ŚWIETLICA SZKOLNA

 

  Świetlica w naszej szkole pełni znaczącą rolę w realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych. Jako wewnątrzszkolna instytucja opieki i wychowania wspomaga i uzupełnia pracę naszej szkoły we wszystkich jej zakresach, tj.: w zakresie opieki, wychowania, dydaktyki oraz w zakresie oddziaływań profilaktyczno-terapeutycznych.

   Dla uczniów naszej szkoły przygotowane są dwa pomieszczenia świetlicowe. Jedno dla uczniów klas I-III, drugie dla uczniów klas IV-VI. Pomieszczenia te są widne, ciepłe, przytulne i przyjemnie urządzone. Stwarzają możliwość prowadzenia różnorodnych zajęć, w tym, np. pracy z książką, odrabiania lekcji, organizowania gier świetlicowych, prac plastycznych.

    W pracy świetlicy wykorzystywane są  również inne  pomieszczenia, które nie są używane w czasie zajęć edukacyjnych: sala rekreacyjna, boisko szkolne, plac zabaw, sala komputerowa.

    W naszej świetlicy uczniowie czują się dobrze, komfortowo, przyjaźnie i przede wszystkim bezpiecznie.

 

REGULAMIN ŚWIETLICY <pobierz>

ROK SZKOLNY 2018/2019

HARMONOGRAM PRACY ŚWIETLICY

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

 Na zajęciach świetlicowych przez cały rok uczniowie w przystępnej formie zabawy sami doświadczają przyjemność ruchu. Utrwalaliśmy również poprzez różnego rodzaju prace plastyczne piramidę grup pokarmowych i zasady zdrowego żywienia.

 Elwira Balewska-Schmidt

AKCJA SPOŁECZNO – EDUKACYJNA „ŻONKILE”

 

Włączyliśmy się do akcji „Żonkile”. Uczniowie z różnych klas wykonywali z żółtego papieru składankę  żonkile, które są symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Wykonane kwiaty przekazano nauczycielowi historii, który m.in. wspólnie z uczniami rozdawał przechodniom, a oni

przypinali je do ubrania.

Elwira Balewska-Schmidt

Na zajęciach świetlicowych pod okiem p. Elwiry Balewskiej- Schmidt uczniowie przygotowali gazetkę pt. "Bezpieczne ferie". Młodsze dzieci pomagały wykonać wystrój estetyczny. Starsze wyszukiwały w internecie informacje, które mogą się przydać , aby wiedzieć, jak spędzać bezpiecznie ferie. Gazetka została przypięta na tablicy w holu. Teraz wszyscy uczniowie i ich rodzice mogą dowiedzieć się, jak należy postępować, aby bezpiecznie spędzić ferie zimowe.

 

 

Elwira Balewska-Schmidt

W szkole są zorganizowane zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy muszą przebywać dłużej w placówce ze względu na czas pracy ich rodziców, organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki. Wychowawcy organizują pracę grup, dostosowując tematykę zajęć do obchodzonych uroczystości i świąt, pór roku oraz do zainteresowań i potrzeb dzieci. Wychowawcy poprzez właściwy styl kierowania grupą, tworząc płaszczyzny udanej interakcji i modelując różne sytuacje wychowawcze, stymulują twórczy rozwój dziecka i jego aktywność. Wykorzystują przy tym wszystkie rodzaje dziecięcej ekspresji. Dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych uczą się: planowania pracy, podejmowania właściwych decyzji, występowania na forum, logicznego myślenia. Kształcą uwagę, pamięć, koncentrację, aktywność psychoruchową i sprawność manualną. Uczniowie otrzymują fachową, systematyczną pomoc w nauce i emocjonalne wsparcie w sytuacjach trudnych, problemowych.

Elwira Balewska-Schmidt

ROK SZKOLNY 2016/2017

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

 

Na zajęciach w świetlicy szkolnej uczniowie zapoznali się z kodeksem bezpiecznego spędzania ferii zimowych, w którym zawarto zasady bezpiecznych zabaw na śniegu. Przypomniano również numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku. Klasy IV-VI stworzyły plakat tematyczny, natomiast uczniowie z klas I-III kolorowali obrazki, które zostały umieszczone na plakacie. Wspólną pracę uczniów można było obejrzeć na holu szkolnym.

Agata Nojek-Sokołowska

ŚWIETLICOWE ZABAWY

 

Na zajęciach w świetlicy bardzo chętnie kolorujemy ogromne kolorowanki. Uczymy się dzięki temu koncentracji uwagi i dokładności. Ćwiczymy też naszą wyobraźnię. Nasi koledzy doskonalą umiejętność wyszukiwania ciekawych informacji w Internecie. Na zajęciach lubimy również grać w gry w parach lub grupie. Aby się wyciszyć, chętnie czytamy książki wypożyczone w bibliotece.

Agata Nojek-Sokołowska

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE W NASZEJ SZKOLE

Podczas zajęć świetlicy uczniowie chętnie korzystają z zasobów biblioteki szkolnej. Chłopcy preferują książki o treściach sportowych, natomiast dziewczęta wolą książeczki o zwierzętach.

Tematyka zajęć nawiązuje do pór roku i świąt kalendarzowych. W grudniu wśród dzieci cieszyły się popularnością zajęcia manualne, polegające na wykonaniu ozdób choinkowych.

