wychowawca: Edyta Klewin

 

PISZEMY LISTY

W dniach 8 - 14 października obchodzony jest Tydzień Pisania Listów. Pani Danuta Suska - bibliotekarka szkolna zaprosiła uczniów naszej klasy do pisania listów do pisarzy oraz bohaterów literackich – ulubionych postaci z lektur. Autorką najciekawszego listu okazała się Kasia Stolarczyk, która napisała do Andrzeja Maleszki - autora powieści z cyklu „Magiczne drzewo”. W nagrodę otrzymała pamiątkowy dyplom i książkę Elżbiety Safarzyńskiej „Kilka bajek o duszku Eugeniuszku”.

Brawo Kasiu!

wychowawca: Edyta Klewin

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA W BIAŁOGARDZIE

 

19 września mogliśmy uczestniczyć w ciekawej lekcji przyrody, która miała miejsce na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk pn. „Dorzecze Parsęty” w Białogardzie. Ścieżka pozwoliła nam w interesujący i bezpieczny sposób zwiedzić teren lasu oraz umożliwiła poznać ciekawe okazy flory i fauny objęte ochroną. Dowiedzieliśmy się także, jak wygląda i jaką rolę spełnia wał przeciwpowodziowy. Na zakończenie wycieczki, wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że to bardzo ciekawe i piękne miejsce, w naszej lokalnej - „małej ojczyźnie".

wychowawca: Edyta Klewin

ROK SZKOLNY 2015/2016

TEATR LALEK MARKO W BIAŁOGARDZIE 

7 kwietnia uczniowie mieli okazję obejrzeć bajkę edukacyjną „Koziołek Matołek w Chinach” opartą na lekturze szkolnej. Atrakcją spektaklu był m.in. ogromnych
 rozmiarów chiński smok , który dzieciom podobał się najbardziej. 
 

OZDOBY WIELKANOCNE

22 marca uczniowie wykonali ozdoby wielkanocne z jajek styropianowych, piórek, bibuły i serwetek.

 

 

KONKURS NA WYKONANIE BARANKA WIELKANOCNEGO

 

W tygodniu poprzedzającym święta wielkanocne ksiądz proboszcz, Ireneusz Blank ogłosił konkurs na wykonanie baranka wielkanocnego. Uczniowie, którzy wykonali prace konkursowe to: Damian Bartman, Jakub Drąg, Magdalena Drąg, Fabian Leuta i Mateusz Lipski. Wszystkie baranki były piękne i pomysłowe, ale komisji konkursowej najbardziej spodobał się baranek Damiana Bartmana, który zajął II miejsce.

Gratulujemy!

  

 

PRZYGOTOWUJEMY ZDROWE KANAPKI

 

16 marca br. uczniowie przygotowali pyszne i zdrowe kanapki.

RODZINNE CZYTANIE

 

8 marca uczniów naszej klasy, odwiedziła Pani Emilia Cegman, mama Zuzi. Celem odwiedzin było zaprezentowanie dzieciom, fragmentu bajki pt. „Pinokio”, którego wszyscy wysłuchali z zaciekawieniem. Na zakończenie wizyty Pani Emilia poczęstowała dzieci pysznymi torcikami w kształcie serca. To był miło i dobrze spędzony czas.

 

KONKURS NA BOŻONARODZENIOWE DRZEWKO

 

Damian Bartman, Jakub Drąg, Magdalena Drąg, Maja Frąckiewicz, Fabian Leuta, Katarzyna Stolarczyk wykonali model choinki wykorzystując różne techniki plastyczne. Choinki były przepiękne i bardzo pomysłowo wykonane. Komisja konkursowa zdecydowała wynagrodzić wszystkich uczniów.

21 grudnia uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek i dyplom. Gratuluję!

