ROK SZKOLNY 2017/2018

OD ZEUSA DO PIASTA

14 marca w klasie V odbyła się nietypowa lekcja powtórzeniowa w formie konkursu o mitach i legendach – „Od Zeusa do Piasta”. Uczniowie rywalizowali ze sobą w czteroosobowych zespołach. Zmagali się z szeregiem zadań, sprawdzających znajomość mitów i legend. Musieli wykazać się między innymi wiedzą o cechach mitu i legendy, wyjaśnić znaczenie frazeologizmów pochodzących z mitologii greckiej, dopasować boga greckiego do dziedziny życia, którą się opiekował. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie grupa o nazwie „Herosi” w składzie: Blanka Lesisz, Bartosz Trocha, Maja Wołodkowicz i Julia Zdanowicz.

 

 

Ewelina Wachowska

 

RECYKLINGOWY ROBOT

W lutym uczniowie klasy V w ramach zajęć technicznych wykonali robota wykonanego w różnych materiałów.

 

<fotogaleria>

Elwira Nowak

 

MIKOŁAJKI 

6 grudnia św. Mikołaj odwiedził  uczniów klasy V i obdarował ich paczkami. Dziękujemy!

Wychowawczyni: Grażyna Wołkowska

LEKTURIADA – POLSKI LAUREAT NAGRODY NOBLA

 

1 grudnia, w ramach przygotowań do omówienia lektury „W pustyni i w puszczy”, piątoklasiści uczestniczyli w lekcji na temat Henryka Sienkiewicza. Uczniowie zapoznali się z prezentacją na temat życia i twórczości pisarza, przygotowaną przez nauczyciela języka polskiego. Następnie przeczytali tekst „Pamiętna niedziela w Sztokholmie”, który opowiada o przyznaniu Sienkiewiczowi Nagrody Nobla. Był to pierwszy polski laureat tej nagrody w dziedzinie literatury.

Piątoklasiści mogli wykorzystać zdobyte na lekcji informacje do wykonania zadań i łamigłówek na temat pisarza. Uczniowie pracowali w czterech grupach, uzupełniając krzyżówkę, rozwiązując zadanie logiczne czy też porządkując tytuły dzieł Sienkiewicza w kolejności alfabetycznej.

Ewelina Wachowska

 

 

ANDRZEJKI

 30 listopada uczniowie klasy V uczestniczyli w szkolnej zabawie andrzejkowej. Były tańce, wróżby I poczęstunek. Dziękuję Rodzicom za pomoc w organizacji spotkania w klasie.

 

                                                                                      Wychowawczyni: Grażyna Wołkowska

 

LEKTURIADA – NIE MA DZIECI, SĄ LUDZIE…

 

17 listopada uczniowie klasy piątej uczestniczyli w lekcji języka polskiego, której mottem były słowa Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci, są ludzie”. Piątoklasiści zapoznali się z przygotowaną przez nauczyciela języka polskiego prezentacją na temat tego znanego pisarza, pedagoga, lekarza i opiekuna sierot. Następnie odczytali z podziałem na role fragmenty scenariusza filmu Korczak, który napisała Agnieszka Holland.

 

Ewelina Wachowska

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

KLASOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

11 kwietnia uczniowie klasy IV wzięli udział w klasowym konkursie pięknego czytania. Czwartoklasiści przygotowali głośne czytanie najciekawszych przygód drewnianego pajacyka, bohatera lektury „Pinokio”.

Klasową mistrzynią czytania została Maja Wołodkowicz, która czytała płynnie, wyraźnie i najlepiej interpretowała tekst. Weźmie ona udział w szkolnym konkursie pięknego czytania dla klas I-VI, który odbędzie się 28 kwietnia. Drugie miejsce zdobyła Blanka Lesisz.

Ewelina Wachowska

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

 

30 stycznia 2017 r. uczniowie klasy czwartej, podczas godziny z wychowawcą, przygotowali podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2016/2017. Tego samego dnia odbył się apel, podczas którego uczniowie klas I – VI zaprezentowali przygotowane przez siebie podsumowania.

Klasę czwartą zaprezentowała Maja Wołodkowicz rymowanką:

Pierwsze półrocze szybko nam minęło.

Nowe przedmioty i nauczyciele -

- to było trochę dla nas za wiele.

Nie wszyscy równo się starali,

dlatego na koniec jedynki dostali.

Rachunek pamięciowy – trudna sprawa,

na matematyce była z nim zabawa.

Długie lektury dostawaliśmy,

lecz jakoś się z nimi wyrobiliśmy.

