ROK SZKOLNY 2020/2021

 

 

HOSPICYJNY DOM ANIOŁKÓW - PODZIĘKOWANIE

 

We wrześniu 2020 r. Fundacja „Z Serca Dla Serca” przesłała naszej szkole podziękowanie za udział w ogólnopolskiej zbiórce na rzecz budowy Domu Hospicyjnego dla dzieci w Zaleszanach. My również, jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za włączenie się do zbiórki.

 

Beata Samiec

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

HOSPICYJNY DOM ANIOŁKÓW

 

Uczniowie Szkół Podstawowych w Rogowie i Pomianowie włączyli się w ogólnopolską zbiórkę na rzecz budowy Domu Hospicyjnego dla dzieci w Zaleszanach. W obydwu szkołach zebrano łącznie 520 zł. Kwotę tą przekazano na konto organizatora zbiórki – Fundacji „Z Serca Dla Serca”.

Dziękujemy za zaangażowanie się w akcję.

Beata Samiec

ZAKRĘĆ SIĘ NA HOSPICJUM

 

Szkolne koło Caritas przy współpracy Samorządu Uczniowskiego zorganizowało zbiórkę zakrętek plastikowych na rzecz domu hospicyjno-opiekuńczego Caritas im. bpa Czesława Domina w Darłowie.  

Od września udało się zebrać już 80 kg zakrętek, a 6 lutego nagrodzono dyplomami i drobnymi upominkami uczniów biorących udział w akcji.

Zakrętki zbieramy również w II półroczu, dlatego zachęcamy do udziału.

Marzena Pakos, Beata Samiec

GÓRA GROSZA

 

Od listopada do stycznia zbieraliśmy drobne monety w ramach ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

W tym roku udało nam się zebrać 150 zł. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Beata Samiec

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE

 

Przedświąteczne wizyty z opłatkiem i życzeniami zdrowia i pomyślności stały się już tradycją w naszej szkole. Dlatego i w tym roku przedstawiciele naszej szkoły pod opieką p. Tomasza Bohdziewicza odwiedzili naszych szanownych emerytów.

Beata Samiec

SZLACHETNA PACZKA

 

W naszej szkole lubimy pomagać innym, dlatego kolejny raz w grudniu włączyliśmy się do projektu „Szlachetna Paczka”, której celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Przyniesione przez uczniów i pracowników produkty spożywcze i środki czystości przekazała potrzebującym rodzinom pani Marta Tarnecka, nasz pedagog, a zarazem koordynator regionalny akcji.

Dziękujemy za włączenie się do zbiórki.

Beata Samiec

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

17 grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Podczas przerw można było zakupić ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów oraz ich rodziców. Łącznie zebrano 550 zł i kwotę tę przekazano Radzie Rodziców.

Dziękujemy uczniom i rodzicom za przygotowanie i udział w kiermaszu.

Beata Samiec

ZBIÓRKA ODZIEŻY

 

W listopadzie Rada Rodziców przy współpracy Samorządu Uczniowskiego zorganizowała na terenie naszej szkoły zbiórkę odzieży używanej. Akcja ta nie tylko pomogła nam w przeprowadzeniu zimowych porządków w naszych szafach, ale przede wszystkim zasiliła budżet Rady Rodziców o 300 zł.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję.

Beata Samiec

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

ZAKRĘTKI

 

To już nasza szkolna tradycja, że przez cały rok szkolny zbieramy plastikowe zakrętki. W ten sposób nie tylko wspieramy osoby niepełnosprawne potrzebujące pomocy, ale również uczymy się dbać o środowisko. Od września udało nam się zebrać ok. 270 kg zakrętek, które przekazaliśmy na wsparcie niepełnosprawnego chłopca z terenu naszej gminy. Dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom za włączenie się do akcji.

Pamiętajcie! Od września wracamy z akcją, więc przez okres wakacyjny, również pamiętamy o postawie ekologicznej.

Beata Samiec

 

 

GÓRA GROSZA

 

To już kolejny raz, kiedy uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Towarzystwa Nasz Dom. Tegorocznym celem jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną,

w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Na przełomie grudnia i stycznia zbieraliśmy drobne monety w myśl zasady „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”. Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego posegregowali i policzyli zebrane monety. W tym roku nasi uczniowie i przedszkolaki przekazali kwotę 234 zł.

Ostatnio otrzymaliśmy z Towarzystwa pisemne podziękowanie za wsparcie akcji, dlatego jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Liczymy na was w przyszłym roku szkolnym!

