ROK SZKOLNY 2017/2018

 

FESTYN RODZINNY

 

21 czerwca na terenie szkoły odbył się festyn rodzinny, w którym uczestniczyło ośmioro uczniów klasy siódmej pod opieką wychowawcy. Uczniowie wzięli udział w prowadzonych przez ratowników WOPR zajęciach, w czasie których trenowali na fantomach udzielanie pierwszej pomocy. Uczestniczyli także w zajęciach sportowych, bawili się na dmuchanych zjeżdżalniach oraz uczyli się gry na bębnach afrykańskich. Przygotowany został również poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla i lodów na ochłodę. Wszystkie atrakcje przypadły uczniom do gustu, a humory im dopisywały.

<fotogaleria>

Ewelina Wachowska

 

BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE WAKACJI

 

20 czerwca siódmoklasiści uczestniczyli w zajęciach, których celem było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji, w tym podczas wypoczynku nad wodą, na wsi i w lesie. Uczniowie dowiedzieli się również, jak zachować się w czasie burzy czy gdy zaatakuje ich pies. Szczególną uwagę poświęcono zagrożeniom związanym z tzw. dopalaczami. Uczniowie obejrzeli film „Jak to działa: dopalacze” przygotowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz zapoznali się z prezentacją na temat skutków sięgania po te niebezpiecznie substancje.

Ewelina Wachowska

 

POROZMAWIAJMY O ZDROWIU I NOWYCH ZAGROŻENIACH

 

W II półroczu w klasie VII realizowany był program profilaktyki używania substancji psychoaktywnych „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez wychowawcę. Cele zajęć to między innymi uświadomienie uczniom wpływu stylu życia na zdrowie, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i zapobiegania sytuacjom sprzyjającym sięganiu po substancje psychoaktywne, uświadomienie czynników chroniących przed podejmowaniem ryzykownych i szkodliwych dla zdrowia zachowań oraz poznanie konsekwencji stosowania tzw. nowych narkotyków. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, uczniowie pracowali indywidualnie oraz w grupach. W ramach realizacji programu odbyło się również szkolenie dla rodziców.

Ewelina Wachowska

 

WYCIECZKA NA ZIELONĄ FARMĘ

 

21 maja siódmoklasiści pod opieką wychowawcy wybrali się do Żelimuchy na Zieloną Farmę. Wzięli tam udział w zajęciach warsztatowych pt. „Pszczeli świat”. Poznali zwyczaje pszczół oraz samodzielnie wykonali świece z naturalnego wosku. Zapoznali się również z mieszkającymi na farmie zwierzętami, które mieli okazję nakarmić. Skorzystali też z poczęstunku, a czas wolny spędzili na placu zabaw i boisku. Pogoda dopisała, a uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę na temat zwierząt, ale także świetnie się bawili.

<fotogaleria>

 

Ewelina Wachowska

 

DOCEŃ SIEBIE – CZYLI JAK WZMACNIAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?

 

9 maja 2018 roku uczniowie klasy VII wzięli udział w dwugodzinnych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie. Tematyka warsztatów pt. Doceń siebie dotyczyła wzmacniania poczucia własnej wartości.

Ewelina Wachowska

 

TYDZIEŃ Z KANGUREM 

 

Szymon Kijko, Aleksandra Ochenkowska i Małgorzata Zep reprezentowali klasę na corocznym szkolnym konkursie matematycznym „Tydzień z Kangurem”, organizowanym przez nauczyciela matematyki, panią Grażynę Wołkowską. Pomimo dużej wiedzy oraz dopingu ze strony całej klasy uczniom nie udało się jednak pokonać klasy szóstej.

 

Ewelina Wachowska

 

 

„CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE…” 

 

Uczniowie klasy VII przygotowali inscenizację jednej ze scen omawianej na lekcjach języka polskiego lektury – II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Zespół w składzie: Dagmara Gronowska, Oliwia Kielar, Paweł Łączkowski, Donata Węglarska i Małgorzata Zep przedstawił scenę pojawienia się na obrzędzie „dziadów” ducha pasterki Zosi. Uczniowie zadbali o odpowiednie rekwizyty oraz podkład muzyczny, który pomógł stworzyć tajemniczą, pełną grozy atmosferę.

 

Ewelina Wachowska

 

 

ROK ZBIGNIEWA HERBERTA

 

28 lipca 2018 roku minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta, wybitnego polskiego poety, którego wiersze uczniowie poznają w starszych klasach szkoły podstawowej. W związku z tą rocznicą Sejm RP ogłosił rok 2018 Rokiem Herberta.