W szkolnej świetlicy każde dziecko może rozwijać własne zainteresowania i zdolności, miło spędzając czas w gronie rówieśników.

Tomasz Bohdziewicz

W ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 

Uczniowie z klasy pierwszej każde zajęcia w świetlicy szkolnej rozpoczynają od spotkania z książką. Nauczyciel czyta uczniom literaturę dziecięcą, rozbudzając w ten sposób wrażliwość dziecka, wyobraźnię oraz kształtując nawyk czytania. Zanim dzieci przystąpią do zabawy, muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące treści przeczytanej książeczki. Chętnie korzystają z zasobów biblioteki szkolnej.

Każde dziecko może rozwijać własne zainteresowania i zdolności. Uczniowie z zapałem wykonują prace plastyczne i techniczne związane tematycznie z porą roku, rozwijają zdolności manualne, przewlekając sznurek przez otwory wizerunków zwierząt, budują z klocków różne bryły geometryczne, bawią się w kącikach tematycznych.

Pod kierunkiem nauczyciela uzupełniają luki w ćwiczeniach z języka polskiego, matematyki lub odrabiają prace domowe Jak tylko pozwala na to pogoda, wychodzą na powietrze na krótkie spacery, podczas których obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie lub się bawią.

Tomasz Bohdziewicz

ROK SZKOLNY 2015/2016

WIELKANOC
 

W naszej świetlicy na długo przed Wielkanocą zapanował już świąteczny nastrój. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli świetlicy malowali farbami pisanki. Włączyły się w to dzieci od pierwszych do szóstych klas. Pięknie ozdobione, kolorowe pisanki ozdobiły ścienną gazetkę w świetlicy. Starsi uczniowie zdobili również styropianowe jajka, a także wykonywali kartki świąteczne z życzeniami.

 

 

W ŚWIETLICY BAWIMY SIĘ I UCZYMY
 

Uczniowie naszej szkoły, od tych najmłodszych do najstarszych, chętnie uczestniczą w zajęciach świetlicowych. Na zajęciach odrabiają pod kierunkiem nauczyciela lekcje, korzystają również z pomocy koleżeńskiej. Chętnie również grają w zgromadzone w świetlicy różnorodne gry planszowe, a także układają puzzle i klocki.

 

DZIEŃ PISARZY

 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy obchodzony jest 3 marca. Na zajęciach świetlicowych uczniowie kolorowali ilustracje do znanych baśni oraz lektur. Następnie przygotowali gazetkę ścienną. Dzieci z klas młodszych wzięły udział w zabawie polegającej na odgadywaniu tytułów baśni na podstawie ilustracji. Oglądały również baśnie na DVD.

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

Uczniowie w świetlicy obchodzili 17 lutego Światowy Dzień Kota. Przygotowali ścienną gazetkę, na której znalazły się pokolorowane przez nich ilustracje przedstawiające różne koty, zarówno te prawdziwe, jak i bajkowe. Najmłodsze dzieci obejrzały także filmową baśń pt. „Kot w butach”.

 

KARNAWAŁ

 

Na zajęciach świetlicowych uczniowie kolorowali ilustracje przedstawiające różne przebrania na bal karnawałowy. Wykonywali również maski karnawałowe. Powstały między innymi maski kota, lwa, tygrysa i sowy. Udekorowały one gazetkę ścienną w świetlicy.

 

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
 

W ramach przygotowań do świąt Bożego Narodzenia uczniowie na zajęciach świetlicowych wykonywali świąteczne ozdoby, np. łańcuchy z kolorowego papieru i bibuły. Posłużyły one do udekorowania świetlicy. Uczniowie kolorowali również ilustracje przedstawiające choinki i świętego Mikołaja. Najmłodsi oglądali bajki o tematyce świątecznej.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada to dzień poświęcony pluszowym misiom. Na zajęciach świetlicowych dzieci z klas I-III kolorowały ilustracje przedstawiające misie. Obejrzały również bajkę „Przygody misia Uszatka”. Uczniowie starszych klas przygotowali gazetkę ścienną z okazji Dnia Pluszowego Misia, a także oglądali animowany film „Sezon na misia”.

 

Nauczyciele świetlicy

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

Dnia 24 października w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji dzieci wykonywały plakaty promujące aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie.

Nauczyciele świetlicy

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przygotowali laurki dla swoich ulubionych nauczycieli. Wykorzystując różnorodne techniki plastyczne, ozdabiali laurki, a następnie układali i zapisywali życzenia.

Nauczyciele świetlicy

JESIEŃ

Pierwszego dnia jesieni dzieci na zajęciach świetlicowych wybrały się na spacer do lasu. Tam zbierały dary jesieni – liście, żołędzie, kasztany. Na zajęciach uczniowie wykonywali również makiety jesiennego lasu, przygotowywały witraże przedstawiające warzywa i owoce zbierane o tej porze roku oraz kolorowały ilustracje.

Nauczyciele świetlicy

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej zostali zapoznani z podstawowymi zasadami higieny. Dzieci z klas II, III i IV  kolorowały ilustracje promujące mycie rąk. Prace zostały wyeksponowane na gazetce ściennej.

Nauczyciele świetlicy