 Beata Samiec

 

 

POMÓŻ I TY

 

Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” po raz kolejny zorganizowała akcję „Szkoło Pomóż i Ty”, z której dochód przeznaczony zostanie na specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji, wspomagający pracę mięśni dla 15-letniego chłopca. Uczniowie naszej szkoły kupując cegiełki Fundacji, zasilili jej konto kwotą 250 zł.

Cieszymy się, że nasza młodzież jak zwykle chętnie włączyła się do akcji.

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy!

 

Beata Samiec 

 

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

 

 I ty możesz dać odrobinę szczęścia i umilić chorym przykry czas spędzony w szpitalu – tymi słowami zostaliśmy zachęceni do włączenia się do akcji Fundacji Zaczytani. Uczniowie i nauczyciele postanowili przekazać swoje prywatne książki (nierzadko ulubione) do powstających przy szpitalach bibliotek dla chorych dzieci i dorosłych. Zebraliśmy wiele książek, za które serdecznie dziękujemy.

 Beata Samiec

 

 

NA RATUNEK Z PLUSZAKIEM

 

W maju włączyliśmy się do zbiórki pluszowych maskotek, które zostały przekazane do Państwowej Straży Pożarnej i Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białogardzie dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Udało nam się zebrać wiele maskotek, choć akcja trwała niecałe dwa dni. Tym bardziej wszystkim ofiarodawcom ślemy serdeczne DZIĘKUJEMY!

 Beata Samiec

 

 

PIELUCHA DLA MALUCHA

 

„Pielucha dla malucha i środki czystości podaruj z miłości” to akcja charytatywna Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej na rzecz koszalińskiego Domu Samotnej Matki.

W tym roku nasi uczniowie również włączyli się do akcji i przynieśli wiele produktów

tj. pieluchy dla niemowląt, produkty pielęgnacyjne dla dzieci oraz środki czystości.

Dziękujemy wszystkim uczniom za włączenie się do akcji i serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pani Marzeny Pakos, która zorganizowała zbiórkę i zajęła się transportem produktów.

 Beata Samiec

 

Z ŻYCZENIAMI BOŻONARODZENIOWYMI U NASZYCH EMERYTÓW

 

21 grudnia br. wolontariusz Jakub Raczyński oraz nauczyciel Tomasz Bohdziewicz tradycyjnie złożyli wizytę naszym emerytom. W imieniu pracowników szkoły, grona pedagogicznego i wszystkich uczniów przekazali im życzenia bożonarodzeniowe.  Nasi emeryci byli bardzo wdzięczni za okazaną pamięć i życzyli wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom wszystkiego dobrego.

 

<fotogaleria>

Tomasz Bohdziewicz

 

ZBIÓRKA KARMY

 

Z inicjatywy przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Julii Jaciubek przez cały listopad zbieraliśmy karmę dla podopiecznych Białogardzkiego Schroniska dla Zwierząt SOS w Klępinie Białogardzkim. W sumie udało nam się zebrać ponad 100 kg karmy, kilka koców oraz poduszek. Wszystkie przekazane poduszki zostały uszyte przez uczniów naszej szkoły. Po zebrane produkty przybyli pracownicy schroniska wraz z psem Basterem, którego obecność byłą największą atrakcją dla naszych uczniów. Już nie możemy doczekać się wiosennej wizyty w schronisku. Mamy nadzieję, że dzięki naszej zbiórce zima w schronisku będzie dla jego podopiecznych przyjemniejsza

 

Beata Samiec

 

SZLACHETNA PACZKA

 

Już drugi raz nasza szkoła zaangażowała się w przedświąteczną akcję pomocy najuboższym. W grudniu zbieraliśmy produkty spożywcze oraz środki czystości, które 8 grudnia przekazaliśmy do bazy Szlachetnej Paczki, gdzie zostały rozdysponowane do świątecznych paczek. Na miejscu spotkała nas miła niespodzianka. Okazało się, że dwie uczennice naszej szkoły, Julia Jaciubek oraz Martyna Wołodkowicz, są wolontariuszkami w tym programie. Cieszy nas ogromnie, że dziewczynki zdecydowały się poświęcić swój wolny czas na pomoc innym. Brawo! Dziękujemy dziewczynom oraz wszystkim uczniom za włączenie się do akcji.