Na lekcjach języka polskiego oraz zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy VII zapoznali się z przygotowaną przez nauczyciela prezentacją o życiu i twórczości Herberta, a także obejrzeli film dokumentalny o poecie. Pracując w grupach, układali krzyżówki, których rozwiązaniem było nazwisko: Herbert. Wraz z wychowawcą przygotowali także gazetkę ścienną.

Uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoje wiadomości, biorąc udział w klasowym konkursie wiedzy o życiu i twórczości Herberta. Największą wiedzą wykazała się Donata Węglarska, która otrzymała ocenę bardzo dobrą z języka polskiego oraz pamiątkowy dyplom.

Ewelina Wachowska

 

 

LEKTURIADA – (NIE)ZNANY SIENKIEWICZ

 

Uczniowie klasy VII wykonywali w grupach zadanie projektowe pod hasłem „(Nie)Znany Sienkiewicz”. Polegało ono na przygotowaniu konkursu wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza w formule teleturnieju „Milionerzy”. Uczniowie wykorzystali w tym celu narzędzie internetowe dostępne na stronie https://learningapps.org. Musieli samodzielnie wyszukać informacje na temat pisarza, a następnie ułożyć test z czterema odpowiedziami do wyboru. Następnie na lekcji języka polskiego zespoły zaprezentowały swoje prace. Pozostali uczniowie mogli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi pisarza. Taka forma zdobywania i utrwalania wiadomości bardzo się uczniom spodobała.

 

Ewelina Wachowska

 

ZDROWE ŻYWIENIE

 

Uczniowie klasy siódmej mieli w I półroczu wykonać  na matematykę projekt „Zdrowe żywienie”.

W ramach projektu mieli poszukać informacji na temat zdrowego jedzenia z uwzględnieniem nowej piramidy żywienia i liczby kalorii na jeden dzień dla młodzieży w wieku 13 – 16 lat.

Następnie uczniowie mieli ułożyć menu na jeden dzień zgodnie z nową piramidą żywienia i wartością kaloryczną dla młodzieży w wieku 13 – 16 lat, ustalić listę zakupów, sprawdzić ceny towarów w dwóch sklepach, obliczyć koszt zakupów w obu sklepach i porównać je.

Do wyboru mieli jedną z trzech form prezentacji: broszura, plakat lub prezentacja multimedialna.

Najwyższą ocenę otrzymał projekt w wykonaniu Błażeja Englerta i Małgosi Zep.

Serdecznie gratuluję!

 

Prezentacja multimedialna

 Grażyna Wołkowska

 

 

LEKTURIADA – PROZA ŻYCIA I MAGIA ŚWIĄT W „OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ”

 

15 grudnia siódmoklasiści uczestniczyli w pierwszej z cyklu lekcji dotyczących lektury „Opowieść wigilijna”. Na początku uczniowie zapoznali się z przygotowaną przez nauczyciela prezentacją pod tytułem „Charles Dickens i jego czasy”. Dowiedzieli się, w jakiej epoce tworzył pisarz, poznali ciekawostki z jego życia, a także tytuły napisanych przez Dickensa utworów. Później mieli okazję obejrzeć oryginalne, anglojęzyczne wydania powieści Dickensa.

 

Ewelina Wachowska

MIKOŁAJKI

 

W tym roku Mikołaj zawitał do nas wcześniej niż zwykle. 4 grudnia na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy VII obdarowywali się wzajemnie upominkami. Wszyscy starali się, by mikołajkowe prezenty przypadły do gustu obdarowywanym.

 

Ewelina Wachowska

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS

 

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym dniu uczniowie klasy siódmej otrzymali broszury poświęcone zakażeniom wirusem HIV, a także innym chorobom przenoszonym drogą płciową. Następnie na zajęciach z wychowawcą rozmawiali o tym, jak można uniknąć tych chorób. Mogli również zadawać pytania, które nasunęły im się po zapoznaniu z otrzymaną ulotką.

 

Ewelina Wachowska

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

 

16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w lekcjach języka polskiego poświęconych tej tematyce. Pretekstem do rozważań był wiersz polskiej poetki-noblistki, Wisławy Szymborskiej, pod tytułem „Nienawiść”. Po omówienia wiersza oraz przypomnieniu zasad kulturalnej dyskusji uczniowie dyskutowali, czym jest tolerancja oraz kto najczęściej spotyka się z nietolerancją i dyskryminacją. Następnie zastanawiali się, jakich cech i zachowań tolerować nie można, a także czy Polacy są narodem tolerancyjnym. Rozważania były kontynuowane na zajęciach z wychowawcą.