Trudne treści z języka polskiego

szybko z głowy umykają,

ale jak Pani wytłumaczy - w głowie zostają.

Na nowe półrocze postanawiamy

poprawić nasze słabe wyniki.

Choć nie jest to łatwe,

z naszego konta znikną wybryki” .

Podczas apelu wychowawczyni, pani Grażyna Wołkowska, wręczyła dyplomy uczniom, którzy wyróżnili się nauką, zachowaniem i frekwencją.

Dyplomy otrzymali:

  1. Maja Wołodkowicz – za bardzo dobre wyniki w nauce i bardzo dobre zachowanie,

  2. Kacper Dziubek – za bardzo dobre wyniki w nauce,

  3. Kornelia Piekarska – za bardzo dobre i dobre wyniki w nauce oraz bardzo dobre zachowanie,

  4. Igor Kaczmarek – za dobre wyniki w nauce i 100% frekwencję,

  5. Julia Zdanowicz – za dobre wyniki w nauce i wzorową frekwencję,

  6. Kacper Wojciechowski – za 100% frekwencję.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 10 lutego 2017 r. odbyła się zabawa karnawałowa, w której wzięli udział uczniowie klasy czwartej. Uczniowie byli przebrani w różne stroje, takie jak: kot, kowboj, królowa oceanu. Każdy dobrze i grzecznie się bawił.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

CALINECZKA"

 

Dnia 12 stycznia 2017 r. uczniowie klasy czwartej, wspólnie z uczniami klas I - III oraz przedszkolakami, uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Calineczka”. W dniu tym gościliśmy w naszej szkole aktorów Studio Teatralnego KRAK – ART z Krakowa.

Zabawne dialogi i piękne piosenki nie pozwalały na nudę.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

SPOTKANIE WIGILIJNE

22 grudnia - tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się klasowe spotkanie wigilijne. Czwartoklasiści wspólnie z wychowawczynią podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Następnie zasiedli do stołu, na którym czekały tradycyjne potrawy wigilijne. Dzieci mogły posmakować czerwonego barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, pierniczków i świątecznego makowca. Następnie w świątecznych nastrojach, przy choince śpiewano kolędy.

Klasowe spotkanie opłatkowe było możliwe dzięki zaangażowaniu wszystkich rodziców czwartoklasistów, którzy przygotowali poczęstunek. Dziękujemy!

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

SPEKTAKL „PIĘKNA I BESTIA”

7 grudnia czwartoklasiści wraz z innymi uczniami naszej szkoły obejrzeli w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie przedstawienie „Piękna i bestia”. Spektakl na podstawie francuskiej baśni pod tym samym tytułem, ale wg autorskiego pomysłu pana Marka Kopczyńskiego przygotował białogardzki Teatr Lalek „MARKO”. W bajce pojawiły się nowe postacie: krety: Ciemniak i Ślepak, których zadaniem było rozśmieszać widownię. Spektakl zrealizowany był z wieloma elementami teatru cienia. Zabawne dialogi, nastrojowa muzyka i przebojowe piosenki nie pozwalały na nudę.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

SPORT I ZABAWA 

6 grudnia 2016 r. w szkole w Stanominie zostały zorganizowane mikołajkowe zawody „Sport i zabawa”. Klasę czwartą reprezentowała dziesięcioosobowa drużyna: pięć dziewcząt (Blanka Lesisz, Kornelia Piekarska, Alicja Staruch, Michalina Sucharczuk i Maja Wołodkowicz) oraz pięciu chłopców (Bartek Budner, Kacper Dziubek, Kuba Jabczyk, Igor Kaczmarek i Kacper Wojciechowski). Drużyna klasy czwartej uzyskała łącznie w trzech konkurencjach 7 punktów (na 9 możliwych do zdobycia) i zdobyła w swojej grupie wiekowej II miejsce przegrywając 1 punktem z drużyną ze szkoły w Stanominie.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

KLASOWE MIKOŁAJKI


5 grudnia podczas godziny z wychowawcą nasza klasa zorganizowała klasowe mikołajki. Każdy został obdarowany prezentem, na który musiał zapracować mówiąc wierszyk lub śpiewając piosenkę.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

ANDRZEJKI

25 listopada uczniowie klasy czwartej wzięli udział w szkolnej zabawie andrzejkowej dla klas IV-VI. Wszyscy czwartoklasiści wspólnie przygotowali słodki poczęstunek. W tym dniu oprócz tańca w rytm najnowszych przebojów nie mogło też oczywiście zabraknąć andrzejkowych wróżb. Nie było co prawda lania wosku, ale za to zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, poznali imiona swoich przyszłych ukochanych. To była udana zabawa.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

AKCJA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO

 

Podczas godziny z wychowawcą, dnia 14 listopada 2016r., uczniowie klasy IV głośno czytali fragmenty „Potopu” Henryka Sienkiewicza.