 

 

SPOTKANIE WIGILIJNE

 

22 grudnia - tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się klasowe spotkanie wigilijne. Drugoklasiści wspólnie z wychowawczynią podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Następnie zasiedli do stołu, na którym czekały tradycyjne potrawy wigilijne. Dzieci mogły posmakować czerwonego barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, świątecznego makowca. Spotkanie przebiegało w miłej, radosnej atmosferze. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał drobny upominek - pięknie zapakowanego świątecznego pierniczka. Za pomoc w organizacji spotkania składam najserdeczniejsze podziękowania Rodzicom z Rady Oddziałowej - pani Anecie Drąg, pani Anecie Lipskiej i pani Annie Leuta.

Wychowawca: Edyta Klewin

RODZINNE CZYTANIE

 

10 grudnia br. uczniów naszej klasy, odwiedziła Pani Aneta Lipska, mama Mateusza. Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Pani Aneta przeczytała piękne opowiadanie związane z okresem bożonarodzeniowym. Obdarowała dzieci drewnianymi aniołkami, z których trzeba było zrobić ozdoby choinkowe. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Gotowe aniołki zostały zawieszone na klasowej choince. Z niecierpliwością będziemy czekali na kolejne ciekawe odwiedziny.

 

MIKOŁAJKI

        

              7 grudnia br. zostaliśmy obdarowani prezentami mikołajkowymi przygotowanymi przez naszych rodziców.

SPORT I ZABAWA

        

             4 grudnia 2015r. odbyły się zawody sportowe dla uczniów szkół podstawowych z gminy Białogard. Tradycyjnie już gospodarzem imprezy była Szkoła Podstawowa w Stanominie. Naszą klasę reprezentowali : Maja Frąckiewicz, Zuzia Kowalik, Kasia Stolarczyk, Damian Bartman, Przemek Hamulak i Filip Szukalski. Zawodnicy wrócili szczęśliwi, zdobyli II miejsce. Gratulujemy uczniom ze Stanomina, którym przypadło zwycięstwo.

ANDRZEJKI

 

         26 listopada br. mogliśmy sprawdzić co nas czeka w bliższej i dalszej przyszłości. W jaki sposób? Oczywiście za pomocą wróżb, a zatem były babeczki z wróżbami , przygotowane przez mamę Mateusza. Tradycyjne lanie wosku, losowanie wróżb przygotowanych przez mamę Magdy. Było wesoło i ciekawie. Każdy chciał poznać swoją przyszłość.

         Zakończeniem imprezy andrzejkowej była dyskoteka dla uczniów klas I-III.

UCZYMY SIĘ RATOWAĆ ŻYCIE

 

         25 listopada br.  do uczniów klas I-III przyjechali strażacy z OSP w Stanominie, którzy uczyli nas udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Wszyscy bardzo uważnie słuchali wskazówek dotyczących udzielania pierwszej pomocy, a następnie przystąpili do praktycznych ćwiczeń. Inicjatorką spotkania była Pani Krzysztofa Szulakiewicz, której serdecznie dziękujemy, a także strażakom, którzy byli dla nas cierpliwymi nauczycielami.

KLASOWY KONKURS "MISTRZ LICZENIA"

 

         20 listopada br. uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności szybkiego  i poprawnego  liczenia w konkursie "Mistrz liczenia".

Okazało się ,że mistrzami liczenia są chłopcy, którzy w krótkim czasie obliczyli wiele działań na dodawanie i odejmowanie.

Zwycięzcami konkursu zostali :

 Filip Szukalski - I  miejsce

Fabian Leuta - II miejsce

Damian Bartman - III miejsce

Brajan Godula - III miejsce

         Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów! Wszystkim dzieciom życzę wytrwałej i systematycznej pracy.

POMAGAMY ZWIERZĘTOM

         W listopadzie br. uczniowie naszej klasy, przystąpili do ogólnoszkolnej akcji zbierania karmy dla zwierząt w schronisku, zainicjowanej  przez panią Agnieszkę Rojewską - Wrzeszcz. Karma trafi do Schroniska "Animals" w Białogardzie i do Schroniska "SOS" w Klępinie Białogardzkim.

RODZINNE CZYTANIE

        

12 listopada br. uczniów naszej klasy, odwiedziła Pani Anna Bartman, mama Damiana. Wizyta przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Pani Ania przeczytała dzieciom polską baśń pt. " Kwiat paproci", a następnie poczęstowała małych słuchaczy słodkościami. Z niecierpliwością będziemy czekali na kolejne ciekawe odwiedziny.