 

Ewelina Wachowska

MOJE GNIAZDO OJCZYSTE – PROJEKT

 

Uczniowie klasy siódmej zapoznali się w tym roku szkolnym z pracą metodą projektu. 27 października zaprezentowali swoje zadania projektowe, podsumowujące dział „Budować swoją tożsamość”. Siódmoklasiści przygotowali w kilkuosobowych grupach prezentacje pod tytułem „Moje gniazdo ojczyste”. Uczniowie zawarli w nich własnoręcznie wykonane fotografie miejsc, osób, krajobrazów swojej „małej ojczyzny”.

 

Ewelina Wachowska

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Dziewczynki z samorządu klasowego w tajemnicy przed swoimi kolegami przygotowały dla nich słodkie upominki, które wręczyły w przeddzień ich święta na zajęciach z wychowawcą. Była to dla chłopców miła niespodzianka.

 

Ewelina Wachowska

WYBORY SAMORZĄDU KLASOWEGO i UCZNIOWSKIEGO

 

15 września siódmoklasiści wybierali klasowy samorząd. Glosowanie było tajne. Każdy uczeń mógł zaproponować trzy nazwiska osób, które wejdą do samorządu. Po zliczeniu głosów okazało się, że w tym roku klasowy samorząd będą tworzyć trzy dziewczynki: Dagmara Gronowska, Oliwia Kielar i Donata Węglarska.

Uczennica naszej klasy, Dagmara Gronowska, wzięła także udział w wyborach na przewodniczącą samorządu uczniowskiego, które zostały przeprowadzone 29 września. Zdobyła najwięcej głosów i została przewodniczącą. Gratulujemy!

 

Ewelina Wachowska

ROK SZKOLNY 2016/2017

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

12 kwietnia w klasie szóstej odbył się klasowy konkurs pięknego czytania. Każdy uczeń zaprezentował wybrany fragment powieści Alfreda Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów”. Szóstoklasiści starali się czytać płynnie, wyraziście i w odpowiednim tempie. Z zadaniem najlepiej poradziła sobie Julia Krzemińska, który zdobyła ocenę celującą oraz tytuł klasowego mistrza czytania. Drugie miejsce w konkursie zdobyła Małgorzata Zep. Julia będzie reprezentowała klasę w konkursie szkolnym.

Ewelina Wachowska

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Odkrywania Talentów. Uczniowie z różnych klas prezentowali swoje talenty i zainteresowania, np. śpiew, taniec, grę na instrumencie, gimnastykę artystyczną. Uczennica naszej klasy, Dagmara Gronowska, przygotowała wystawę swoich rysunków.

Po pokazie talentów uczestniczyliśmy w spotkaniu ze strażą pożarną, która zaprezentowała sprzęt używana podczas akcji oraz pokazała, jak udzielić pierwszej pomocy osobie w potrzebie. Następnie wzięliśmy udział w grze „Książkowe podchody”, przygotowanej przez panią Danutę Suską. W różnych salach w szkole czekały na nas zadania do rozwiązania. Nasza klasa zdobyła największą liczbę punktów i wygrała.

Oliwia Kielar, uczennica klasy VI

KONKURS MATEMATYCZNY „KANGUR”

14 marca w naszej szkole jak co roku odbył się szkolny konkurs matematyczny „Kangur”. Naszą klasę reprezentowały w tym konkursie: Dagmara Gronowska, Aleksandra Ochenkowska i Julia Krzemińska. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę matematyczną, uzupełniały magiczny kwadrat, a także odpowiadały na pytania z listy. Klasa szósta zajęła trzecie miejsce w szkole.

16 marca odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny, w którym z naszej klasy udział wzięli: Dagmara Gronowska, Szymon Kijko, Julia Krzemińska i Ola Ochenkowska. Każdy uczestnik otrzymał magiczny sześcian oraz dyplom.