Tytuł najlepszego lektora otrzymał Bartek Budner.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

ŚWIATOWY  DZIEŃ OTYŁOŚCI
 

24 października 2016 r. uczniowie klasy IV w ramach obchodu Światowego Dnia Otyłości, podczas godziny z wychowawcą, wykonywali plakaty na temat „Owocowe i warzywne obrazki”.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

AKCJA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO

 

Podczas godziny z wychowawcą, dnia 17 października 2016r., uczniowie klasy IV uczestniczyli w klasowym konkursie pięknego czytania fragmentów mało znanych wierszy Jana Brzechwy. Do konkursu zgłosiło się pięciu uczniów: Blanka Lesisz, Adrian Stasiorek, Alicja Staruch, Michalina Sucharczuk i Julia Zdanowicz. Pozostali uczniowie wraz z wychowawcą, p. Grażyną Wołkowską stanowili komisję konkursową. Uczestnicy konkursu losowali wiersz, który następnie prezentowali przed klasą. Komisja konkursowa każdemu uczestnikowi przydzielała punkty od 1 do 10. Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że Blanka Lesisz i Ala Staruch mają taką samą liczbę punktów. Odbyła się dogrywka. Obie dziewczynki wylosowały nowe wiersze. Po prezentacji wierszy wszystko stało się jasne.

I miejsce zdobyła Blanka Lesisz,

II miejsce – Ala Staruch,

III miejsce – Michalina Sucharczyk.

Zwycięzcy otrzymali od p. Grażyny Wołkowskiej skromne nagrody, a od klasy gromkie owacje.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

PIERWSZA WYCIECZKA W NOWYM ROKU SZKOLNYM

15 września uczniowie klasy czwartej pod opieką wychowawcy, p. Grażyny Wołkowskiej oraz nauczyciela przyrody, p. Agaty Nojek – Sokołowskiej wybrali się na wycieczkę. Celem wyjazdu była ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w obszarze dorzecza Parsęty, zlokalizowana w Białogardzie przy ulicy Słonecznej. Czwartoklasiści w czasie spaceru po lesie oraz wale przeciwpowodziowym obejrzeli wszystkie stanowiska dydaktyczne i zapoznali się z informacjami dotyczącymi żyjących tam gatunków zwierząt i roślin. Uczniowie obserwowali między innymi żaby, kaczki oraz jaszczurki. Była to bardzo atrakcyjna lekcja przyrody w terenie.

Wychowawca: Grażyna Wołkowska

ROK SZKOLNY 2015/2016

WÓZECZEK Z TEKTURY

 

20 maja uczniowie pracowali w grupach. Wykonywali prace według podanej instrukcji w podręczniku. Prace wykonywali z różnych materiałów : patyczków do szaszłyków, plasteliny, korka, tektury falistej. Wykonane prace ozdabiali farbami lub naklejkami.

Wychowawca : Krzysztofa Szulakiewicz

WYJAZD DO CENTRUM KULTURY I SPOTKAŃ EUROPEJSKICH W BIAŁOGARDZIE
W czwartek 07.04.2016 roku uczniowie naszej klasy obejrzeli przedstawienie pt. „Koziołek Matołek w Chinach". Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało i w
 dobrych nastrojach uczniowie wrócili do szkoły.

 

 

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

KONKURS RECYTATORSKI

 

1 kwietnia 2016 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klasy I-III. W konkursie wzięło udział 14 uczniów. Z naszej klasy wystąpiły 2 osoby : Blanka Lesisz i Adrian Stasiorek. Uczennica naszej klasy zajęła I miejsce z utworem Jana Brzechwy „Samochwała” i będzie reprezentowała naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”. Powodzenia!

 

 

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

KANAPKI Z PASTY RYBNEJ

 

W dniu 15 marca 2016 r. uczniowie pracowali w grupach i przygotowali zdrowe, smaczne kanapki z pasty rybnej według przepisu podanego w podręczniku „Tropiciele”.

 

 

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

21 stycznia, uczniowie klasy III bawili się wspólnie z młodszymi kolegami i koleżankami. W tym dniu odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Uczniowie przebrali się za postacie z bajek i filmów. Za najciekawsze stroje uznały dzieci min. strój ducha, tancerki i strażaka. Wszyscy świetnie się bawili !