 

Beata Samiec

ROK SZKOLNY 2017/2018

ZBIÓRKA PRZYBORÓW SZKOLNYCH

 

W dzień zakończenia roku szkolnego niektórzy uczniowie naszej szkoły w ramach podziękowania dla nauczycieli przynieśli w prezencie przybory szkolne. Wszyscy nauczyciele przekazali otrzymane „upominki” do Niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Karlinie. Podopieczni ośrodka bardzo ucieszyli się z otrzymanych prezentów i serdecznie dziękują za pamięć.

Beata Samiec

NASZA WOLONTARIUSZKA

 

Uczennica klasy IVb, Katarzyna Stolarczyk, wyróżnia się na tle swojej klasy wysokimi wynikami w nauce i bardzo dobrym zachowaniem. To niezwykle sympatyczna, skromna, koleżeńska, pracowita, pomysłowa, empatyczna i zawsze uśmiechnięta dziewczynka.

Kasia jest również wolontariuszką w Białogardzkim Schronisku dla Zwierząt SOS w Klępinie Białogardzkim, które systematycznie odwiedza. Jako wolontariuszka schroniska pomaga w sprawowaniu opieki nad porzuconymi psami. Pogodzenie roli wolontariusza z obowiązkami szkolnymi i domowymi nie jest łatwe, dlatego tym bardziej gratulujemy Kasi, że znajduje czas na pomaganie innym i jesteśmy dumni z tego, że Kasia jest uczennicą naszej szkoły.

Mamy nadzieję, że za jej przykładem podążą kolejni uczniowie.

Beata Samiec

„POMÓŻ I TY”

 

Już od kilku lat nasza szkoła wspiera Fundację na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” poprzez zakup tzw. cegiełek. Cegiełkami tymi są zazwyczaj drobne pomoce szkolne, które wykorzystują uczniowie podczas zajęć. W tym roku szkolnym zasililiśmy konto fundacji kwotą 250 zł. Wszystkim „kolekcjonerom” cegiełek dziękujemy za okazane wsparcie.

Beata Samiec

W WIELKANOCNYM NASTROJU

 

28 marca br. wolontariusz Jakub Raczyński oraz nauczyciel Tomasz Bohdziewicz osobiście gościli w domach naszych emerytów. W imieniu pracowników szkoły, grona pedagogicznego i wszystkich uczniów złożyli im życzenia wielkanocne.  Była to również dobra okazja, by upewnić się, czy naszym mieszkańcom nie jest potrzebna doraźna pomoc w pracach gospodarskich. Nasi emeryci byli bardzo wdzięczni za okazaną pamięć i życzyli wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom wszystkiego dobrego.

 

Tomasz Bohdziewicz

„GÓRA GROSZA”

 

Tradycyjnie, jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w akcji „Góra grosza”. Na przełomie listopada i grudnia uczniowie zbierali drobne monety, które następnie zostały przeliczone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i wysłane w paczkach do organizatora akcji – Towarzystwa Nasz Dom.  W sumie udało nam się zebrać 210 zł. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji. 

Beata Samiec

Z ŻYCZENIAMI I OPŁATKIEM WIGILIJNYM U NASZYCH EMERYTÓW

 v

2017 r. uczniowie: Jakub Raczyński, Kacper Szukalski i Krzysztof Trzeciakiewicz wraz z nauczycielem Tomaszem Bohdziewiczem odwiedzili w domach emerytowanych pracowników Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie. Uczniowie, dzieląc się opłatkiem, przekazali paniom: Danucie, Jadwidze, Annie, Leokadii, Wandzie i Janinie życzenia bożonarodzeniowe od wszystkich pracowników i uczniów szkoły w Rogowie.

W ramach realizacji zadań wolontariatu, uczniowie oferowali emerytkom pomoc doraźną lub stałą w drobnych pracach gospodarskich.

Panie były wyraźnie wzruszone i dziękowały wszystkim za okazaną pamięć. 

Tomasz Bohdziewicz

ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH

 

Od 4 do 13 grudnia trwała w naszej szkole zbiórka żywności w ramach akcji „Rodacy bohaterom”. Pomysłodawczynią była opiekunka Samorządu Uczniowskiego, pani Beata Samiec. Projekt pod nazwą „Rodacy bohaterom” ma na celu pielęgnowanie pamięci o tych, którzy przed laty walczyli za naszą ojczyznę. Zebrane dary trafią do polskich kombatantów na Kresach Wschodnich, gdzie żyje jeszcze stu kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Kresy Wschodnie to utracone przez Polskę po II wojnie światowej ziemie na wschodnich krańcach Rzeczypospolitej. Podczas wojny działały tam oddziały polskiego podziemia, w których służyło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zbiórce. Nie tylko przynosili różne produkty żywnościowe, ale też na lekcjach plastyki przygotowali piękne kartki świąteczne z życzeniami dla bohaterów. 13 grudnia zebrane dary zostały przez panią Beatę Samiec oraz Ewelinę Wachowską przekazane do stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Koszalinie, które koordynuje zbiórkę na naszym terenie.