Aleksandra Ochenkowska, uczennica klas VI

ZAJĘCIA WARSZTATOWE

 

11 stycznia uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białogardzie. Tematyką zajęć były skuteczne metody nauki. Uczniowie rozwiązali test, który wskazał im, jaki typ uczenia się preferują: czy są wzrokowcami, słuchowcami czy też typami „działającymi”. Metodą burzy mózgów opracowali listę zasad skutecznej nauki. Współpracowali również w grupach. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, które bardzo im się podobały.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

KLASOWE SPOTKANIE WIGILIJNE

 

Jak co roku tuż przed świętami spotkaliśmy się przy wigilijnym stole. O poczęstunek zadbali uczniowie, którzy przy pomocy rodziców przygotowali świąteczne potrawy, między innymi czerwony barszcz, sałatkę, pierniczki i różne ciasta. Nie zabrakło również tradycyjnego dzielenia się opłatkiem, życzeń oraz kolęd.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

RECEPTA NA CIEKAWĄ KSIĄŻKĘ DLA MŁODZIEŻY

 

W ramach promocji czytelnictwa w klasie szóstej 16 grudnia odbyła się lekcja poświęcona książkom dla młodzieży. Pracując w grupach, uczniowie zastanawiali się, jaka jest recepta na dobrą, ciekawą powieść młodzieżową. Praca odbywała się w dwóch etapach. Najpierw uczniowie otrzymali plansze i karty do gry w pokera kryterialnego. Za pomocą tej metody mieli znaleźć odpowiedź na pytanie, co powinna zawierać książka, by była interesująca dla młodego czytelnika. Uczniowie wskazywali takie cechy powieści młodzieżowych, jak wątki detektywistyczne oraz miłosne, młodych bohaterów, żartobliwy sposób opowiadania, zaskakujące zakończenie, żywa i wartka akcja. Następnie swoje wnioski przedstawili na plakatach.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

SPEKTAKL „PIĘKNA I BESTIA”

 

7 grudnia szóstoklasiści wraz z innymi uczniami naszej szkoły obejrzeli w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie przedstawienie „Piękna i bestia”. Spektakl na podstawie francuskiej baśni pod tym samym tytułem przygotował białogardzki Teatr Lalek „MARKO”. Uczniom bardzo podobało się zabawne, pełne piosenek, ale i pouczające przedstawienie.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

SPORT I ZABAWA

 

6 grudnia w szkole w Stanominie zostały zorganizowane mikołajkowe zawody „Sport i zabawa”. Klasę szóstą reprezentowała dziesięcioosobowa drużyna: pięć dziewcząt (Wanesa Kemprowska, Oliwia Kielar, Julia Krzemińska, Donata Węglarska i Małgorzata Zep) oraz pięciu chłopców (Patryk Chódzyński, Szymon Kijko, Kacper Krzemiński, Paweł Łączkowski i Dawid Sawosz).

 

Wychowawca: Ewelina Wachowska

ANDRZEJKI

 

25 listopada szóstoklasiści wzięli udział w szkolnej zabawie andrzejkowej. Uczennice przygotowały wcześniej gazetkę poświęconą andrzejkowym zwyczajom i wróżbom. W klasie został zorganizowany słodki poczęstunek oraz różne zabawy, np. odczytywanie wróżb ukrytych w balonach.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

DZIEŃ TOLERANCJI

 

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W tym dniu w klasie szóstej odbyła się lekcja języka polskiego poświęcona tej tematyce. Uczniowie na podstawie poznanej opowieści o Małym Księciu rozważali między innymi, czym jest tolerancja, z jakimi przejawami nietolerancji się spotkali, a także dyskutowali, dlaczego warto być tolerancyjnym. Następnie w grupach układali krzyżówki nawiązujące do tematu lekcji. W sali polonistycznej powstała również gazetka ścienna, którą ozdobiły klasowe kodeksy tolerancji opracowane przez uczniów.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

 

W październiku odbyły się w naszej szkole eliminacje do konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty. Wzięło w nich udział ośmioro uczniów klasy szóstej: Dagmara Gronowska, Wanesa Kemprowska, Szymon Kijko, Julia Krzemińska, Aleksandra Ochenkowska, Dawid Sawosz, Donata Węglarska i Małgorzata Zep. Najwyższe wyniki uzyskały: Ola Ochenkowska (II miejsce w Konkursie Języka Polskiego) oraz Dagmara Gronowska (II miejsce w Konkursie Matematycznym). Dziewczynki będą reprezentowały naszą szkołę na eliminacjach rejonowych. Trzymamy kciuki!