Wychowawca: K. Szulakiewicz

KONCERT MUZYCZNY

 

12 stycznia 2016r. uczniowie brali udział w koncercie umuzykalniającym pt. Kolędy świata. Dzieci wysłuchały polskich kolęd, a także pieśni z innych krajów. Historię kolędy „ Cicha noc” ciekawie opowiadał uczniom pan Andrzej Zborowski, a zaprezentowała ją wokalistka - pani Małgorzata Orłowska.


 

Wychowawca: K. Szulakiewicz

BOMBKI Z CEKINÓW

 

17 grudnia uczniowie pracowali w grupach. Przynieśli kolorowe cekiny i błyszczące koraliki, którymi ozdabiali styropianowe bombki według własnej inwencji. Bombki były dekoracją klasy, aż do 22 grudnia. Najciekawsze prace wykonali: Maja Wołodkowicz, Julia Zdanowicz, Bartosz Trocha, Kacper Wojciechowski i Bartosz Budner.

Wychowawca: K. Szulakiewicz

KONKURS NA BOŻONARODZENIOWE DRZEWKO

 

Sześciu uczniów z klasy III wzięło udział w konkursie: Kornela Piekarska, Andżela Kiełbasa, Ala Wojciechowska, Kacper Wojciechowski, Maja Wołodkowicz i Bartosz Budner . Uczniowie wykonali model choinki wykorzystując różne techniki plastyczne. Choinki były przepiękne i bardzo pomysłowo wykonane. Komisja konkursowa zdecydowała wynagrodzić wszystkich uczniów.

21 grudnia uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek i dyplom. Gratuluję!

Wychowawca: K. Szulakiewicz

KLASOWA WIGILIA

 

22 grudnia uczniowie przyszli odświętnie ubrani, a stoły udekorowali świątecznymi smakołykami. Igor Kaczmarek przyniósł dla wszystkich opłatek, którym rozpoczęliśmy klasową wigilię. Dzieci składały sobie życzenia i śpiewały wspólnie poznane kolędy. Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu potraw świątecznych.

 

 

Wychowawca: K. Szulakiewicz

MIKOŁAJKI

 

Uczniowie klasy III wraz z rodzicami przygotowali paczki dla swoich kolegów i koleżanek. W poniedziałek, 07.12.2015 roku dzieci obdarowywały się prezentami.

 

Dla uatrakcyjnienia zajęć i dekoracji klasowej galerii uczniowie wykonali pracę plastyczną , której głównym bohaterem była postać Mikołaja.

 

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

ANDRZEJKI

 

26 listopada uczniowie klasy III brali udział w zabawie andrzejkowej. W klasie przygotowano dekoracje, ciekawe wróżby i słodki poczęstunek. Dziękuję p. Magdalenie Wnukiewicz i p. Beacie Kaczmarek za przygotowanie uczniom poczęstunku i zimnego napoju.

 

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

 

W czwartek, 25.11.2015 roku odwiedzili naszą szkołę strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanominie, aby pokazać uczniom praktyczne ćwiczenia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy. Uczniowie kl. III aktywnie uczestniczyli w zajęciach z użyciem fantomów i pomocy doświadczonych strażaków. Dziękujemy strażakom za ciekawe zajęcia.

 

 

Serdeczne podziękowania składamy pani Izabeli Dziubek za współpracę w organizacji spotkania z OSP

 

Wychowawca i uczniowie  klasy III

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

18.11.2015 roku w klasie III odbył się Konkurs pięknego czytania. Uczniowie przygotowali fragment wiersza Jerzego Ficowskiego pt. „Tutaj”. W konkursie udział wzięła cała klasa. Każdy uczeń czytał najładniej jak potrafił.

Zwycięzców było trzech.

I miejsce zajęła Maja Wołodkowicz

II miejsce zajęła Blanka Lesisz

III miejsce zajął Kacper Wojciechowski

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez wychowawcę, a pozostali uczniowie dostali słodki upominek.

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

PYSZNA I ZDROWA SURÓWKA

We wtorek, 27 października, uczniowie w klasie robili surówkę z kiszonej kapusty. Jak się okazało-były to ciekawe zajęcia. Oprócz kiszonej kapusty przynieśli: jabłka, cebule, sól, pieprz, cytryny oraz tarki, miski, talerzyki i łyżki. Uczniowie pracowali w grupach pomagając sobie wzajemnie. Zajęcia zakończyły się porządkowaniem miejsca pracy i oczywiście degustacją surówki.