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

26 października br. uczniowie razem z wychowawczynią przygotowali pyszny i zdrowy sok jabłkowo - marchwiowy.

KLASOWY KONKURS "MISTRZ SPOSTRZEGAWCZOŚCI"

         Dzieci bardzo lubią konkursy, a zwłaszcza te z nagrodami. 23 października miały możliwość wzięcia udziału w klasowym konkursie "Mistrz Spostrzegawczości". Zadaniem uczniów, było wyszukanie  w tekście w ciągu 3 minut, jak największej liczby wyrazów z "u" .

I miejsce zajęli: Damian Bartman, Mateusz Lipski, Kasia Stolarczyk i Filip Szukalski - znaleźli 16 wyrazów. Gratulacje ! Dla zwycięzców, a także dla pozostałych uczestników konkursu zostały przygotowane dyplomy i drobne upominki.

PROMOCJA ZDROWEGO ODŻYWIANIA

         22 października 2015r. uczniowie  mogli poznać zalety gospodarstwa ekologicznego, w którym nie używa się środków chemicznych, a produkowana żywność jest zdrowa i smaczna. Układali hasła - " Bo ostatnio jest w modzie, swoją żywność mieć w ogrodzie." "Chcesz być zdrowy jak ryba? Jedz owoce i warzywa!". Następnie wykonywali plakaty promujące zdrowe odżywianie. To była ciekawa lekcja ekologii, jakże ważnej w życiu człowieka.

WYCIECZKA DO TARTAKU

         20 października 2015r. - dzięki uprzejmości państwa Agnieszki i Mariusza Miszczaków z Rogowa- uczniowie z  klas II a i II b mogli zobaczyć jak wygląda praca w tartaku, przy obróbce drewna. Była to bardzo ciekawa wycieczka edukacyjna, która dostarczyła dzieciom  wielu wrażeń, a także wzbogaciła ich wiedzę. W imieniu dzieci i własnym, składam serdeczne podziękowania państwu Miszczak.

wychowawca II b - Edyta Klewin

CO MOŻNA ZROBIĆ Z DREWNIANEJ ŁYŻKI?

         Prawie każda pani domu w swojej kuchni ma drewniane łyżki, potrzebne w różnych czynnościach kulinarnych. Do czego dzieci mogą wykorzystać drewniane łyżki? Do  zrobienia  laleczki, kukiełki, czarodziejskiej  postaci. Wystarczy nieco dziecięcej wyobraźni, sprawne paluszki, trochę cierpliwości i z drewnianych łyżek, szmatek, włóczki, bibuły powstały piękne laleczki.

ALBUM  LIŚCI

         "Październik w okno puka, w kalendarzu miejsca szuka"- a my szukaliśmy pięknych, kolorowych, jesiennych liści. Z pomocą rodziców wykonaliśmy swoje pierwsze albumy , w których znalazły się ładne okazy liści z drzew i krzewów liściastych. Teraz albumy  "zagościły"  w kąciku przyrodniczym.

W CO ZMIENIAJĄ SIĘ DRZEWA?

         W październiku na zajęciach lekcyjnych, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie : "W co zmieniają się drzewa? ".

Stwierdziliśmy, że po wycięciu, stają się drewnem, z którego można wykonać wiele przedmiotów codziennego użytku. Drzewa zmieniają się w stoły, krzesła, szafy, zabawki, ogrodzenia, domy. Dowiedzieliśmy się, że  zanim drewno stanie się stołem  musi przebyć długą drogę. Potrzebna jest praca wielu osób.

         Nauczyliśmy się jak wykonać mebelki dla lalek z drewnianych klamerek i patyczków po lodach. Zrobiliśmy stoły i krzesełka. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem.

         Zajęcia dostarczyły nam wiele pozytywnych emocji  i radości.