Wychowawca: Ewelina Wachowska

ROK HENRYKA SIENKIEWICZA

 

Klasa szósta aktywnie włączyła się w obchody Roku Sienkiewicza. Uczniowie przygotowali z tej okazji gazetkę ścienną poświęconą pisarzowi. Dwie uczennice – Julia Krzemińska i Aleksandra Ochenkowska – wzięły udział w konkursie plastycznym „Obrazki z Sienkiewicza”. Na lekcjach języka polskiego szóstoklasiści czytali głośno z podziałem na role „Bajkę” Sienkiewicza i rozwiązywali test czytania ze zrozumieniem tego utworu. Zapoznali się również z przygotowaną przez nauczyciela prezentacją o życiu i twórczości pisarza. Następnie wykonywali prace na konkurs „Pocztówka do pana Sienkiewicza”. Uczniowie własnoręcznie ozdabiali pocztówki oraz redagowali krótką informację, którą chcieliby przekazać pisarzowi.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

 

26 września szóstoklasiści uczestniczyli na lekcji języka polskiego w klasowej dyskusji pod hasłem: Dlaczego warto czytać? Uczniowie wypowiadali się na temat korzyści wynikających z czytania książek. Stwierdzili między innymi, że czytanie rozwija naszą wyobraźnię, pozwala wraz z bohaterami przeżyć niezwykłe przygody. Dzięki książkom poznajemy inne kraje i panujące w nich zwyczaje. Szóstoklasiści zauważyli również, że czytanie pomaga nam rozwinąć słownictwo oraz poprawić pisownię.

Zwieńczeniem dyskusji było powstanie klasowej gazetki ściennej pod tytułem „Zalety książki”.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

WYCIECZKA DO LASU

12 września uczniowie klasy szóstej pod opieką wychowawcy oraz nauczyciela przyrody wybrali się na wycieczkę. Celem wyjazdu była ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w obszarze dorzecza Parsęty, zlokalizowana w Białogardzie przy ulicy Słonecznej. Szóstoklasiści w czasie spaceru po lesie obejrzeli wszystkie stanowiska dydaktyczne i zapoznali się z informacjami dotyczącymi żyjących tam gatunków zwierząt i roślin. Uczniowie zaobserwowali między innymi żaby, kaczki oraz jaszczurki. Była to bardzo przyjemna lekcja przyrody w terenie.

Wychowawca: Ewelina Wachowska

ROK SZKOLNY 2015/2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Na początku uczniowie zgromadzili się w klasach, gdzie otrzymali świadectwa. Uczniowie klasy piątej, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce, bardzo dobre bądź wzorowe zachowanie albo uczestniczyli aktywnie w życiu szkoły i klasy poprzez udział w konkursach, apelach czy zawodach sportowych, zostali przez wychowawcę wyróżnieni dyplomami uznania. Otrzymali je: Błażej Engler, Oliwia Kielar, Szymon Kijko, Dawid Sawosz, Sylwia Stasiorek, Donata Węglarska i Małgorzata Zep.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyły trzy uczennice, którzy uzyskały najwyższe wyniki w klasie: Julia Krzemińska, Aleksandra Ochenkowka oraz Wanesa Kemprowska. Dziewczynki zostały nagrodzone na forum szkoły w czasie uroczystego apelu dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

 

WYCIECZKA DO GDAŃSKA I GDYNI

 

17 czerwca dziewięcioro uczniów klasy V uczestniczyło pod opieką wychowawcy w całodniowej wycieczce do Gdańska oraz Gdyni. Wyjazd zorganizowała pani Agata Nojek-Sokołowska, nauczycielka przyrody. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy, było Stare Miasto w Gdańsku. Zobaczyliśmy między innymi zabytkowy Żuraw, przespacerowaliśmy się Długim Targiem pod fontannę Neptuna oraz ratusz. Następnie udaliśmy się na Westerplatte, gdzie obejrzeliśmy bunkry z okresu II wojny światowej oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Po obiedzie pojechaliśmy do Gdyni. Zobaczyliśmy zacumowane przy nabrzeżu w Gdyni statki-muzea: „Błyskawicę” i „Dar Pomorza”. Zwiedziliśmy także Akwarium Gdyńskie, w którym zgromadzono ponad 200 gatunków ryb, płazów i gadów żyjących w morzach lub wodach słodkich.