Ewelina Wachowska

 

Akcje wolontariatu w naszej szkole

 

Wolontariat to – według Słownika języka polskiego – dobrowolna, bezpłatna praca społeczna, zwłaszcza związana z opieką nad nieuleczalnie chorymi lub niepełnosprawnymi ludźmi. Wolontariuszami nazywamy osoby, które dobrowolnie, świadomie i bez wynagrodzenia angażują się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Wolontariuszem może zostać każdy, kto chce się zaangażować w pomaganie innym. Ważne, by wybrać taką działalność, która jest zgodna z naszymi predyspozycjami i umiejętnościami. Warto dodać, że wolontariusz powinien być osobą rozsądną, tolerancyjną i otwartą na innych. Nie powinien się bać podejmowania nowych wyzwań. Musi także pamiętać, by szanować ludzi i nie ranić ich uczuć.

W naszej szkole od lat podejmowane są akcje, które mają na celu pomaganie innym. Co roku uczniowie aktywnie uczestniczą w akcji „Góra Grosza”. Dochód z akcji przeznaczany jest na pomoc dzieciom, wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.

Braliśmy również udział w zbiórkach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „Szlachetnej Paczki” oraz akcji  „SOS Nepal” dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. W naszej szkole odbyła się także akcja „Warto być dobrym”. Jej uczestnicy przez cały rok szkolny wykonywali dobre uczynki na rzecz potrzebujących osób ze swojego otoczenia.

Zbieraliśmy żywność dla potrzebujących na Ukrainie w ramach akcji „Rodzina Rodzinie” organizowanej przez Caritas. Prowadziliśmy sprzedaż kalendarzyków Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”. W okresie przedświątecznym piekliśmy także pierniczki, które następnie były przekazywane m.in. podopiecznym Ośrodka Wspierania Rodziny „Dom pod Świerkiem” w Białogardzie.

W tym roku szkolnym grupa uczniów porządkowała opuszczone i zaniedbane groby na cmentarzu w Byszynie. Cały czas trwa także akcja zbierania zakrętek na rzecz chorej dziewczynki z Białogardu, Karoliny Wieliczko. Zebrane zakrętki pozwolą jej wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym. Przygotowujemy również paczki żywnościowe dla kombatantów w ramach akcji „Paczka dla Bohatera”. Podobnie jak w poprzednich latach będziemy także zbierać karmę dla zwierząt mieszkających w schronisku Białogardzie.

Wszystkich uczniów zachęcamy do aktywnego udziału w akcjach wolontariatu w naszej szkole. Pamiętajcie: WARTO POMAGAĆ!

 

 

Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczennice klasy VII, Dagmara Gronowska i Sylwia Stasiorek, przedstawiły uczniom klas IV-VII prezentację na temat wolontariatu. Dziewczynki wyjaśniły zgromadzonym, co to jest wolontariat, kto może zostać wolontariuszem, a także opowiedziały o akcjach wolontariatu w naszej szkole.

Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs na pracę literacką lub plastyczną, promującą idee wolontariatu. Prace wykonało sześcioro uczniów z klas III-VI. Dyplomy oraz nagrody książkowe otrzymali uczniowie klasy VI: Oliwia Buchowiecka za wiersz „Pomagajmy”, Martyna Husak za plakat i wiersz „Wolontariusz pomaga” oraz Jakub Raczyński za artykuł „Czy wolontariat jest ważny?”

Organizatorki:

Ewelina Wachowska

Beata Samiec

 

Martyna Husak: Wolontariusz pomaga

 

Najważniejsze jest pomaganie,

więc wolontariat to dobre rozwiązanie.

Temu, kto jest w potrzebie,

chętnie pomoże, aby czuł się jak w niebie.

 

Wolontariusz wie o tym,

że jego serce jest złotem.

Niesie wsparcie dla chorego.

Przez ulicę przeprowadzi młodszego.

Starcom służy pomocą.

Strapionego wesprze ochoczo.

Bez żadnego wahania

podejmie wszelkie wyzwania.