UROKI JESIENNEGO LASU

         W dniu 6 października 2015 r. uczniowie razem z wychowawczynią wybrali się do lasu, w celu nazywania i rozpoznawania drzew, a także zbierania "skarbów" do kącika przyrodniczego. Dzieci wiedziały, że pod dębem znajdziemy żołędzie, kasztanów do wykonania ludzików trzeba szukać pod kasztanowcem. Brzozę łatwo rozpoznać po korze, najdłuższe igły spośród drzew iglastych ma sosna, a modrzew jako jedyne drzewo iglaste zrzuca igły na zimę. Wskazały i nazwały  warstwy lasu: ściółkę, runo, podszyt i korony drzew.

         Darem jesiennego lasu są grzyby, które dzieci świetnie znają, wiedząc , że zbieramy tylko jadalne. Spostrzegawczym udało się znaleźć kilka podgrzybków.

Las jest miejscem szczególnym - trzeba wiedzieć, jak się w nim zachować. I z tym też nie było problemów- wszyscy zdali ten egzamin na piątkę.

ROK SZKOLNY 2014/2015

SPOTKANIE WIGILIJNE

 

         19 grudnia - tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się klasowe spotkanie wigilijne. Pierszoklasiści wspólnie z wychowawczynią podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.

         Następnie zasiedli do stołu nakrytego białym obrusem, na którym czekały tradycyjne potrawy wigilijne. Dzieci mogły posmakować czerwonego barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami, krokietów z grzybami, klusek z makiem, kompotu z szuszu z owoców i pierników. Spotkanie przebiegało w miłej, świątecznej atmosferze. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał drobny upominek - pięknie zapakowanego świątecznego pierniczka.

         Za pomoc w organizacji spotkania składam najserdeczniejsze podziękowania Rodzicom z Rady Oddziałowej - pani Anecie Drąg, pani Anecie Lipskiej i pani Magdalenie Hamulak.

Edyta Klewin

KONKURS NA WYKONANIE ANIOŁKA Z MASY SOLNEJ

 

         W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs plastyczny na wykonanie aniołka z masy solnej.

         Duże zainteresowanie konkursem wśród dzieci spowodowało, że uczniowie klasy I b wykonali najwięcej prac. Aniołki były przepiękne : mniejsze, większe, pogodne, wesołe, pojedynczo lub w parach wykonane przez : Damiana Bartmana, Jakuba Drąga, Magdalenę Drąg, Fabiana Leutę, Mateusza Lipskiego i Bartosza Pawłowicza.

         Komisja konkursowa wybrała i nagrodziła prace: Magdaleny Drąg, która zajęła I miejsce i Bartosza Pawłowicza , który zajął III miejsce, natomiast twórcy pozostałych prac  otrzymali dyplomy  i nagrody pocieszenia.

         Gratulacje dla zwycięzców i podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu.

                                                                                                                                                                                Edyta Klewin

TEATR LALEK MARKO I MIKOŁAJKI

         5 grudnia uczniowie klasy Ib pojechali do Centrum Spotkań Europejskich w Białogardzie , aby obejrzeć przedstawienie " Mity greckie". Dzieci powitał pan Marek Kopczyński, który krótko opowiedział o zasadach panujących w teatrze - nie należy  bać się ciemności ,ani dźwięków  towarzyszących spektaklowi.

         Główni bohaterowie bajki : profesor Kleofas i jego uczeń Dydak w bardzo ciekawy i zabawny sposób zapoznali widzów z postaciami mitologicznymi. Melodyjne piosenki, efekty specjalne i wartka akcja nie pozwoliły na nudę - uczestnicy przedstawienia  śpiewali razem z aktorami i świetnie się bawili. Wyjazd do teatru był prezentem mikołajkowym.

         Po powrocie z teatru na dzieci czekała kolejna niespodzianka. Prezenty mikołajkowe - zapakowane w świąteczną skarpetę słodkości i kalendarz adwentowy.

         Dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji pozostał na długo w pamięci dzieci, które często śpiewają:" Cyklop jedno oko ma, Cyklop po co jemu dwa".

                                                                                                                                                                   Edyta Klewin