 

 

PODSUMOWANIE I SEMESTRU
 

15 lutego odbył się apel podsumowujący pierwsze półrocze. Z naszej klasy zostało wyróżnionych aż 9 osób: Błażej Engler, Wanesa Kemprowska, Szymon Kijko, Julia Krzemińska, Dawid Sawosz, Sylwia Stasiorek, Donata Węglarska i Małgorzata Zep. Zostali oni wyróżnieni za dobre wyniki w nauce, zachowanie lub wysoką frekwencję. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Julia Krzemińska, klasa V

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

Dnia 21 stycznia 2016 r. odbyła się zabawa karnawałowa, w której wzięli udział uczniowie klasy piątej. Wszyscy byli przebrani w różne stroje, takie jak: kot, myszka, a nawet zombie. Każdy dobrze i grzecznie się bawił.


 

Wanesa Kemprowska, klasa V

ŚWIĄTECZNY KONKURS
 

W grudniu w naszej szkole odbył się świąteczny konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników było wykonanie bożonarodzeniowej choinki z różnych materiałów. W konkursie wzięły udział dwie uczennice naszej klasy: Oliwia Kielar i Julia Krzemińska.

 

WIGILIA KLASOWA

 

Dnia 22 grudnia 2015 r. odbyła się klasowa wigilia. Na początku podzieliliśmy się opłatkiem. Potem próbowaliśmy wigilijnych potraw przygotowanych i przyniesionych przez uczniów. Robiliśmy także zdjęcia oraz śpiewaliśmy kolędy.


 

Oliwia Kielar, klasa V

 

ANDRZEJKI

26 listopada uczniowie klasy piątej wzięli udział w szkolnej zabawie andrzejkowej dla klas IV-VI. Wszyscy piątoklasiści wspólnie przygotowali słodki poczęstunek. W tym dniu oprócz tańca w rytm najnowszych przebojów nie mogło też oczywiście zabraknąć andrzejkowych wróżb. Nie było co prawda lania wosku, ale za to zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, poznali imiona swoich przyszłych ukochanych. To była udana zabawa.

Ewelina Wachowska

DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

 

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji przygotowaliśmy plakaty o zdrowym odżywianiu. 26 października na godzinie wychowawczej robiliśmy zdrowe kanapki, którymi poczęstowaliśmy nauczycieli. Na przerwach uczestniczyliśmy w aerobiku, który prowadziła pani Jolanta Borys.

Ola Ochenkowska

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

14 października odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Później w ramach zajęć integracyjnych poszliśmy wraz z wychowawcą na ognisko dla klas IV-VI. Piekliśmy kiełbaski, ziemniaki i pianki, wzięliśmy też udział w zabawach sportowych. Potem bawiliśmy się na szkolnej dyskotece. Poczęstunek na ognisko oraz zabawę przygotowała przewodnicząca naszej klasy, Sylwia Stasiorek. To był bardzo udany dzień.

 

Julia Krzemińska

WY(KO)MIKSUJ SIĘ Z DOPALACZY

 

5 października uczestniczyliśmy w lekcji na temat skutków zażywania dopalaczy. Grupa dziewcząt z naszej klasy: Wanesa Kemprowska, Oliwia Kielar, Ola Ochenkowska, Sylwia Stasiorek i Donata Węglarska wykonały komiks na konkurs pod tytułem: „Wy(ko)miksuj się z dopalaczy”.

Sylwia Stasiorek

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

 

Nasza klasa brała udział w konkursach przedmiotowych. W konkursie języka angielskiego, który odbył się 29 września, udział wzięła Małgosia Zep. 30 września w konkursie matematycznym uczestniczyli: Szymon Kijko, Ola Ochenkowska, Julka Krzemińska oraz Małgosia. 1 października w konkursie języka polskiego klasę reprezentowały: Julka, Ola, Małgosia i Donata Węglarska.

 

Małgosia Zep

KONKURS WIEDZY O BAŚNIACH I LEGENDACH

 

25 września na języku polskim odbył się klasowy konkurs wiedzy o baśniach i legendach. Klasa została podzielona na 5 trzyosobowych drużyn. Każda grupa nadała sobie nazwę (np. Biedronki, Sikorki, Legendy). Zadania polegały na dopasowaniu tytułu baśni do autora, odgadnięciu, o jakim bohaterze mowa, odróżnieniu cech baśni i legendy. Dodatkowe punkty można było otrzymać za przygotowanie na lekcję baśniowego rekwizytu (np. czarodziejskiej różdżki). Konkurs wygrała drużyna Żabek w składzie: Oliwia Kielar, Ola Ochenkowska i Sylwia Stasiorek.