Każdy wolontariusz marzy,

aby radość nie znikła z naszych twarzy.

 

 

Oliwia Buchowiecka: Pomagajmy

 

Pomagajmy zwierzętom w schronisku,

żeby się czuły jak w legowisku.

One potrzebują rodziny,

ale nie tylko na dwie godziny.

One będą z tobą do końca świata

i smuci je, gdy ktoś nimi pomiata.

Dawanie im jedzenia nie jest najważniejsze.

Jedyne, co jest dla nich najcenniejsze,

to ty, ich pan, dobry przyjaciel,

mądry nauczyciel, który będzie

prowadził je przez życie.

 

Jakub Raczyński: Czy wolontariat jest ważny?

W XXI wieku pomoc innym stała się niemodna. Niektórzy ludzie – wolontariusze  starają się to zmienić. Pomagają innym, bez względu na wiek. Po co ludziom wolontariat i wolontariusze?

Czym w ogóle jest wolontariat?

Nazwa „wolontariat” pochodzi od łacińskiego słowa voluntarius, czyli dobrowolny. Jest to  dobrowolna, nieodpłatna i świadoma praca na rzecz  innych, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Np. pomoc własnej babci wolontariatem nie jest, natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim hospicjum czy domu pomocy społecznej  – jest.

Czemu ludzie są niechętni do pomocy?

Pierwszym powodem może być nieufanie innym. 70% Polaków uważa, że może zaufać tylko rodzinie i bliskim (Badanie instytucji Klon/Jawor), a co trzeci Polak „nie zna nikogo spoza rodziny, z kim skłonny byłby współpracować" (CBOS). Drugim powodem jest przekonanie, że jesteśmy za biedni i dlatego wolimy gromadzić niż rozdawać. Następnymi powodami są brak czasu i świadomości, że ktoś potrzebuję wsparcia.

Jak można pomagać?

Sposobów pomocy jest wiele. Najważniejszymi są pomoc innym w nauce, pomoc osobom starszym i dzieciom z domów dziecka, uczestnictwo w akcjach charytatywnych i zbiórkach (np. karmy dla psów, zakrętek) oraz sprzątanie miejsc publicznych i pomników (np. przydrożnych krzyży).

Szkoła w Rogowie pomaga

 21 X 2017 r. uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej imienia Jan Brzechwy w Rogowie sprzątali opuszczone nagrobki na Cmentarzu Komunalnym w Byszynie. „Była to świetna promocja idei wolontariatu w szkole. Uczniowie wykazali zaangażowanie w działaniu na rzecz społeczności lokalnej i tworzeniu więzi ze środowiskiem. Mieli również świetną okazję kształtować umiejętność działania zespołowego. Wszyscy mieli poczucie dobrze wykonanej pracy”- napisał pan Tomasz Bohdziewicz na stronie szkoły w Rogowie.

SZKOLNY WOLONTARIAT Z ROGOWA W AKCJI

 

W sobotę 21.10.2017 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rogowie w ramach działań Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w jednorazowej, trzygodzinnej akcji szkolnego wolontariatu, polegającej na posprzątaniu terenu cmentarza oraz opuszczonych i zaniedbanych grobów w Byszynie. Uczniowie: Agata Szopińska z kl. IVA, Jakub Jabczyk i Bartłomiej Trocha z klasy V, Oliwia Buchowiecka, Hubert Cach, Julia Jaciubek i Jakub Raczyński z klasy VI oraz Donata Węglarska z kl. VII zgodzili się dobrowolnie, bezpłatnie i świadomie działać na rzecz lokalnej społeczności.

Radny Gminy Białogard - mieszkaniec Byszyna, pan  Kazimierz Władysław Chodynko - określił miejsca na cmentarzu, które szczególnie wymagały posprzątania. Były to groby, o które nikt nie dbał. Szczególną pomoc okazała pani Alicja Fyk z Byszyna, która wskazała miejsca do posprzątania i wspólnie z uczniami oraz nauczycielem, Tomaszem Bohdziewiczem, porządkowała teren cmentarza.

Była to świetna promocja idei wolontariatu w szkole. Uczniowie wykazali zaangażowanie w działaniu na rzecz społeczności lokalnej i tworzeniu więzi ze środowiskiem. Mieli również świetną okazję kształtować umiejętność działania zespołowego. Wszyscy mieli poczucie dobrze wykonanej pracy. Działania szkolnego wolontariatu wspierał opiekun Samorządu Uczniowskiego, Beata Samiec.

Tomasz Bohdziewicz