                                                   Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

SZKOŁA MARZEŃ

21 X 2015r. uczniowie klasy III wykonali ciekawą pracę  pt. Szkoła marzeń. Praca polegała na czytaniu instrukcji i estetycznym wykonaniu. Uczniowie pracowali w grupach. Gotowe elementy z „Wyprawki” wycinali i składali tak, aby powstał budynek szkolny, sale lekcyjne oraz szatnie. Pomieszczenia szkolne musieli uczniowie sami zaplanować, wykonując drobne, kolorowe rysunki. Znaczna grupa uczniów wykonała swoje prace na czas. Gotowe prace ozdobiły salę lekcyjną, w której pracują uczniowie.

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

 

5.10.2015r. odwiedziła uczniów klasy III p. Małgorzata Stelmach- mama Oliwiera. Przeczytała uczniom starą bajkę pt. Kaczuszki. Bajka zaciekawiła uczniów bo uważnie, w skupieniu jej słuchali. Potrafili odpowiedzieć na wiele pytań, które zadała p. Stelmach. Uczniowie usłyszeli pochwałę za grzeczne zachowanie. Nagrodą dla wszystkich było pyszne ciasto zrobione przez naszego gościa.

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

RODZINNE CZYTANIE

 

26.09.2015r. odwiedził uczniów kl. III p. Robert Zdanowicz - tata Julki. Czytał znane i ciekawe wiersze Jana Brzechwy: „Sójka”, „Pomidor”, „ Kwoka”, które poza humorem uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre.

W celu uatrakcyjnienia zajęć uczniowie wykonali kolorowe rysunki do wiersza „ Na straganie”.

 

Wychowawca: Krzysztofa Szulakiewicz

DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

25 IX 2015r. odbył się w naszej szkole Dzień Sportu Szkolnego. Uczniowie klasy III uczestniczyli w rozgrywkach sportowych przygotowanych przez p. Jolantę Borys. Razem z młodszymi kolegami brali udział w różnych konkurencjach sportowych z użyciem przyborów. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni, gdyż bardzo lubią zajęcia ruchowe.

K.Szulakiewicz

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

                Z okazji zbliżającego się Dnia Matki zaproszono do kl. II Panią Monikę Szafran z Gminnej Biblioteki w Rogowie. Pani Monika przeczytała wiersze i pokazała, jak można zrobić kwiaty z bibuły. Uczniowie chętnie pracowali, gdyż kwiaty były przeznaczone dla ukochanych mam.

                Za pomoc w pracy artystycznej uczniowie zaśpiewali dla pani Moniki piosenkę „Witaj wiosno”. Zajęcia zakończyły się pamiątkowym zdjęciem.

 

K.Szulakiewicz

                19.12.2014r. uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w szkolnych Jasełkach, a później w klasowej wigilii. Rodzice przygotowali opłatek, potrawy wigilijne i świąteczne. Wspólnie z wychowawcą uczniowie dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia, a później śpiewali znane kolędy.

 

                W grudniu klasa II brała udział w wielu wydarzeniach klasowych i szkolnych. 5.12.2014r. o godz. 8.30 dziesięcioosobowa drużyna wyjechała z wychowawcą, kolegami i koleżankami z klas starszych na zawody do SP w Stanominie pod nazwą „Sport i zabawa”. Uczniowie klasy drugiej byli świetnie przygotowani i wygrali wszystkie konkurencje rywalizując z rówieśnikami ze SP w Kościernicy i w Stanominie.

Po powrocie czekała na uczniów kolejna niespodzianka. Wspólnie z rodzicami przygotowano paczki z okazji „Mikołajek”. Wszystkie dzieci były mile zaskoczone, więc z uśmiechem zakończyły dzień w szkole i zadowolone odjechały do domu.

TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA

22 PAŹDZIERNIKA  kl.II  upiekła swój bochen chleba. W ten sposób włączyliśmy się do ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej, której celem było zwrócenie uwagi na problem spadku spożycia chleba, podniesienie świadomości konsumenta  nt. zdrowotnych właściwości pieczywa na zakwasie oraz promocja zdrowego stylu życia.

 

logopeda  A.Rojewska-Wrzeszcz

3.11.2015r. klasa II brała udział w szkolnej akcji podsumowującej „ Tydzień Walki z Otyłością”. Przez cały tydzień uczniowie aktywnie ćwiczyli w czasie długich przerw przy muzyce, częstowali kolegów i koleżanki zdrową żywnością ( jabłka pokrojone w talarki, świeżo pokrojona marchewka, mandarynki), a w klasie wykonali gazetkę tematyczną pod hasłem „ Jedz zdrowo i kolorowo”.

Szkolna akcja zakończyła się prezentacją multimedialną na temat zdrowej żywności, którą przedstawił pracownik PSSE p. Anna Szajdecka.