 

Oliwia Kielar

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

 

WYCIECZKA DO LIPIA, ŚWIDWINA I DOBRZYCY

 

18 i 19 czerwca 2015 roku ośmioro czwartoklasistów pod opieką wychowawcy udało się na dwudniową wycieczkę. Pierwszego dnia wzięli udział w warsztatach w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Zajęcia odbywały się w sali bioróżnorodności, w laboratorium, a także w terenie. Uczniowie uczyli się, jak przygotowywać i obserwować preparaty mikroskopowe oraz jak rozpoznawać tropy i ślady zwierząt w lesie.

Po południu uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z godzinnego wypoczynku w parku wodnym w Świdwinie. Następnego dnia natomiast udali się do Dobrzycy, gdzie mieszczą się ogrody „Hortulus”. Po ogrodach oprowadzali przewodnicy, którzy opowiadali o zgromadzonych tam roślinach. Uczniowie mogli również pobawić się w największym na świecie labiryncie z grabu oraz obejrzeć ogrody z wysokości 20-metrowej wieży widokowej.

Ewelina Wachowska

WYCIECZKA DO WOLIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

 

16 czerwca 2015 roku 6 uczennic z klasy czwartej uczestniczyło wraz z wychowawcą w wycieczce do Wolińskiego Parku Narodowego.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zagrody pokazowej żubrów. Można było tam obejrzeć również inne zwierzęta, takie jak sarny, dziki i bieliki. Następnie uczestnicy wycieczki przespacerowali się Aleją Gwiazd w Międzyzdrojach, a stamtąd udali się do planetarium, gdzie obejrzeli ciekawy pokaz pt. „Cuda wszechświata”. Zwiedzili również Muzeum Figur Woskowych, gdzie zgromadzono zarówno figury postaci historycznych, słynnych artystów i naukowców, jak i współczesnych gwiazd filmu i muzyki.

Po obiedzie uczniowie pojechali do Muzeum Broni V3. Mogli tam nie tyko obejrzeć eksponaty, ale również przymierzyć hełmy z okresu II wojny światowej czy maski przeciwgazowe. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie Jeziora Turkusowego w Wapnicy. Wycieczka była bardzo udana.

 Ewelina Wachowska

KLASOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

13 maja w klasie czwartej odbył się konkurs pięknego czytania. Chętni uczniowie czytali głośno fragmenty powieści Roalda Dahla pt. „Matylda”. W konkursie wzięło udział 7 osób. Uczestników oceniali pozostali uczniowie oraz nauczyciel według ustalonych wcześniej kryteriów. Zdecydowano, że najlepiej czytającą w klasie osobą jest Wanesa Kemprowska, która została mistrzem pięknego czytania. Drugie i trzecie miejsce zdobyły Julia Krzemińska i Aleksandra Ochenkowska.

Ewelina Wachowska

CZWARTOKLASIŚCI PRZYJACIÓŁMI LASU

Od 20 do 24 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dni Przyjaciół Lasu. Czwartoklasiści aktywnie włączyli się w te obchody. Na lekcjach języka polskiego omawiali wiersz „Ranek w lesie”, słuchali muzyki relaksacyjnej z odgłosami lasu oraz redagowali Klasowy Kodeks Ochrony Przyrody. Przygotowywali również w grupach ciekawe plakaty propagujące ochronę środowiska. Na godzinie z wychowawcą uczniowie wykonywali makiety lasu, a na zajęciach świetlicowych rozwiązywali różne łamigłówki związane z lasem, a także zwierzętami i roślinami, które można w nim spotkać.

Ewelina Wachowska

ZABAWA W TEATR

 

Uczniowie klasy czwartej na lekcji języka polskiego poznali balladę Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”. Następnie przez kilka tygodni w grupach przygotowywali przedstawienia kukiełkowe na podstawie utworu, uczyli się ról oraz samodzielnie wykonywali potrzebne kukiełki. 16 kwietnia zespoły zaprezentowały swoje przedstawienia. Wszyscy występujący uczniowie otrzymali dobre oceny, a drobne pomyłki nie zepsuły świetnej zabawy.

Ewelina Wachowska

PODSUMOWANIE I SEMESTRU

 

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2014/2015 aż ośmioro czwartoklasistów uzyskało średnie ocen powyżej 4,0, sześć osób – wzorowe oceny z zachowania, a dwie osoby – bardzo dobre.

9 lutego odbył się apel podsumowujący I semestr. Zostały wręczone dyplomy za wysokie wyniki w nauce, zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i klasy, a także bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Wśród czwartoklasistów dyplomy odebrali: Błażej Engler, Wanesa Kemprowska, Oliwia Kielar, Szymon Kijko, Julia Krzemińska, Ola Ochenkowska, Dawid Sawosz, Sylwia Stasiorek, Donata Węglarska i Małgosia Zep.

Ewelina Wachowska

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

16 stycznia, tuż przed rozpoczęciem zimowych ferii, czwartoklasiści wzięli udział w zabawie karnawałowej dla klas IV-VI. Prawie wszyscy uczniowie naszej klasy zadbali o wesołe, kolorowe przebrania. W klasie tego dnia pojawiły się zatem księżniczki, wróżki i czarodzieje. Po udanej zabawie uczniowie udali się na zasłużony zimowy wypoczynek.

Ewelina Wachowska

NASZE PRAWA I OBOWIĄZKI

 

W listopadzie i grudniu czwartoklasiści aktywnie uczestniczyli w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka i Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Na lekcji z wychowawcą poznawali swoje prawa i obowiązki, w grupach przygotowywali plakaty poświęcone najważniejszym prawom dzieci, a 8 grudnia wzięli udział w szkolnej dyskusji pod hasłem „Nasze prawa – ważna sprawa”.

5 stycznia uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą w klasowym konkursie znajomości praw i obowiązków. Czwartoklasiści odpowiadali na pytania, które sprawdzały znajomość praw zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka, a także praw i obowiązków wynikających ze Statutu Szkoły. Największą wiedzą pochwaliły się 3 dziewczynki: Ola, Wanesa i Donata. Drugie miejsce w konkursie zajęli Kacper i Błażej, a trzecie – Sylwia i Oliwia.

Ewelina Wachowska

SPOTKANIE WIGILIJNE

15 grudnia odbyło się klasowe spotkanie wigilijne. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie klasy czwartej. Przy akompaniamencie kolęd czwartoklasiści podzielili się opłatkiem oraz złożyli sobie świąteczne życzenia. Następnie obdarowali się upominkami – każdy przygotował podarek dla wylosowanej wcześniej osoby. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez dziewczęta z naszej klasy: Julkę, Wanesę, Olę i Donatę. Dziewczynki wraz ze swoimi mamami upiekły dla kolegów i koleżanek pyszne babeczki, pierniczki oraz keks. Spotkanie upłynęło w miłej, świątecznej atmosferze. Nie zabrakło również pamiątkowego klasowego zdjęcia przy szkolnej choince.

Ewelina Wachowska

ANDRZEJKI

28 listopada świętowaliśmy w naszej szkole andrzejki. Z tej okazji uczniowie klasy czwartej przygotowali w swojej sali poczęstunek. Dziewczynki zadbały o andrzejkowe wróżby – każdy czwartoklasista chętnie sprawdzał, co czeka go w przyszłości. Uczniowie wzięli również udział w szkolnej zabawie andrzejkowej.

Ewelina Wachowska

WARSZTATY EKOLOGICZNE

21 listopada siedmioro uczniów z klasy IV uczestniczyło pod opieką wychowawcy w warsztatach w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Na zajęciach uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat segregowania odpadów oraz recyklingu. Wzięli także udział w warsztatach terenowych oraz laboratoryjnych, na których uczyli się przygotowywać preparaty i obserwować je przez mikroskop. Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzą z zakresu przyrody, uczestnicząc w quizie.

Następnego dnia zwiedzili Park Owadów „Owadogigant” w Lubnicy w województwie wielkopolskim, gdzie poznali budowę i zwyczaje wielu owadów, m.in. pszczoły miodnej, mrówki czy modliszki. Dzięki wycieczce uczniowie nie tylko zdobyli nową wiedzę, ale także świetnie się bawili i zintegrowali się ze sobą, ponieważ udział w zajęciach, grach i zabawach wymagał umiejętności współpracowania w grupie.

Ewelina Wachowska

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

Uczniowie klasy czwartej uczestniczą w programie profilaktyki tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Program przygotowany przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną przeznaczony jest dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie uczestniczą w pięciu zajęciach warsztatowych, na których uczą się, w jaki sposób palenie wpływa na zdrowie oraz jak skutecznie odmawiać, gdy ktoś namawia ich do palenia.

Ewelina Wachowska